Ana Sayfa » Kıbrıs » Belediyeler Birliği Elektrik Konusunda Basın Toplantı

Belediyeler Birliği Elektrik Konusunda Basın Toplantı

Özçınar: "sokak Işıklarının  Ücretini Belediyeler Değil Kıb-tek  Almaktadır".

 
 
Belediyeler Birliği Elektrik Konusunda Basın Toplantı


Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, sokak aydınlatma lambaları ile tüketilen elektrik enerjisinin karşılığını, her ay “maktu ücret”   adı altında alanın Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) olduğunu  açıklayarak, buna rağmen “belediyeler topluyor ve ödemiyor”  havası yaratılarak ülkenin karanlığa gömülmesinin kabul edilmez olduğunu açıkladı.


2008 yılında varılan mutabakata göre belediyelerin vatandaştan ayda 3 ya  da 4 TL olarak kestiği aydınlatma ücretinin “aydınlatma direk ve armatürlerinin tüm tamir, bakım ve yenilenmesi hizmetlerinin” karşılığı olduğuna işaret eden Belediyeler Birliği,  Kıb-Tek Yönetim Kurulu ve El-Sen’i kurumun içine düştüğü durumun  sorumluluğunu belediyelerin üzerine yüklemeye çalışmakla suçladı.


Belediyeler Birliği Başkanı Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, bazı belediye başkanlarının katılımı ile bugün Belediyeler  Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında “Elektrik Kurumu ile Belediyeler arasında elektrik enerjisi tüketim ücreti konusunda yaşanan krizle ilgili” açıklamalarda bulundu.
Basın toplantısında, “sokak aydınlatmaları için kullanılan elektrik enerjisi karşılığını vatandaştan almasına karşın, sorumluluğu Belediyelere atmaya çalışan Kıb-Tek’in belediyelere elektrik satışı üzerinden kıymet ve tartı ücretini ve yer işgal harcı ödemesi gerekirken bunu da yapmadığı” ifade edildi.


MAHMUT ÖZÇINAR

Basın toplantısında ilk sözü alan Belediyeler Birliği Başkanı Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, aydınlatma ışıklarının kesilerek ülkenin karanlığa gömülmesini kabul etmelerinin  mümkün olmadığını vurgulayarak sözlerine başladı.


Bugünlerde halkın gündeminde önemli yer tutan “Elektrik Kurumu ile Belediyeler arasındaki elektrik enerjisi tüketiminin ücreti” konusunda kamuoyunu aydınlatmak için basın toplantısını düzenlediklerini kaydeden Özçınar,  sokak lambalarının elektriklerinin  kesilmesi konusunda belediyelerin sorumlu gösterilmesinin kamuoyunu ciddi şekilde yanıltmak olduğunu söyledi.
Elektrik enerjisiyle ilgili olarak Belediyeler Yasası altında Belediyelerin yetkileri ve bu konuda geçmişte Kıb-Tek’le varılan mutabakat konusunda bilgi vermek istediklerini ifade eden Özçınar, Belediyeler Birliği Yasası’na göre, Kıb-Tek’in Belediye hudutları dahilinde sattığı elektrik ile ilgili “kıymet ve tartı ücreti”, ayrıca  belediye hudutları dahilinde elektrik direklerinin işgal ettiği alanlar için  de “yer işgal harcı” ödemesi gerekirken bugüne kadar bunu yapmadığını vurguladı.


2008 yılında Belediyeler ve Elektrik Kurumu arasında  “Kentlerin, Köylerin, caddelerin aydınlatılması için kullanılan elektrik enerjisi bedellerinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu tarafından tahsil edilen maktu ücretten karşılanması; ayrıca Belediyeler tarafından tahsil edilen aydınlatma resimlerinin elektrik, bakım, tamir, idame ve inkişaf hizmetlerinde kullanılması yanında kendi hudutlarındaki aydınlatma, direk ve armatürlerin tüm tamir, bakım ve yenilenmesinin Belediyeler tarafından yapılması”  konusunda mutabakata varıldığını anımsatan Özçınar, bu çerçevede cadde ve sokakların aydınlatılması için kullanılan elektrik enerjisi bedellerinin Kıb-Tek tarafından “maktu ücret” karşılığı alınmakta olduğunu, belediyelerin de aydınlatma direklerinin bakım ve idamesini yürüttüklerini söyledi.


Halk böyle iken “Belediyeler parayı topluyor ve ödemiyor” imajı yaratılmaya çalışılmasının çok hatalı olduğuna işaret eden Özçınar, Kıb-Tek ve El-Sen’in bu konudaki tutumunu eleştirdi.
Belediyeler Birliği olarak aydınlatma direklerinin bakım ve idamesini Kıb-Tek’e devretmeye hazır olduklarını açıklayan Özçınar, ancak bu sorumluluğu alacak olan Kıb-Tek’in vatandaşların şikayetlerine zamanında yanıt vermesi ve çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.
2008 yılında alınan kararla Belediyelere ait bina, işletme, tesis ve benzeri yerler ile su motorlarının  birikmiş elektrik borçlarının  taksitlendirildiğini ve belediyelerin bu borçlarını ödemeye devam ettiğini anlatan Özçınar, “Buna ilaveten Belediyeler 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren Belediyelere ait bina, işletme, tesis ve benzeri yerler ile su motorlarının elektrik enerjisi tüketim bedellerini Kıb-Tek’e ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeye devam etmektedir”  dedi.


Halka verilen hizmetlerin aksamadan devam etmesi için  tüm gücü ile çalışmalarını sürdürdüğünü, elektrik konusunda da daima yapıcı öneriler ortaya koyduğunu, yeni önerilerini İç İşleri ve Yerel Yönetim Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi.
Sorunun kaynağının  vergilendirme olduğunu da ifade eden Özçınar,  sadece vatandaş üzerinden vergilendirmeye   gidilirse kurumlarla vatandaşların karşı karşıya gelebileceğini, bu nedenle vergi sisteminin yayılarak yürütülmesi gerektiğini söyledi.

NAMSOY


Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da yaptığı konuşmada, esas sorunun alacak verecek sorunu değil, doğru teşhis konulmaması olduğunu söyledi. Gelmiş geçmiş hükümetlerin ve Kıb-Tek yönetiminin  görevlerini tam anlamıyla yerine getirmeyip ‘Bugünü atlatalım yarına Allah kerim”  mantığı ile hareket  ettiği için Elektrik Kurumu’nun bu noktaya geldiğini ifade eden Namsoy, kurumun tahsilat işlerinin özelleştirilmesinin gündeme gelmesinin ardından “Biz böyle tahsilat yaparız” denilerek ülkenin karanlığa gömülmeye başlandığını kaydetti.
Kıb-Tek Yönetimi El-Sen’i bilinçli şekilde sorunu kaosa sürüklemekle suçlayan Fuat Namsoy da ‘Belediyeler elektrik paralarını alıyor ama ödemiyor’ iddialarının tamamen yanlış ve yanıltıcı olduğunu vurguladı.


“Elektrik Dairesi sokak aydınlatmaları konusunda ne yapıyor hiçbir şey.Ama biz bu konuda hiçbir zaman sorumluluktan kaçmadık.  Elektrik Kurumu’nun bu hale gelmesinin tek nedeni kendileridir” diyen Namsoy, kendilerinin vatandaştan bakım ve idame için yılda 30 Tl almakta olduklarını, ancak takılan sadece bir armatür için 120 TL ödediklerini, lambaları sürekli değiştirdiklerini ancak bunları vatandaşa yansıtmadıklarını anlattı.
“Kendi yanlışlıklarını ve sorumluluklarını belediyelerin sırtına yükleyeceklerini zannediyorlarsa çok yanılıyorlar. Kamuoyuna yanlış bilgiler vererek Elektrik Kurumu’nun içine düştüğü durumun sorumlusunu belediyelermiş  gibi göstermek acizliktir”  diyen Namsoy,  belediyelerin borçlarını düzenli olarak ödemekte olduğunu savundu.
Namsoy, Elektrik Kurumu yönetimini, yapılan uygulamalar konusunda El-Sen’in arkasına saklanmakla da suçladı.


Yaşanan sorunları Başbakan İrsen Küçük’le de görüşerek kurumun yanlışlıklarını aktardığını açıklayan Namsoy,bu yanlışlıkların üzerine gitmekte kararlı olduklarını söyledi.
Namsoy, Belediyeler bir araya gelip sorunu tartışarak çözüm üretmeye hazır olduklarını da vurguladı.


İLKER EDİP

Beyarmudu Belediye Başkanı  İlker Edip de yaptığı konuşmada, Kıb-Tek ve El-Sen’in tutumunu eleştirdi.
Yılbaşı aydınlatmaları nedeniyle geçici olarak sokak ve cadde ışıklarına elektrik enerjisi verilmesine değinen İlker Edip, “Aydınlatma yılbaşı ışıkları için değil, insanların can güvenliği için acil ve gereklidir. Öncelikle  bunun düşünülüp sokak ve caddelere derhal elektrik verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


Aydınlatmada kullanılan elektrik enerji ücretlerini  Kıb-Tek’in kendisinin aldığını yineleyen Edip, Beyarmudu’na elektriğin Güney Kıbrıs’tan geldiğini, buna karşın Kıb-Tek’in tek kuruş harcamadan bölge insanı ve kurumlarından elektrik ücreti aldığına işaret ederek, Kıb-Tek’in bu tutumunun da yasal olmadığını vurguladı.
Belediyelerin elektrik konusunda sorumluluklarını yerine getirmekte olduğuna dikkat çeken Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, elektrik kurumunun alacaklarının şişirilmiş olduğu görüşünü de dile getirdi.
 
26 Aralık 2012 Çarşamba 13:04
Okunma: 1147
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu