Ana Sayfa » Kıbrıs » Belediyelerde endişeli bekleyiş

Belediyelerde endişeli bekleyiş

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “Ülkedeki belediye sayısı azaltılmalıdır” açıklamaları özellikle kırsal kesim belediyelerinde büyük endişeye neden oldu. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısının Belediyeler Birliği ile paylaşılması bekleniyor

 
 
Belediyelerde endişeli bekleyiş

Ceren ÖZBİL / 

BELEDİYE BAŞKANLARI KAYGILI… İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “Ülkedeki belediye sayısı azaltılmalıdır” açıklamaları özellikle kırsal kesim belediyelerinde büyük endişeye neden oldu. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısının Belediyeler Birliği ile paylaşılması bekleniyor

ÇALIŞANLAR NE OLACAK?.. Bazı belediyelerin kapatılmasının gündeme gelmesine paralel olarak “Peki ya bu belediyelerin çalışanları ne olacak?” soruları sorulmaya başlandı. Belediye başkanları ve çalışanlar yasada yapılacak değişikliği endişeyle bekliyor

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun basına yaptığı “Ülkedeki belediye sayısı azaltılmalıdır” açıklamasının ardından “hangi belediyelerin kapatılabileceği”, “çalışanlarının ne olacağı” konuları tartışılmaya başlandı.
Bakan Çavuşoğlu kısa süre önce basına yaptığı açıklamada Belediyeler Yasası’nda yer alan boşlukları gidermek adına yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. 
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, belediyelerin sayısının azaltılmasının eskiden konuşulan bir konu olduğunu söyledi ve kendisine bu konu ile ilgili henüz bir bilgi ulaşmadığını kaydetti. 
Havadis’e konuşan bazı belediye başkanları böyle bir uygulamanın şart olduğunu ifade ederken bazıları ise beraberinde kaos getireceği görüşünde.

Konuşulan iki belediye: Büyükkonuk ve Mehmetçik
Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından halk arasında Büyükkonuk ve Mehmetçik Belediyelerinin kapatılacağı konuşulmaya başlandı. Ancak Çavuşoğlu basına yaptığı açıklamada belediye sayısının yarı yarıya azaltılması gerektiğini söylemişti.
Kapatılacağı konuşulan Mehmetçik Belediyesi’nin yaklaşık 60 çalışanı varken Büyükkonuk Belediyesi’nin ise yaklaşık 52 çalışanı var.

Adalıer’den sert tepki
Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer, Mehmetçik Belediyesi’nin birçok konuda ilklere imza atan ve hem Karpaz’ın hem de milli mücadele tarihinin merkezi olan bir belediye olduğunu söyledi ve kapatılmasının söz konusu bile olamayacağını kaydetti. Adalıer, “Mehmetçik Belediyesi’nin kapatılması gündeme gelirse tepkimiz çok sert olacaktır” dedi ve şu şekilde konuştu: 
“Mehmetçik, milli mücadelenin ve Karpaz’ın merkezi olan bir belediyedir. İlk festival yapan belediyedir. Birçok konuda ilklere imza atan belediyedir. 60 çalışanı vardır ve 15 binin üzerinde insana hizmet vermektedir. Eğer Mehmetçik Belediyesi kapatılacak olursa tepkimiz çok sert olacaktır. Ancak belediye sayısının azaltılması gerektiği konusuna katılıyorum. Böyle bir uygulama yapılması normaldir. Belediyeler üzerinden çok fazla siyaset yapılıyor. Belediye sayısı azaltılırken gerekli altyapı hazırlanmalıdır.”


Sezen: “Karpaz’daki belediyeler mesafe olarak birbirine uzak”
Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen ise belediyelerin sayısının azaltılması konusunda henüz somut bir bilgileri olmadığını söyledi. Sezen, Karpaz bölgesinde alanın çok geniş olduğuna dikkat çekti ve şu şekilde konuştu:
“Henüz somut bir bilgi almadık. Belirli belediyelerin birleşmesi öngörülüyor. Karpaz bölgesinde coğrafya olarak geniş bir alana sahip belediyelerin hizmet ettikleri köy açısından aralarında büyük mesafeler var. Bu birleşme neyi getirir neyi götürür araştırılmalıdır. İskele Mehmetçik Büyükkonuk birbirine mesafe olarak uzak belediyelerdir. Hizmet ederken biz bile zorlanıyoruz. Bu belediyeleri güçlendirerek ayakta tutmak doğru olur. Bence belediyelerin birleşmesinden ziyade güçlenmesi daha faydalı olur. Belediyeler halka hizmet noktasında en önemli kurumlar. Bunu her zaman söylüyoruz. Yaşam şansımız çok azaldı. Yaşam şansının azalmasına en büyük etken belediyelerin gelir kaynaklarının düşmesidir. Nüfus sayımından kaynaklanan uygulama belediyelere gelen gelirin düşmesine neden olmuştur. Onlar verilirse herhangi bir kaybımız kalmaz.”


Özçınar: “Konuyu değerlendirip tavrımızı alacağız”
Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, bazı belediyelerin kapatılacağı yönünde bir bilginin kendisine ulaşmadığını söyledi. Özçınar, eğer öyle bir konu gündeme gelirse Belediyeler Birliği’ndeki diğer kişilerle bir araya gelip konuyu değerlendireceklerini ve gerekli tavrı ortaya koyacaklarını söyledi.

Kayalp: “Bu uygulama yapılacaksa hizmet kalitesi artırılmalı”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Belediyeler Yasası’nda bir değişiklik yapılacaksa hem hizmet kalitesinin hem de verimliliğin artırılmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kayalp şu şekilde konuştu:
“Büyükşehir belediye sistemi kurularak, kırsal kesim belediyelerinin tüzel kişilikleri korunarak, görev alanları daraltılarak ve personel sayısı azaltılarak, büyükşehir belediyelerinin daha güçlü olacağı bir sistemle yerel yönetimler bir araya getirilebilir. Böyle bir uygulama yapılacaksa, hem hizmet kalitesinin artmasına hem de verimliliğin artmasına dikkat edilmelidir.”

Orun: “Belediyeleri kaosa sürükler”
İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun, gerekli altyapı hazırlanmadan bazı belediyelerin kapatılıp diğer belediyelere bağlanmasının belediyeleri kaosa sürükleyeceğini söyledi. Orun, ilk önce ciddi bir şekilde ekonomik planlama yapılması gerektiğine vurgu yaptı ve şu şekilde konuştu:
“Bütün köylerin belediyelere bağlanması ile ilgili geçmişte Özkan Murat’la Belediyeler Birliği arasında çalışma yapıldı ve bu mutabakat sonucunda bu köyler alındı. Belediyelerin güçlendirilmesi üzerinde duruldu. Uygulama içinde köylerin belediyelere bağlanması bize hiçbir katkı koymadı. Köy alan belediyeler büyük maddi sıkıntı içindedir. Bunların başında kırsal kesim belediyeleri geliyor. Ciddi ekonomik planlama yapıldıktan sonra bu uygulama yapılmalıdır. Şu an ekonomik durumumuz, bu köylere ve beldelere yeterli hizmeti veremeyecek durumdadır. Sadece belediyeleri birleştirmekle olmaz. Bu konu gerek belediyelerin araç gereç, gerekse ekonomik yönden belediyeler güçlendikten sonra tartışılmalıdır. Belediye sayısını azaltmak reform değildir. Altyapı düşünülmeden yapılan uygulama yine belediyeleri kaosa sürükleyecektir. Reformun şimdiki durumdan daha iyi olması gerekir. Zaten ülkede şu anda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Düşünceyi hemen uygulamaya koymakla bu sıkıntı çözülmez.”


Aygın: “Belediyeler Birliği’nin görüşleri alınmalıdır”
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, zaman içinde belediyecilik sıfatını kaybeden bir belediyecilik ağı olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:
“Belediyeciliğin artık verimli çalışabilmesi için belli büyüklükteki nüfus ve ekonomiye sahip olması gerekir. Zaman içinde belediyecilik sıfatını kaybeden belediyecilik ağımız vardır. CTP ilk önce belediyelere bağlı olmayan köyleri belediyelere bağlayarak bir reform yapmıştır ve ardında da ikinci bir adım atarak belediye sayısının azalmasını hedef almıştır. Bu ikinci adım gerçekleşmeden hükümet değişmiştir. Şimdi bu konu yeniden gündeme taşınmıştır. Bu konuda mevcut Belediyeler Birliği’nin ve yönetiminin görüşünün alınması hizmetlerde kesinti olmaması yönünden büyük önem taşımaktadır. Umarım iktidar siyasi uğraşları dikkate alarak bir başka uğraş içine girmez. Gerçek anlamda ihtiyaçlar belirlenip ona göre düzenlenir.”

 

Çavuşoğlu: “Sayı azaltmak için çalışma başlattık”
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, konuya ilişkin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, hazırladıkları Belediyeler Yasa Tasarısı’yla, bakanlığının isminde yer alan yerel yönetimler konusundaki boşlukları gidermeyi amaçladıklarını; çünkü zaman zaman çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını da söyledi.
Hazırladıkları çalışmayı kısa sürede Belediyeler Birliği ile paylaşacaklarını ancak bu çalışmanın dahi ülkede belediyecilik açısından yeterli olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:
“Çok ciddi siyasi bir irade ile belediye sayısının azalması şarttır. Yarı yarıya düşmesi gerekir. Çünkü küçük belediyelerle popülizm yapılıyor ve kimse buna dokunmak istemiyor. 
Belediyeler küçüldükçe altyapı gitmiyor ve çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Bunlar kolay adımlar değil. Diyalog ile aşılması gereken adımlardır. Biz bununla ilgili de bir çalışma yaptık. Görüldü ki bazı belediye başkanları belediyeyi iyi yönetmedi. Ayağını yorganına göre uzatmadı. Günü kurtarmaya çalıştı. Belediyenin özerkliğini rencide etmeden gerektiğinde belediyedeki çözülemeyen sıkıntılara müdahale edilebilecek ve çözüm bulunmasını sağlayacak sistemi bulmamız şarttır.”

 
18 Haziran 2012 Pazartesi 09:00
Okunma: 936
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu