Ana Sayfa » Kıbrıs » Benzinciler Birliği: "yeni İstasyona Kesinlikle İhtiyaç Yok"

Benzinciler Birliği: "yeni İstasyona Kesinlikle İhtiyaç Yok"

"verilmesi Planlanan 2 Yeni Benzin İstasyonu İzninin Mevcut Kriterlere Uygunluğu İnceleniyor".

 
 
Benzinciler Birliği:

Lefkoşa, 11 Ocak 13 (T.A.K.): Benzinciler Birliği, KKTC'de benzin istasyonu enflasyonu olduğunu ve yeni istasyona kesinlikle ihtiyaç olmadığını belirterek, verilmesi planlanan 2 yeni benzin istasyonu izninin mevcut kriterlere uygunluğunun incelendiğini açıkladı.

Benzinciler Birliği Asbaşkanı Levent Çağdal, bugün yayınladığı yazılı açıklamada, biri Karşıyaka'da, diğeri de Esentepe'de olmak üzere 2 benzin istasyonu izni verilmesi konusunu değerlendirdi.

KKTC'de akaryakıt istasyonlarının kriterlerinin nasıl olması gerektiğini içeren bir yasanın bulunmadığını ve trafik hizmetleri yasası altında bazı kriterlere göre akaryakıt istasyonu izinleri verildiğine işaret eden Çağdal,  zaman ve zaman bu kriterleri dahi gözetmeden yeni akaryakıt istasyonu izinleri verildiğini ileri sürdü.

Çağdal, Benzinciler Birliği olarak 2 yıl önce akaryakıt istasyonlarının kriterlerini içeren bir yasa taslağı hazırladıklarını ancak bu taslağın devletin raflarında bekletildiğini savundu.  Çağdal, "Yetkililerden mevcut kriterleri gözetmelerini ve akaryakıt istasyonlarının yapımını ve kriterlerini içerecek kapsamlı yasa için bizlerle işbirliği yapmalarını istiyoruz" dedi.

KKTC'de şu an 142 adet petrol istasyonunun hizmet verdiğini ancak Avrupa'daki kriterler uygulansa ülkedeki petrol istasyonu sayısının 40 olması gerektiğini söyleyen Çağdal, şöyle devam etti:

"Avrupa'da 8000 kişiye bir istasyon düşerken bizde 2000 kişiye bir istasyon düşmektedir. Avrupa'da benzin istasyonlarının ortalama satışı aylık 500 bin litredir. Güney Kıbrıs'ta ortalama aylık satış 375 bin litredir. KKTC' de ise 120 bin litredir. Bilimsel olarak yukarıdaki bilgiler bize KKTC'de benzin istasyonu enflasyonu olduğunu ve yeni istasyona kesinlikle ihtiyaç olmadığını çok net olarak göstermektedir"

Levent Çağdal, Benzinciler Birliği olarak mevcut kriterlere uymayan izinlendirilmiş projeleri mahkemeye yönlendirdiklerini ve kriterlere uymayan yeni izinleri, yine yasal kovuşturmayla takip etme kararlılıkları olduğunu söyledi.

(FEZ/HÖ)

Kıbrıs Haber Kktc Haber

 
11 Ocak 2013 Cuma 18:58
Okunma: 869
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler