Ana Sayfa » Kıbrıs » Berberlik iş kolunda ustalık belgesi almaya hak kazananlar açıklandı

Berberlik iş kolunda ustalık belgesi almaya hak kazananlar açıklandı

Lefkoşa, 3 haziran 11 (t.a.k): berberlik iş kolunda iş yeri açmak için gerekli olan ustalık belgesi almaya hak kazananlar açıklandı.

 
 
Berberlik iş kolunda ustalık belgesi almaya hak kazananlar açıklandı

Ustalık belgesi almak için düzenlenen berberlik ustalık sınavları, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'na (KTEZO) bağlı Kıbrıs Türk Berberler Birliği'nden iki kişi de olmak üzere dört kişilik komisyonun gözetiminde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KTEZO işbirliğiyle oluşturulan komisyon tarafından beceri gerektiren iş kollarında işyeri açmak için gerekli olan ustalık belgesi için teorik sınavlar bir süre önce tamamlanmıştı. Yaklaşık 15 gündür devam eden uygulamalı sınavlar ise teorik sınavlarda başarı göstermiş kişilerin katılımıyla tamamlandı.

KTEZO ve Kıbrıs Türk Berberler Birliği'nin konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, işyerlerinin rutin olarak denetlenmekte olduğu, ustalık belgesi olmayan işyerlerinin tespit edildiği takdirde çalışmalarının devam etmesine izin verilmediği, bu nedenle eksikleri olan işletmelerin Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'na başvurarak eksiklerini tamamlamaları gerektiği belirtildi.

Sınavda başarılı olan ve ustalık belgesi almaya hak kazananların isimleri ise şöyle açıklandı:

"Ahmet Tunç, Nahit Juri, Hamza Uçar, Yusuf Sertel, Mustafa Altuntaş, Orhan Kar, Mehmet Demirbilek, Mustafa Dikmen, Mehmet Durdu Altun, Özcan Asker, Orhan Korkmaz, Mustafa Yumuşak, Hüseyin Budak, Gürcan Yüzüak, Erol Karakoyun, Hasan Kısa, Enis Çukurovalı, Hacı Ali Öner, Mustafa Genç, Serkan Bulut, Gökhan Cömert, Mehmet Esmer, Hakan Sesigüzel, Yaşar Akalın, Süleyman Kundakçı, Özcan Yılmaz, Ahmet Sürek."

(AK/SEL)