Ana Sayfa » Kıbrıs » Beşir Atalay Moral verdi

Beşir Atalay Moral verdi

Atalay: "ekonomik Programın Sahibi Kktc Hükümeti... Biz Sadece Tecrübelerimizi Aktarıyoruz".

 
 
Beşir Atalay Moral verdi
"KUZEY KIBRIS-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE SON 2 YIL VERİMLİ GEÇTİ"


"KIBRIS DAİMA DAHA İYİ OLACAK, DAHA İYİ GÜNLERE GİDECEK. HAKKANİYETLİ, ADALETLİ BİR BİRLİKTELİĞE, MÜZAKEREYE, UZLAŞMAYA, BİRLİKTE YAŞAMAYA HAZIRIZ"


BOZER: "EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ ANAVATAN TÜRKİYE'YE CÖMERT YARDIMLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ"


Lefkoşa, 27 Eylül 12 (T.A.K.): Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'de 2013-15 yıllarını kapsayacak ekonomik programın sahibinin KKTC hükümeti olduğunu, programın hazırlanmasında Türkiye'nin sadece tecrübelerini aktarmaya çalıştığını söyledi.


Atalay, Kuzey Kıbrıs ile Türkiye ilişkilerinde son 2 yılın verimli geçtiğini belirterek, KKTC'nin emin adımlarla yoluna devam edeceğini; garantörünün de daima Türkiye olacağını ifade etti. Atalay, adada hakkaniyetli, adaletli bir birlikteliğe, müzakereye, uzlaşmaya, birlikte yaşamaya hazır olduklarını kaydetti.


Türkiye'nin kendisinin ve KKTC'nin deniz sahası konusundaki hassasiyetinin sürdüğünü vurgulayan Beşir Atalay, Sınırüstü köyünde Türkyurdu-1 kuyusundaki sondaj çalışmalarının çok daha güçlü bir donanıma sahip platformla devam edeceğini söyledi.


DAÜ'de yeni akademik yılın açılışına katılarak ilk dersi veren Atalay, resmi temaslarına Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Hasan Bozer'le başladı. Bozer, saat 12.30 sıralarında Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı kabul etti. Atalay'a, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve bürokratlar eşlik etti.


BOZER: "EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ ANAVATAN'LA GÖNÜL BAĞIMIZ"


Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Atalay'ı Meclis'te görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek "Hoş geldiniz" diyerek, Kıbrıs Türk halkının yılladır mücadele verdiği Kıbrıs meselesinde, yanında her zaman Anavatan Türkiye'nin bulunduğunu söyledi.


"En büyük gücümüz Anavatanımızdır, Anavatanımızla gönül bağımızdır. Bizim devlet çatısı altında yaşamımızı sürdürmemizin tek güvencesi de Anavatanımızdır" diyen Bozer, dünyadaki ekonomik kriz ve bunun doğurduğu sosyal krizleri KKTC'nin Anavatan'dan gördüğü büyük destekle hemen hemen atlattığını belirtti.


HAYAT PAHALILIĞI, MAAŞ ARTIŞI, İSTİHDAM


Hasan Bozer, KKTC'de sembolik de olsa hayat pahalılığı ödeneği, az da olsa maaş artışı vermeye ve çok ihtiyaç olan yerlere personel istihdamına başlandığını ifade ederek, Güney Kıbrıs da dahil birçok ülkede işten çıkarmalara ve maaş dondurmaya gidildiğini kaydetti.


Türkiye'ye, KKTC halkı için cömert ve büyük yardımları için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Hasan Bozer, kötü günlerin atlatıldığına inandığını; bundan sonra alınacak tedbirlerle insanların daha mutlu olacağı bir yaşam şekline doğru adım adım ilerlediklerini söyledi.


ATALAY: "PARLAMENTO İYİ İŞLERSE DEMOKRASİ GÜÇLÜ OLUR"


Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da KKTC parlamentosunda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, parlamentoların demokrasilerin sembolü olduğunu belirtti ve "Parlamentosuz demokrasi olmaz. Parlamento iyi işliyorsa demokrasi güçlü olur" dedi.


Atalay, Başbakan Yardımcısı görev alanından birinin KKTC'yle ilişkiler olduğunu hatırlatarak, buradaki çalışmalarla ilgili ziyaretlerde bulunduğunu; bugünkü ziyaretinin de DAÜ'deki yeni akademik yıl açılışı ve yeni ekonomik program nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti.


"ESKİ REKTÖR OLARAK AÇILIŞ DERSİ HEYECANI..."


Eski bir üniversite hocası ve rektör olarak DAÜ'deki törene heyecanla katıldığını, açılış dersini de verdiğini belirten Beşir Atalay, Meclis Başkanı, Başbakan, bakanlarla görüşmeleri yanında yeni Barış Kuvvetleri Komutanı'nı da ziyaret edeceğini ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'yle ekonomik program konusunda çalışma yapacağını söyledi.


"BOZER BİLGE KİŞİ"


Meclis Başkanı Hasan Bozer'in yakın bir dostu olduğunu, Bozer'i KKTC'de "bilge kişi" olarak  gördüğünü kaydeden Atalay, Bozer'in haklıyı-haksızı iyi ayıran, parlamentoyu iyi yöneten, son iki yılda reform yasalarının geçmesine öncelik etmiş bir kişi olduğunu; KKTC'yle ilgili konularda görüşüne başvurmaya devam edeceğini anlattı.


Atalay, hem Türkiye'de, hem KKTC'de 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılının hayırlı olmasını da diledi.


"EKONOMİK PROGRAMIN SAHİBİ TABİ KIBRIS HÜKÜMETİ"


Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, ekonomik program konusuna değinirken, Kuzey Kıbrıs'ta yürütülen ekonomik programda ilk üç yılın tamamlanmak üzere olduğunu; yeni program çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti. Atalay, geçen haftalarda Ekonomi Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Turizm Bakanı ve teknik heyetin Ankara'ya giderek çalışmalar yaptığını, önümüzdeki dönem de birlikte çalışmalar yapılacağını belirtti.


Atalay, "Ama programı sahibi tabi Kıbrıs hükümeti. Biz orada sadece kendi tecrübelerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Bu manada bütün çalışmalarımız verimli şekilde gidiyor" diye konuştu.


Sorumluluğunu da yürüttüğü Kuzey Kıbrıs-Türkiye ilişkilerinde son 2 yılı verimli gördüğünü açıklayan Beşir Atalay, "Her şey huzur ve karşılıklı iyi bir anlayış içinde gidiyor" dedi.


"GARANTÖR DAİMA TÜRKİYE"


Atalay, KKTC'nin emin adımlarla, güvenle yoluna devam ettiğini ve edeceğini; garantörünün de daima Türkiye olacağını vurgulayarak, özetle şöyle konuştu:


"Kıbrıs daima daha iyi olacak, daha iyi günlere gidecek. Hakkaniyetli, adaletli bir birlikteliğe, müzakereye, uzlaşmaya, birlikte yaşamaya hazırız. Biz garantör olarak böyle bakıyoruz. Kuzey Kıbrıs zaten müzakerenin içinde. O yolu hiç kapatmıyoruz. Ama o yol başarılı olmuyor diye de kıyamet kopmayacak. Kuzey Kıbrıs yoluna devam edecek. Adeta marka olan yüksek öğretimi, turizmi, ekonomisi güçlenerek devam edecek. Biz de bu yönde elimizden gelen desteği vereceğiz."


SONDAJDAKİ DURUM


Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, Sınırüstü köyündeki Türkyurdu 1 kuyusundaki sondaj çalışmalarının durduğuna dair haberlerle ilgili soruya karşılık, iki ülkenin Ekonomi ve Enerji bakanlarının daha dün görüştüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:


"Şu konuda biz kararlıyız: Adanın çevresindeki tüm imkanlar, petrol, doğal gaz ve diğer tüm zenginlikler adaya aittir. Türkiye hem Türkiye'nin, hem KKTC'nin deniz sahası konusunda olanca hassasiyetini korumaktadır. Bu manada petrol ve doğalgazla ilgili çalışmalar kararlılıkla yürütülmektedir.


Orada durdu gibi anlaşılan şudur: Çok ileri, teknik donanıma sahip bir platform, yeni bir arama sistemi geliştiriliyor. Gemi ve platform olarak epey güçlü bir sistem. Enerji Bakanlığımız bunu yürütüyor. Esas hızlı arama ve çalışma onunla yürüyecek. Sanıyorum o manada bir şey var yoksa şu andaki çalışmalar devam ediyor. O konuda Türkiye'nin kararlılığı tamdır. Bu vesileyle onu da ifade edeyim."


"AK PARTİ HÜKÜMETİ CESARETLİDİR, SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN RİSK ALIR"


Beşir Atalay, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Oslo süreciyle ilgili açıklamaları konusundaki soruya karşılık, AK Parti Hükümetinin Türkiye'nin birikmiş, büyük sorunlarını çözmek için pek çok riskler aldığını ve yine alabileceğini söyledi.


"AK Parti hükümetleri cesaretlidir, risk alır, yeter ki ülkenin sorunları çözülsün" diyen Atalay, sorunların çözümü için gerekenin yapılacağını belirtti.


(GÜL/GUR) FOTOĞRAFLI


 
27 Eylül 2012 Perşembe 14:09
Okunma: 866
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu