Ana Sayfa » Kıbrıs » Beşir Atalay Ve Cemil Çiçek geliyor

Beşir Atalay Ve Cemil Çiçek geliyor

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek KKTC'ye gelecek.

 
 
Beşir Atalay Ve Cemil Çiçek geliyor


20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek KKTC'ye gelecek.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre, Beşir Atalay'ın yarın öğleden sonra; Cemil Çiçek'in ise 20 Temmuz Cumartesi sabahı 08.00'de KKTC'ye gelmesi bekleniyor.


KUTLAMALAR YARIN BAŞLIYOR


Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe kavuşturan Barış Harekatı'nın 39'uncu yıldönümü kutlamaları, yarın 12.00'de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun BRT'den yapacağı konuşmayla başlayacak.


Tüm ilçelerde törenler düzenlenecek ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde çeşitli etkinlikler yapılacak.


CUMHURBAŞKANI RESEPSİYON VERECEK


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Eşi Meral Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 39'uncu yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 20 Temmuz Cumartesi saat 19.30'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verecek.


19 TEMMUZ'U 20 TEMMUZ'A BAĞLAYAN GECE ŞAFAK NÖBETİ TUTULACAK


Etkinlikler çerçevesinde yarın gece, 20 Temmuz 1974'te Türkiye'nin adaya çıkarmayı yaptığı yer olan Alsancak'taki Yavuz Çıkarma Plajı'nda "Şafak Nöbeti" tutulacak.


Organizasyon kapsamında saat 21.30'da bayraklarla alana gelinecek; 22.00'de İstiklal Marşı okunacak. 22.15'te Gazi Set Orkestrası; 23.00'te Türkiyeli sanatçı Erol Evgin konser verecek.


00.30'da meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek; 02.00'de sahur ikramı yapılacak; 03.30'da gaziler çıkarma plajına çıkacak.


Etkinlik 03.45'te yapılacak havai fişek gösterisi ve 04.00'de sabah ezanıyla dua okunmasının ardından sona erecek.


YARIN GERÇEKLEŞECEK TÖRENLER


20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde yarın 3 tören gerçekleştirilecek.


İlk tören, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'ün anıt mezarının bulunduğu Anıttepe'de saat 18.00'de, ikinci tören de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın mezarının bulunduğu Cumhuriyet Parkı'nda saat 18.30'da başlayacak.


Anıtlara çelenklerin konulmasıyla başlayacak törenler, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.


Üçüncü tören ise Boğaz Şehitliği'nde saat 19.00'da başlayacak. Buradaki törende de protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak; saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve anıt özel defterinin imzalanması yer alacak.


YATLAR YARIN DÖNÜŞE BAŞLAYACAK


Dün sabah 20 Temmuz kutlama etkinliklerinin başlaması için bayrak getirmek için denize açılan tekneler, yarın dönüşe başlayacak.


Yatlar 20 Temmuz sabahı 07.30'da Yavuz Çıkarma Plajına varacak.


20 TEMMUZ'DA LEFKOŞA'DAKİ TÖRENLER


20 Temmuz Cuma günü Lefkoşa'daki ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde yer alacak.


Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 08.30'da başlayacak törende, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, anıt özel defterin imzalanmasıyla tamamlanacak. Lefkoşa Şehitler Anıtı önündeki tören de saat 08.50'de başlayacak.


DR. KÜÇÜK BULVARI'NDAKİ TÖREN


Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki resmi tören saat 09.30'da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.


Daha sonra Yavuz Çıkarma Plajı'ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı'na sunulacak.


Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Temsilcisi ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşmasının ardından tören, Gençlik Dairesi halk dansları gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.


GAZİMAĞUSA'DAKİ TÖRENLER


20 Temmuz'da Gazimağusa'daki ilk tören, saat 17.30'da Zafer Anıtı'na çelenklerin konmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören sona erecek.


İkinci tören ise, Polat Paşa Bulvarı'nda saat 18.00'de başlayacak. Törende, birliklerin ve halkın bayramının kutlanması, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirler yer alacak. Tören resmigeçitle sona erecek.


Gazimağusa bölgesinde, Akdoğan Atatürk Anıtı ve Geçitkale Atatürk Büstü önünde de sabah saat 09.00'da törenler düzenlenecek.


GİRNE'DEKİ TÖRENLER


Girne'deki ilk tören saat 08.50'te Yavuz Çıkarma Plajı'nda protokol sırasına göre çelenklerin denize bırakılmasıyla başlayacak.


Tören çerçevesinde saat 09.15'te 21 pare top atışı yapılacak ve Türkiye'den Yat kulübü tarafından getirtilen bayraklar adaya çıkartılacak. Tören, meşalenin Lefkoşa'ya götürülmek üzere GAÜ örgencileri tarafından teslim alınmasının ardından Karaoğlanoğlu Şehitliği ziyaret edilerek şehit kabirlerine çiçek bırakılmasıyla sona erecek.


Girne'deki ikinci tören ise, Atatürk Anıtı önünde saat 16.05'te anıta çelenklerin konmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından birlikler, okullar ve halkın bayramı kutlanacak.


Tören, konuşmalar ve şiirlerin okunması ve resmigeçitle sona erecek.


Girne'de saat 18.00'de Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk Yıldızları'nın Akrotim gösterisi ve saat 19.00'da KTBK Komutanlığı Bandosu'nun Atatürk Anıtı önünde konserleri yer alacak.


GÜZELYURT'TAKİ TÖREN


Güzelyurt'taki tören, saat 18.45'te Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak. Şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilecek. Müze önünde saat 19.00'da başlayacak törende ise, birlikler denetlenecek, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılacak ve öğrenciler tarafından şiirler okunacak.


Halk oyunları gösterisinin ardından tören resmigeçitle sonra erecek.


İSKELE'DEKİ TÖREN


İskele'deki tören, saat 17.30'da Ecevit Meydanı'nda yer alacak. Tören protokol sırasına göre çelenklerin konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından birlikler ile halkın bayramının kutlamasıyla devam edecek.


Törende, bir subayın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından okul öğrencileri şiirler okuyacak. Tören, İskele Belediyesi Halk Dansları topluluğunun gösterisinin ardından tören geçişiyle sona erecek.


LEFKE'DEKİ TÖREN


Lefke'deki ilk tören Lefke Şehitliği'nde saat 09.15'te protokol tarafından çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın ardından şehitlik özel defteri imzalanacak.


Atatürk Anıtı önündeki tören ise, saat 10.00'da çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşım ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören birlikleri denetlenecek, şiirler ve konuşmalar yapılacak. Geçit töreninin ardından ve Kaymakamlık tarafından tebrik kabul edilecek.


BANDO GÖSTERİLERİ


Öte yandan 20 Temmuz günü saat 17.30'da Gazimağusa Tören Alanı'nda; saat 18.00'de ise Girne Atatürk Anıtı'nda Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bando gösterisi yapılacak.


TÜRK YILDIZLARI


Her yıl 20 Temmuz kutlamalarına renk katan ve büyük beğeni toplayan Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk Yıldızları, bu yıl da Girne'de saat 18.00'de akrotim gösterisi sunacak.


(DOĞ/ŞEB)


 
18 Temmuz 2013 Perşembe 14:21
Okunma: 1824
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu