Ana Sayfa » Kıbrıs » Beşir Atalay'ın KKTC Ziyareti...

Beşir Atalay'ın KKTC Ziyareti...

Yorgancıoğlu: "hükümetin Maaşları Dondurması Ve Sürekli Zamlarla Bütçe Dengesini Sağladığı İddiası Atalay'a İstikrar Gibi Görünebilir Ama Bize Göre Tam Bir Felaket".

 
 
Beşir Atalay'ın KKTC Ziyareti...
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın KKTC ziyaretinde UBP hükümetine yönelik methiyelerinin son derece manidar olduğunu ifade ederek, "Maaş ve ücretleri donduran, sürekli zam yapan ve halkının refahını aşağıya çeken hükümetin bütçe dengesini sağladığını iddia etmesi Beşir Atalay'a istikrar gibi görünebilir ancak bize göre tam bir felaket" dedi.


Yorgancıoğlu, "Eğer objektif verilere dayalı bir değerlendirme yapılmış olsaydı Sayın Atalay da gerçeği net olarak görebilme şansına sahip olacaktı. Ancak, toplumsal gerçekliğimizden bağımsız olarak, eğer Sayın Atalay'ın mutluluğu arzu ettiği sonuçları görebilmek için dayatılan politikaların uygulandığını görmekten dolayıysa, bilinmelidir ki bunlar Kıbrıs Türk halkı için güvenli bir geleceği işaret etmemektedir" dedi.


Beşir Atalay'ın KKTC temasları ve açıklamalarını yazılı açıklamayla değerlendiren Yorgancıoğlu, "taş üstünde taş bırakmayan, el attığı her yeri darmadağın eden" bir hükümetin Atalay tarafından övülmesinin  "son derece manidar" olduğunu kaydetti.


"Ekonomik göstergelerin iyi gittiği" saptamasının neye göre yapıldığının izaha muhtaç olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, "Üstelik bu sözde iyi gidişatın devamı için istikrarın gerekli olduğunun da söylenmiş olması, yaşamın gerçekliğinden çok uzaktır ve gelecekte ekonomik ve sosyal alanda daha da olumsuz bir sürecin yaşanacağının göstergesidir" dedi.


Yorgancıoğlu, Beşir Atalay'ın ülkeyi ziyareti esnasında yaptığı ve önemsenmesi gereken iki açıklama olduğunu; bunlardan birinin "ekonominin sağlıklı gelişimi için siyasi istikrara ihtiyaç duyulduğu", diğerinin de "ekonomik paketin uygulanması nedeniyle ekonomik göstergelerin iyiye gittiği" yönündeki açıklama olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"Siyasi istikrardan kasıt bugün görev başındaki hükümetin sahip olduğu anlayışla yoluna devam etmesiyse, bu bugün için yaşanabilecek en büyük istikrarsızlıktır. UBP hükümeti ve Başbakan Küçük, halkına sürekli yalan söyleyerek ve hiçbir uzlaşı arayışına girişmeden akıl dışı işlerle uğraşmaktadır.


Sayın Atalay ülkemizi sadece bütçeden ve rakamlardan ibaret sayıyorsa, ilk bakışta haklı görülebilir. Kamu finansman ihtiyacını karşılamak için maaş ve ücretleri donduran, sürekli zam yapan ve halkının refahını aşağıya çeken bir hükümet, bütçe dengesini sağladığını iddia ederek Beşir Bey'i mutlu edebilir. Ama buna karşılık, mutsuzluğu her geçen gün artan Kıbrıs Türk halkının varlığı ve yaşadıkları hakkındaki öfke bu sanal durumla ortadan kalkmaz.


Beşir Atalay'ın İrsen Küçük'e destek niteliği taşıyan beyanatları, 'UBP'de yarışlı bir kurultayın yaşanmasıyla istikrarsızlığın gündeme gelebileceği' şeklinde de anlaşılmaktadır. Ülkemizin demokratik geleneğini yok sayan bu yaklaşıma, öncelikle UBP'lilerin karşı çıkması gerekmektedir. Ancak aynı zamanda, UBP hükümetinin uyguladığı politikaların istikrarı sağladığı söylenmekteyse, UBP'nin bugüne kadar hiçbir dönemde bunu başaramadığı ve bundan sonra da başarmasının mümkün olmadığını sayın Atalay'ın bilmesi gerekir."


Yorgancıoğlu, Ticaret Odası tarafından hazırlanan "Rekabet Edilebilirlik Raporu"nun, yatırımların önündeki en büyük engel olarak UBP hükümetinin neden olduğu istikrarsızlığı ve güven vermeyen uygulamaları işaret ettiğini savunarak, hükümeti "aldığı her kararı daha sonra geri almakla" suçladı.


Bunun en son örneğinin "Elektrik Kurumu'nun özerkleştirileceği" yönünde aldığı Bakanlar Kurulu kararından geri dönülmesi olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin, güven telkin etmesi ve istikrar sağlamasının olanak dışı olduğunu ifade etti.


Yorgancıoğlu, değerlendirmelerine şöyle devam etti:


"Hükümetin bir ileri, iki geri uygulama örnekleri sayısız benzerleriyle çoğaltılabilir. Ancak Kıbrıs Türk halkının esenliğini, güvenliğini, kültürel değerlerini ve kimliğini yok sayarak giriştiği icraatlarının, yine istikrarsızlıkta temel nedenler olduğu unutulmamalıdır.


UBP'nin halkımızın çoğunluğunun karşı çıkışına karşın ve anayasamızı çiğnemekten hiç çekinmeyerek dini siyasetin konusu haline getiren girişimleri, toplumsal ekonomik değerlerimizi bilinçli biçimde batırmaya dönük gayretleri, kendi siyasi gelecekleri için halkımızın geleceğini karartmayı göze alan çekinmeyen pervasızlığı Beşir Bey'e 'istikrar' gibi görünebilir ama bizler, bunun tam bir felaket olduğunu görüyoruz ve engellemeye kararlıyız.


Halktan destek bulmayan her uygulamayı 'Türkiye'nin talebi' olarak gösteren, böylece sorumluluktan kurtulduğunu sanan ve Beşir Atalay'a şirin görünmeyi başaran İrsen Küçük hükümeti çok iyi bilmelidir ki, Kıbrıs Türk halkı demokratik iradesini kendilerine bugün yaptıklarını yapmaları için teslim etmedi. Seçim propaganda döneminde söylediklerinin tam tersini yapan ve kaybettikleri meclis çoğunluğunu yine demokrasi dışı yöntemlerle sağlamaya çalışan UBP, halkına karşı içinde bulunduğu ihanetin bedelini çok yakında ödeyecektir. İşte özlenen istikrara asıl o zaman kavuşulmuş olacaktır."


(EMR/GÜR)


 
24 Haziran 2012 Pazar 23:15
Okunma: 889
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu