Ana Sayfa » Kıbrıs » Beşparmak Grubu'ndan İç Siyasete İlişkin İddialar

Beşparmak Grubu'ndan İç Siyasete İlişkin İddialar

"siyaset Kurumuna Güven Dibe Vurdu".

 
 
Beşparmak Grubu'ndan İç Siyasete İlişkin İddialar
"TÜM KKTC TOPRAĞININ TEK SEÇİM BÖLGESİ OLMASI, ATILMASI GEREKEN İLK VE EN ÖNEMLİ ADIMDIR"


Lefkoşa, 22 Ağustos 12 (T.A.K.): Beşparmak Grubu, asıl işlevi "sorun çözmek" olan siyaset kurumunun bugün artık kendisinin sorun olduğunu ileri sürerek, sistem haline gelen popülizmin yarattığı rant kültürü sonucu temsili demokrasiye olan güvenin sarsıldığını ve siyaset kurumuna olan güvenin dibe vurduğunu savundu.


Temsili demokrasiyi yaygınlaştırıp, güçlendirmek ve popülist baskıları asgariye indirgeyecek önlemler almak gerektiğini kaydeden Grup, tüm KKTC toprağının tek seçim bölgesi olmasının, atılması gereken ilk ve en önemli adım olduğunu ileri sürdü.


Beşparmak Grubu, bugün yayınladığı yazılı açıklamada, iç siyasete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Anavatan Türkiye ile ilişkiler ve ekonomi dahil, yaşanan sorunların temelinde siyaset kurumunun yattığını savunan grup, halkın geleceği için ciddi olumsuzluklar içeren bu durumun, "artık uzak bir olasılığa dönüşen Rum tarafı ile olası işbirliği" veya "ortaklık" aşamasına gelinse bile sorunlar yaratabileceğini ileri sürdü.


Grup, "En iyi anayasa ve yasalar, kötü uygulayıcıların elinde kötü; en kötü anayasa ve yasalar, iyi uygulayıcıların elinde iyi yönetim sonucu verebilir. Bunun anlamı, yalnızca sistem değişikliğiyle iyiye gitmenin mümkün olmadığıdır. Diğer yandan coğrafya ile toplumun küçüklüğünün popülist baskılar için uygun ortam yarattığı da göz ardı edilmemelidir" değerlendirmesinde bulundu.


Siyaset kurumunu, popülist baskılardan olabildiğince arındırılacak biçimde yeniden yapılandırmadan bir yere varmanın mümkün olmadığını savunan grup, öncelikle 1960'larda başlayan devletleşme sürecinin iyice irdelenmesi ve nerede, nasıl, niçin hata yapıldığının saptanması gerektiğini belirtti.


Beşparmak Grubu, siyaset kurumuna hayat veren Anayasa, Seçim ve Halkoylaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası, Meclis İçtüzüğü ve diğer ilgili yasaların, bütünlüklü bir anlayışla ele alınıp, koşullara uygun yeni bir siyaset kurumu yapılandırılmadan, sorunun çözülemeyeceğini savundu.


Grup, yurttaşların popülizmi davet eden yaklaşımlardan kaçınması için sosyal sorumluluk duygusuyla demokrasi kültürünü güçlendirecek çalışmaları yoğunlaştırmak gerektiğini iddia etti.


Beşparmak Grubu, alınması gereken bir kısım önlemi şu şekilde sıraladı:


"Siyasal parti harcamalarının saydam olması ve denetlenmesi; siyasal parti yönetimlerinin denetlenebilir şekilde yapılacak ve tüm partililerin oy kullanacağı seçimlerle belirlenmesi; parti adaylarının daha geniş tabanlarda belirlenmesi (ABD örneği); bağımsız adaylarla bağımsız adayların oluşturacağı oluşumlara gerçek anlamda seçime katılma hakkının verilmesi; milletvekili transferlerine ağır yaptırımlar uygulanması; parlamento ve belediye meclislerinin çalışmaya başlaması için belli sayıda üyenin katılımının yeterli olması (İngiliz, AB ve birçok Avrupa ülkesi örneği); siyaset kurumunun rant dağıtma dürtüsünün kurumsal denetim altında tutulması; bu bağlamda ülkemizde iktidar olma ile eş anlamlı bir anlayış durumuna gelen kamuda istihdamın çok sıkı kurallara bağlanması; tüm kamu harcamalarının sıkı denetime tabi tutulması."


(FEZ/HA)


 
22 Ağustos 2012 Çarşamba 10:36
Okunma: 793
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu