Ana Sayfa » Kıbrıs » Beşparmak Grubunun Müzakere Sürecinde Son Gelişmelere İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Beşparmak Grubunun Müzakere Sürecinde Son Gelişmelere İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

"federasyonlarda, Federal Ve Kurucu Devletler, Egemenliğin Kendi Yetki Alanlarına Giren Bölümlerini Kullanırlar".

 
 
Beşparmak Grubunun Müzakere Sürecinde Son Gelişmelere İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Lefkoşa, 30 Ocak 14 (T.A.K): Beşparmak Grubu Müzakere Sürecinde Son Gelişmelere İlişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beşparmak Grubu, Kıbrıs sorunun çözümü doğrultusunda sürdürülen çabalara ilişkin gözlemlerini 27 Ekim tarihinde yayınladığı bir değerlendirme ile kamuoyuyla paylaşmıştı.

Söz konusu değerlendirmede, BM'nin ortaya koyduğu "Yakınlaşma Kâğıdı" baz alınarak görüşmelerin bırakıldığı yerden başlaması konusunda Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Türk siyaset kurumunda, tarihi olarak nitelendirilebilecek bir uzlaşmanın/oydaşmanın varlığına işaretle, Türk tarafının güçlü bir çözüm iradesine sahip olduğunun ve görüşmelerin yeniden başlamasını samimiyetle istediğinin Türk yetkililerce birçok kez yinelendiği vurgulanmıştı.

Beşparmak Grubunun müzakere sürecinde son gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde, koalisyon hükümetindeki bazı bakanların müzakereleri yürütmekle görevli Cumhurbaşkanını aşarak gerek Hükümet ortakları, gerekse Cumhurbaşkanı ile aralarında mutabakat bulunmayan hususlarda girişimler yaptığı iddia edilerek bu durumdan duyulan kaygı dile getirildi.

Beşparmak Grubu'nun değerlendirmesine şu görüşler ortaya konuldu:

''Federasyon'' kavramı 1977 ve 1979 Doruk Anlaşmalarından başlayarak Kıbrıs sorunu çözüm parametrelerinin en önemlilerinden birini oluşturmuştur. Federal devlet modeli, amaç ve tanım olarak, egemenliğin Kıbrıs Rum tarafının savunduğu ''tek, bölünmez ve sınırsız egemenlik'' yaklaşımıyla taban tabana zıttır. Federasyonlarda, federal ve kurucu devletler, egemenliğin kendi yetki alanlarına giren bölümlerini kullanırlar. Uluslararası ilişkiler kuramı, federasyonlar bağlamında ''tek temsiliyet'' kavramını dışlamaz, ancak, ''tek egemenlik'' gibi bir hususu da içermez. Ortak Açıklamadan başlayarak Rum tarafının ısrarla istediği "tek egemenlik" anlayışına bağlı bir kurgulamaya gidilmesi halinde bu sözde federasyon adı altında federasyon olmayan ve siyasi eşitliği anlamsız kılacak en üstte nüfus üstünlüğü olan tarafın hakim olacağı çoğunlukçu bir yönetim şeklinin ortaya çıkmasına ve sonuçta federasyonla birlikte iki-toplumluluk ve iki-kesimliliğin ortadan kalkmasına yol açabilecektir. Bu gerçeği görüşmeleri sürdürmekle yükümlü olanların veya bu doğrultuda kendilerine yükümlülük vehmedenlerin göremediğini varsaymak dahi istemiyoruz.

Yakın geçmişte bu konuda yapılan bir yanılgı, daha sonraki müzakerelerde düzeltilme sürecine girmiştir. Oluşturulacak yeni federal ortaklığın sürdürülebilirliği ve dengeleri açısından bu iyileştirmelere devam edilmesi yaşamsal önem arz etmektedir.

Müzakerelerin sağlıklı bir şekilde başlatılması, sürdürülmesi ve sonuçlandırılması her şeyden önce, saygı temelinde iç mutabakata dayandırılması ve paydaşların yerleşik uygulamalara özen göstermeleriyle mümkündür. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin de hassasiyet göstermesine ihtiyaç vardır. Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Türklerinin yetkili organlarını ikinci plana iten ve onların görüş/iradelerini dikkate almayan davranışlar/girişimler kaçınılmaz olarak istismara açık iki başlılık izlenimi doğuracak ve Türk tarafına zarar verecektir.

Sırf görüşmelere başlayabilmek için, iyi araştırılmamış sıra dışı kavram ve yaklaşımlara başvurmanın ve bunlardan medet ummanın bu yöne sapan kişi ve kurumların hüsrana uğramasının dışında, Halkımızın da geleceğini tehlikeye atacağını unutmamak gerekir.

Keza, başka federasyonların deneyimlerinden yararlanarak önümüzdeki müzakerelerden dengeli  ve sürdürülebilir sonuç elde edebilme çabalarını  "uzlaşmazlık" olarak tanımlamanın hatalı olduğunu değerlendiriyoruz. O bakımdan, tüm ilgilileri sorumluluklarını duyarlılıkla, sağlıklı analizler yaparak, kural ve uygulamalara uygun, şeffaf bir şekilde üstlenmeye bir kez daha davet etmeyi toplumsal bir görev saydığımızı kamuoyumuza saygıyla duyururuz"

(AK/KAR)

 
30 Ocak 2014 Perşembe 20:18
Okunma: 807
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu