Ana Sayfa » Kıbrıs » Beyarmudu Patates Kültür Sanat Festivali Başladı

Beyarmudu Patates Kültür Sanat Festivali Başladı

Açılışını Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Yaptığı Festival Pazar Gününe Kadar Çeşitli Etkinliklerle Sürecek.

 
 
Beyarmudu Patates Kültür Sanat Festivali Başladı

EROĞLU: "PATATESİMİZİ PAZARLAMAKTA BİLE BİZE ZORLUKLAR ÇIKARAN AVRUPA BİRLİĞİ'Nİ SUÇLAMAMIZ VE BUNU DÜNYAYA DUYURMAMIZ GEREKİR"

ÇAVUŞOĞLU: "BELEDİYELERİN YAPTIĞI EN BÜYÜK KATKI YOL TAMİR ETMEKTEN ZİYADE GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ GELECEK KUŞAKLARA TAŞIMAKTIR"

EDİP: "BU FESTİVAL İLE HEM PATATESİMİZE, HEM YEREL SANATÇILARIMIZA VE HEM DE HALKIMIZA VERDİĞİMİZ DEĞERİ ORTAYA KOYMAK İSTEDİK"

YEŞİLADA:"1994 YILINDAKİ ABAD KARARLARINDAN SONRA, 25 BİN TONA VARAN İHRACATIMIZ SON YILLARDA NEREDEYSE DURMA NOKTASINA GELDİ"

Lefkoşa, 6 Temmuz 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının birbirini değil; birlik içerisinde, anlaşma istemeyen Rum tarafı ve Kıbrıs Türkü'ne ambargo uygulayan Avrupa Birliği'ni suçlaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün akşam, Beyarmudu Belediyesi Patates Kültür-Sanat Festivali'nin açılışını yaptı. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk tarafının birlik içerisinde hareket etmesinin önemini vurguladı.

Sponsorları arasında Patates Üreticileri Birliği'nin bulunduğu, Beyarmudu Belediyesi tarafından Mustafa Taner Yalluri Stadı'nda düzenlenen festivalin açılışına, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile eşi Meral Eroğlu yanında, Başbakan İrsen Küçük'ün eşi Gülin Küçük, bazı bakanlar ve bölge yetkilileri de katıldı.

DÜNYAYA VE RUMLARA MESAJ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, düzenlenen festivallerle dış dünyaya, özellikle de Kıbrıslı Rumlara önemli mesajlar verildiğini söyledi.

Eroğlu, insanları birbirine yakınlaştıran sanat ve kültür etkinlikleri olan festivallerde belediyelerin, bölgesel gelenek ve göreneklere sahip çıkmasının önemli olduğunu vurguladı

Toplumların gelenek ve görenekleriyle halk olduğunu vurgulayan Eroğlu, Kıbrıs Türkü'nün de toplum statüsünden halk statüsüne geçerken kültürü ve verdiği mücadele ile geldiğini söyledi.

Festivaller ve benzeri etkinliklerin devletin temellerini sağlamlaştırıldığını, dış dünyaya da "bu topraklarda bir devlet vardır" mesajının verildiğini belirten Eroğlu, "İnsanımız ne kadar çok kendi kültürüne sahip çıkarsa, gelecek bakımından endişe etmesine de gerek kalmaz, yeter ki birlik beraberlik içerisinde olalım" dedi

Halkın birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Eroğlu, "Birlik ve beraberliğini bozan toplumlar, bir başka devletin, bir başka halkın egemenliği altına girer dedi.

Kıbrıs Türkü'nün 1974 yılına kadar geldiği sürece bakıldığı takdirde bugünlere birlik ve beraberlik içerisinde nasıl gelindiğinin görülebileceğini vurgulayan Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bugün ise bir devlet kurmanın gururunu yaşadığını ifade etti.

"HALKA NASIL BİR GELECEĞİ SAĞLAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMEK MECBURİYETİNDEYİZ"

Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak ise "anlaşma olmaması durumunda ne olacağının da bilinmesi gerektiğini" ifade eden Eroğlu, "Müzakereleri sürdürürken bir anlaşma olursa ne olacağı ortada, olmadığı  takdirde de nasıl bir geleceği halka sağlayacağımızı düşünmek mecburiyetindeyiz" dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devraldığını, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Hristofyas'ın anlaşma ihtimalini görmediğini telaffuz ettiği bir dönemde liderler arası müzakereleri sürdürmenin anlamsız olacağını bunun BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un 1 Temmuz sonrası görüşmelerin anlamsız olacağı ifadesiyle de desteklendiğini belirten Eroğlu, iki halk arasında günlük hayatı kolaylaştırmaya yönelik güven artırıcı önlemlerin arttırılması için Kıbrıs Rum Yönetimi ile komite düzeyinde çalışma başlattıklarını söyledi.

Eroğlu, "Birbirimizi suçlamaktan vazgeçmediğimiz sürece karşı unsurun mutlaka bir amacı, bir hayalinin gerçekleşeceği umudu yeşermektedir. Biz birbirimizi değil bu güne kadar Kıbrıs Türk halkına yapılanları ve bu güne kadar ortaya çıkan anlaşmaları dikkate alırsak, kimi suçlayacağımızı daha açık bir şekilde görebiliriz" dedi.

Avrupa Birliği'ne haksız olduğunu duyurmak gerektiğini vurgulayan Eroğlu, "Siyasi partiler ulusal davaya sahip çıkmalı; kendi kendimizi suçlayarak değil bize haksızlık edenleri, bizi sonsuza dek müzakere masasında oturup bir anlaşmaya imza koymayanları suçlama zamanı gelmiştir. Özellikle suçsuz bir halkı ambargolar altında tutan ve patatesimizi pazarlamakta bile bize zorluklar çıkarak Avrupa Birliği'ni suçlamamız ve bunu dünyaya duyurmamız gerekir" dedi.

"BU TAKTİK ARTIK SÖKMEZ"

"Avrupa'nın ambargoların çözüm durumunda zaten kalkacağı" yönündeki taktiğinin artık "sökmediğini" kaydeden Eroğlu, dünyanın Kıbrıs Türk halkının müzakere masasına anlaşma niyeti ile oturduğunu anlaşmaya yanaşmayan tarafın Rum tarafı olduğunu, ambargoların kaldırılması gerektiğini görmesi gerektiğini ifade etti.

Eroğlu, ambargoların kaldırılması durumunda KKTC'nin patatesinin Avrupa ülkelerinde çok iyi pazar bulabileceğine inandığını ifade etti.

Konuşmasının Ardından Eroğlu'na açılışın anısına plaket takdim edildi.

ÇAVUŞOĞLU: "ÖNEMLİ BİR İHRAÇ ÜRÜNÜMÜZ AMA İYİ  YÖNETİLMELİ"

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, belediye hizmetlerinde anlayışın değişmekte olduğuna işaret ederek, "Yerel yönetimlerin lokomotif bir güç olması, yöre halkını aydınlatması, kültür, ürününü her şeyini tanıtması belediyeciliğin vazgeçilmez ilkesi durumuna gelmiştir" dedi.

Çavuşoğlu, bu düşünceyle, eskiden panayır ismi altında yer alan etkinliklerin artık bölgeye has ürünlerin tema olarak kullanıldığı festivaller şeklinde düzenlendiğini söyledi.

Patates üretiminin iyi yönetilmesinin önemini vurgulayan Çavuşoğlu, "Patates en önemli ihraç ürünümüz, kaliteli bir ihraç ürünümüzdür ancak iyi yönetilmelidir" dedi.

KKTC'nin yaşatılması için Kıbrıs Türkü'nün gelenek, göreneklerini ve kimliğini de geleceğe taşımasının önemini vurgulayan Çavuşoğlu, "Belediyelerin yaptığı en büyük katkı yol tamir etmekten ziyade gelenek ve göreneklerimizi gelecek kuşaklara taşımaktır" dedi.

EDİP: "PATATESE, SANATÇILARA, HALKA VERDİĞİMİZ DEĞER"

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, çağdaş belediyeciliğin artık sadece çöp toplama, su dağıtımı ve temizlik olmadığını, bölge halkının kültür, sanat ve ekonomik olarak kalkınmasını sağlamayı da gerektirdiğini söyledi.

Festivalin teması ile ilgili olarak ise Edip, "Bu festivalle hem patatesimize, hem yerel sanatçılarımıza ve hem de halkımıza verdiğimiz değeri ortaya koymak istedik" dedi.

En lezzetli patatesin üretildiği bölgelerden birinin Beyarmudu olduğunu söyleyen Edip, "Önceliğimiz patatesle ünlü bu güzel beldemizi Kıbrıs'ın dışında da tanıtmaktır" diye konuştu.

Edip, festival programında yerli sanatçılara ağırlık vererek, onların yanında olmayı seçtiklerini de sözlerine ekledi.

YEŞİLADA: "25 BİN TONDAN DURMA NOKTASINA..."

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın KKTC'den Avrupa'ya ticareti yasakladığı 1994 yılına kadar KKTC'nin en önemli ihraç ürünlerinden birinin patatesin olduğunu hatırlatarak, "1994 yılındaki ABAD kararlarından sonra, 25 bin tona varan ihracatımız son yıllarda neredeyse durma noktasına geldi" dedi.

Patatesin Türkiye'ye ihracatında da sıkıntılar yaşandığını kaydeden Yeşilada, KKTC'nin erkenci özelliği olan, yılda iki kez patates hasadı yapılabilen ender ülkelerden biri olduğunu da belitti. 

Yeşilada, patates üreticisi Abdullah Öztürk'e bu yıl en erken patatesi çıkarma başarısından dolayı plaket verdi.

FESTİVAL PROGRAMI

Beyarmudu Patates Kültür Sanat Festivali 8 Temmuz Pazar gününe kadar sürecek. Tavla ve yemek gibi yarışmaların yanı sıra avcılık, atıcılık, voleybol  ve futbol karşılaşmalarının yapılacak festivalde sanatçılar da konserler verecek.

Grup SOS ile Grup 4 Mevsim dün geceki açılışta konser verirken, bu gece İbrahim Özduran ile Hakan Arap & Jazzmania sahne alacak. Cem Kafkas 7 Temmuz'da; Örge Volkan ile Kıraç ise 8 Temmuz'da konser verecek.

(ID/GÜL) FOTOĞRAFLI

 
6 Temmuz 2012 Cuma 11:28
Okunma: 690
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu