Ana Sayfa » Kıbrıs » Bıçaklı: "Tüm sorunlara birlikte çözüm üretmeye varız"

Bıçaklı: "Tüm sorunlara birlikte çözüm üretmeye varız"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, sendikalara yönelik başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün ikinci olarak Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk - Sen)'i ziyaret etti.

 
 
Bıçaklı:

Ünverdi ziyarette yaptığı konuşmada, ekonomik nedenlerle alınan önlemlerin alınması gereken önlemler olduğunu, bakanlığının ve hükümetin gündeminde emeklilik yaşının yukarıya çekilmesi, çalışma (mesai) saatlerinin yeniden düzenlenmesi ile özelleştirme yasasının yapılmasının bulunduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, emeklilik yaşının yukarıya çekilmesi konusunda vatandaşları en az rahatsız edecek şekilde bir uygulama için gerekli çalışmaların devam ettiğini de belirtti.

Şerife Ünverdi, bakanlığının en önemli görevinin; çalışanların rahat, güvenli, huzur ve sosyal güvenlik içende bir ortama kavuşmasını sağlamak olduğuna işaret ederek, ziyaretin çalışma yaşamıyla ilgili olarak neler yapılabileceğine yönelik olduğunu kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, çalışma saatleriyle ilgili olarak bakanlığının yaptığı ve Meclis'te bulunan değişiklikle ilgili olarak sivil toplum örgütleriyle istişare ederek son kararın verileceğini, ancak yaz sıcağında 15.30'a kadar çalışılmasının doğru olmayacağını söyledi.

Bunu bir sağlıkçı olarak da doğru bulmadığını, yemek olanağı bulunmayan uzun bir zaman diliminde insanların çalışmasının verimi artırmadığını ifade eden Ünverdi, hükümetin her konuda uzlaşma anlayışı içinde olduğunu, bundan sonra da uzlaşma arayışını sürdüreceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, çalışma saatlerini çalışanların da hassasiyetini dikkate alarak çözeceklerine dikkat çekerek, Sosyal Sigortalar konusunda da bazı tedbirler alınmasına yönelik çalışmaları bulunduğunu, bu tedbirler arasında emeklilik yaşının yükseltilmesinin de bulunduğunu yineledi.

Ünverdi, bakanlık olarak denetimlerde personel yetersizliği nedeniyle eksikleri bulunduğunu anlatarak, haksız rekabetin ortadan kaldırılması için de denetimlerin şart olduğunu söyledi.

İnsanların sendikalarda örgütlenme hakkı bulunduğunu ancak bunun, çalışanların o iş kolunda herhangi bir sendikaya zorunlu üyeliği olarak yorumlanamayacağını ifade eden Ünverdi, demokratik bir ülkede yaşandığını, isteyenin üye olabildiği gibi istemeyenin de üye olmama hakkının kollandığını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bir soru üzerine, ekonomik tedbirlerin bir gereklilik nedeniyle alındığını, hükümetin bu tür tedbirleri almaya zorunlu olduğunu, bunun ekonomik krizden etkilenen tüm hükümetler tarafından alınmakta olduğun belirtti.

Ünverdi, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının haklarını alabilmeleri için hükümetin gerekli ek bütçeyi hazırladığını da ifade etti.

BIÇAKLI

Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine geldikten sonra ilk kez bir toplantıda bir araya geldiklerini anlatarak, "Kendisine çalışmalarında başarılar dilerim" dedi.

Bıçaklı, ülkede varolan çalışma yaşamıyla ilgili sorunların çözümünde hükümetin sendikalarla istişare ederek birlikte karar üretmesinin en doğru yol olduğunu yılladır söylediğini anlatarak, yasal olarak hiçbir hükümetin özelleştirme yapacak yetkisi olmadığını söyledi.

Bıçaklı, nüfusun bilinmediği bir ortamda alınacak hiçbir önlemin anlamlı olamayacağını ifade ederek, bir ülkede o ülkenin nüfusu kadar kaçak işçi bulunması halinde sorun çözmenin mümkün olamayacağını kaydetti.

Arslan Bıçaklı, gelir gider dengesindeki açık nedeniyle Sosyal Sigortalar'da emeklilik yaşının 50'den 60'a çıkarılmak istendiğine işaret ederek, bunun tam gerçeği yansıtmadığını, devletin Sosyal Sigorta Fonu'na ödemesi gereken 400 milyon TL'den fazla borcunu ödemesi, taşınmaz mallarının nemalandırılması, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması halinde sorunun ortadan kalkacağını iddia etti.

Ülkedeki çalışanların yüzde 13'ünün sendikalı; bunların da yüzde 99,9'unun devlette olduğu gerçeğinin aslında ülkede çalışanların örgütsüz olduğunu gösterdiğini anlatan Bıçaklı, çalışma yaşamının örgütlenmesi için tüm çalışanlara ilgili iş kolunda bir sendikaya zorunlu üyelik koşullunun getirilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan Bıçaklı, zorunlu sendikal üyeliğin yaşamın denetim altına alınması için de doğru bir yaklaşım olduğunu kaydederek, tüm bunlara bugünkü nezaket ziyareti çerçevesi içinde daha fazla değinmek istemediğini belirtti.

Arslan Bıçaklı, devlete ait bir kurum olan KTHY'nin çalışanlarının yasal haklarını almak için 8 ay sonra eylem yapmasının hükümet tarafından "teröristlik" olarak değerlendirilmesinin kabul edilemez olduğunu da söyledi.

Bıçaklı, sendikaların hükümet olma gibi bir derdi olmadığını, ancak her bireyin siyaset yapma hakkını savunduğunu anlatarak, "Sendikalar olarak hükümet olma gibi bir fikrimiz yoktur" dedi.

Arslan Bıçaklı bir başka soruya karşılık ise, sendikaların hükümet olma gibi bir isteği olmadığını yineleyerek, bütün iradenin Kıbrıs Türk halkına ait olacağı, kendi kendisini yöneteceği bir anlayışın ülkede hakim olmasını istediklerini söyledi. Bıçaklı, "Kendi Kendimizi yönetmeye yönelik iktidar olma isteğimiz var" dedi.

Bıçaklı, sendikaların bugüne kadar sürdürdüğü mücadelenin de bu perspektifle yapıldığını kaydetti.

Halktan ve çalışanlardan özveri isteyen siyasilerin özveriye kendilerinden başlaması halinde halkın özveriye hazır olduğunu, bunu onlarca kez açıkladığını anlatan Bıçaklı, hükümetin bugüne kadar "önlem" adı altında yaptığı hiçbir uygulama veya yasal düzenlemede sendikalarla uzlaşma yoluna gitmediğini savundu.

TAK

 
3 Haziran 2011 Cuma 19:35
Okunma: 750
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu