Ana Sayfa » G. Kıbrıs » BİDEN ADA'YA GELİR GELMEZ NİYETLERİNİ VURGULADI

BİDEN ADA'YA GELİR GELMEZ NİYETLERİNİ VURGULADI

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in dün Ada'ya gelir gelmez niyetlerini ve arzularını ortaya koyduğu belirtildi.

 
 
BİDEN ADA'YA GELİR GELMEZ NİYETLERİNİ VURGULADI

 

Rum basını ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, dün akşam üstü Ada'ya varışı ve ardından yaptığı açıklamaya geniş bir şekilde yer verdiler.

Rum basını Biden'in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile dün akşam program dışı olarak bir araya geldiğini de yazdı.

Fileleftheros gazetesi "Kıbrıs İçin Güçlendirilmiş Rol- Biden, Ada'ya Gelir Gelmez Niyetlerine Vurgu Yaptı? başlıklarıyla aktardığı haberinde, Biden'in Ada'ya gelir gelmez, Larnaka Havalimanı'nda yaptığı açıklamayla, niyetleri ve arzularına açıklık getirdiğini belirtti.

Gazete Biden'in, Larnaka Havalimanı'nda yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, ilk olarak Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki ilişkilerin özellikle dostane ve stratejik olduğunu ve bu ilişkilerin geliştirilmesi perspektifinin büyük olduğuna dikkati çektiğini yazdı.

Habere göre Biden, Güney Kıbrıs'ın bölgedeki rolü ve dinamiğinin güçlenmekte olduğunu söyledi.

İkinci olarak Biden'in, bugün KKTC'ye geçmesine yönelik tepkilere ilişkin, ABD'nin sadece Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tanıdığını ifade ettiğini yazan gazete Biden'in üçüncü olarak ise, Türkiye ve Kıbrıs'ta geliştirilen senaryolara "ABD'nin herhangi bir çözüm empoze etmeyeceği? şeklinde yanıt verdiğini belirtti.

BİDEN VE EŞİ ANASTASİADİS'İN LİMASOL'DAKİ EVİNE GİTTİ

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, eşi Jill Biden ve 400 kadar olan beraberindekilerle birlikte, Larnaka Havalimanı'ndan, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Limasol'daki evine gittiğini yazdılar.

Anastasiadis'in evine sadece Biden ve eşinin girdiğini yazan gazete Biden'in, Anastasiadis'in evinde oldukça kaldığını belirtti.

Politis gazetesi ise Biden ve eşinin, Anastiadis'in evine 19:50 sularında gittiğini saat 21:30'da ise ayrıldığını yazdı.

Alithia gazetesi, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında dün akşam gerçekleştirilen görüşmenin oldukça önemli olarak addedildiğini yazdı.

Gazete görüşmenin Anastasiadis ve Biden çifti arasındaki görüşme-yemek niteliğinde olduğunu ayrıca Biden ve Anastasiadis'in baş başa da görüştüğünü ve Biden'in iki günlük ziyaretinin önemine vurgu yapıldığını belirtti.

KIBRIS SORUNUNDA VE GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER KONUSUNDA AÇIKLAMA BEKLENMİYOR

Alithia gazetesi, bilgilere dayanarak, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, ziyareti sırasında, Rum tarafının özellikle önem verdiği, Kıbrıs sorunu ve güven yaratıcı önlemlere ilişkin herhangi bir açıklama yapılmasının, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının Maraş'a ilişkin adımlar karşısındaki karşılıklardaki ısrarı nedeniyle,  beklenmediğini yazdı.

NUFFEL BUGÜN GELİYOR

Alithia gazetesi, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun UNFICYP nezdindeki Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel'in bugün Ada'ya geleceğini belirtti.

Habere göre Nuffel, sürekli gidip gelmemek adına artık Ada'da kalacak.

ABD İLE GÖRÜŞMELERDE RUM HEYET DE YER ALACAK OLAN KİŞİLER

Fileleftheros gazetesi ABD ile Güney Kıbrıs heyetleri arasındaki bugün gerçekleştirilecek olan görüşmeye Rum tarafından, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Rum Başkanlık Müsteşarı ve Güney Kıbrıs'ın Washington'daki Büyükelçisi, ABD kanadından ise ABD'ninGüney Kıbrıs Büyürklçisi John Koenig, Biden'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve yardımcısı, Enerji konularından sorumlu Müsteşar Yardımcısı Amos Hochstein'ın yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama'nın bürosundan ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililerin de yer alacağını yazdı.

YERLİ VE YABANCI BASINDAN İLGİ

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Gazete, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, Ada'ya gelişine, yerli ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiğini yazdı.

Gazete Larnaka Havalimanı'nda 20 Kıbrıs Türk basını temsilcisinin de yer aldığını belirtti.

Güvenlik tedbirlerinin de yoğun olduğuna dikkati çeken gazete Larnaka Havalimanı pistinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait üç uçağın bulunduğunu yazdı.

Biden'in ziyaretlerinde kullanılacak olan üç adet zırhlı limuzinin ise bir kaç gün önce Güney Kıbrıs'a gittiğini yazan gazete, söz konusu araçların ABD ve Güney Kıbrıs bayrakları taşıdığını belirtti.

ABD BÜYÜEKLÇİLİK YETKİLİLERİ EROĞLU-BİDEN GÖRÜŞMESİ ÖNCESİNDE KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI'NA GİDECEĞİ İDDİASI

Alithia gazetesi ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçilik yetkililerinin, Cumhurbaşkanı ile Biden görüşmesinden iki saat önce görüşmenin yapılacağı alana giderek denetleme yapacağını ileri sürerek  herhangi bir sorun  ve Kıbrıslı Türkler tarafından KKTC'nin yükseltilmesi çabasının olması durumunda ise görüşmenin yapılmayacağını savundu.

ANASTASİADİS SAMARAS'I BİLGİLENDİRDİ

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile telefonda görüştüğünü yazdı.

Habere göre Anastasiadis, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in ziyareti ışığında Samaras'a bilgi verirken, telefon görüşmesinde Kıbrıs sorunu, enerji ve Ukrayna konusunda da görüş alış verişinde bulunuldu.

Yunanistan Başbakanı Samaras, Biden ile yapılacak olan görüşmede Güney Kıbrıs'ın Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail işbirliği konusunu da ortaya koyması gerektiğine dikkati çekti.

RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİ BASIN SÖZCÜSÜ DANIŞMANI FİLİMONOV

Fileleftheros gazetesine göre Rusya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliğindeki Basın Sözcü Danışmanı Sergey Filimonov, Rum Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın ziyaretinin, Güney Kıbrıs-ABD arasındaki ikili ilişkilere dayandığını ifade etti.

Filimanov, kendi görüşlerine göre, bu ziyaretin nedeninin, büyük ölçüde, genel olarak Güney Doğu Akdeniz'deki durum nedeniyle Amerikalıların Kıbrıs sorununa yönelik yükselen ilgisi olduğunu belirtti.

Filimanov bir soru üzerine, Güney Kıbrıs'ın "Münhasır Ekonomik Bölgesi?nde hidrokarbon bulunmasının bu ziyaretin nedenlerinden biri olduğu değerlendirmesine sahip olduklarını ifade etti.

PARTİLER KONUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler Rum siyasi partilerin Biden'in ziyareti konusunda açıklama yapmaya devam ettiğini yazdı.

Habere göre AKEL, DİSİ, EDEK, Rum Çevreciler, Vatandaşlık İttifakı birer açıklama yaparak Amerika'nın Kıbrıs sorununa duyduğu ilgiye dikkat çekerken, Biden ile Cumhurbaşkanı Eroğlu arasında yapılacak olan görüşmeye ilişkin endişelerini dile getirdiler.

BİDEN'İN ZİYARETİNE İLİŞKİN GAZETE BAŞLIKLARI

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Ada'ya gelişine ilişkin Rum gazetelerinin gerek manşetlerde gerekse iç sayfalardaki başlıkları şöyle yer aldı:

Fileleftheros: "Kıbrıs İçin Güçlendirilmiş Rol-Özgün Stratejik İşbirliği?

Politis: "Sadece Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Tanıyoruz- Biden Bölgesel Rol Sözü Verdi ve Endişeleri Merhaba İle Yanıtladı?

Haravgi: "Geleceklerine İlişkin Vizyonlarına Sadece Kıbrıslılar Karar Verebilir-Kıbrıslılar Geleceklerine Karar Verebilir- Biden Somut Sonuçlar Arzuluyor?

Simerini: "Biden'ın Kıbrıs Cumhuriyeti Lehine Güçlü Beyanı-Devleti Tanıyor Sahte Devlete Gidiyor-Maraş Konusunda Herhangi Bir Açıklama Yok-Tarihi Ziyaret Tarihi Açıklama-Tek Meşru Devleti Tanıyoruz?

Alithia: "Nikos Anastasiadis'in Evinde Baş Başa Görüşme-Başkan'ın Evinde Yüksek Düzeyde İstişareler?

(FK/KAR)

***************

 
22 Mayıs 2014 Perşembe 12:27
Okunma: 3229
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu