Ana Sayfa » G. Kıbrıs » BIDEN, EROĞLU VE ANASTASİADİS YEMEKTE BİR ARAYA GELECEK

BIDEN, EROĞLU VE ANASTASİADİS YEMEKTE BİR ARAYA GELECEK

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ada'ya yapacağı ziyaret, bu çerçevede KKTC'ye gelişi ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yapacağı görüşmeyle ilgili haberler, Rum basınında geniş yer almaya devam ediyor.

 
 
BIDEN, EROĞLU VE ANASTASİADİS YEMEKTE BİR ARAYA GELECEK

 

 

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile çalışma yemeğinde bir araya gelerek, Kıbrıs sorunuyla ilgili çeşitli konularda iki liderin görüşlerini dinleyeceği, bu görüşmenin hemen ardından Güven Yaratıcı Önlemlerle (GYÖ) ilgili açıklama yapılabileceği haber verildi.

Alithia "Çalışma Yemeği ve Açıklamalar? başlıklı haberinde, Biden'ın liderlerle çalışma yemeğinde bir araya geleceği ve ardından GYÖ ile ilgili açıklama yapılabileceğini Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in açıkladığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis, Rum tarafında yayın yapan ANT 1 isimli TV kanalına verdiği mülakatta, Biden-Eroğlu-Anastasiadis yemeğinin gerçekleştirileceği yerin kesinleştirilmediğini ancak liderlerin yemeğe eşleri olmadan katılacaklarını, Biden'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili çeşitli konulardaki görüşlerini dinlemek istediğini, yemeğin ardından GYÖ'lerle ilgili açıklamalar yapılabileceğini söyledi.

Gazete, Biden'ın Eroğlu ve Anastasiadis'le bir araya geleceği yemeğin tarihini ise, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun açıklamasına dayanarak, 21 Mayıs olarak okurlarına aktardı.

"BIDEN'IN ZİYARETİ KIBRIS SORUNUNU ÇÖZMEYECEK, SADECE ROLÜMÜZÜN YÜKSELDİĞİ VE YAVAŞ YAVAŞ İTİBAR KAZANMAYA BAŞLADIĞIMIZ MESAJINI VERECEK?

Anastasiadis'in ANT 1'e mülakatında, Kıbrıs sorununun Biden'ın ziyaretiyle çözülmeyeceğini, sadece Güney Kıbrıs'ın oynamakta olduğu rolün yükseldiği, Rumların ve devletlerinin yavaş yavaş itibarını kazanmaya başladığı mesajı verileceğini savundu. "Konjonktürü değerlendirmemiz şarttır çünkü çıkarlarımız Amerikalıların çıkarlarıyla örtüşüyor. Kıbrıs'ta barış olmazsa bu ne Amerika'nın ne de bölgenin çıkarlarına hizmet eder? dedi.

Mülakatında, ABD Başkan Yardımcısının ilan etmesi beklenen Maraş'la ilgili adımlar konusuna da değinen Anastasiadis, "muhataplarımızda GYÖ'lerin diyaloğa yeni dinamik katabileceği duyarlılığı oluşturmak için yoğun bir çaba harcadık. Başlarda çekinceler olmasına karşın yavaş yavaş hepsi bu duyarlılığı kazandı? dedi, şunları ekledi:

"Sayın Biden'ın burada olduğu süre içerisinde bazı açıklamalar yapılacağını ummak istiyorum. Maraş sakinlerinin hemen yarın geri dönebilecekleri sahte duygusu yaratmak istemiyorum. Bir kentin veya bölgenin terk edilmesinden 40 yıl sonra altyapılar ve nelerin gerekli olduğu konusunda bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulur. Sakinlerinin, dönebilmesi için en kısa sürede yeniden imarının başarılabilmesi için olması istenen budur.?

Anastasiadis, Joe Biden ile yapacağı görüşmesi konusunda ise şunları söyledi:

"Dikkatleri Kıbrıs sorununun, ekonominin, Ukrayna krizinin haricinde GYÖ'lere de odaklanacak. Bu, Kıbrıs Cumhuriyeti ile yapılan bir görüşme için önemli bir gündemdir. Bunu, ?güya iki toplum lideri görüşecek' v.b. sözler duyduğum için vurgulamak istedim. Sayın Biden Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı'nın daveti üzerine geliyor. Sayın Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ağzıyla bize hitap edildiği gibi, devlet tarafından bir devletin başkan yardımcısına yakışır şekilde, askeri törenle karşılanacak. Kıbrıs Rum toplumu olarak değil Kıbrıs Cumhuriyeti olarak karşılayacağız.?

"AN GELECEK POLİTİKAMIZI KORKU VE TEHLİKE EDEBİYATININ YÖNETMEMESİ GEREKTİĞİNİ ANLAYACAĞIZ?

Rum siyasi partilerinin, Biden'ın ziyaretinin KKTC'nin siyasi statüsünü yükseltebileceği kaygılarına da işaret eden Anastasiadis  "Bir an gelecek, politikamızı korku ve tehlike edebiyatının yönetmemesi gerektiğini anlayacağız. Bir devlet görüşmelerle yükselmez, herhangi bir resmi şahsiyetinin birisiyle görüştüğü sıfatla yükselir. Devletler hükümetlerin resmi işlemleriyle tanınırlar.?

Öte yandan Simerini "Çalışma Yemeğiyle GYÖ... Biden Ziyaretinin Şekillendirilmesi İçin Yoğun Perde Gerisi? başlıklı haberinde, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Ada'ya gerçekleştireceği ziyaret çerçevesinde, iki liderle, 22 Mayıs Perşembe akşamı çalışma yemeğinde bir araya gelebileceğini yazdı.

ORTAK YEMEK ORGANİZE EDİLMESİNİ AMERİKA İSTEDİ

Edindiği bilgilere dayanarak, Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarının liderleriyle ortak bir görüşme organize edilmesinin Amerikan tarafının arzusu olduğuna vurgu yapan gazete, taraflardan hiçbirinin bu organizasyona ilke olarak karşı çıkmadığını, ancak bu organizasyonun henüz kesinleştirilmediğini belirtti, özetle şöyle devam etti:

"Aynı kaynaklara göre görüşme, Kıbrıs sorunundaki müzakere prosedürüne ivme katabilecek herhangi bir müdahaleyi olumlu karşılayan BM ?şemsiyesi' altında olacak. iki liderin ABD Başkan Yardımcısı ile yemeği konusuna dün Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu da değindi. Eroğlu, yemeğin 21 Mayıs'ta gerçekleşeceğini söyledi ancak hükümetten iyi bilgili kaynaklar onu yalanladı, yemeğin 22 Mayıs'ta olabileceğini söylediler. Ancak Biden'ın Lefkoşa'da yapacağı temaslarla ilgili ziyaret programı önümüzdeki Pazartesi veya Salı günü kesinleşecek.

Hükümet kaynakları gazetemize, Biden'ın programında, Başkan Anastasiadis ile görüşme gündeminde yürütülmekte olan müzakere prosedürü ve GYÖ'lerin ileri götürülmesi çabası ışığı altında Kıbrıs sorunu, Amerikalıların özellikle büyük önem verdiği enerji konusu ve Ukrayna krizi bulunduğunu söylediler.

Kıbrıslı Türk liderle görüşmesinde özellikle Kıbrıs sorunundaki prosedür ve Maraş'ın açılması başta olmak üzere GYÖ'lerin ileri götürülmesi üzerinde odaklanması bekleniyor. Kısa süre önce basında yer aldığı üzere Biden'ın Maraş konusunda, iki tarafa somut bir öneri sunması bekleniyor.?

(ŞA/ÖK)

 
17 Mayıs 2014 Cumartesi 11:52
Okunma: 2618
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu