Ana Sayfa » Kıbrıs » Bilişim Sektörü Çalıştayı Başladı

Bilişim Sektörü Çalıştayı Başladı

Lefkoşa, 29 Mayıs 12 (T.a.k): Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kıbrıs Türk Halkının Bilişim Sektöründe Hızla Geliştiğini Ve Bu Alanda Dünyayla Yarışacak İyi Bir Noktaya Geldiğini İfade Ederek, Bilişim Sektöründe İstenilen Noktada Olmadıklarını Ancak Bakanlık Olarak Altyapıyı Geliştirmeyi Sürdürdüklerini Vurguladı..

 
 
Bilişim Sektörü Çalıştayı Başladı

Saner, önemli olanın, kişilerin ve şirketlerin bilişim sektöründe gelişirken ve kendini geliştirirken, KKTC'nin de gelişmesine katkı sağlamak ve projeler geliştirmek olduğunu dile getirdi.

AB tarafından finanse edilen SECOND Projesi desteği ile oluşturulan çalışma grubunun düzenlediği "Bilişim Sektörü Çalıştay"ı başladı.

Lefkoşa Merit Otel'de yer alan ve 16.00'ya kadar sürecek çalıştayın açılışına, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Saner, bilim sektörü temsilcileri ve proje yetkilileri katıldı.

Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, Bilişim Derneği, KTMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası ve üniversitelerin oluşturduğu çalışma grubu çalıştayda, eğitim teknolojileri ve materyalleri pazarı, bilgi güvenliği ve standartları, Kıbrıs'ın kuzeyinde faaliyet gösteren bilişim firmalarının pazarlayabileceği ürünler ve veri merkezleri fırsatları konularını irdeleyecek.

Çalıştayda, konuşmacılar bilişim teşvikleri, CEBIT Fuarı ve Üniversite-Sektör işbirliği konusunda sunumlar yapacak.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, bakanlığının çok aktif bir bakanlık olduğunu, hava, kara, ulaşım, telefon gibi birçok hizmeti yürüttüklerini ifade ederek, bu kapsamda bilişim sektörüne de büyük önem verdiklerini kaydetti.

Saner, düzenlenen çalıştayın bilişim sektörüne olumlu katkılarının olacağına inanç belirterek, "Bilişim sektörünün ekonomik kalkınmaya nasıl bir katkısı olabilir" sorusuna bu çalıştayda değişik bakış açılarından cevaplar aranacağını dile getirdi.

Bilişimin artık dünyada çok önemli bir yer tuttuğunu, ülkeleri geliştirdiğini, ekonomisine katkı sağladığını, işlemleri hızlandırdığını, bakanlık olarak da bu yönde atılan adımlara birçok destek verdiklerini anlatan Saner, KKTC olarak bilişim alanında belki tam istenilen seviyede olmadıklarını, ancak gelişmek için tüm altyapıyı geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Saner, KKTC ile Türkiye arasındaki fiber optik kabloların yedeklendiğini, bunu tüm KKTC'ye yaymak ve her eve bir fiber optik kablo götürme hedefinde olduklarını anlatarak, aynı zamanda internet hızını da artırmak için çalışacaklarını söyledi.

Dünyada artık ses iletişiminin değil internet hızının ön plana çıktığını, e-devletten e-ticarete, yazışmalar ve buluşmaların hep internet ve bilişim üzerinden yapıldığına işaret eden Saner, fiber optikte yaşanan bir kesintinin ülkeyi ne kadar geriye götürdüğünün ve yavaşlattığının ortada olduğunu kaydetti.

Saner, Kıbrıs Türk halkının tarımdan gelen bir halk olduğunu, ancak bilişim sektöründe hızla geliştiğini ve bu alanda dünyayla yarışacak iyi bir noktaya geldiğini ifade ederek, önemli olanın bilişim sektöründe gelişirken ve kendini geliştirirken, KKTC'nin de gelişmesine katkı sağlamak ve projeler geliştirmek olduğunu dile getirdi.

Dünyada bilişim sektörünün öncüsünün ABD olduğunu, diğer ülkelerin de onu örnek aldığını ifade eden Saner, KKTC'de yaşayan herkesin de kendi alanında bilişimle gelişebileceğini kaydetti.

Saner, Kıbrıs Türk insanının çok girişken olduğunu, bilişim sektöründe de emin ve yararlı adımlarla yürüdüğünü ifade ederek, ülkede turizm alanında gelişmelerin olduğunu, ancak bilişim sektöründe gelişme yaşanırsa bunun ekonomiye yansımalarının da büyük olacağına vurgu yaptı.

Ersan Saner, bakanlık olarak bilişim sektörüne katkı sağlamaya her zaman hazır olduklarını ve bilişim sektörünün KKTC'ye çok şey katacağına inandıklarını ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bilişim sektöründe yer alan işletmeleri, CEBİT Fuarına "çıkarma" yapmaya çağırdı.

Saner, bilim, bilgisayar ve iletişim alanındaki baş döndürücü gelişmelerin, bilişim teknolojileri kavramının hızla literatüre ve günlük hayata girmesine neden olduğunu, iletişim teknolojisi alanındaki gelişmelerin ise bilginin etkin bir şekilde ve hızla iletilmesine olanak sağladığını anlattı.

Hizmet sektörü içinde en büyük paya sahip olan iletişim alt sektörünün bilgi teknolojileri ile birlikte değerlendirildiğinde ortaya muazzam sonuçlar çıktığının görüldüğünü ifade eden Saner, "Bilişim teknolojilerine yapılan yatırımların getirisinin yüksek olduğunu fark eden ülkeler ekonomi ve kalkınma politikalarında öncelikli sıraya bilişim sektörünü almışlardır" dedi.

Saner, dünyada yalnızca son 20 yıl incelediği zaman bilişim sektöründe yer alan firmaların çok hızlı bir şekilde yükseldiği ve ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olduğunun rahatlıkla görülebileceğini kaydetti.

Çalıştayın açılışında SECOND Projesi Ekip Lideri Faik Özgermi ile projeden bir sorumlu söz alarak, çalıştayla ilgili sunum yaptı.

(EMR/KAR) FOTOĞRAFLI

 
29 Mayıs 2012 Salı 14:18
Okunma: 729
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu