Ana Sayfa » Kıbrıs » Bilted Logo Tasarım Yarışması Ödülleri Verildi...

Bilted Logo Tasarım Yarışması Ödülleri Verildi...

Törende, Kıbrıs Bilim Ve Teknoloji Dergisi"nin Tanıtımı Yapıldı .

 
 
Bilted Logo Tasarım Yarışması Ödülleri Verildi...

ÇİZDİĞİ LOGO "BİLTED LOGOSU" OLARAK KULLANILAN ERCAN SARICA'YA ÖDÜLÜNÜ CUMHURBAŞKANI VERDİ

EROĞLU: "GELECEĞİN DAHA BÜYÜK VE RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER DOĞURABİLECEĞİNİ BİLEREK YETİŞEN GENÇLERİMİZ KKTC VE HALKINI İLERİYE TAŞIYABİLECEKLERDİR. AKSİ TAKTİRDE ULUSLARARASI ALANDA REKABET ETMEK PEK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR"     

Lefkoşa, 24 Kasım 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ülke gençliğine; "gelecekte bilim ve teknolojinin önemini kavrayan milletlerin rekabet edebileceğini, bunu kavrayamayanların ise diğerlerinin yanında çalışanlar olacağının" anlatması gerektiğini ifade ederek, "Bu farkındalıkla gelişen gençlerimiz KKTC ve halkını ileriye taşıyabileceklerdir, aksi taktirde uluslararası alanda rekabet etmek pek mümkün olmayacaktır" dedi.      

Eroğlu, teknolojik değişimin son 50 yılda aldığı mesafenin herkesi hayretlere düşürdüğünü, yeni yetişen nesillere de bu değişimin neden kaynaklandığının anlatılması gerektiğine işaret ederek, gençlerin, geleceğin daha büyük ve radikal değişiklikler doğurabileceğini bilerek yetişmelerinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk Bilim ve Teknoloji Derneği (BİLTED) Logo Tasarım Yarışması Ödül Töreni bugün yapıldı.

Çizdiği logo "Bilted Logosu" olarak kullanılan Ercan Sarıca'ya ödülünü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu verdi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Konferans Salonu'nda yer alan törende, derneğin, ülkedeki üniversitelerin katkılarıyla hazırladığı "Kıbrıs Bilim ve Teknoloji Dergisi"nin tanıtımı yapıldı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "butona basmasıyla" yayın hayatına başlayan derginin ilk sayısı konuklara dağıtıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yanı sıra milletvekilleri, akademisyenler, üniversite rektörleri, öğretim görevlileri katıldı. Törende dernek yetkilileri de hazır bulundu.

EROĞLU

Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, derneğin düzenlediği "anlamlı" toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "güzide" olarak nitelediği derneğin, KKTC'nin, geçmişte önüne koyduğu vizyonda ne kadar haklı olduğunun bir göstergesi ve kanıtı olduğunu kaydetti.

Eroğlu, ülkede bilim yapılıp yapılamayacağı konusunda büyük tartışmaların sonucunda Doğu Akdeniz Üniversitesi Yasası'nı, Cumhuriyet Meclisi'nden geçirip yasallaştıran, o dönemin hükümetinin başkanı olarak derneği kutladığını ifade ederek, ülkede yüksek öğrenim yapılabileceği inancını o dönemde ortaya koyduğunu ve bu konuda gerekli ilk adımı attığını anımsattı.

Bugün gelinen aşamada ülkede 8 üniversite, 50 bini aşkın öğrenci ve yüzlerce önemli bilim insanının bulunduğuna işaret eden Eroğlu, önemli olanın; bu bilim insanlarının çoğunun Kıbrıslı Türk olması ve her gün dünya standartlarında bir başarıya imza atmaları olduğuna vurgu yaptı.

Eroğlu, bunu gururla izlediğini ifade ederek, Kıbrıslı Türk bilim insanları ile çalışan birçok yabancı bilim insanı bulunduğunu, bunun da etkileşim açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

KKTC'deki üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaların geldiği seviyenin son derece iyi olmasına rağmen, yeterli olmadığını işaret eden Eroğlu, daha iyi kurumsal yapılarla, daha iyi bilimsel çalışmalar üretip, KKTC'nin dünyadaki sırasını daha yukarılara taşıması gerektiğine vurgu yaptı ve "Ben bunun gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum" dedi.

Eroğlu, bu çabanın ileriye taşınması için hem üniversitelerin gayret ettiğini, hem de YÖDAK'ın üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türk Bilim ve Teknoloji Derneği de bu alanda bir misyon üstlenmiş ve bilimin özellikle ülkemizde anlatılması, yaygınlaştırılması ve gelecek nesillerin bilime olan bakış açılarının daha olumlu olması için çabalarını başlatmıştır.

Dünyamızın yaşadığı baş döndürücü gelişmeler bilim ve teknoloji sayesinde olmaktadır. O denli hızlı bir değişim yaşanmaktadır ki; dün doğru bildikleriniz bugün önünüze yanlış bilgi olarak gelebilir. Her gün yeni bir bilimsel buluş ortaya çıkmakta bu da hayatımızı birebir her alanda etkilemektedir.

Teknolojik değişimin son 50 yılda aldığı mesafe herkesi hayretlere düşürmektedir. Bütün bunlar bilim insanlarının sayesinde olmuştur ve halen devam etmektedir. Dolayısıyla yeni yetişen nesillere bu değişimin neden kaynaklandığının anlatılması gerekmektedir.

Geleceğin daha büyük ve radikal değişiklikler doğurabileceğini bilerek yetişmeleri son derece önemlidir. Gelecekte bilim ve teknolojinin önemini kavrayan milletlerin rekabet edebileceği, bunu kavrayamayanların ise diğerlerinin yanında çalışanlar olacağını gençlerimize anlatmalıyız.

Bu farkındalıkla gelişen gençlerimiz KKTC ve halkını ileriye taşıyabileceklerdir. Aksi taktirde uluslararası alanda rekabet etmek pek mümkün olmayacaktır."     

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün bu toplantıyı Sanayi Odası salonunda düzenlemeyi uygun gören dernek yetkililerinin; "Sanayinin gelişmesi için araştırmanın önemine" dikkat çekip bunun mesajını vermeye çalıştıklarına inanç belirterek, araştırmalarla ortaya çıkan yeni düşünce ve buluşların hayata geçirilmesi için bu merkezlerde çalışanların üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesinin gerektiğini kaydetti.

Eroğlu, bu çerçevede dernek yetkililerini kutlayarak, derginin belirli zamanlarda çıkmasını temenni etti, başarılar diledi ve "hayırlı uğurlu, uzun ömürlü olsun" dedi.  

YÖDAK BAŞKANI BIÇAK

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak da, YÖDAK'ın çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Rum Yönetimi'nin engellemelerine rağmen uluslararası kalite ve güvence kuruluşlarına üye olarak çalışma yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Bıçak, bugün ülkede eğitim kalitesi ve altyapı olarak iyi durumda olan 8 üniversite bulunduğunu, bu kapsamda üniversitelerin uluslararası alanda rekabet gücünü artırması için kalitesini sürekli artırması gerektiğini, kaliteli eğitim için de akreditasyon gerektiğini kaydetti.

Üniversitelerin eğitim yanında araştırma yapmasının da önemine dikkat çeken Bıçak, derneğin bu konuda önemli yer tutacağına inanç belirtti.

SANAYİ ODASI BAŞKANI ÇIRALI  

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, oda olarak KKTC'deki üretim ve ihracatı artırma vizyonu ile çalıştıklarını ve tüm çalışmalarını bu yönde yaptıklarını ifade ederek, KKTC'nin ihracat ile ithalat arasındaki bir buçuk milyar dolarlık cari açığını ancak üretimi geliştirerek kapatabileceğini anlattı.

Çıralı, bilim ve teknolojinin ülkeyi ileriye götürebileceğini ve üretimi artırabileceğine dikkat çekerek, Türkiye'de bilim ve teknolojiye büyük kaynaklar ayrıldığını ancak bunun KKTC'de yapıldığını söyleyemeyeceğini kaydetti.

Çıralı, bilim ve teknolojinin ülkenin ve üretimin gelişmesine, bunun da ekonomiye katkı yapacağına inanç belirterek, derneğe başarılar diledi ve işbirliğine açık olduklarını söyledi.

BİLTED BAŞKANI İCİL

Bilted Başkanı Prof. Dr. Huriye İcil de, derneğin kuruluş çalışmaları, amaç ve hedeflerini anlatarak, dernekte, Kıbrıs Türk bilim insanları, araştırmacı ve girişimcileri bir araya getirip yaratıcılık ruhunu geliştirmek ve bunu üretime dönüştürüp ekonomiye katkı koymayı amaçladıklarını söyledi.

İcil, derneğin ülkedeki üniversitelerin katkılarıyla çıkardığı derginin ilk sayısını DAÜ'nün bastığını, diğer sayıların da diğer üniversiteler tarafından basılması için taahhüt aldıklarını ifade ederek, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. 

Kıbrıs Bilim ve Teknoloji Dergisi Editörü Prof. Dr. Necdet Osam da, dergi hakkında bilgiler vererek, tanıtımını yaptı.

Konuşmaların ardından logo yarışmasında dereceye giren Belgin Sakallı ile Metin Altınok'a da ödülleri verildi.

Tören, yarışmaya katılan katılımcıların çizdiği logoların sergilenmesi ve resepsiyonla tamamlandı.

(EMR/HÖ)        FOTOĞRAFLI

 
24 Kasım 2012 Cumartesi 18:11
Okunma: 1186
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)