Ana Sayfa » Kıbrıs » Bin 100 kişi, emeklilik için sırada

Bin 100 kişi, emeklilik için sırada

SENDİKALAR TETİKTE…

 
 
Bin 100 kişi, emeklilik için sırada
Kamuda emeklilik kesintisini yüzde 13’e, emeklilik yaşını ise 60’a çekmek için çalışmaların yapıldığı ve hayata geçirileceği öne sürülen “prorata yöntemi” ile emeklilik ikramiyeleriyle oynanacağı iddiaları, sendikaları ayağa kaldırdı. Açıklama bekleyen sendikalar, iddiaların doğru olduğunu öğrendikleri an, “emeklilik” çağrısı yapacak

Çalışanların endişelerinin günden güne arttığı ve her geçen gün emeklilik için başvuru yapanların sayısında artış gözlendiği kaydedildi. Emekli sayısının, çalışanların sayısından daha fazla olduğuna dikkat çeken KTAMS Başkanı Kaptan, çalışan sayısının 12 bin 400, emekli olanların sayısının ise 12 bin 500 olduğuna dikkat çekti

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’den gelen heyet ile Maliye Bakanlığı’nda bir toplantı yapıldığını, bu toplantıda emeklilikte çalışanların haklarını gasbedecek yeni formüller üzerinde durulduğunu öne sürdüHükümetin yalanmasına karşın, “kamuda emeklilik kesintisini yüzde 13’e, emeklilik yaşını ise 60’a çekmek için çalışmaların yapıldığı ve hayata geçirileceği öne sürülen “prorata yöntemi” ile emeklilik ikramiyelerinde çalışanın ciddi kayıpları olacağı” iddiaları, sendikaları ayağa kaldırdı.
İki öğretmen sendikasının, hükümetin emekli ikramiyeleri ve maaşlarında yeni bir formül üzerinde çalıştığını öne sürerek açıklama istemesi, emekliliği yaklaşan ya da birkaç yıl daha çalışma süresini uzatmak isteyen kamu çalışanlarında ciddi endişelere neden oldu. Hükümetten açıklama beklediklerini kaydeden sendikalar, iddiaların doğru olduğunu öğrendikleri takdirde çalışanlara emekli olmaları yönünde çağrıda bulunacaklarını açıkladı.

Elcil: “Çalışanların emeklilik hakları gasbediliyor”
Elcil, emeklilik maaşı ile emeklilik ikramiyesinde yeni formül arayışları içerisine girildiğini de belirterek, üzerinde çalışılan yeni formül ile çalışanların emeklilik haklarının gasbedileceğini kaydetti. Sistemin çöktüğünü ve çökmenin temel nedeninin devletin emeklilik sandığına ve Sosyal Sigortalar’a olan borçları olduğunu hatırlatan Elcil, “Geçmiş hükümet döneminde çalışanlardan kesilen 147 milyon TL bütçeye aktarıldı. Çalışandan kesilen hortumlandı. Emekliye çıkacak olanlar maaşını ve emeklilik ikramiyesini, emeklilik sandığından değil bütçeden alıyor. Emeklilik sandığı diye bir şey bırakmadılar, hepsini hortumladılar. Sistem iflas etmiştir. Bunun sorumlusu çalışan olmadığı halde, bedeli çalışana ödettirilmeye çalışılıyor” dedi.


“Çalışanlara emekli olmaları için çağrı yapılacak”
Çalışanların haklarının gasbedileceği yönünde ciddi endişeleri olduğunu dile getiren Elcil, bunun çalışanların verimini düşürdüğü ve motivasyon eksikliği yaratmakta olduğunu ifade etti. Elcil, konuyla ilgili açıklama yapılmaması halinde çalışanlara acil emekli olmaları yönünde açık çağrı yapacaklarını belirtti.

Kaptan: “Emeklilik müracaatlarında artış oldu”
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, kamuda çalışanların yıllar süren mücadeleler sonucunda elde ettikleri özlük haklarının, hükümetin dayatmacı uygulamaları ile ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyledi.
Alım gücünü koruyan eşel mobilin dondurulduğunu hatırlatan Kaptan, “Şimdi de aldığımız duyumlara göre, emeklilik maaşları düşürülmeye çalışılıyor ve emeklilik ikramiyelerinde yeni formüller üzerinde duruluyor” dedi. Kaptan, emeklilik hakkı kazanan çalışanların, bu söylentiler nedeniyle, alelacele emekliye çıkmak için müracaatta bulunduklarına dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Emeklilik hakkını şu an için kazanmayanlar ise büyük bir tedirginlik içerisindedir. Çalışanların endişeleri motivasyonlarını ve verimlerini düşürmekte ve sosyal hayatlarına yansımaktadır.”

“Emekli sayısı, çalışan sayısından fazla”
Emekli sayısının çalışanların sayısından daha fazla olduğuna dikkat çeken Kaptan, çalışan sayısı 12 bin 400 civarındayken, bugüne kadar emekli olanların sayısının 12 bin 500’e çıktığını ve bu rakamın her gün için arttığını söyledi.

Latifoğlu: “Emeklilik haklarına göz dikiliyor”
Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu, emeklilik haklarında değişiklik yapılmasının geçen yılın kasım ayında da gündeme geldiğini hatırlatarak, böyle bir düzenlemeye karşı çıkacaklarını belirtti.
Latifoğlu, emeklilikte menfaatlerin iyileştirilmesi beklentisinde olduklarını, buna karşın hükümetin bunun aksini yaparak çalışanların emeklilik haklarına göz dikmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi ve hükümetten konuyla ilgili açıklama beklediklerini kaydetti. Emekli sandığındaki birikimlerin cari bütçeye aktarıldığını ve cari harcamalarda kullanıldığını açıklayan Latifoğlu, bundan dolayı oluşan mali açıkların çalışanlar tarafından kapatılması yönüne gidildiğini dile getirdi.

“Sosyal güvenlik fonlarının birleştirilmesi gündemde”
Latifoğlu, sosyal güvenlik fonlarının birleştirilmesi yönünde hükümetin çalışmaları olduğu şeklinde duyumlar aldıklarını kaydetti. Birçok kurumun kendi bünyesinde oluşturulan sosyal güvenlik fonlarının birleştirileceği söylentilerinin yayıldığını dile getiren Latifoğlu, bu çalışmaların içeriğini bilmediklerini ancak, menfaatlerin geriye götürülmesi yönünde herhangi bir girişimin karşısında olacaklarını söyledi.

Bıçaklı: “Hükümet, başından beri verdiği sözlerin aksini yaptı”
Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, önce sosyal sigortalıların, şimdi de kamu görevlilerinin emeklilik yaşlarının 60’a çıkarılması için çalışma yapıldığını söyledi. Bıçaklı, birkaç müsteşarı kurtarmak için zorunlu olan 60 emeklilik yaşının, tercihli olarak 65’e yükseltilmeye çalışıldığını savunarak, hükümetin başından beri vatandaşa verdiği sözlerin aksini yaptığını söyledi. Hükümetin eşel mobil uygulamasının iki ayda bir yapılacağına dair yazılı taahhütte bulunduğunu hatırlatan Bıçaklı, buna rağmen eşel mobilin bir buçuk yıl süreyle ortadan kaldırıldığını anımsattı. Bıçaklı şöyle devam etti:

“Halkımız yeni eylemlere hazır olsun”
“Hükümetin, Kamu Çalışanları Yasası’nı reddedeceği konusunda elimizde yazılı taahhütleri vardır. Ama bu yasayı da geçirdiler. Yaz mesaisini tek mesai haline getirecekleri yönünde taahhütleri varken, yaz mesaisini de tamamen kaldırdılar. Önce Sosyal Sigortalar ekonomik krizdedir diye 50 olan emeklilik yaşını, 60 yaşa çıkartmak için tasarı hazırladılar. Şimdi de kamu görevlilerinin de emeklilik yaşını 60’a çıkartmak için çalışma başlattılar. Bir taraftan da yandaşları olan birkaç müsteşarı kurtarmak için 60 emeklilik yaşını 65’e çıkarmak isterler. Bu da yetmedi diğer yandaşlarına da kamuda partizanlık yapmak üzere istihdamın önünü açmak için Kamu Hizmeti Komisyonu’nun görev süresini 6 yıldan 4 yıla indirmeyi hedeflediler. Sonuç olarak bu hükümetin topluma verebileceği hiçbir şey kalmamıştır. Tek seçenekleri istifa edip toplumun önünü açmaktır. Halkın mesajlarına kulak vermeyen hükümet, bu şekilde davranmaya devam ederse yasal eylemlerimizi sürdüreceğiz. Halkımız yeni eylemlere hazır olsun.”

 
11 Mayıs 2011 Çarşamba 17:30
Okunma: 866
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu