Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Birinci Ekonomik Tedbir Paketi Geçti, Gözler Sendikalara Çevrildi

Birinci Ekonomik Tedbir Paketi Geçti, Gözler Sendikalara Çevrildi

Lefkoşa, 28 Ağustos 11 (T.a.k): Rum Meclis Genel Kurulu'ndan Geçirilen Ve Maliye Bakanı Kikis Kazamias'a; Rum Ekonomisinin Yapısal Sorunlarına Yönelik Çok Daha Etkin Tedbirler İçeren İkinci Paketi Sunması İçin 15 Eylül'e Kadar Zaman Tanıyan Birinci Ekonomik Tedbir Paketinde Memur Maaşlarından Yapılacak Emeklilik Kesintisi Son Anda Yüzde 2,5'ten Yüzde 3'e Çıkartılınca Bütün Dikkatler, Bu Durumdan Memnun Olmayan Sendikalara Çevrildi..

 
 
Birinci Ekonomik Tedbir Paketi Geçti, Gözler Sendikalara Çevrildi

Fileleftheros; "Sendikaların Hareketlenme Kararları Pazartesi İtibarıyla... Hükümet: Ekonominin Düzeltilmesi Taahhüdünü Yineliyor" başlığıyla manşetten verdiği haberinde, sendikaların, memur maaşlarından yapılacak kesinti oranının son anda yüzde 0,5 artırılmasının müktesebatın ihlali olduğuna dikkat çekerek, tepki gösterecekleri uyarısında bulunduklarını yazdı.

Habere göre, Rum Solcu İşçi Sendikaları Federasyonu (PEO) Genel Sekreteri Pambis Kiritsis, sağ partilerin (kesinti oranı DİSİ, DİKO ve EURO.KO'nun oylarıyla artırıldı) kararının cevapsız kalmayacağını açıklarken, partilerden unsurlar, yapılan artışın bir anarşiyi haklı gösterecek kadar büyük olmadığını, olası bir karışıklığın Rum ekonomisine bedelinin daha da büyük olacağını açıkladı.

Rum Sağcı İşçi Sendikaları Konfederasyonu (SEK) Genel Sekreteri Nikos Tambas; DİSİ ve DİKO başkanlarının kendilerine, maaş baremlerine göre oranı kademelendirilecek olan kesintinin yüzde 2,5 kalması için ellerinden geleni yapacakları sözü vermelerine karşın, yüzde 3 oranının onaylandığına dikkat çekti, bu şekilde toplu serbest müzakerelerin temellerine Yasama Erki tarafından bomba atılmış olduğunu vurguladı. Tambas, "Çalışanlar elbette tepki gösterecekler. Sorumsuzca değil ama kendi mesajlarını verecekler" dedi.

Sendikalar, greve gidilip gidilmeyeceği kararını, üyelerinin görüşünü de alarak yetkili organlarında kararlaştıracak. Rum ekonomisinin akıbetini, memurların hafta içerisinde takınacağı tavrın belirleyeceğine işaret ediliyor.

MEMUR MAAŞLARININ EZİCİ ÇOĞUNLUĞU BİN 500 - 4 BİN EURO ARALIĞINDA

Fileleftheros, SEK tarafından yapılan; Rum memurların maaşlarının yeni uygulama ile nasıl etkilendiğini gösteren çalışmaya yer verdi. Güney'de memur maaşlarının ezici çoğunluğunun bin 500 -4 bin Euro aralığında bulunduğuna dikkat çekilen çalışmada bin 500 Euro maaşı olan bir memurdan yapılacak kesintinin yüzde 4,25, bunun maaşa yansımasının da 63,75 Euro; maaşı 4 bin Euro olan bir memurdan yapılacak kesintinin yüzde 5,63; maaşına etkisinin de 225 Euro olacağı belirtiliyor.

Rum yönetimi ise dün, birinci ekonomik tedbir paketinin meclis genel kurulundan geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rum Sözcü Stefanos Stefanu, görüş birliklerine varılması amacıyla diyaloğa devam edileceği teyidinde bulundu. Rum siyasi partileri ise, bu şartlar altında memnuniyet belirttiler ancak daha sert tedbirler ve 2012 bütçesinin mümkün olduğunca derli toplu olması için hükümete baskı yapmaktaki kararlılıklarını vurguladılar.

PETROS KLİRİDİS: "MAAŞIMDAN KESİNTİ YAPILMASINI KABUL ETMEYECEĞİM"

Öte yandan Rum Başsavcı Petros Kliridis maaşından sürekli yüzde 3 kesinti yapılmasını kabul etmeyeceğini, bunu şahsi hakları için değil, Anayasa kurallarına uymak adına yapacağını söyledi. Kliridis, Rum radyosuna yaptığı açıklamada kendisinin, bu uygulamadan muaf tutulması gerektiğini, çünkü Yüksek Mahkeme yargıçları ile aynı şartlarda çalıştıklarını söyledi.

KAZAMİAS: "KDV DE GEÇSEYDİ DAHA MEMNUN OLURDUM"

Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias ise, "öngörüler oyununu oynamaya ve olumsuz ortam yaratmaya devam edersek ne kadar tedbir alırsak alalım ülkeyi kurtarmaz" uyarısında bulundu. Kazamias, siyasi partilere yönelik dünkü açıklamasında, artık olumlu ve uzlaşılan noktalar üzerine bina kurmaları, kendilerini ayıran noktaları da büyütmemeleri gerektiğini söyledi.

Kazamias, birinci paketin geçmesinden memnuniyet belirtmesine karşın, KDV'nin yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmesine ilişkin yasa tasarısının genel kurulda oylanması ertelenmese daha memnun olacağına işaret etti.

RUM EKONOMİSİNİN ANA SORUNU LİKİDİTE

Fileleftheros Ekonomi Eki'nde "Sorun Likidite.... Mali İyileşme Acil İhtiyaçların Karşılanması İçin Pasaport Olacak" başlığıyla manşete çıkardığı haberinde, Rum ekonomisindeki ana meselenin likidite sorunu olduğunu, Rum yönetiminin mali ihtiyaçlarını karşılayamaması halinde ödeme yapamaz hale gelme tehlikesi bulunduğunu, ekonominin ana sorunlarının çözülmesinin, likidite sorununu çözmeye başlamanın "pasaportu" olduğunu yazdı.

Habere göre Rum yönetimi, yeniden borç alabilmek için Ekim ayında süresi dolan 260 milyon Euro'luk borcuna çözüm bulması gerekiyor. Yerli kredi kuruluşlarının mevcut borcu yeniden finanse etmelerinin veya yenisini alma niyetlerinin yolu, harcamaların kısılmasını destekleyecek güvenilir tedbirler alınmasıdır. Dış piyasada faizler fırladığı için Rum yönetiminin Eylül ayına kadar hazırlık yapması ve iç sistemden yeni krediler bulması gerekiyor.

Likidite şimdilik, devlet kasasına nefes aldırmakta olan "Kooperatif Hareketi" veya KİT'lerle sağlanmaya çalışılıyor. Eylül kritik aydır, çünkü hükümet 2012 bütçesini ileri götürecek olan Meclis Genel Kurulu'na maliyeyi iyileştirmeye yönelik ilave tedbirler sunma sözü verdi.

Harcamaların belirgin olduğu bir iyileştirme paketinin, Yunan borcunun yeniden yapılandırılmasından kaynaklanan zararların beklenenden daha fazla olup olmadığını dikkate alması gerekiyor.

Standard & Poor's kuruluşu, Rum yönetiminin 2011'de yüzde 5'e veya 900 milyon Euro'ya ulaşan brüt mali ihtiyaçları olduğunu, mali rezervlerinin GSMH'nin yüzde 2,2'sine ulaştığını ve yılın geriye kalanında süresi bitecek borcunun GSMH'sinin yüzde 1,7'sine ulaşacağını değerlendiriyor. Bunun yeniden finanse edilmesi halinde ilave net kredi ihtiyaçları yılsonuna kadar yüzde 1'e ulaşıyor. 2012'nin ilk aylarında (ödeme süresi) sona eren borcu, GSMH'sinin yüzde 6'sından fazladır. Rum yönetiminin verilerine göre 2012'nin ilk ayında vadesi sona eren borcu 543 milyon, Şubat ayında ise 595 milyon Euro'dur.

SIR STELİOS HACİYOANNU: "ŞU ANDA EN İYİ FIRSAT GAYRIMENKUL YATIRIMI"

Öte yandan Fileleftheros'un haberine göre , uluslararası yatırımcı olan ve "iki toplumlu" yatırım ortaklıklarını teşvik eden Rum işadamı Sir Stelios Haciyoannu'nun, Rum ekonomisinin içerisinde bulunduğu kriz ortamında en büyük fırsatın gayrı menkul olduğuna işaret ederek, "easyHotel" inşa etmek maksadıyla Limasol'da ve Lefkoşa'nın Rum kesimindeki bazı arazilerle ilgilendiğini açıkladı.

RMMO'nun deniz üssünde meydana gelen patlamanın uluslararası medyanın gündeminden ve manşetlerinden çok erken indiğini, bu nedenle; en azından önümüzdeki yıl, İngiltere'den Güney'e turist akışının olumsuz etkilenmeyeceğini söyleyen Haciyoannu, kredi derecelendirme kurumlarına, hak ettiklerinden fazla değer verildiğini söyledi; bu kurumların da yanlışlar yaptığını, dolayısıyla değerlendirmelerinin dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

Haciyoannu, "Kıbrıslı Türk ve Rum yatırımcılar arasında iki toplumlu işbirliğinin yerleşmesi konusunda yeni bir inisiyatif alıp almayacağı" sorusuna karşılık, iki toplumlu işbirliklerinin sürdürülmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs tarafına elektrik enerjisi vermesi iyi oldu. İyi niyet olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, iki toplumlu işbirliklerini finanse etmeye yeniden başlamamız ve Ekim veya Kasım'da da ödülleri vermemiz için Eylül ayı iyi bir dönem görünüyor. Kazananlarımızdan biri, Kıbrıslı Türk yatırımcı Özlem Oğuz ve Fiona Mullen ile birlikte The Three Ladies Team isimli iki toplumlu danışmanlık şirketine katılan bayan Praksula Andoniadu şu anda Ticaret Bakanı'dır. Bu, verdiğimiz ödüllerin olumlu etkisini gösteriyor ve bütün kazananlarımızın ilerleyeceğini, dünyalarını değiştireceklerini gösteriyor".

(ŞA/SEL)

                                                                                             **********

 
28 Ağustos 2011 Pazar 16:09
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu