Ana Sayfa » Kıbrıs » Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi Ktams'ı Ziyaret Etti

Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi Ktams'ı Ziyaret Etti

İnisiyatif Sözcüsü Epthimiou: "Kıbrıs Sorununu Çözümü İçin Kıbrıslı Türk Ve Rumlar Birlikte Mücadele Etmelidir".

 
 
Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi Ktams'ı Ziyaret Etti

KAPTAN: "BARIŞ İNİSİYATİFİYLE ÇÖZÜME YÖNELİK DAHA ÖNCE DE BİRLİKTE HAREKET ETTİK, BUNDAN SONRA DA HAREKET EDECEĞİZ"

ELCİL: "CUMHURBAŞKANI EROĞLU VE TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK SÜRDÜRDÜĞÜ POLİTİKALAR BAŞARISIZ OLMUŞTUR..."

AHNİYOTİS: "GÜNEY KIBRIS'TAKİ EĞİTİM MİLLİYETÇİ, IRKÇI VE DİN EKSENLİ. ÖRGÜTLERİMİZ DE DAHA TUTUCU..."

Lefkoşa, 3 Temmuz 12 (T.AK.): Güney Kıbrıs'ta sendika ve sivil toplum örgütler tarafından oluşturulan Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi, bugün Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası'nı (KTAMS) ziyaret ederek Sendika Genel Başkanı Ahmet Kaptan ile görüştü.

Ziyarette, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Mali Sekreteri Vedat Tek de hazır bulundu.

Cristos Epthimiou'nu sözcülük yaptığı Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi heyeti, Dinos Agiosmammidis, Kostantinos Ahniyotis, Joseph Bayada'dan oluştu.

İnisiyatif Sözcüsü Cristos Epthimiou ziyarette yaptığı konuşmada, yapacakları görüşmede Kıbrıs sorunu ve diğer konuları ele alacaklarını söyledi.

Epthimiou, son 1-2 yıldır Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmelerin iyi gitmediğini gördüklerini ifade ederek, BM'ye göre görüşülen konuların yüzde 80'inde uzlaşmaya varıldığını, buna karşın geriye kalan konularda sorun olduğunu belirtti.

Epthimiou, görüşmelerin devam etmesi, pratik adımlar atılarak sonuca  gidilmesi gerekliliği üzerinde durarak, bunun için iki toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Epthimiou, her iki tarafta ekonomik kriz olduğunu, zamanın ne getireceğinin net olmadığını anlatarak, bulunan doğal gazın barış olmadan işletilmesinin mümkün olamayacağını ileri sürdü.

Yapılması gereken tek şeyin, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ilerlemeleri hayata geçirmek olduğunu, bunun için Kıbrıslı Türk ve Rumların, liderlerini baskı altına alacak mücadeleyi birlikte yaratması gerektiğini anlatan Epthimiou, insanların her iki kesimde günlük sıkıntılar çekerken, sorunu çözecek liderlerin farklı yönlere bakmasını eleştirdi.

Epthimiou, çözümün gecikmesine neden olan ve her iki tarafta da var olan umutsuzluğun, ancak  Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte mücadelesiyle aşılmasının söz konusu olduğunu kaydetti.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan ise ülke barışı için çalışan Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi'ni kabul etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Kaptan, dünyada ve Kıbrıs'ın her iki tarafında yaşanan krizin ancak barışla aşılmasının mümkün olduğunu ifade ederek, emperyalizmin halkları böldüğünü bunu yaparken de liderlikleri taşeron olarak kullandığını ileri sürdü.

Bir tarafın devlet gücünü paylaşmak istemezken, diğer tarafın toprak tavizi konusunda isteksiz olması nedeniyle sorunun çözümsüzlüğünün sürdüğünü savunan Kaptan,  mevcut durumdan iki halkın da mutlu olmadığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının iradesini yüzde 65 evetle ortaya koyduğunu; Rum halkının ise sorunları ortaya koyarak hayır dediğini anımsatan Kaptan, bugün Birleşmiş Milletler'e  düşen görevin Kıbrıslıların yararına bir çözüm konusunda basık yapmak olduğunu kaydetti.

Ahmet Kaptan, yapılması gerekenin çözüme yönelik olarak tarafları bir masada tutmak ve sonuç almak olduğunu söyledi.

Kaptan, Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi ile daha önce de birlikte mücadele ettiklerini, bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın birlikte sürdürdüğü Kıbrıs'ta çözüme yönelik politikalarının başarısız olduğunu ileri sürdü.

Türk tarafının bugün uyguladığı politikanın 2000'li yıllardaki çözüm istemeyen politika olduğunu iddia eden Elcil, yanlış politikalar nedeniyle Rumların işgalindeki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne önce üye şimdi de dönem başkanı olduğunu söyledi.

Elcil, AB dönem başkanlığı nedeniyle 5 Temmuz Perşembe günü uluslararası tören düzenlerken, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Türkiye'de belediyelerle bir araya gelecek olmasını eleştirdi.

Eroğlu'nun bunu yaparak ilişiklerin seviyesini düşürdüğünü ileri süren Elcil, bir yanda Rumlar tarafından işgal edilen ancak, Kıbrıslı Türklerin eşit ortağı olduğu Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ndeki haklar dururken, diğer yanda muhtariyet seviyesinde indirilen bir ilişkinin getirdiği belediyelerle bir araya gelme durumunun söz konusu olduğunu savundu.

AHNİYOTİS

Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi heyetinde bulunan öğretmen Kostantinos Ahniyotis ise Güney'de Türkçe eğitimi konusundaki bir soruya karşılık, Güney Kıbrıs'taki eğitimin, milliyetçi, din eksenli ve ırkçı olduğunu, ancak buna karşın 100 kadar öğrencinin seçmeli olarak Türkçe dersi aldıklarını söyledi.

Ahniyotis, İnisiyatif ve İnisiyatifin içinde yer alan öğretmen örgütü temsilcileri olarak, iki toplumda özellikle tarih eğitiminde daha farklı bir sürecin yaşatılmasına yönelik her iki kesime geçmişte öneri yaptıklarını söyledi.

TEK

KTOEÖS Mali Sekreteri Vedat Tek ise aynı soruyu yanıtlarken, özellikle 2004 sonrasında Yunanca öğrenmeye yönelik isteğin arttığını, bu bağlamda seçmeli Yunaca dersi verildiğini bunu veren kadrolu öğretmenler olduğunu anlatarak, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümeti döneminde Yunanca öğretmeni kadrolama işleminin sekteye uğradığını savundu.

Tek, Yunanistan ve Amerikan üniversitelerinde görev yapan Kıbrıslı Rum akademisyenlerden oluşan bir uzman heyetin Rum Eğitim sistemini inceleyerek, oradaki eğitimi ırkçı -tutucu olarak tespit ettiklerini ve buna alternatif eğitim sistemi önerdiklerini belirtti.

Uzmanların önerileriyle ilgili olarak 12 Eylül'de Rum ve Türk öğretmen örgütlerinin ortak toplantısında bilgilendirileceklerine de işaret eden Tek,  seçmeli Yunanca dersi alan öğrenci sayısını şu an itibarıyla bilmediğini söyledi.

Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi heyetindeki Kostantinos Ahniyotis, Güney Kıbrıs'ta daha tutucu sendika ve sivil toplum örgütleri bulunduğunu, Kuzey Kıbrıs'taki gibi sendikaların ilerci durumları olmadığını anlatarak, yine de barış için ortak mücadeleyi yaratmak için çalışmak gerektiğini söyledi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise karşılıklı olarak Yunanca ve Türkçe öğretilmesine yönelik daha yaygın uygulama talebinin öğretmen sendikalarından gelmesi halinde, sendika olarak buna destek vereceklerini belirtti.

(HY/KAR)   FOTOĞRAFLI

 
3 Temmuz 2012 Salı 14:18
Okunma: 674
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu