Ana Sayfa » Kıbrıs » Birleşik Market Ve Süpermarketler Birliği:

Birleşik Market Ve Süpermarketler Birliği:

"askeri Kantinler İçin Üretilen Ürünlerin Üzerine 'askeri Kantinler Dışında Satılamaz' İbaresi Konsun... Bu Ürünler Süpermarketlerde Satılıyor".

 
 
Birleşik Market Ve Süpermarketler Birliği:

Lefkoşa, 27 Mart 13 (T.A.K): Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği, askeri kantinler için üretilen ürünlerin kaçak yollardan bazı süpermarketler tarafından satıldığını iddia etti ve önlem olarak bu ürünlerin üzerine "Askeri Kantinler Dışında Satılamaz" gibi ibareler konmasını istedi.

Birlik, askeri kantinler için üretilen veya ithal edilen ürünlerin bazı süpermarketlerde satılmasının devleti vergi kaybına uğrattığına dikkat çekerek, bu olayın süratle aydınlatılması için yetkilileri göreve çağırdı.

Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak, askeri kantinler için üretilen ürünlerin iç piyasada kaçak yollardan bazı süpermarketler tarafından satılması konusuna değindi.

Birlik, yasal olmayan yoldan ürün tedarik edip bu ürünlerin iç piyasada satılmasını "kaçakçılık" olarak değerlendirerek, bu tür yasal olmayan yollarla yapılan ticaretin sektörde haksız rekabete yol açtığını vurguladı.

Devletin görevinin piyasada haksız rekabet koşullarının önüne geçmek olduğunu ifade eden birlik, bu konuda Rekabet Kurulu'na da başvuru yapıldığını kaydetti.

Birlik, askeri kantinler için ülkede üretilen ya da benzer amaçla gümrüksüz ithal edilen ürünlerin bazı süpermarketlerde satışa sunulmasıyla devletin milyonlarca TL'lik vergi kayıplarına uğradığını kaydederek, Maliye Bakanlığı'ndan vergi kayıplarını önlemesini istedi.

Yasalara uyduğu için haksız rekabete uğrayan süpermarketler ile devlet kaybederken, diğer yandan bir takım kişi veya kurumların haksız gelir elde ettiğini belirten birlik, buna müsamaha gösterilmemesi ve gerekli yasal işlemin yapılması gerektiğini kaydetti.

"TSK DA ZARAR GÖRÜYOR"

Süpermarketler Birliği, konuyla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de zarar gördüğünü, bir takım kişilerce haksız kazanç uğruna TSK'nın zan altında bırakmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu tür yasadışı işlere tevessül edenler yüzünden süpermarket sektörünün imajı da zedelenmekte, halkımız nezdinde sektörle ilgili şüpheler artmaktadır. Buna tahammülümüz yoktur. Bu nedenle, bu tür yollarla haksız kazanç elde edenlerin ilgili resmi daireler tarafından açıkça kamuoyunda teşhir edilmesi, sektörümüzde yasal zeminde iş yapan meslektaşlarımızın aklanması bakımından çok önemlidir."

Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği, Koop-Süt yönetiminin, askeri kantinler için üretilen Koop-Süt helliminin bir marketin raflarında satıldığını tespit ettiğini de belirterek, bu konuda Koop-Süt'ün birliğe verdiği tespit yazısını paylaştı.

Koop-Süt'ten gelen bu yazıyı Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Rekabet Kurulu'na ilettiklerini ifade eden birlik, şöyle devam etti:

"Bir sivil toplum kuruluşu olan birliğimizin devlet ve hükümetin yasalar çerçevesinde kullanabildiği denetleme ve yargılama yetkisi yoktur. Ancak olayların gerçek yüzünün açığa çıkmasına katkı sağlayarak sektörümüzü ve halkımızı rahatlatmak görevimizdir.

Birlik olarak beklentimiz yetkililerin bu konuyu derinliğine araştırması, iddialar hakkında kamuoyuna gerekli açıklamaları yapması ve eğer suç unsuru varsa sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasıdır.

Birliğimizin hiç kimseye, hiçbir kuruluşa karşı önyargılı bir tutumu yoktur. Bunun olması zaten mümkün değildir. Çünkü birliğimiz sektörün gelişimini, halkımıza verilen hizmet kalitesinin yükselmesini hedeflemekte; sorunların çözümü için güç birliği ve sinerji yaratmak için çalışmaktadır.

Birlik Başkanımızın bir gazetede yer alan açıklaması da, sektörümüzü ve ilgili kurumlarımızı töhmet altında bırakan bu olayın yetkililerce araştırılıp gerçeğin ortaya çıkmasını beklerken, ilgili yayın organının soruları üzerine yapılmıştır. Başkanımız konu ile ilgili yorum yapmamış, kimseyi suçlamamış, buna rağmen başkalarının yorumları nedeniyle ortaya bazı yanlış algılamalar çıkmıştır.

Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği olarak yukarıda anlatılan ve bazı bulgulara dayanan olayların süratle aydınlatılması için bütün yetkilileri göreve çağırıyoruz. Konunun aydınlanmasını sabırla bekliyoruz."

(EMR/GUR)

 
27 Mart 2013 Çarşamba 17:05
Okunma: 1857
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu