Ana Sayfa » Kıbrıs » Bitkisel Üretim Çalıştayı Başladı

Bitkisel Üretim Çalıştayı Başladı

Küçük: "tc'den Gelecek İstikrarlı Ve Devamlı Su Planlı Üretimi Gerektiriyor".

 
 
Bitkisel Üretim Çalıştayı Başladı

AMCAOĞLU: "ÇALIŞTAYDAN ÇIKACAK SONUÇLAR TARIM MASTER PLANI'NA BÜYÜK KATKI YAPACAK"

YÜCEL: "KKTC TARIMI VE SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"

KÜÇÜK VE AMCAOĞLU'NA PLAKET VERİLDİ

Lefkoşa, 18 Aralık 12 (T.AK.): Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bitkisel Üretim Master Planı'nı hazırlama hedefiyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın düzenlediği "KKTC Bitkisel Üretim Çalıştayı" başladı.

Lefkoşa Golden Tulip Otel'de gerçekleştirilen Çalıştay üç gün sürecek.Çalıştaya, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi destek veriyor.

Çalıştay'ın açılışına Başbakan İrsen Küçük, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel,  Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi Dr. Ahmet Yücel, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Elekçioğlu, Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Abak, Çukurova Üniversitesi TAGEP Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ayzin Küden, Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE) Müdürü Ercan Akerzurumlu, üretici birlikleri ve bazı oda temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE) Müdürü Ercan Akerzurumlu'nun konuşmasıyla başlayan Çalıştay'da, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tanıtım filminin ardından konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların ardından TAE Müdürü Akerzurumlu, Başbakan Küçük ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu'na birer plaket verdi.  Çalıştay verilen aranın ardından çalışmalarına başladı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük Çalıştay'da yaptığı konuşmada, 1998 yılında kurulan Tarımsal Araştırma'nın çalışmalarını sürdürdüğünü ve bugünkü Bitkisel Üretim Çalıştayı'na kadar gelindiğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi'ne da katkıları için teşekkür eden Başbakan Küçük, Çalıştay sonucunun tarımın olumlu gelişimine katkı koyacağını belirtti.Üniversitelerin çokluğu ve TC üniversiteleri ile temas Kurma imkanının ülke tarımı için önemli olduğunu kaydeden Küçük, dünyada tarımın nüfus artışları, tarımsal kaynakların azalması ve hükümetlerin halkının geçim standartlarını yükseltme çalışmaları nedeniyle gelişmekte olduğunu ifade etti.

"Tarım her geçen yıl dünyada önem kazanıyor" diyen Küçük, "Biz de dünyaya ayak uydurmak için TC ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.TC'den 2014 yılında gelecek su sayesinde artık planlı tarımın kaçınılmaz hale geldiğini ifade eden Başbakan Küçük, suyun bir maliyeti olacağına da işaret etti.

Projenin asrın projesi olacağını denizin altından su götürülmesinin TC tarafından başarılan dünyanın bir ilki olduğunu belirten Başbakan Küçük, projeyle ilgili ihalelerin süratle yapılmakta olduğunu, suyla gelecek imkanların iyi kullanılması gerektiğini ifade etti.

Gelecek suyun bütün su sorununu çözmeyeceğini ancak büyük bir imkan sağlayacağını kaydeden Küçük, "Gelecek istikrarlı ve devamlı su planlı üretimi gerektirir" dedi.

KKTC'de bir ara seracılığın büyük bir gelişme gösterip ihracata başlandığını ancak istikrar olmadığından gerilediğini anlatan Küçük, bugün seracılığın iç piyasanın ötesine geçemediğini söyledi.

Küçük, TC'den gelecek su ile artık uzun vadeli planlar yapıp dünya piyasalarıyla yüzleşme imkanı doğacağını kaydederek, suyun dağılım ve planlanmasının şimdiden yapılması gerektiğini;  buna büyük önem verdiklerini vurguladı.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise bir süredir üzerinde çalışılan ve ülkenin geleceği açısından önemli olan Bitkisel Üretim Çalıştayı'nın yapılanların paylaşılması ve geliştirilmesi açısından düzenlendiğini ifade etti.

"Ülkenin geleceği açısından olumlu adımlar atılması için bu toplantıyı düzenliyoruz" diyen Amcaoğlu, Başbakan Küçük'ün Tarım Bakanlığı yaptığı dönemde başlayan çalışmaların bugünkü Çalıştay'a kadar geldiğini söyledi.

Çalıştay'dan çıkacak sonuçların Tarım Master Planı'na katkı yapacağını kaydeden Amcaoğlu, "Ülkenin gelecekteki ekonomik yapısı da bundan etkilenecek" dedi.

TC'den su getirme projesinin 2014 yılında tamamlanacak olması sonucunda tarım ve hayvancılığın önem kazanacağını ifade eden Amcaoğlu, "Önceden çalışma yaparak buna hazırlıklı olmak su gelince her kademede üretime geçmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Amcaoğlu, Çukurova Üniversitesi ve TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e de teşekkür etti.

YÜCEL

TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi Dr. Ahmet Yücel de konuşmasında, dünyanın gündemindeki en önemli konunun gıda güvenliği olduğuna dikkat çekerek, gıdaya erişim ve daha fazla üretimin önemli konular olduğunu söyledi.

"Biz TC olarak bu konuda önemli mesafe kat ettik" diyen Yücel, 2006'da Tarım Kanunu çıkardıklarını kaydetti.

Tarım sektörünün diğer sektörler gibi sürekli büyümediğini, büyümenin yavaş seyrettiğine işaret eden Yücel, 23 milyon dolarlık tarım gelirini iki katından fazlasına çıkardıklarını belirtti.

Tarım ürünlerinde ihracatın arttığını Avrupa'ya en fazla su ürünü ve un ihraç eden ülkelerden biri olduklarını kaydeden Yücel, bunların gıda güvenliği açısından içte yakalanan gelişmeyi gösterdiğini vurguladı.KKTC tarımı ve sorunların giderilmesi için birlikte çalışmalar yapıldığını ifade eden Yücel, 2009'da imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen projeler bulunduğunu ve her yıl değerlendirmeler yaptıklarını belirtti.

ABAK

LAÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Abak da, tarımın sosyoekonomik bir olgu olduğunu belirtti.

Abak, "Tarım küçük büyük tüm ülkelerin önem verdiği stratejik olarak değerli bir olgu" dedi.

Tüm ülkelerin tarım alanını planlamaya çalıştığını ifade eden Abak, "Çalıştay önümüzdeki yıllara ışık tutacak" ifadesini kullandı.

Tarımın ana olgusunun bitkisel üretim olduğuna dikkat çeken Abak, bitki deseni oluşturulmasında suyun önemli bir faktör olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Dünya ülkelerinde bakanlık, fakülteler ve üretici birliklerinin birlikte çalıştıkları merkezler bulunduğunu vurgulayan Abak, böyle bir oluşumun KKTC için de yararlı olacağını bunun Güzelyurt'ta kurulabileceğini ifade etti.

ELEKÇİOĞLU

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Elekçioğlu ise konuşmasında, KKTC'de 13 proje sürdürülmekte olduğunu belirterek, işbirliği ile birçok araştırma projesi sonuçlandırdıklarını ve bilgi aktarımı yapıldığını söyledi.

Elekçioğlu, fakültesi ile TAE'nin işbirliğinin süreceğini vurguladı.

KÜDEN

Çukurova Üniversitesi TAGEP Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ayzin Küden, Çukurova Üniversitesi'nin 1998'den beri KKTC ile Tarımsal Araştırma projesi yürütmekte olduğunu belirtti.

2014'de KKTC'ye gelecek suya dikkat çeken Küden, KKTC'deki arazi varlığı, ve ürün deseninin belirlenmesi için çalışmaların önemine işaret etti.Küden, toplantının suyun olduğu ve olmadığı bölgelerde ürün deseni belirlenmesi ve Tarım Master Planı'na yönelik olarak yapılmakta olduğunu söyledi.

KKTC toprak haritasının güncelleneceğini, damlama veya yağmur sulama yapılacak alanların belirleneceğini, tarıma uygun ve uygun olmayan arazilerin belirleneceğini vurgulayan Küden, Çalıştay'ın KKTC'de yapılan ön çalışmaların sivil toplum örgütleri ve üretici birliklerine sunulup nihai planların yapılması için düzenlendiğini kaydetti.

Küden, çalıştayın 3 salonda 7 oturum olarak gerçekleşeceğini vurguladı.

AKERZURUMLU

Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE) Müdürü Ercan Akerzurumlu ise konuşmasında, Çalıştay'ın başlatılan Bitkisel Üretim Master Plan çalışmaları nedeniyle düzenlendiğini belirterek, Çalıştay'dan çıkacak veriler ışığında 2013'de hazırlıkların yapılarak 2014 yılında Tarım Master Planı'nın uygulamaya konacağını ifade etti.

2009 yılında TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde araştırmalar yaptıklarını anlattı.

TAE'nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Akerzurumlu, kurulacak olan Biyoteknik Laboratuarı'nın ihalesinin yarın son günü olduğunu da ifade etti.

Akerzurumlu, hedefin Tarım Master Planı olduğunu vurguladı.

(ŞEB/HY)  FOTOĞRAFLI

 
18 Aralık 2012 Salı 12:52
Okunma: 1048
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu