Ana Sayfa » Kıbrıs » Biyologlar Derneği'nden Eleştiri

Biyologlar Derneği'nden Eleştiri

"2011'de Çevre Adına Şov Yapmaktan Başka Bir Adım Atılmadı"

 
 
Biyologlar Derneği'nden  Eleştiri
Biyologlar Derneği Başkanı  Hasan Sarpten, Çevre Yılı ilan edilen 2011'de siyasi şov yapmaktan başka bir amaca hitap etmeyen "sahillerden çöp toplama" ve "yol kenarlarını temizleme" etkinlikleri dışında çevre adına hiçbir adım atılmadığını söyledi.  

Sarpten, "vahim" olarak değerlendirdiği 2011'de "Çevre Yılı" adı altında çevreyi "korumak" yerine "kullanmak" isteyen siyasilerin "halkla dalga geçtikleri" bir yıl olarak hafızalara kazındığını iddia etti.

Hasan Sarpten, çevre yılı ilan edilen 2011 ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Çevre Yılı söylemine karşın 2011'de çevreyi yok edecek uygulamaların gündemden düşmediği ileri süren Sarpten, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının gölgesinde geçen ve sahillere petrol dolum tesisi kurulması kararının verildiği bir yıl olduğunu söyledi.

Sarpten, "Çevre adına kaygı taşımayan hükümet, 'ne pahasına olursa olsun önce Lefke'ye, ardından Mağusa'ya ve son olarak da Yedikonuk bölgesine petrol dolum tesisi kurdurmaya çalışması bunu açıkça göstermiştir" dedi.

Hasan Sarpten, şöyle devam etti:

"Tarlalar içinde 15 bin inşaat boş veya yarım kalmış durumdayken UBP hükümeti ilk icraat olarak 'emirnameleri kaldırmayı' gündeme getirmiştir. Ne var ki, bu yapılırken 1989 yılında yürürlüğe giren İmar Yasası'nın emrettiği 'Ülkesel Fiziki Plan' bu yılda da hayata geçirilmemiştir. Böylece, planlı imar ve gelişmenin yaygın hale getirilebilmesi, kıt kaynakların akılcıl ve dengeli kullanımının sağlanması 'çevre yılı'nda bile başarılamamıştır"

Sarpten, Çevre Yasası'nın ilgili maddesi uyarınca tüm yatırımlarda aranması zorunlu olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunun göz ardı edildiğini, özellikle devlet yatırımlarında ÇED raporunun aranmadığını savundu.

Büyük merkezlerde yapılan hava kalitesi ölçümlerinde, havada bulunan toz miktarının AB standartlarının üzerinde çıktığına işaret eden Sarpten, "AB'deki üst sınır 50 mikrogram metreküptür. Bunun bir yılda 35 defadan fazla aşılmaması gerekiyor. Lefkoşa'da bir yıl boyunca yapılan ölçümlerde bu rakamın 216 günde aşıldığı belirlendi" dedi.

Hasan Sarpten, ülkedeki elektrik üretiminin tamamının çağ dışı kalmış termik santrallerle karşılandığını ve bunun da bir başka hava kirliliği kaynağı olduğunu söyledi. Sarpten, hükümetin bu santrallere filtre takılması konusunda herhangi bir adım atmadığını kaydetti.

CMC atıkları konusunda çevre yılında da gerekli adımlar atılmadığını söyleyen Sarpten, taş ocakları konusunda da yeterli çalışmalar yapılmadığını belirtti. Sarpten, ruhsatlı olarak 68 taş ocağından 54'ü faal olarak çalışır durumda olmasına karşın, terk edilen tek bir ocakta dahi iyileştirme çalışması yapılmadığını söyledi.

Sarpten, "Taşıma suya bel bağlayan hükümet, halen yılda 95 milyon ton suyun sağlandığı toplam 13 akiferimizdeki yer altı su kaynaklarımızı korumak ve geliştirmek için tek bir kalem oynatmamıştır" dedi.

"Katı atık" konusunda da sınıfta kalındığını iddia eden Sarpten, şöyle devam etti:

"21 milyon Euro'luk kaynak ayrılan 'Katı Atık Fizibilite ve Master Planı' ile AB tarafından Dikmen Çöplüğü'nün rehabilite edilmesi ve Güngör'de yeni bir depolama tesisi yapılması başarılsa da projede öngörülen ve 2011 yılı sonunda yapılması gereken, mevcut 75 adet çöp depolama alanını küçükten büyüğe doğru kapatılarak ülke genelinde 1 adet çöp toplama merkezi oluşturulması halen hayata geçilmiş değildir"

2011 yılında garip uygulamalar da yaşandığını savunan Sarpten, koruma altında olan "üveyik" kuşunun, Avcılık Federasyonu'nun talepleri karşısında bizzat Çevre Koruma Dairesi'nin önerisi ile koruma altından çıkarıldığını ve avının serbest hale getirildiğini söyledi. Sarpten, çevre sorunlarının bir diğer önemli boyutunu da kimyasal ilaçların oluşturduğunu ileri sürdü.

Hasan Sarpten, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın ise çevre boyutunu iyice yitirdiğini ve Çevre Koruma Dairesi'nin  içinin boşaltıldığını iddia etti. Sarpten, bakanın tüm enerjisini "turizm" kanadına kaydırdığını savundu.

Sarpten, şöyle devam etti:

"2011 Çevre Yılı'nı geride bırakırken birçok sorunun çözüm umutlarını aslında 2012 yılına devrediyoruz. Ve görünüyor ki çevre sorunlarının engellenmesi için bütünlüklü çevre politikaları oluşturulması kaçınılmazdır. Oysa, 2012 yılı bütçesinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'na ayrılan kaynağın yüzde 1.44 olması önümüzdeki yılda da gereken değerin verilmeyeceğini ortaya koymaktadır"

 
23 Aralık 2011 Cuma 11:57
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu