Ana Sayfa » Kıbrıs » Biz Doğru'yuz!

Biz Doğru'yuz!

Tatar, ekonomik önlemler konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı ve alınan tedbirler sonucunda Kıbrıs Türk halkının kazançlı çıkacağını belirtti

 
 
Biz Doğru'yuz!
StarKıbrıs-Maliye Bakanı Ersin Tatar, Star Kıbrıs’ın Yazı İşleri toplantısına katılarak önemli mesajlar verdi. Tatar, kişisel olarak bir yanlışının olmadığını ve aldıkları her kararın altında hükümetin imzası olduğunu söyledi.
Devletin üzerinde ciddi bir yük olduğunu belediyelere 130 milyon TL Sosyal Sigortalara ise 200 milyon TL katkı ödediklerini kaydeden Tatar, tedbir alırken hükümetlerin yıpranabileceğini ancak önemli olan konunun yıpranmayı çabuk atlatabilmenin olduğunu belirtti.
CTP iktidarı döneminde KTHY gibi büyük bir zarar içerisinde olan kamu kurumlarının batma noktasına getirildiğini söyleyen Tatar, KTHY konusunda büyük yanlışlıkların yapıldığını savundu.
Tatar, “Biz hükümete geldiğimizde bütçe açığı 500 milyon TL’si ve milli hasılanın %10 üzerinde bir rakamdı. Şimdi ise 150 milyon TL’ye düştü” dedi. Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın Star Kıbrıs’a yaptığı açıklamalar aynen şu şekilde:

“DEVLETİN ÜZERİNDE CİDDİ YÜK VAR”: Dışarıdan bakıldığında çeşitli görüşler ortaya çıkabilir. Bütün aldığımız kararlarda hükümetin imzası vardır. Hükümet bir bütündür. Benim herhangi bir yanlışım da olmadı. Ülke kenelinde bir sıkıntı var ve bu sıkıntıların aşılması için tedbir alınması gerekiyordu. Dünya genelinde bir tedbir alındı. 2 yıl önce alınan tedbirlerin nedenleri bizim devraldığımız enkazın bir sonucudur. Tedbir almamış olsaydık hükümet ayakta duramazdı. Zaten insanlarımız maaşlarını alamazdı ve kamu batmış olurdu. Devletin üzerindeki yük ciddi bir yüktür ve kafamızı yormamız gerekiyor. 17 bin devlet emeklisi, 13 bin devlet emeklisi, 28 bin Sosyal Sigorta emeklisi ve aynı zamanda 7 bine yakın engelli katkılar alan var. Belediyelere 130 milyon TL Sosyal Sigortalara ise 200 milyon TL katkı ödüyoruz. Devletin büyük bir bütçesi vardır. Gelirlerimiz şu anda 1.9 milyar TL’yi aşacaktır, biz hükümete geldiğimizde bu rakam 1.6 milyar TL’nin altındaydı.
biz gelirlerimizi artırıyoruz. Fonlarda artış olmuştur ancak ekonominin kayıt altına alınabilmesi gerekiyordu. Vergi dairesi çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Ama çok ciddi bir bütçe açığı vardır. Bunun yanı sıra kamu kuruluşlarında da çok ciddi sorunlar vardır. Tedbir alırken hükümetler yıpranabiliyor önemli olan bunu düzeltmektir. Alınan tedbirler ülkemizin geleceği içindir. Bizim yanlış yaptığımız bir şey yok. Biz her şeyi kamuoyuyla açık yüreklilikle her şeyi paylaşıyoruz. Önce tepki göreceğiz ama zamanla taşlar yerine oturur. Biz hükümete geldiğimizde bütçe açığı 500 milyon TL’si ve milli hasılanın %10 üzerinde bir rakamdı. Şimdi ise 150 milyon TL’ye düştü. Bu hükümetin önemli başarıları oldu.

SENDİKALAR KTHY KONUSUNDA FEVRİ DAVRANDI: CTP iktidarı döneminde KTHY gibi büyük bir zarar içerisinde olan kamu kurumları batma noktasına getirilmişti. KTHY %50 hisse bedeli o dönemde 33 milyon dolar bedel ödenerek alındı. 2005-2009 döneminde öze sermayesini tüketmiş ve 100 milyon Dolar’a yakın bir borç batağı ile faaliyetini sürdürülemez bir noktaya getirildi. Bu hisselerin alınması ile ödenen paranın faiz maliyeti de dikkate alındığında toplam olarak biriken borçlarla KTHY, halkımıza 150 milyon Dolar’ın üzerinde bir rakama mal olmuştur. Savurganlık içerisinde dikkatsizce ve iyi hesap yapılmadan kur TL aleyhine gelişirken ve de hayat pahalılığı azalırken enflasyonun ço0k düşük olduğu bir dönemde popülist politikalarla maaş ve benzeri ödemelerde kamu maliyesinde öyle bir tahribata yol açılmış ki uzun süre KKTC bunun etkisi altında kalacaktır.

KTHY’Yİ KIBRISLILAŞTIRACAKLARMIŞ: THY gibi bir kuruma yalvarmaları gerekirdi. Ama gidilip kavga edilmiş ve hisseleri almışlar. Belki biz de süreci iyi yürütemedik, belki hükümete geldiğimizde bu işin ipini çekmeliydik. Sendikanın inadı aşılamadı. Sendikanın o zaman ki inadı insanların bu hale düşmesin e neden oldu. Çünkü KTHY’de çalışan insanlarla sendikacılar arasında görüş ayrılığı vardı. Ekonomi bilgisi olmayan insanlarla şirket götürmeye çalışmışlar. Bu da popülizmdir. KTHY için artık To Late (Çok geç)… İç borçlanma yapmak çok risklidir. İhtiyat sandığından paraları almış almış ödememişler. Borç milyar TL’yi aşmış. İç borç meselesi sorundur çünkü faizleniyor. bütçe açığının iki katı faiz olmuş. Bizim iç borcu döndürmemiz lazım ki ülkedeki faizler düşsün.

“VERGİLER ADİL”: Vergiler konusunda müdürlerimize güveniyoruz. Ve kazanandan adil vergi alıyoruz. Kolay değil ancak bu çalışmalar yapılıyor. Vergi sistemi %100 hiçbir ülkede çalışmaz. Sürekli borçlanarak kendi cari giderlerini karşılayan devletler duvara toslar. Bunun ilk örneği de Yunanistan’dır. Yunanistan talep edene kredi vermiş. Yunanistan’da bütün sistem kilitlendi. Güney Kıbrıs da aynı şekildedir. Güney Kıbrıs’a zarar gelsin istemem çünkü orada çalışan da bizim işçilerimizidir. Şimdi bizim rekabet gücümüz arttı. Bu avantajımızı da kullanmalıyız. Bizler de yatırı yapmaya devam edeceğiz. Biz doğru iş yaparsak pazarlar açılır. Amacımız devleti hantal yapıdan koşan atlete çevirmektir. Bununla birlikte güven ve istikrar yaratacağız. Sayın Erdoğan’ın verdiği mesajlar bu ülkeye güven veriyor. Bizim arkamızda Türkiye Cumhuriyeti var ve bu ülkeye yatırımlar devam edecektir. Bizim ihracatımız 100 milyon dolara yaklaşmıştır. Su projesiyle bölgelerimize de canlılık getirmiştir. Gelen suyla bir değişim yaşanacaktır. Maliye Bakanlığı olarak en büyük sıkıntım Sosyal Sigortalara yaptığım katkıdır. Bu da memleketin bir gerçeğidir tedbir şarttır. Sosyal Sigortalara 200 milyon TL katkı yapıyorum ve 43 milyon TL maaş ödüyorum. Sigortalardan toplanan prim ise 400 milyon TL’dir. Yani 200 milyon TL açığı vardır.

MAAŞLARDA KESİNTİ OLMAYACAK: Şu anda maaş kesinti yapmak gibi bir düşüncemiz yok. Emekli ikramiyeleri de büyük bir sıkıntıdır. Şöyle ki 2007 yılında emekliye ayrılanlara ödenen yılda 30 milyon TL civarındayken tabiî ki yapılan spekülasyonlara bağlı olarak emekli sayısının artmasının da etkisiyle bu rakam 2010 yılında 100 milyon TL noktasına ulaşmıştır. Emekliye çıkanların hizmet yılı hesaplamasında 30 yıldan 36 yıla çıkarılmasından doğan sonuçlar KKTC bütçesine ek külfet olmuştur. Sosyal Sigortalara asgari ücretin etkisinin hesaplanmadan popülistçe davranarak yanlışlarla sosyal sigortalar kurumunun açıkları yılda 200 Milyon TL boyutuna ulaşmış ve CTP iktidarı sonunda kamu bankalarına 100 milyon TL borç bırakılmıştır. Giderek büyütülen açıkların kapatılması için emekli sandığını boşalttılar. Bütçe açığımız olduğunu kimseden saklamıyoruz. Benim maliyem herkese açıktır. Açığı bulduk azalttık ancak hala daha açık vardır. Artık Salih coşar dönemi yok. Borçlandığımızda gidip para istemiyoruz.
“KREDİLER EKONOMİYİ RAHATLATIR”: Bankalardan doğru müracaatlar olursa kredi hacmi doğar. Bu ekonomiyi rahatlatır ve yatırımlar olur. Bu konuda asla Türkiye’den şikayet edemem ve her zaman Türkiye’ye teşekkür ederim. Burada 40 bine yakın Türkiyeli insan çalışıyor. Aldığı maaşı geri gönderiyor. Benim bütçemden ödediğim parayı burada değil başka yerde kullanacak. Bu sorunu 10-15 yıl sonra yaşayacağız. Bankalarda daha fazla kar etsin diye paraları mevduatlarında tutuyor. Benim ülkemin ithalatının önemli bir bölümü Türkiye’dendir. Reklamlar Türkiye’deki gazetelere ve TV’lere veriliyor. Türkiye’ye yapılan ithalatın 1 milyar dolarını biz alıyoruz. Bu az bir para değildir. Gaziantep neyse KKTC çarşısı da öyledir. Çarşıdaki insanımız döviz değil TL kabul edecek. Eğer TL olarak alış veriş yaparlarsa dövizin iniş çıkışlarından etkilenmeyiz. Kiralar döviz ancak insanlar bir ara yol bulmalıdır. Kiralar da TL olmalıdır.


Özelleştirmede Ercan ilk sırada

İlk olarak Ercan’ı düşünüyoruz. Ercan şu anda 2 milyon yolcu ağırlıyor. Bizim arzu ettiğimiz 10 milyon yolcunun ağırlanmasıdır. Daha çağdaş bir havaalanı düşünüyoruz. Kıb-Tek de dağıtım bacağı özelleştirilecek. Telefon dairesi belli bir noktaya getirilmeliydi. Özelleştirme olayı sendikalar tarafından çok büyütüldü. Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve ayak uydurmamız çok zor. Devlet olarak bununla başa çıkacak adamımız yok. Bu adamlar özeldedir.

“HÜKÜMET ALMASI GEREKEN TEDBİRLERİ ALDI”: Dünyada kriz var ve hükümetimiz almaması gereken tedbirleri aldı. Sürekli borçlanarak bir yere varamayız. Ülkemizin kötü bir noktaya gitmemesi için tedbir almak zorundaydık. Dövizin hareketlenmesiyle TL maaş alanların alım gücü birazcık geriledi. Ancak bu geçici bir süredir. KKTC’nin her sektörde rekabet gücü artacak. Bu hareketlenme fırsata çevrilsin. büyüme zamanla olur. Büyüme zeminimiz de Sayın Erdoğan’ın açıklamalarının ardından sağlamlaştı.

Bunların para vermeye niyeti yok

Yenierenköy’deki araziyi parasını ödeyen kiralar ama bunların para vermeye de niyeti yok. Herkes bilsin ki biz arazilerimizi 99 yıllığına değil 49 yıllığına kiralıyoruz. Parasını ödeyen kiralar ve zamanı dolunca uzatır.
 
18 Ağustos 2011 Perşembe 13:53
Okunma: 733
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu