Ana Sayfa » Dünya » Bm Ve Suriye'deki Kriz (2)

Bm Ve Suriye'deki Kriz (2)

Bm'nin Arabuluculuk Bölümü Direktörü Bilman: ''(Annan Planı) Bu Planın İlk Aşaması Tabiatıyla Şiddetin Son Bulması. Şimdi Henüz Bu Aşamadayız''.

 
 
Bm  Ve Suriye'deki Kriz (2)
''SURİYE'YE GÖNDERİLMEKTE OLAN GÖZLEMCİ EKİP ESASEN ÇATIŞMALARIN DURMASI, ÖNCELİKLE SÜKUNETİN SAĞLANMASI YÖNÜNDE BİR ÇALIŞMA YÜRÜTECEK''


''TÜRKİYE HEM BÖLGESİNDE HEM BÖLGESİNİN ÖTESİNDE SİYASİ İHTİLAFLARIN ÇÖZÜMÜNDE HAKİKATEN ÇOK AKTİF BİR ÇABA İÇİNDE''


New York, 17 Nisan 12 (T.A.K.): BM'nin Arabuluculuk Bölümü Direktörü Levent Bilman, Suriye'deki krizin çözülmesini hedefleyen 6 maddelik Annan planının ilk aşamasının şiddetin son bulması olduğunu ve henüz bu aşamada olunduğunu belirterek ''Suriye'ye gönderilmekte olan gözlemci ekip esasen çatışmaların durması, öncelikle sükunetin sağlanması yönünde bir çalışma yürütecek'' dedi.


BM'de en üst düzeyde görev yapan Türk diplomatı Büyükelçi Bilman, New York'ta BM'deki ofisinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


SURİYE'DEKİ KRİZ VE ANNAN PLANI


"Soru: Suriye uluslararası gündemin baş sırasında. 6 maddelik Annan planı kapsamında, Suriye yönetimiyle muhalif gruplar arasındaki siyasi diyalog sürecinde, BM nasıl bir arabuluculuk yürütecek, sizin başkanlığını yaptığınız bölümden uzmanlar, Suriye'ye giden öncü gözlemci misyonunda ya da daha sonra oluşturulması beklenen 250 kişilik asıl misyonda yer alacaklar mı?


Bu süreçte neler yapılması öngörülüyor?


Cevap: Kofi Annan, BM-Arap Birliği'nin ortak Suriye temsilcisi olarak atandıktan sonra altı maddelik bir plan ortaya koydu, bu plan uluslararası toplum ve BM Güvenlik Konseyi tarafından da desteklendi. Bu planın ilk aşaması tabiatıyla şiddetin son bulması. Şimdi henüz bu aşamadayız. Bugünlerde Suriye'ye gönderilmekte olan bu gözlemci ekip esasen çatışmaların durması, öncelikle sükunetin sağlanması yönünde bir çalışma yürütecek. Bu nedenle ilk aşamada, bu gözlemci heyette, benim ekibimden herhangi bir uzman yer almıyor. Bu gözlemci misyonu şu anda BM'nin Barışı Koruma Operasyonları Bölümü (DPKO) yürütüyor.


Annan'ın planın ikinci aşaması ki önemli bir aşama, ateşkes tamamen sağlanabildiği takdirde, diyalog sürecinin başlaması ve konuya siyasi çözüm bulunması aşaması. Tabii ki o aşamada tahminim Sayın Annan'ın- tamamen kendisine bağlı- bu konuda herhalde bizlerin yardımına ihtiyacı olacaktır. O zaman konuyu değerlendireceğiz, kendisine yardımcı olacağız her şekilde. Ama şu kadarını söyleyeyim, Annan'ın şu anda başında bulunduğu küçük BM ekibi arasında benim yardımcım da bulunuyor.


TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞA VERDİĞİ ÖNEM


Soru: Türkiye'nin arabuluculuğa büyük önem verdiğini biliyoruz. Türkiye'nin arabuluculuk konusunda Finlandiya ile birlikte 2010 yılında başlattığı girişim sonucunda BM Genel Kurulu önemli bir karar kabul etmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da geçen Eylül ayında New York'ta yaptığı bir açıklamada, İstanbul'da ''BM Bölgesel Arabuluculuk Merkezi'' kurulmasının düşünüldüğünü açıklamıştı. Bu kapsamda bu projenin önemi ve genel olarak Türkiye'nin arabuluculuk faaliyetlerine verdiği önemle ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?


Cevap: Dünyanın çeşitli bölgelerinde çıkan anlaşmazlıkların çözümünde, BM'ye üye ülkelerden, halklardan, akademisyenlerden, sivil toplum örgütlerinden BM'ye dönük bir beklenti var, BM'nin önleyici diplomasi alanında daha fazla çalışmada bulunması arzu ediliyor. Olaylar patlamadan belli bir düzeyde tutulabilmesi için BM süratle harekete geçsin ve BM bu konuda yeterli insan kapasitesine ve teçhizata sahip olsun, hep bu arzu ediliyor. BM, son 5-6 senelik dönemde bu yönde çok önemli adımlar attı. BM bu yönde atımlar atarken tabiatıyla üye ülkelerin katkısı çok önemli. Bu çerçevede Türkiye ve Finlandiya'nın ortak eşbaşkanlık yapmış oldukları Arabuluculuk Dostlar Grubu hakikaten BM'nin bu çabalarına çok büyük katkıda bulundu. Başında bulunduğum bölüm, Türkiye, Finlandiya ve Dostlar Grubunun tüm üyeleriyle çok yakın çalışma içinde. Dediğiniz gibi BM Genel Kurulu'nda arabuluculuk konusunda çok önemli bir karar kabul edildi ve bu karar çerçevesinde Genel Sekreter Ban Ki-mun bir rapor yayınlayacak, arabuluculuk konusunda 'Rehber İlkeler' ortaya koyacak.


Türkiye'nin bu konudaki girişimi son derece doğal, çünkü Türkiye hem bölgesinde hem bölgesinin ötesinde siyasi ihtilafların çözümünde hakikaten çok aktif bir çaba içinde ve başarılı. BM, Türkiye'nin bu çabalarını takdir ediyor ve ilgiyle yakından izliyor. Bahsettiğiniz gibi Türkiye'nin arabuluculuk konusunda ortaya attığı fikirler var, bunlardan bir tanesi arabuluculuğu da içerecek şekilde Türkiye'de bir BM Faaliyet Merkezi oluşturulması yönünde. Dışişleri Bakanı Davutoğlu bu konuda BM'de üst düzey görüşmelerde bulundu. Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği de bu konuda çok etkin çalışmalar yürütüyor.


Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin arabuluculuk konusunda ortaya attığı bu fikirlerin daha somutlaşıp İstanbul'da bir merkezin kurulması yönünde bir adım atma noktasına gelinebileceğini ümit ediyorum. Benim anladığım kadarıyla bu sadece bir arabuluculuk merkezi olmayacak. Türkiye, BM'ye evsahipliği yapmak istiyor. Ama arabuluculuk bunun çok önemli bir unsuru olacak. Tabii Türkiye'nin faaliyetleri sadece bu kararın çıkarılmasıyla sınırlı değil. Bildiğiniz gibi geçen Şubat ayında Türkiye, arabuluculuk konusunda çok önemli bir konferansa evsahipliği yaptı. Bu konferansta Türkiye, dünyada arabuluculuk konusunda gerçekten konusunun en üst düzeyinde bulunan akademisyenleri bir araya getirebildi. Burada akademisyenler, arabulucular, dünya çapında bölgesel örgütlerin temsilcileri, sivil toplum örgütleri, hatta çok yerel seviyede, insanlar arasında arabuluculuk yapan uzmanlar da bu konferansa geldiler. Çok iyi bir tartışma ortamı oldu.


BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır da bu konferansa geldi. En Nasır biliyorsunuz arabuluculuk konusuyla şahsen çok ilgili, Mayıs ayında BM'de bu konuda üst düzeyde bir toplantıya evsahipliği yapacak. Zannediyorum Türkiye de bu toplantıya çok üst düzeyde katılım gösterecek.''


(AA/TUĞ/ŞEB)


 
17 Nisan 2012 Salı 12:47
Okunma: 575
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu