Ana Sayfa » Türkiye » "Bm 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı" bugün İstanbul'da başlıyor...

"Bm 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı" bugün İstanbul'da başlıyor...

Birleşmiş Milletler 4. En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı, bugün İstanbul'da başlıyor...

 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 yılda bir düzenlenen Konferansa, bu yıl, Birleşmiş Milletlere üye 192 ülkeden, devlet-hükümet başkanları, bakanlar, parlamenterler, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ile sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan, yaklaşık 10 bin kişinin katılımı bekleniyor.

Konferans, Türkiye;nin katılımcı ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve Türkiye'nin uluslararası platformlardaki itibarı açısından büyük önem taşıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla yarın yapılacak olan konferansın resmi açılış töreninde, devlet başkanları, bakanlar, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yer alacak.

YATIRIM VE ORTAKLIK ÜST DÜZEY TOPLANTISI

Öte yandan, Konferans kapsamında Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı, Küresel Ortaklık İş Forumu ve Ticaret Fuarı gerçekleştirilecek.

En az gelişmiş ülkelerde, özel sektör için öncelikli önem taşıyan konuların ele alınacağı Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı, yarın, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında ve 65. Genel Kurul Başkanı Joseph Deiss ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un katılımlarıyla yapılacak. Bu toplantıda, TOBB/DEİK Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu da bir konuşma yapacak.

TOBB Yönetim Kurulu üyelerinin ve üst düzey işadamlarının katılacağı toplantıda, devlet başkanları, üst düzey özel sektör temsilcileri ve diğer katılımcılar bir araya gelerek, en az gelişmiş ülkelerde yatırım ve rekabet edebilirliğin önündeki engellerin tespitine yönelik olarak, iyi yönetişim, barış ve istikrar, üretim kapasitesi ve girişimcilik, finansmana ve pazarlara erişim, iklim değişikliği, altyapı temaları ve tarım, turizm, telekomünikasyon, enerji hizmetleri, madencilik sektörlerinden birini yuvarlak masa formatında tartışacak.

Hazırlanan raporlar çerçevesinde, en az gelişmiş ülkelerde özel sektörün gelişimini nasıl sağlayabilecekleri yönünde Üst Yöneticilerin (CEO) önerilerini içerecek bir bildiri, 10 Mayıs Salı günü bir basın toplantısı ile duyurulacak.

İş Forumu ise 9-13 Mayıs arasında 30'dan fazla etkinlik içerecek. Bu etkinlikler, özellikle iyi yönetişim ilkeleri, barış ve istikrarın sağlanması, üretim kapasitesinin arttırılması, girişimcilik, finans sektörü, pazara erişim, iklim değişikliği ve altyapı konuları üzerine yoğunlaşacak.

BAN Kİ-MUN: "BU KONFERANS, 10 YILIN EN ÖNEMLİ TOPLANTILARINDAN BİRİ"

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ''4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı''nın 10 yılın en önemli toplantılarından biri olduğunu belirterek, ''Konferans, en az gelişmiş ülkelerin karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmeleri için yardımcı olacaktır. İnsanlık adına bu konferansa başarılar diliyorum'' dedi.

Ban Ki-mun, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başlayan ''Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 4. Konferansı Parlamenter Forumu''nda yaptığı konuşmada, bu önemli konferansa ev sahipliği yaptığı için Türk hükümetine teşekkür etti.

Konferansta, önümüzdeki 10 yılda yapılması gerekenlerin ele alınacağını, kapsamlı ve sürdürülebilen bir ekonomik kalkınma için çalışmalar yapılacağını ifade eden Ban, yarın daha fazla taahhüt olacağını, kilit konularda, verimli kapasitenin oluşturulması, desteklerin verilmesi, yatırımların yapılması, teknoloji transferi, iklim değişikliğine adaptasyon ve zararların azıltılması gibi konuların dünya parlamenterlerinin elinde olduğunu söyledi.

Ban, Brüksel Konferansı'nda bir eylem programı taslağı hazırlandığını ve hem en az gelişmiş ülkeler hem partner ülkelerde bir takım aktiviteler gerektiğini dile getirerek, bu plandan dersler çıkardıklarını kaydetti.

Yeni partnerliklerin özel sektör vasıtasıyla teşviki ve en az gelişmiş ülkelerde yatırım yapmanın küresel ekonomik toparlanma açısından kendilerine katkılarda bulunacağını ifade eden Ban, yatırımları yaparken eski derslere bakarak tartışmaları gerektiğini söyledi.

Ban, ''Demokratik yönetişim ve hesap verebilirliğin tam yerleşmesi, kadınların güçlendirilmesi, sivil toplum kuruluşlarının bu kalkınmada tam rol üstlenmesi önemli. Burada pek çok deneyim paylaşacağız, kapasite oluşturmaya çalışacağız, ticareti, yardımı oluşturmaya çalışacağız. Bu konferans, 10 yılın en önemli toplantılarından biri. En az gelişmiş ülkelerin karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmeleri için yardımcı olacaktır. İnsanlık adına bu konferansa başarılar diliyorum'' dedi.

Nepal Başbakanı Jhala Nath Khanal da parlamenterin insanlar ve hükümetler arasındaki doğru bağlantıdan sorumlu olduğunu, insanlığı temsil ettiklerini ve halkın refahı için gösterdiği faaliyetlerin ve kalkınma çabalarının birbirinin içine geçen faaliyetler olduğunu ifade ederek, ulusal parlamentoların en az gelişmiş ülkelerin problemlerinin ortadan kaldırılması, güvenlik ve kalkınmalarının sağlanmasında önemli rol oynayabileceklerini söyledi.

Özellikle bütçe ve mevzuatın geçirilmesinde ulusal parlamentoların önemli rol oynayabileceklerine işaret eden Khanal, eylem programının onayı ve yetkilendirmenin yanı sıra etkili şekilde iyi yönetişim ve verilen taahhütlerin yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Khanal, iyi yönetişimin parlamenterler birliğinin odak noktasını teşkil ettiğini, bu forum da konferansın başarısına katkıda bulunacağını söyledi.

TBMM BAŞKANI ŞAHİN

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 10 yıl önce Brüksel'de yapılan En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nda kabul edilen Brüksel Eylem Planı'nın ardından arzulanan ölçüde başarıya ulaşılamadığını ve bunun en önemli nedenlerinden birinin, gerekli ve yeterli izleme mekanizmalarının kurulamaması olduğunu kaydetti.

Şahin, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen 4. Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı Parlamenter Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, 10 yıl önce gerçekleştirilen 3. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nda kabul edilen Brüksel Eylem Planı'nın ardından bazı alanlarda nispi ilerlemelere rağmen, arzulanan ölçüde başarıya ulaşılamadığını belirtti.

Bunun en önemli nedenlerinden birinin gerekli ve yeterli izleme mekanizmalarının kurulamaması olduğunu söyleyen Şahin, bu nedenle parlamenterlere, konferans sonunda kabul edilecek İstanbul Eylem Planı'nda yer alacak unsurların takibinde önemli roller düştüğünü ifade etti.

Şahin, ''En az gelişmiş ülkelerin kalkınmasının önünde uluslararası ekonomik sistemin yapısından ve küreselleşmenin kötü yönetilmesinden kaynaklanan engeller bulunmaktadır. 900 milyona yaklaşan nüfuslarıyla en az gelişmiş ülkelerin, dünya nüfusunun yüzde 13'ünü oluşturmalarına karşın, ekonomik olarak dünya GSMH'nın sadece yüzde 1'ini üretiyor olmaları, bunun en önemli göstergelerinden birini oluşturmaktadır'' diye konuştu.

Bu durumun mevcut küresel ve ekonomik düzenin reforme edilmesi vaktinin çoktan geldiğini gösterdiğine işaret eden Şahin, bir tarafta kaynaklar hesapsızca israf edilirken, öbür tarafta yaşanan açlık, yoksulluk, salgın hastalık manzaralarının yarattığı çelişkiyi vurguladı.

Dünyada kalıcı barış ve huzurun temininin, yaşanan küresel adaletsizliğin, kaynakların paylaşılmasındaki dengesizliğin giderilmesinden geçtiğine dikkati çeken Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, bu konuda yapılan çalışmalara her zaman güçlü bir şekilde destek vermiş, dünyanın her köşesindeki acıların dindirilmesi ve yaraların sarılması için tüm imkanlarını seferber etmiştir. Nitekim 2010 sonu itibarıyla devletimizin insani ve kalkınma yardımları, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları dışında 1 milyar doları geçmiştir.''

Başta BM ve Parlamentolararası Birlik olmak üzere uluslararası alanda yürütülen ortak çabalara destek olmanın herkesin görevi olduğunu söyleyen Şahin, ''Eğer bu mekanizmalar layıkıyla işlemiş olsaydı, en az gelişmiş ülke statüsünde bulunan ülke sayısı 1971'den günümüze 25'ten 48'e yükselmiş olmazdı'' dedi.

Şahin, 10 yıl önce Brüksel'de atılan adımın, İstanbul'da yeni bir anlam kazanarak pekişeceğine ve mevcut sorunların çözümüne yardımcı olacağını inancını dile getirerek, ortaya çıkacak eylem programının başarıya ulaşabilmesi için gelişmiş ve kalkınmakta olan ülkelerdeki parlamentoların ortak sorumluluk ruhu içinde sürece samimi şekilde müdahil olması ve takip etmesi gerektiğini belirtti.

 
8 Mayıs 2011 Pazar 16:52
Okunma: 1381
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu