Ana Sayfa » Kıbrıs » BM Baskısı Rumları kızdırdı

BM Baskısı Rumları kızdırdı

"BM'den Baskılarla Dolu Reçete... Şantaj..."

 
 
BM Baskısı Rumları kızdırdı
Greentree'de 22-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak 2'inci üçlü zirve yaklaşırken, Rum basını da konuyla ilgili haberlere geniş yer vermeye devam ediyor.Fileleftheros gazetesi, manşetten yayınladığı haberde, BM'nin Greentree zirvesinden sonuç elde etmek için, "baskılarla dolu bir reçete ve şantaj kokan ikilemler seferber ettiğini" yazdı. BM grubunun, Greentree'de yapılacak görüşme ışığında iki eksende hareket ettiği yorumunu yapan gazete, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın "listelenmiş görüşlerinin" değerlendirilmesine önemli ölçüde yatırım yapıldığını belirtti.

Bu görüşlerin başlangıç olarak BM'ye sunulduğunu ve önümüzdeki günlerde daha bütünlüklü bir şekilde ortaya konacaklarını kaydeden gazete, bu görüşler temelinde uluslararası örgütün uzmanlarının kendi fikirleriyle anlaşmazlıklar arasında köprü kurmaya çalışacaklarını belirtti.

Bunun BM uzmanları tarafından gayri resmi fikirler takdim edilmesiyle birlikte bir al-ver çerçevesinde gerçekleşeceğini ifade eden gazete, bunun tepkilere yol açacak şekilde gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Gazete, Greentree'de yapılacak 2'inci görüşmeye kadar ve müzakerecilerin orada bulunacakları sürede Kıbrıs sorununun üç temel başlığı üzerinde müzakere yapılacağını da yazdı ve bunların "Yönetim, Mülkiyet ve Toprak" konuları olduğunu belirtti.

Haberde, Mülkiyet ve Toprak başlıklarının birbirleriyle ilişkilendirilecekleri de ifade edildi.

Başlıkların müzakeresinin, müzakere grupları aşamasında gerçekleşmeye başladığını ve görüş birliklerine varılması veya görüş ayrılıklarının teyit edilmesi amacıyla devam edeceğini kaydeden gazete, görüşmelerin Yönetim başlığı için anahtar olarak kabul edilen Dönüşümlü Başkanlık konusuna odaklanacağını belirtti.

Mülkiyet ve Toprak başlıklarıyla ilgili zorlukların önceden bilindiğini kaydeden gazete, BM yetkililerinin problemlerin farkında olarak birçok prosedürel senaryoyu gözden geçirdiklerini ifade etti.

Genel Sekreter Ban'ın kamuoyu önünde yaptığı açıklamalardan da "yolun sonu bulunduğunun" açık olduğunu belirten ve Ban için sürecin zamansal olarak Haziran'dan önce tamamlanması gerektiğini kaydeden gazete, BM Genel Sekreteri tarafından zaman takvimleri bulunmadığının söylenmesine rağmen Güney Kıbrıs'ın yaklaşan AB dönem başkanlığının dönüm noktası teşkil etmeye devam ettiğini ekledi.

Haberine iç sayfalardan "Üç Başlıkta Müzakere" başlığıyla devam eden gazete, BM Genel Sekreteri Ban'ın bu yılın ilk altı ayında Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı bir konferansın gerçekleşme tarihini belirleyebilmesi için BM tarafından daha fazla görüş birliğine varılması için yapılan baskıların arttığını ve çemberin daraldığını haber verdi.

"22-24 Ocak tarihlerinde Greentree'de yapılacak görüşmede, önceden Eroğlu ile Hristofyas'ın resmi belgelerine de sahip olacak olan Pascoe-Downer grubunun bir git-gel çerçevesinde kendi fikirlerini de katarak al-ver için koşullar belirlemeye çalışacaklarını" yazan gazete, tarafların listelenmiş görüşlerinin talep edilmesinin ardından bunun en ağır senaryo olarak kabul edildiğini ekledi.

Buna paralel olarak, köprü kurucu önerilerin şekillendirilmesine şimdiden başlandığını ve tepkilerden kaçınılması için bunların servis edilmelerine dair bir yöntem bulunacağının açık olduğunu yazan gazete, BM'den bir kaynağa dayanarak, ortaya konan başlangıç belgelerinden farkların tespit edilmediğini ifade etti.

(Bu belgelerde) önceden ortaya konan görüşlerin tekrarlandığını yazan gazete, BM'nin Greentree'de yapılacak 3'lü görüşmede görüş birliklerine varılması için sert ve ısrarlı tartışmalar yapılması üzerinde durduğunu belirtti.

Bu tartışmaların, köprü kurucu önerilere atıfta bulunacak "bazı fikirlerin" ortaya konmasından önce "bekleme odasını" teşkil edeceklerini yazan gazete, BM yetkililerinin bazı güvenilir görüş birliklerine varılmasını hedefleyerek müzakereleri 3 başlığa odaklamayı amaçladıklarını belirtti.

Öte yandan, Mülkiyet ve Toprak başlıklarının ilişkilendirilmesinin zor bir girişim olduğunu, çünkü Kıbrıs Türk tarafının haritalar ve toprak oranları değil sadece kriterler istediğini savunan gazete, zeminin hazırlanması ve BM yetkililerinin her iki tarafın yaklaşımlarını anlaması, bunlara uygun bir şekilde tepki verebilmesi amacıyla bu başlıklarla ilgili görüşmelerin şimdiden teknokratik aşamada Lefkoşa'da başladıklarını belirtti.

Gazete, Eroğlu ile Hristofyas arasında yarın yapılacak son görüşmeden sonra, Greentree'de yapılacak 3'lü görüşmeye kadar zeminin belirlenmesi için müzakere grupları arasında görüşmeler yapılacağını da ekledi.

"TAKVİMLERLE İLGİLİ MESAJLAR"

"Sürecin tamamlanması için resmi zaman takvimleri bulunmadığı konusunda New York ve Downer tarafından Lefkoşa'ya güvence verildiğini" de aktaran gazete, bununla birlikte BM ve muhtemel arabulucular tarafından şekillendirilmekte olan neredeyse bütün senaryolarda, çabaların zamansal olarak sonlanmasıyla ilgili 2012 yılının Haziran ayının bulunduğunu belirtti.

"KISA METRAJLI SENARYOLAR..."

Downer grubunun, New York'taki BM sekreterliğiyle sürekli irtibat halinde bulunduğunu da yazan gazete, açık bir telefon hattı bulunduğunu ve pratik senaryoların telekonferanslarla tartışılması için teknolojinin seferber edildiğini belirtti.

Gazete, mevcut süreçle birlikte ne yapılması gerektiği konusunda BM'nin Kıbrıs grubunda olgunlaşmakta olduğu görünen iki senaryo bulunduğunu da belirtti ve kısaca şunları yazdı;

"1. Çıkmaz ilan etsinler ve iki tarafa da sorumluluk yüklesinler. Downer grubunda, Greentree 2 görüşmesine kadar olgular şekillenmese bile görüşmenin yapılması gerektiği, aksi takdirde çıkmazın sorumluluğunu Türk tarafına yüklemek zorunda kalacakları düşüncesi hüküm sürüyor. Aksi halde, eğer görüşme olağan bir şekilde yapılır ve sonuç çıkmazsa, Genel Sekreter başarısızlıktan her iki müzakereciyi de sorumlu tutacak. Çıkmaz durumunda, Genel Sekreter Ban, Güvenlik Konseyini bilgilendirecek ve ne yapılması gerektiği konusunda Konseyin yardımını isteyecek.

2. Genel Sekreter önümüzdeki aylar için 3'üncü bir Greentree belirleyerek, Hristofyas ve Eroğlu'na yeni bir fırsat daha verecek. Bu senaryo şimdiden Türk yetkililer ve Eroğlu tarafından zaten ifade ediliyor."

Geçtiğimiz akşam Pile'de gerçekleştirilen akşam yemeğinin, ortamın iyileştirilmesine yönelik bir hareket teşkil ettiği yorumunu da yapan gazete, BM'nin Hristofyas ile Eroğlu'nun ilişkilerinin iyi olduğunu düşündüğünü ancak bunun yeterince iyi olmadığını iddia etti.

"MÜLKİYET VE TOPRAK TEDİRGİNLİK KONUSU"

Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı müzakerelerle ilgili haberinde, tarafların BM'ye sunmuş oldukları 20'şer sayfalık belgelerden görüldüğü üzere Kıbrıs Türk tarafı ile Rum tarafı arasındaki en büyük anlaşmazlıkların Mülkiyet ve Toprak başlıklarında bulunduğunu yazdı.

Politis'in İstanbul muhabiri Anna Andreu imzalı haberde, Türk kaynaklarının Türk tarafının şu an müzakerelerin son aşaması olduğunu düşündüğü ve çok kısa bir zaman içerisinde Toprak başlığını da görüşmeye hazır olacaklarını ifade ettikleri belirtildi.

Tarafların, görüşlerini BM'ye verdikleri belgelere kaydettiklerini ve yine aynı kaynaklara dayanarak tarafların bunları yakın zamanda kendi aralarında da değiş tokuş edeceklerini belirten gazete, BM'nin amacının tarafların anlaşmazlıkları arasında köprü kurma şeklini bulmak ve nihayetinde bir metne ulaşmak olduğunu belirtti.

"BAN'IN ÜÇ SEÇENEĞİ..."

Haftalık olarak yayımlanan Kathimerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başarısızlığa uğramasının en olası gelişme olmasına rağmen, Genel Sekreter Ban'ın New York'ta iki lideri önünde fazla seçenek olmadan karşılayacağını yazdı.

"Siyasi çevrelere" dayanarak, Ban'ın seçeneklerinin Greentree'de yapılacak görüşmede yeterli olmayacağını savunan gazete, Ban'ın New York'taki görüşme sırasında 3 seçenek arasında karar vermeye davet edileceğini belirtti.

Gazete, Ban'ın ya çıkmaz ilan edeceğini ve müzakerelerin bitiş ıslığını çalacağını, ya çıkmaz ilan edeceğini ancak taraflar için bir toparlanma dönemi olarak 15 aylık (başka bir başkanın görevde olacağı veya Hristofyas'ın görevinin yenileneceği 2013 yılının nisan ayına kadar) bir mola belirleyeceğini ya da 2012 yılının Mayıs veya Haziran ayına kadar müzakereleri uzatacağını ekledi.

Sadece pazar günleri yayımlanmaya başlayan Mahi gazetesi ise, "İşte Kısmi Anlaşma" başlıklı haberinde, tarafların çözüm çerçevesi olarak da nitelendirilebilecek metinlerinin BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'e iletildiğini yazdı.

Gazete, taraflar arasındaki mesafe aşıldığında Kıbrıs sorunundaki kısmi anlaşmayı teşkil edecek bir metin ortaya çıkacağını iddia etti.
 
8 Ocak 2012 Pazar 13:25
Okunma: 520
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu