Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm Downer'ın Davutoğlu İle Görüşmesine Büyük Önem Veriyor

Bm Downer'ın Davutoğlu İle Görüşmesine Büyük Önem Veriyor

Iı. Hrisostomos Ateş Püskürdü: "uzaklaştırılsın"... "federasyon Zemininde Değilse Hükümet Müzakerelere Oturmasın".

 
 
Bm Downer'ın Davutoğlu İle Görüşmesine Büyük Önem Veriyor
"HERHANGİ BİR PROSEDÜR HİÇBİR ŞEKİLDE ULUSLARARASI VEYA ÇOK TARAFLI OLMAMALI"


"ÖNCE MÜZAKERELERİN ZEMİNİ NETLEŞTİRİLMELİ, ORTAYA ÇIKACAK REJİM AÇIKÇA İZAH EDİLMELİ"


RUM YÖNETİMİ DOWNER'I "UZAKLAŞTIRMA" KONUSUNU YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ


PARTİLER DE DOWNER'A ATEŞ PÜSKÜRÜYOR VE DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR


Lefkoşa, 29 Nisan 13 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer Kıbrıs sorununa Türkiye ve Yunanistan'ı da müdahil etmeye çalışıyor. Uzun zamandır, iki anavatanı da müdahil etmenin yolunu arayan Downer'ın bu çabası Yunanistan ve Güney Kıbrıs'taki ekonomik gelişmeler yanında Yunan ve Rum hükümetlerinin itirazlarına takılıyor.


Bugün TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ankara'da görüşmesi beklenen Aleksander Downer KKTC'de gerçekleştirdiği temaslardan ve özellikle Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile görüşmesinden dolayı Rum yönetiminin de Rum Ortodoks Kilisesi'nin de tepkisini çekti, Kilise Downer'ın ya görevinden istifa etmesini veya Anastasiadis hükümeti tarafından kovulmasını istedi.


Fileleftheros haberi "Downer Türkiye ve Yunanistan'ın Müdahil Olmasını İstiyor... Anglo Amerikanların Uzlaşısından Sonra Rota Değişikliği... Downer Görüşmeler İçin Yeniden Lefkoşa'ya Geliyor... Başpiskopos Ya İstifa Etsin Veya Hükümet Kendisini Kovsun" başlık ve spotlarıyla okurlarına aktardı.


BM'nin, Downer'ın bugün Ankara'da Davutoğlu ile yapacağı görüşmeye büyük önem verdiğini belirten gazete, edindiği bilgilere dayanarak Downer'ın Türkiye liderliğine, Rum tarafındaki ekonomik krizin gölgesinde Kıbrıs sorununda şekillenen olguları götürüp Ankara'dan yardım isteyeceğini yazdı.


Gazeteye göre Downer'ın projelerinde, Kıbrıs sorununa Türkiye ve Yunanistan'ı da, ya bir prosedür ya da müzakerelere müdahale aracılığıyla müdahil etmek bulunuyor. Bu aşamada Rum ve Yunan tarafı bunu müzakere konusu bile yapmıyor ancak bu projenin, gelecekteki hareketler açısından masada kalacağı aşikârdır.


Gazete Downer'ın Rum tarafındaki ekonomik durum nedeniyle Anastaasiadis'e anlayış gösterir görünüp zaman verdiğini ancak projesini de şekillendirdiğini belirttiği haberinde şunları da yazdı:


"BM ve Anglo Amerikanlar tarafından, Kıbrıs sorununda prosedürün her halükârda sonbaharda başlamasını sağlayacak yöntemler arıyor. Bu çevrelere göre bunun olması için şimdiden Lefkoşa tarafından birtakım hareketlerde bulunulması gerekiyor. Bu nedenle de Lefkoşa tarafından müzakerecinin yaza kadar atanmasını istiyorlar.


Aleksander Downer yarın yeniden Lefkoşa'ya gelecek, Başkan Anastasiadis ve işgal lideri Derviş Eroğlu ile ayrı ayrı görüşecek. Bunlar, yeniden Kıbrıs'a geleceği Mayıs ayına kadar yapacağı son görüşmeler olacak. Mayıs ayında Eroğlu ve Anastasiadis'e yemek de vermesi bekleniyor.


II. HRİSOSTOMOS ATEŞ PÜSKÜRDÜ: "UZAKLAŞTIRILSIN"... "FEDERASYON ZEMİNİNDE DEĞİLSE HÜKÜMET MÜZAKERELERE OTURMASIN"


Bu arada Başpiskopos II. Hrisostomos Aleksander Downer'a karşı çok katı ve öfkeliydi. BM yetkilisini istifaya çağırdı. Buna paralel olarak hükümeti, zemin federasyon değilse Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine oturmamaya teşvik etti.


Başpiskopos II. Hrisostomos hükümeti, BM hukuk ilkeleri temelinde hareket etmediğini vurguladığı Downer'ın uzaklaştırılmasını talep etmeye çağırdı. II. Hrisostomos 'Downer sahte devleti Kıbrıs Cumhuriyeti ile eşitlemeye çalışacağına Türk Başbakan'a yaklaşıp kendisinden, Kıbrıs'ta iki devlet istemekten vazgeçmesini istemeli' dedi. Daha da ileri giden Başpiskopos 'müzakereler federasyon zemininde değilse hükümet (müzakerelere) gitmesin çünkü o zaman, son 40 yıldır olduğu gibi bu da başarısızlığa mahkûm olacak' vurgusu yaptı."


Simerini "İstifasını İstedi... Kıbrıs Kilisesi'nin Başı Dawner'e Öfke Kustu" başlıklı haberinde II. Hrisostomos'un Downer'ın son zamanlardaki hareket ve davranışlarına ateş püskürdüğünü ve Anastasiadis hükümetini de, zemin federasyon değil ise çözüm müzakerelerine katılmamaya çağırdığını yazdı.


Gazete Rum Yönetimi'nin ise ekonomik sorunlarına karşın Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı olduğunu, ancak şu anda ekonomiyle ilgili yakıcı konulara öncelik verdiğini açıkladığını yazdı.


"HERHANGİ BİR PROSEDÜR HİÇBİR ŞEKİLDE ULUSLARARASI VEYA ÇOK TARAFLI OLMAMALI"


Habere göre Anastasiadis hükümeti Savunma (Fotis Fotiu) ve Tarım (Nikos Kuyualis)  bakanları aracılığıyla Rum halkına birlik çağrısı yaptı.


1974'te ölen  ve DNA sonucu kimlikleri tespit edilen kayıp Rumlar için düzenlenen cenaze töreninde konuşan Fotiu Anastasiadis'in ve hükümetinin "istila ve işgalin olgularını alaşağı etmek ve vatanı yeniden birleştirmek" yönünde mücadele edeceğini söyledi.  Foitu, herhangi yeni bir prosedürün "hiçbir şekilde uluslararası veya çok taraflı olmaması", BM himayesinde kalması ve BM kararlarına dayanması gerektiği görüşünü ortaya koydu, özetle şunları söyledi:


"ÖNCE MÜZAKERELERİN ZEMİNİ NETLEŞTİRİLMELİ, ORTAYA ÇIKACAK REJİM AÇIKÇA İZAH EDİLMELİ"


"Yeni tur başlamadan önce müzakerelerin zemini ve ortaya çıkacak rejimin tek ve bir uluslararası temsiliyeti, tek ve bir egemenliği, tek ve bir vatandaşlığı olacağını ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin federasyon devletine dönüşeceğini tam anlamıyla güvence altına alınacağı açıklıkla ortaya konulmalıdır. Siyasi eşitliğin sayısal eşitlik veya kaynakların eşit paylaşımı demek olmadığının, Güvenlik Konseyi kararlarında ifade edilen eşitlik olduğunun da açıkça izah edilmesi gerekir. Kıbrıs sorununa işgale son verecek ve birleşik Avurpai Kıbrıs'ta barış içerisinde bir arada yaşama yolunu açacak bir çözümü kimse bizden daha fazla isteyemez. Bugün vatanımızı işgalden  kurtarmak ve ekonomimizi yeniden düzeltmek için birlikte mücadele etmeye ihtiyacımız var."


Kuyalis ise yaşanan ekonomik krize ve zorluklara rağmen Kıbrıs sorununun hiçbir şekilde ikinci plana düşmediğini, kapsamlı ve talepkar bir strateji temelinde Rum müzakere grubunu güçlendirmek için ekonomik krizden mümkün olan en kısa zamanda çıkmaları gerektiğini söyledi.


RUM YÖNETİMİ DOWNER'I "UZAKLAŞTIRMA" KONUSUNU YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ


Alithia "Downer İçin Sert Girişim" başlıklı haberinde Rum tarafının, KKTC ile Rum yönetimini eşitlemeye çalıştığı gerekçesiyle BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı'nı "uzaklaştırma" konusunu yeniden gündeme getirdiğini bildirdi.


Habere göre Rum siyasi partileri ve Kilise Anastasiadis hükümetinden, Downer'ın uzaklaştırılmasını talep etmesini istiyor.


Rum Yönetimi Sözcüsü Hristos Stilianidis  "Hükümet Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, önleme ve devamında söz konusu görüşmeyle (Downer-Özgürgün) ilgili sert girişimlerde bulundu. Hükümet meşru devletin kurumlarının yasadışı ayrılıkçı varlığın temsilcileriyle eşitleyebilecek hareketlerden kaçınılması gerektiğini düşünüyor" dedi.


Rum tarafının Kıbrıs müzakerelerine Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'le değil atanacak müzakereci ile katılması konusuna da değinen Stilianidis, müzakerecinin atanma zamanının tamamen Anastasiadis'in yetki ve sorumluluğunda bulunduğunu, bu atamayı da Rum Ulusal Konseyi'yle istişare ettikten sonra yapacağını açıkladı.


Devamla Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Downer'ın kovulmasını istediği açıklamasına yer veren gazete siyasi partilerin konuyla ilgili açıklamalarını ise özetle şöyle aktardı:


PARTİLER DE DOWNER'A ATEŞ PÜSKÜRÜYOR VE DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR


"AKEL: 'Downer'ın bu davranışları BM Genel Sekreteri'nin Özel Danışmanlığı rolüne uymamak bir yana altını kazıyor. Özel Danışman BM'nin Kıbrıs'la ilgili kararlarına saygı göstermek zorundadır. AKEL olarak BM yetkilisini Genel Sekreter'in yetki çerçevesi içerisinde hareket etmeye çağırıyoruz, çünkü ancak bu şekilde Kıbrıs sorununa BM kararları temelinde çözüm ileri götürme rolü etkin olabilir.'


EURO.KO: 'Artık Sayın Downer'ın tahriklerine de şahsına da katlanamıyoruz. Derhal tepki göstermemiz ve değiştirilmesini istememiz şarttır. Downer itibarını ve Kıbrıs sorunundaki objektifliğini çok önceden kaybetti. Gerek Yoannis Kasulidis'i işgal bölgelerindeki sahte dışişleri bakanı ile eşitleme, gerek sahte dışişleri bakanının BM güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'taki büyükelçileriyle görüştürme çabası özellikle kışkırtıcıdır. Sayın Downer Kıbrıs'taki işgal gerçeklerini küçümsemeye çalıştıkça Kıbrıs'a özgürlük, güvenlik, refah ve ilerleme getirecek çözüm o kadar uzaklaşacak.'


Yorgos Lillikas partisinin dünkü kuruluş toplantısında yaptığı konuşmada, Anastasiadis hükümetini, Aleksander Downer'ın geri çekilmesini istemediği için eleştirdi.


Lillikas şunları söyledi:


"Türkiye ve Anglo Amerikanlar, Downer halen şantaj sahnesi kurmaya başladılar. Bütün bunlar, Downer'ın uzaklaştırılmasını istemek yerine aleni açıklamalarla yetinen hükümetin müsamahası ve susmasıyla cereyan ediyor. Hükümetin yanlış icraatlarıyla müttefiksiz kaldık, geleneksel dostumuz Rusya ile bile ilişkilerimizi bozmayı veya karıştırmayı başardık. Ekonomik şartlardan dolayı bir yandan bize memorandumda dedikleri gibi,  bu çözümü kabul etmezsek felaket geleceğini söyleyecekler, öte yandan da  halkımıza, kalkınmanın ve yabancı yatırımcının gelmesinin tek yolunun bu çözümün kabulü olduğunu söyleyecekler.'"


(ŞA/KAR)


 
29 Nisan 2013 Pazartesi 10:09
Okunma: 560
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu