Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "bm Ekspres Çözüm İstiyor"

"bm Ekspres Çözüm İstiyor"

"amerikalılar Kendi Gündemleriyle Geri Geliyor".

 
 
Lefkoşa, 22 Eylül 13 (T.A.K): Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler "sahnesinin" yavaş yavaş kurulmaya başladığı, BM'nin, sürecin Ekim ayında başlamasını istediği belirtildi.


Fileleftheros gazetesi, "BM Ekspres Süreç İstiyor- Amerikalılar Kendi Gündemleriyle Yeniden Geliyor-Kıbrıs Sorununa İlişkin Motorlar Isınıyor" başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler sahnesinin yavaş yavaş kurulmaya başladığını, esas oyuncuların, taktik oyunları yaptığını yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, BM'nin perde gerisinde faaliyetlerde bulunarak müzakereler sürecinin Ekim ayında başlamasını istediğini belirtti.


Bugünkü koşullara göre, "baş rol oyuncularının", kendi eylem çerçevelerini belirleme koşullarını şekillendirmek için, müzakereler başlamadan önce çeşitli düzeylerde faaliyet göstererek puan kazanmaya çalıştıklarını belirten gazete, BM'de söz konusu planlamanın, birkaç ay sürecek ekspres bir süreci içerdiğini, sonucun ise ister çözüm olsun veya olmasın, yolun sonunda değerlendirileceğini yazdı.


Güney Kıbrıs'ın ise, Nikos Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri'ne, Avrupa Konseyi ve Komisyonu Başkanları'na gönderdiği mektuplarla, faaliyetlerinin çerçevesini belirlediğini yazan gazete, bunun, müzakereler zeminini belirlemesinin ötesinde sürecin, iyi bir hazırlık olmadan başlamayacağı konusunu da netleştirdiğini belirtti.


Söz konusu "oyuna", bölgede istikrar olması ve Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin enerji alanında olanları olumsuz etkilememesine ilgi duyan Amerikalıların da girdiğini belirten gazete, Washington'un, bazı Türk hareketlerinden rahatsız olduğunun görüldüğünü, Tel Aviv'in planlarını desteklediğini ve buna bağlı olarak Güney Kıbrıs'a yaklaştığını iddia etti.


Gazete, Amerikalıların, Kıbrıs sorunundaki bir anlaşmanın içeriğine ilgi duyduklarının görülmediğini belirtti.


Habere göre Kıbrıs sorunun çözümlenmemesi durumunda, Amerikalılar için daha önde gelen nokta, bölgeye ilişkin planlara yönelik olumsuz etkilerin, gerginliğin ve karışıklığın olmamasıdır.


Ankara'nın, müzakerelerin başlaması ışında iyi bir ortam muhafaza etmekle birlikte  Maraş konusundaki kartlarını henüz kapalı tuttuğunu yazan gazete Maraş konusunun, sürecin başlamasından önce "oynanmasının" mümkün olmadığının Türkiye'de bilindiğini belirtti.


Habere göre Maraş konusunda, Toprak konusunun görüşülmesine  atıfta bulunuluyor. Ancak Kıbrıs Rum tarafının Maraş konusundaki önerisi de diplomatik yöntemle ret edilmiyor.


Türk tarafınca hidrokarbon konusunun da gündeme getirildiğini, perde gerisinde, bu konunun görüşmeler gündemine alınmasının istendiğini yazan gazete, bu konun ayrıca (hidrokarbon) Maraş ile ilişkilendirildiğini ve bunların müzakereler çerçevesinde paralel bir şekilde ele alınmasının talep edildiğini savundu.


Gelen bilgilerin, Ankara'nın, Kıbrıs sorunundaki sürecin yeniden başlaması konusunda endişe duymaksızın, alçak tonları (yumuşak açıklamaları) tercih ettiğini, ayrıca müzakerelerin başlamasına yönelik hazırlıkları etkileyecek açıklamalardan kaçındığı yönünde olduğunu yazan gazete, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Ankara'da kısa bir süre önce bir araya geldiği BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'a "Bizi, sürecin bir an evvel başlaması ilgilendiriyor" dediğini belirtti.


Gazete ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ise iki devlete dayalı çözüme ilişkin görüşlerini ortaya koyduğunu yazdı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Downer'in belgesini, çözüm belgesi olarak kabul etmesine karşın, aynı zamanda bir şemsiye altında işbirliği yapacak olan iki oluşumdan söz ettiğini yazan gazete, Eroğlu'nun ayrıca iç siyasi sorunlar ve Ankara ile karşı karşıya bulunduğunu da savundu.


ROMPUY EKİM'DE ADAYA GELECEK


Fileleftheros gazetesi, aynı haberinin içerisinde Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un 15 Ekim tarihinde adaya geleceğini yazdı.


Gazete Rum Hükümeti'nin, Rompuy'un ziyaret gerçekleştireceği zaman dilimi nedeniyle, bu ziyareti önemli bir fırsat olarak addettiğini, zira görüşmeler sürecinin başlaması ihtimali arifesinde bazı konuları ortaya koyabileceğini düşündüğünü yazdı.


Habere göre bu konular, Kıbrıs sorunu ve müzakereler sürecinin başlaması ışığında AB'nin müdahalesiyle ilgilidir.


YAHUDİ LOBİSİ İLE İŞBİRLİĞİ YÖNTEMLERİ


Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi'nin, sözlü olarak iletilen karşılıklı destek ifadesinin, pratiğe geçilmesi için  ABD'deki Yahudi lobisiyle işbirliği yapma yöntemleri aradığını yazdı.


Gazete elde ettiği güvenilir bilgilere dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in bu hafta içerisinde Yahudi lobisi unsurlarıyla bir dizi görüşmeler gerçekleştireceğini belirtti.


Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bugün, American İsrael Public Affairs Comittee heyeti ile görüşmesi bekleniyor. Anastasiadis Perşembe günü ise American Jewish Comittee üyeleri ile birlikte öğle yemeğinde bir araya gelecek.


ANASTASİADİS-BİDEN GÖRÜŞMESİ


Kathimerini gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Washington'da gerçekleştireceği görüşmeye yer verdi.


Haberi "Başkan Yıllar Sonra Beyaz Saray'da" başlıklarıyla veren gazete, Anastasiadis'in, Biden ile 27 Eylül'de yapacağı görüşmeye değinerek, Anastasiadis'in ilk Amerika ziyaretinin, önceki seleflerine göre farklı olduğuna da dikkati çekti.


Gazete Anastasiadis'ten önceki iki Rum Yönetimi Başkanı'nın, çeşitli nedenlerden dolayı, ABD Başkanı veya Başkan Yardımcısı ile görüşmek için Beyaz Saray'a çıkmayı başaramadığını belirtti.


Gazete Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hrsitofyas'ın 2009 yılında, Prag'ta, ABD Başkanı Barack Obama ile birkaç dakika görüştüğünü anımsattı.


Gazete ABD'lilerin, Biden-Anastasiadis görüşmesine rıza gösterme nedenlerinin, ABD'nin, Kıbrıs ve Kıbrıs sorununa karşısındaki tutumunun değişmesi ve Güney Kıbrıs'taki hükümet değişikliğiyle ilgili olduğunu yazdı.


ANASTASİADİS-BAN GÖRÜŞMESİ


Kathimerini gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşmesi ve Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesiyle yemekte buluşmasının Pazartesi (yarın) akşamı gerçekleştirileceğini anımsattı.


Anastasiadis'in bu temaslarının, müzakerelerin yeniden başlaması hazırlıklarının gelişim halinde olduğu bir döneme rast geldiğine dikkati çekerek, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in Kıbrıs'ta, liderlerle ve müzakereciler Mavroyannis ile Ertuğ'la gerçekleştirdiği görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlanmadığını da yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, iki tarafın görüşlerinin yeteri kadar uzak olduğunu, bunun da durumları zora soktuğunu ve birçok kişinin, müzakerelerin Ekim başlarından belki Kasım ayına ertelenmesinden söz ettiğini belirtti.


Bunlara, Ankara'nın Maraş ile ilgili önerinin görüşülmesini ret etmesinin de eklenebileceğini belirten gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun daha önceki ve şimdiki danışmanlarının, enerji konularının güven yaratıcı önlemelere dahil edilmesinden bahsettiğini yazdı.


Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ABD temaslarında Kıbrıs sorununa yönelik bağlılığını dile getirerek, müzakerelerin yeniden başlamasını nasıl gördüğünü anlatacak ve güven yaratıcı önlemlere ilişkin önerinin önemini vurgulayacak.


Gazete BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un niyetlerinin de, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile yapacağı görüşmede ortaya çıkacağını yazdı.


Fileleftheros gazetesi ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yapacağı görüşmenin, çok şey anlamına gelebileceği gibi hiçbir anlama gelmemesinin de mümkün olduğunu yazdı.


Gazete Biden-Anastasiadis görüşmesinin ayıca Anastasiadis ve ülke için boomerang olabileceğini de belirtti.


Biden-Anastasiadis görüşmesinin, söylenildiği şekilde Amerikalıların girişimiyle değil, Rum tarafının girişimiyle yapılacağını belirten gazete, tarihte sadece iki Rum Yönetimi Başkanı'nın, Makarios (Kenedy'nin  davetiyle) ve Spiros Kiprianu'nun, Amerikan girişimiyle Beyaz Saray'a çıktığına dikkati çekti.


ANASTASİADİS: "MARAŞ'IN İADESİ ORTAMI DEĞİŞTİRECEK"


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Maraş'ın iadesinin ortamı değiştireceğini, ekonominin iyileşmesine ve de ayrıca Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki işbirliğinin vurgulanması fırsatı sağlayacağını söyledi.


Alithia gazetesine göre, New York temasları öncesinde İngiltere'ye uğrayan Anastasiadis, İngiltere Rum Federasyonu'nun düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Maraş önerisinin Türkiye tarafından yanıtlanması temennisinde de bulundu.


Anastasiadis, KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu'na yönelik endişelerini dile getirerek, birçok Kıbrıslı Rum'un, zorunlu olarak Komisyon'a başvurduğunu söyledi.


İki devlet varlığına ilişkin söylemlerin Doruk Anlaşmaları'yla ilişkili olmamakla birlikte, olumlu bir ortamın şekillendirilmesine de katkı koymadığını savunan Anastasiadis, diğer tarafın bunu kast ettiğini ancak kendilerinin Doruk Anlaşmaları, BM kararları ve 8 Temmuz Anlaşması temelinde çözüm istediklerini ifade etti.


Anastasiadis, bunlar temelinde "Kıbrıs Cumhuriyeti'"nin federal devlete dönüşmesinin arzuladıklarını söyledi.


Herhangi yeni bir sürecin, "Kıbrıs'ın Avrupa devleti olarak" sıfatını  görmezden gelmemesi gerektiğini söyleyen Anastasiadis, müzakerecilerin atanmasından bahsederek liderlerin, özlü bir ilerleme ve siyasi bir karar alınması gerektiği zaman görüşeceğini ifade etti.


Anastasiadis açıklamasında ayrıca Londra'da İngiltere Başbakanı David Cameron ile Kasım ayı sonunda görüşmeyi umut ettiğini söyledi ve İngiltere'nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını desteklemesi gerektiğini vurguladı.


Anastasiadis geleneksel müttefiklerin ayrıca, koşulların mümkün kılması durumunda birkaç hafta içerisinde başlayacak olan görüşmelerin sonuç vermesi için Türkiye'ye yönelik nüfuzlarını kullanmasını istedi.


VENİZELOS'UN GÜNDEMİNDE DE KIBRIS SORUNU


Kathimerini gazetesi, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un, BM Genel Kurulu çerçevesinde New York'ta gerçekleştireceği temasların gündeminde, Kıbrıs sorununun da bulunduğunu yazdı.


Habere göre Venizelos, bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, yarın ise TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla gerçekleştireceği görüşmelerde, Kıbrıs sorununu ayrıntılı bir şekilde ele alacak.


Venizelos Çarşamba günü ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile bir araya gelecek.


(FK/KAR)


 
22 Eylül 2013 Pazar 13:05
Okunma: 1003
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu