Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm Fikir Ve Alternatif Öneriler Sunuyor

Bm Fikir Ve Alternatif Öneriler Sunuyor

Downer Ada'dan Ayrılışını 24 Saat Erteledi, Bu Sabah Ertuğ Ve Mavroyannis'le Yeniden Görüşecek.

 
 
Bm Fikir Ve Alternatif Öneriler Sunuyor
ANASTASİADİS'TEN CUMHURBAŞKANI DR. DERVİŞ EROĞLU'NA "CÜRETKÂRLIK" YAKIŞTIRMASI


"BM ANLAŞMAZLIKLARI NOT ETTİ, ÜZERİNE PAZARLIKLA KÖPRÜ KURMAYA ÇALIŞIYOR"


Lefkoşa, 9 Kasım 13 (T.A.K.): Kıbrıs müzakerelerde yeni tura başlamak için Rum tarafının şart koştuğu ortak açıklama konusunda iki taraf arasında sürdürülen görüşmelerde mutabakat yerine çıkmaza doğru gidildiği tespitinin ardından, BM'nin fikirler ve alternatif öneriler sunacağı Aleksander Downer'ın bu nedenle Ada'dan ayrılışını 24 saat ertelediği haber verildi.


BM FİKİR VE ALTERNATİF ÖNERİLER HAZIRLIYOR


Alithia "BM Fikirler Sunuyor... Başkan Anastasiadis Etki Yaratma Değil İş İstiyor" başlıklı haberinde günler geçmesine karşın ortak açıklamada çıkmaza doğru gidildiği ortak tespiti üzerine BM'nin taraflara sunmak üzere fikirler ve alternatif öneriler hazırlamakta olduğunu yazdı.


Rum tarafının ortak metinde net zemin-ilke çerçevesi olmasını isterken Kıbrıs Türk tarafının, "Kıbrıs Türk devletçiğinin her an ayrılma hakkını korumak maksadıyla egemenlik-artık yetkiler konusunda yapıcı belirsizlikte ısrar ettiğini" savunan gazete özetle şöyle devam etti:


"İstişareler sırasında Kıbrıslı Türkler bir an, Rum tarafının istediklerini kabul etmeye hazır görünüyor ve hemen ardından ise her şeyi yıkıyor. Bu, kimin kimle konuştuğuna bağlı. Kıbrıslı Türklerin lideri Derviş Eroğlu katı tavrını koruyor, işgal bölgelerinin sözde Dışişleri Bakanı Özdil Nami çok daha uzlaşıcı, Kıbrıslı Türk müzakereci Osman Ertuğ ise biri öyle diğeri böyle olduğundan, tarafının ne istediğine karar veremiyor.


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ortak açıklama konusunda en kısa sürede mutabakata varmak hedefiyle dün sabah iki tarafın müzakerecileriyle ortak görüşme yaptı. Kesintisiz istişareler ve peş peşe görüşmeler yapılmasına ve zayıf bir ilerleme kaydedilmesinden dolayı Downer Ada'dan ayrılışını erteledi. Dün öğlen için planlanan ayrılışı bu geceye aktarılan Downer'ın Ertuğ ve Mavroyannis ile bu sabah yeni bir görüşme yapması bekleniyor. Bu arada dün akşamüzeri Downer iki tarafın müzakerecisiyle yeniden ayrı ayrı görüştü.


Başkan Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda, sağırlar diyaloğundan başka bir şey olmayacak bir diyaloğa girmesinin söz konusu olmadığını yinelerken, Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu'na cüretkar yakıştırması yaptı.


Lefkoşa EOKA Evi'nde Perşembe gecesi düzenlenen etkinlikte konuşan Anastasiadis Kıbrıs sorununa değinirken diyaloğa yeni dinamik ve perspektif katacak bazı hareketler olması gerektiğine işaret etti ancak bazı tedbirlerle ilgili çabalar şu ana kadar sonuç vermediğini söyledi.


Sadece diyalogda temel ilkeler hiçbir kuşkuya veya soruna yer bırakmayacak şekilde kayıtlı olmadan BM kararlarında öngörülen ve AB içindeki işleyişimize olanak tanıyacak bir çözüm olmayacağı algılanmıştır diyen Anastasiadis şunları da söyledi:


ANASTASİADİS'TEN CUMHURBAŞKANI DR. DERVİŞ EROĞLU'NA "CÜRETKÂRLIK" YAKIŞTIRMASI


'Sayın Eroğlu 15 Ağustos'ta gönderdiği mektupla beni,  Downer'ın bize verdiği sözde görüş birliklerini kabul etmeye çağırdı ve müzakerelere, Talat-Hristofyas müzakerelerinin kaldığı yerden devam etmemizi istedi. 2010'dan bugüne hiçbir ilerleme olmadığından bize, sabrın tükenmekte olduğunu, güya egemen devleti tanımamız ve 'egemen devletin' Kıbrıs Cumhuriyeti'yle, egemenlikleri birleştirmemiz, aslında her an, kendi rejimlerini oluşturmayı düşündüklerinde ayrılabilmek için konfederasyon için müzakere etmesi gerektiğini söyleme cüreti gösteriyor.


Diyalog olsun veya gerek iki toplum liderini, özellikle de Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı ve Kıbrıs Rum toplumu liderini, sadece zaman harcamak ve bize 'siz yapamadığınız için biz daha iyisini yapağız' demek için masaya getirmeyi başarı zannedenleri tatmin etmek için sağırlar diyaloğu olacak bir diyaolğa girmeyeceğim.


Hedefimiz işgal askeri olmayan vatan, elbette Kıbrıslı Türklerin de olacağı çağdaş Avrupa ülkesidir. Dolayısıyla bazıları, izlenim yaratmaya bakacağına Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin,  çözüm istiyorlarsa uluslar arası örgütlerin dediğini anlamalarına etkin katkı koysunlar.'"


"BM ANLAŞMAZLIKLARI NOT ETTİ, ÜZERİNE PAZARLIKLA KÖPRÜ KURMAYA ÇALIŞIYOR"


Fileleftheros "Aleksander Downer Anlaşmazlıkları Not Etti... Ortak Açıklamada Tıkanıklık" başlıklı haberinde, Downer'ın peş peşe görüşme ve temaslarının çıkmazı kıramamış göründüğünü, çabaların devam edeceğini yazdı.


BM'nin dün, tarafların anlaşmazlıklarını uyuşturmaya çalıştığını, bu çerçevede anlaşmazlıkları not ederek, pazarlıkla üzerine köprü kurmaya çalıştığını kaydeden gazete, Downer'ın Ada'dan ayrılışını dünden, bu akşama aktardığını belirtti.


Downer'ın bu sabah Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis'le yeniden görüşeceğini hatırlatan gazete özetle şunları yazdı:


"Bilgi sahibi kaynaklar, bütün müdahil tarafların çabalarına karşın, ortak açıklamanın içeriğiyle ilgili anlaşmazlıkların üzerine köprü kurulamadığına işaret ettiler. Aynı kaynaklar aslında hiçbir şeyin değişmediğine, Downer'ın burada kalacağı zamanın bugün bir fırsat daha verilmek üzere değerlendirileceğini vurguladılar. Öyle veya böyle görüşmeler önümüzdeki haftadan itibaren Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın varlığında devam edecek."


Gazete devamla AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle ile Ankara'da görüşen ve Kıbrıs müzakerelerinin en kısa zamanda başlamasını isteyen TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu "etki yaratma oyunu oynamakla" suçladı, Davutoğlu'nun ilgili açıklamasını okurlarına aktardı.


Politis ise "Downer Geri Dönüş Biletini Bugüne Değiştirdi... Her Şey Halen Kaygan" başlıklı haberinde, ortak açıklama konusunda dünkü çabalarında değişen bir şey olmadığını, Downer'ın Ada'da kalış süresini biraz daha uzatmasıyla çabaların devam edeceğini yazdı.


(ŞA/KAR)


 
9 Kasım 2013 Cumartesi 12:09
Okunma: 823
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu