Ana Sayfa » Dünya » Bm Genel Kurulu, Türkiye Ve Finlandiya'nın Girişimiyle Arabuluculuğun Güçlendirilmesini Öngören Karar Tasarısını Kabul Etti

Bm Genel Kurulu, Türkiye Ve Finlandiya'nın Girişimiyle Arabuluculuğun Güçlendirilmesini Öngören Karar Tasarısını Kabul Etti

Bm, 23 Haziran 11 (T.a.k): Bm Genel Kurulu, Türkiye Ve Finlandiya'nın Girişimiyle Sorunların Barışçıl Çözümünde Arabuluculuğun Güçlendirilmesini Öngören Bir Karar Tasarısı Kabul Etti..

 
 
Bm Genel Kurulu, Türkiye Ve Finlandiya'nın Girişimiyle Arabuluculuğun Güçlendirilmesini Öngören Karar Tasarısını Kabul Etti

192 üye ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulu, ''Uyuşmazlıkların Barışçıl Çözümünde, İhtilafların Önlenmesinde ve Çözümünde Arabuluculuğun Rolünün Güçlendirilmesi'' adlı karar tasarısını benimsedi. Tasarı aralarında Türkiye ve Finlandiya'nın bulunduğu toplam 68 ülke tarafından Genel Kurula sunuldu.

Kararda arabuluculuk faaliyetlerinin önemi vurgulanarak, BM'ye üye tüm ülkelerden, uyuşmazlıkların barışçıl çözümünde, ihtilafların önlenmesi ve çözümünde uygun olduğu durumlarda arabuluculuk yapmaları ya da BM'nin ve diğer bölgesel kuruluşların arabuluculuk kapasitelerini kullanmaları isteniyor. Bu kapsamda üye ülkelere arabuluculuk faaliyetlerine maddi kaynak ayırmaları çağrısında bulunulan kararda, iyi eğitim görmüş, tarafsız, tecrübeli arabulucuların önemine dikkat çekildi. BM Genel Sekreterinin Ban Ki-Mun'un yararlandığı bu arabulucular arasında kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına ve bu uzmanların değişik coğrafi bölgelerden gelmelerine verilen özel önem de vurgulandı.

Kararda BM Genel Sekreteri Ban'dan, BM'nin arabuluculuk sistemini, özellikle de BM Siyasi İşler Dairesinin Arabuluculuk Destek Birimini güçlendirmeye devam etmesi, ayrıca daha etkili arabuluculuğun sağlanması için harekete geçmesi de isteniyor. Bu kapsamda herhangi bir arabuluculuk faaliyetinin başarılı olabilmesi için uluslararası ve bölgesel kuruluşların hem kendi aralarında hem BM ile hem de sivil toplum örgütleriyle bilgi paylaşımını, işbirliğini, eşgüdümü artırmaları için mekanizmalar geliştirmeleri de isteniyor. Kararda, sorumlu ve güvenilir bir arabuluculuk için uyuşmazlığa taraf olanların rızasının, arabulucuların tarafsızlığının, ulusal egemenliğe saygının, uluslararası hukuk kurallarına uymanın şart olduğu da belirtiliyor. Kararın başında tüm devletlerin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına saygı gösterildiği vurgulanıyor ayrıca  ihtilafların önlenmesinde ve barışçıl çözümünde kadınların tüm seviyelerde tam ve etkili katılımının öneminin altı çizilerek bu kapsamda daha fazla sayıda kadının arabuluculuk sürecinde yer alması için çaba sarfedilmesi gerektiği belirtiliyor.

Kararın sonunda ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan BM üyesi ülkelerle temasa geçerek ve onların görüşlerini alarak bu kararın uygulanmasıyla ilgili bir rapor hazırlaması, arabuluculuk için rehber ilkeler geliştirmesi ve raporu Genel Kurula sunması isteniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb'ın girişimiyle Eylül 2010'daki BM Genel Kurul üst düzeyli toplantıları sırasında Türkiye ve Finlandiya'nın eşbaşkanlığında ''Arabuluculuk Dostlar Grubu''  oluşturulmuş, grubun bir karar tasarısı hazırlayarak Genel Kurula sunması kararlaştırılmıştı.

Arabuluculuk Dostlar Grubu tarafından hazırlanan tasarının müzakereleri Şubat-Haziran 2011 arasında yine Türkiye ve Finlandiya'nın eşbaşkanlığında yürütüldü ve bu kapsamda düzenlenen toplam 20 toplantının ardından tasarı nihai hale getirildi.

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre karar, BM sistemi içinde doğrudan arabuluculuk konusuna ilişkin ilk karar olması nedeniyle BM'de önümüzdeki dönemde aynı alanda kabul edilebilecek kararlar ve diğer belgeler için referans niteliği taşıyor.

(AA/EMR/HA)  

 
23 Haziran 2011 Perşembe 12:50
Okunma: 556
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu