Ana Sayfa » Dünya » Bm Genel Sekreteri Ban, Suriye'de 300 Kişilik Bm Gözlemci Misyonunun Kurulmasını İstedi

Bm Genel Sekreteri Ban, Suriye'de 300 Kişilik Bm Gözlemci Misyonunun Kurulmasını İstedi

Ban: ''suriye'de Durum Hala Sallantıda Ve Belirsiz Durumda''.

 
 
Bm Genel Sekreteri Ban, Suriye'de 300 Kişilik Bm Gözlemci Misyonunun Kurulmasını İstedi
''ÖZELLİKLE SON BİRKAÇ GÜNDÜR ÜLKEDE ŞİDDETİN YENİDEN TIRMANDIĞINI GÖRÜYORUZ''


Birleşmiş Milletler, 20 Nisan 12 (T.A.K): BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Suriye'de 300 kişilik BM gözlemci misyonunun kurulmasını istedi.


Genel Sekreter Ban, BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) gönderdiği mektupta, BMGK'nın, Suriye'ye öncü gözlemci heyetinin gönderilmesine ilişkin 14 Nisan'da aldığı 2042 sayılı karar gereğince, Suriye'ye ilk etapta 3 aylık bir dönem için 300 kişilik gözlemci misyonunun kurulmasını tavsiye etti.


Ban, mektubunda, ''BMGK'nın bu misyonu yetkilendirmesini tavsiye ediyorum, misyonun ne zaman gönderileceğine karar vermek üzere de arazide kuruluşu etkileyecek gelişmeleri değerlendireceğim,. Buna ateşkesin korunabilmesi şartı dahil'' dedi.


Genel Sekreter Ban, konuya ilişkin BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:


''Suriye'de durum hala sallantıda ve belirsiz durumda. Suriye yönetiminin, tüm şiddeti durdurmayı kabul etmesine rağmen şiddetin hala devam ettiği yönünde kanıtlar var. Özellikle son birkaç gündür ülkede şiddetin yeniden tırmandığını görüyoruz, sivil alanlar hükümet güçleri tarafından bombalanıyor, silahlı grupların da saldırıları devam ediyor.''


BMGK'ya yazdığı mektupta, Suriye'de BM gözlemci misyonu kurulmasını önerdiğini belirten Ban, bu misyonda 300 askeri gözlemcinin bulunmasını istediğini vurguladı.


Ban, şöyle konuştu:


''Bu konuda BMGK'nın çabuk karar almasını arzu ediyorum. Bu, risk taşımayan bir karar değil ama bu kararın ülkede Suriye halkının iradesinin yansıtılarak barış ve siyasi çözüm bulunmasına katkıda bulunabileceğine inanıyorum. Yetkisinin neler olduğunun açıkça bilindiği ve gerekli kapasiteye sahip bir gözlemci misyon, doğru şartlar altında arazide durumun düzelmesine katkıda bulunacak, şiddetin durmasına ve Annan Planı'nın tüm maddelerinin uygulanmasına yardımcı olacaktır.''


BM ve Suriye yönetiminin, Şam'da gözlemci misyonun görevlerine ve Suriye hükümetinin sorumluluklarına ilişkin ön protokol üzerinde uzlaştıklarını anımsatan Ban, ''Bu misyonun başarıya ulaşması için Suriye hükümetinin tam iş birliğine ihtiyacımız var, özellikle de misyon personelinin tam serbestlik içinde hareket etmesi, her yere ulaşabilmesi, güvenlik içinde görev yapabilmesi, helikopter ve diğer ulaşım araçlarını kullanabilmesi konularında'' dedi.


Tüm bu konularda Suriye'nin sorumluluğu olduğunu vurgulayan Ban, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar Caferi ile görüştüklerini ve bu mesajı kendisine ilettiklerini bildirdi.


''230 BİN SURİYELİ YERLERİNDEN OLDU''


Ban, Suriye'de insani durumun giderek kötüye gittiğine işaret ederek, ''yaklaşık 230 bin Suriyeli ya da daha fazlası yerlerinden oldu, ülkede 1 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor. Suriye yönetiminden, BM ve ilgili uluslararası yardım kuruluşlarının ülkede acil bir insani yardım operasyonu başlatmasına izin vermesini istiyorum'' ifadesini kullandı.


BM ile Suriye yönetimi arasındaki protokolle ilgili bir soru üzerine, bunun bir ön protokol olduğunun altını çizen Ban, ''Temelde pek çok konuda uzlaşmaya varıldı. Helikopter gibi hava araçları konusunun Suriyeli yetkililerle daha yakın şekilde konuşulması gerekiyor. Büyükelçi Caferi bana BM misyonunun hareket serbestliği konusunda tam iş birliği yapacaklarını, buna hava yollarının da dahil olduğunu söyledi. Umarım sözlerini tutarlar'' diye konuştu.


Gözlemci misyonundaki personel sayısıyla ilgili değerlendirmelerin devam ettiğini dile getiren Ban, ''Şu an için misyonun 300 kişilik personele sahip olmasını talep ettim'' dedi.


Gözlemci misyonunda yer alacak personelin uyrukları konusunda ise Suriyeli yetkililerin bazı endişeleri olduğunu vurgulayan Ban, ''İlke olarak BM'nin misyonlarında bu tür ön koşullar olamaz, ne uyruk konusunda ne de hareket serbestliği konusunda'' diye konuştu.


BMGK, BAN'IN SURİYE'YE 300 GÖZLEMCİ GÖNDERİLMESİ TAVSİYESİNİ GÖRÜŞTÜ


Diğer taraftan, BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Genel Sekreter Ban Ki-mun'un Suriye'ye 300 kişilik personele sahip bir gözlemci misyonu gönderilmesi yönünde tavsiyede bulunduğu mektubunu görüştü.


BMGK'nın Dönem Başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, basına kapalı yapılan toplantıyla ilgili BM'de açıklamalarda bulundu.


Rice, BM Genel Sekreteri Ban'ın, mektubunda, Suriye'de ateşkesin korunduğu görüldüğünde ve arazideki durumun değerlendirilmesinin ardından Suriye'ye 300 kişilik gözlemci BM misyonu gönderilmesini tavsiye ettiğini hatırlatarak, konuyu ele aldıklarını söyledi.


Suriye'de şiddetin son günlerde arttığını belirten Rice, Humus'ta ve diğer yerlerde ağır silahlar kullanıldığı yönünde haberler geldiğini vurguladı.


Rice, BM-Arap Birliği'nin Suriye ortak özel temsilcisi Kofi Annan'ın yardımcısı Jean Marie Guehenno'nun, toplantıda, ''Suriye hükümetinin 6 maddelik Annan Planı kapsamındaki şiddeti bırakma yönünde verdiği taahhütlerin tümünü yerine getirmediğini, Suriye yönetiminin ordusunu ve ağır silahlarını yerleşim merkezlerinden hala tam anlamıyla çekmediğini'' söylediğini belirtti.


Suriye'de 1 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunun da toplantıda dile getirildiğine değinen Rice, ''BMGK üyeleri Suriye'de son dönemde Suriye ordusu tarafından şiddetin tırmandırılmasından dolayı endişe duyuyor ve bu kapsamda Konsey bir sonraki adımını tartışıyor'' dedi.


Rice, ''Genel Sekreter Ban, bize gönderdiği mektupta şiddetin 12 Nisan'da büyük oranda azaldığını, ancak Suriye hükümetinin, askerlerini geri çekme ve ağır silah kullanmama yönündeki ilk yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediğini söylüyor. Üstelik son birkaç gündür de şiddetin tırmandığını belirtti'' diye konuştu.


''SURİYE YÖNETİMİ, YENİ BİR ŞİDDET DALGASI BAŞLATMIŞ''


ABD'nin konuya ilişkin görüşlerini de aktaran Susan Rice, şunları söyledi:''ABD de şiddetin durmadığı ve ateşkesin tam olarak sağlanamadığı fikrini paylaşmaktadır. Suriye yönetimi, BMGK'nın yeni aldığı 2042 sayılı karara rağmen yeni bir şiddet dalgası başlatmış, BM'nin öncü misyonunun Humus gibi yerlere gidişini engellemiştir. Öncü gözlemci heyetin her yere gidebilmesine izin verilmelidir, Suriye'de Humus'taki bombalama dahil tüm şiddete son verilmelidir, Suriye yönetimi askerlerini ve ağır silahlarını yerleşim merkezlerinden çekmelidir. Suriye yönetimi kolaylıkla bunları bugün yapabilir.


BMGK, (2042 sayılı kararında) Suriye'ye hızlı şekilde gözlemci misyonu gönderme yönündeki niyetini beyan etmiş, ancak bunun için gerekli koşulları da belirtmişti. Şimdi Suriye yönetimi şiddeti durdurma ve gözlemci heyetin çalışmasına izin verme yönünde bir seçenekle karşı karşıya. Öncü gözlemci heyetin orada bulunması Suriye yönetimi açısından bir testtir.''


Rice, BMGK'nın Suriye'ye 300 kişilik gözlemci misyonun gönderilmesini isteyen bir karar tasarısı üzerinde çalışmaya başlamaya hazır olup olmadığının sorulması üzerine, şunları kaydetti:


''Göreceğiz bakalım. Daha ilk toplantımızı yaptık ve Genel Sekreterin mektubunu da dün gece aldık. Sanırım bu tavsiye mektubu, BMGK üyelerinin başkentlerinde de New York'ta da tartışılacak. BMGK'nın bazı üyeleri, Genel Sekreterin tavsiyelerine derhal olumlu şekilde yanıt verilmesi gerektiğini belirtti. Bazı üyeler ise böyle bir gözlemci misyon kurulması için 2042 sayılı karardaki şartların tam olarak yerine gelmediğini söyledi. BM misyonunun etkili bir şekilde görev yapabilmesi için bu koşulların yerine gelmesi lazım.''


(AA/ÖZ/HA)


 
20 Nisan 2012 Cuma 09:57
Okunma: 514
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu