Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm Genel Sekreteri Ban'ın Raporu...

Bm Genel Sekreteri Ban'ın Raporu...

"ilerlemenin Ağır Olduğu Belirtiliyor Ancak Taraflardan Hiçbirine Sorumluluk Yüklenmiyor".

 
 
Bm Genel Sekreteri Ban'ın Raporu...

"EKİM'DEKİ ZİRVE İÇİN SIKI BİR ÇERÇEVE VAR"

"HEDEF ÇOK TARAFLI VEYA ULUSLARARASI KONFERANS"

Lefkoşa, 10 Ağustos 11 (T.A.K): BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon'un  Kıbrıs sorunuyla ilgili geçtiğimiz pazartesi akşamı geç saatlerde BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine sunduğu rapor taslağı Rum basınında geniş yer buldu.

Haberi "Ban Ekim'deki İlerleme ile Cenevre'de Mutabakata Varılan Planda Israr Ediyor" başlığıyla yayımlayan Politis, Ban'ın, Ekim'de gerçekleştirilecek üçlü zirve ışığında iki toplum liderinin önüne "sıkı bir çerçeve" koyduğunu yazdı.

Gazete, mümkün olan en kısa zamanda uluslararası konferansa gidilmesi için görüş birliğine varılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Ban'ın rapor taslağının, Cenevre'deki mutabakatların teyidinden oluştuğunu yazan gazete, "kışkırtıcı" diye nitelediği Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili herhangi bir ifadenin yer almamasını ise eleştirdi.

Habere göre rapor taslağında, müzakerelerin BM'nin umduğundan fazla sürdüğü ve ilerlemenin çok ağır olduğu tespitine yer verildi. Ancak Genel Sekreter Ban, ilerleme eksikliğiyle ilgili hiçbir tarafa sorumluluk yüklemedi.

Kıbrıs müzakere sürecinin "Kıbrıslılara ait olarak kalacağını" teyit eden Ban, tarafları "sorumluluk yükleme oyunlarıyla" uğraşmak yerine, "daha dinamik bir müzakere sürecine odaklanmaya" davet ediyor. Gazetenin yorumuyla, bu ifadeyle "BM'nin sürece aktif katılımı da mühürleniyor."

Habere göre Ban raporda, "Karşılıklı faydalı bir çözüme yol açması için, sürecin yaşayabilir ve muktedir tutulması gerekir. Bu amaçla çaba harcanması gereken bir zamanda müzakerelerde gayet net bir şekilde belirleyici bir noktaya vardık. Liderlerden en kısa zamanda böyle bir çözüme varmalarını bekliyorum..." ifadelerini kullandı.

Gazete, Ban'ın liderlere, "Ekim ayında yapılacak yeni üçlü görüşmeye kadar tüm ana başlıklarda görüş birliğine varıldığını ifade edecek pozisyonda olmaları gerekeceği" mesajı gönderdiğini de yazdı.

Ban, bu tarz bir gelişmenin, "müzakereleri sona yaklaştıracağını, BM Güvenlik Konseyi'nden olumlu bir rapor çıkmasına olanak sağlayacağını ve en önemlisi çözümün uluslararası boyutlarıyla ilgili nihai bir uluslararası konferans toplanması için de yolu açacağı" değerlendirmesinde bulundu.

Ban'ın raporunda, "zamanın çözüme inancın aleyhine işlediğini" teyit eden kamuoyu yoklamalarına atıfta bulunmayı ihmal etmediğini de yazan gazete, müzakerelerde ele alınan başlıklara da değinildiğini ekledi.

Buna göre, "Polis" konusunda görüş birliğinin kayda geçirildiğini ilan eden Ban, bununla birlikte "güvenlik" başlığının iç boyutlarındaki birçok kritik belirsizliğin devam ettiğini vurguladı.

"Mülkiyet" konusunda ise, tarafların teknik konularla ilgili uluslararası uzmanlardan yararlanmalarından memnun olduğunu dile getiren Ban, bu konuda "resmi görüşmelere dönüş yapılmasının çok geciktiği" uyarısında bulundu.

Ban, "mülklerin takas şekli ve mülklere yeniden yerleşmeye ilişkin koşullar konusunda temel anlaşmazlığın devam ettiğine" de rapor taslağında vurgu yaptı.

"Toprak" konusuyla ilgili müzakerelerin de başlaması gerektiğine işaret eden Ban, "tarafların, çok taraflı bir görüşmeden önce, yalnızca sürecin son aşaması sırasında görüşülmesi gereken bu başlıkla ilişkili sayısal veriler ve haritalar konusunda uzlaşmış olmalarından dolayı bunun önyargısız bir şekilde gerçekleşebileceğini" ifade etti.

Gazeteye göre Ban, "Yönetim" başlığıyla ilgili olarak ise, son raporundan bu yana yurt dışındaki temsiliyet ilkesiyle ilgili görüş birliğine varıldığını, ayrıca Birleşik Kıbrıs için bağlayıcı olacak uluslararası anlaşmalar konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

"BAN HAFIZALARI TAZELEDİ..."

Simerini ise, "Ban Cenevre'ye Yapışıp Kaldı... Halkın İnancını Yitirdiğini ve Müzakerelerde İlerleme Eksikliği Olduğunu Tespit Ediyor" başlıklarıyla yayınladığı haberde, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Cenevre görüşmesinde ve sonrasında söylenenlerle ilgili "hafıza yenilemeyi tercih ettiği" yorumunda bulundu.

Gazete, Ban'ın rapor taslağında, Cenevre görüşmesinden sonra okuduklarını bazı yerlerde kelimesi kelimesine yinelediğini, aynı zamanda doğrudan müzakerelerin tutanaklarıyla ilgili tamamen önemsiz ancak daha ayrıntılı bir çözümlemede bulunduğunu belirtti.

Gazete "Müzakere Boyutlarına Ayrı Ayrı Değinme" ara başlığıyla verdiği haberde ise, BM Genel Sekreteri Ban'ın "tarafların köprü kurucu önerilerle ilgili çabalarına devam ettiklerini fakat uzlaşmaya varılmasına ilişkin yaklaşımın her daim yapıcı olmadığını veya sonuç vermediğini" ifade ettiğini iletti.

Habere göre Ban, "görüş birliklerine doğru ilerlemek yerine, görüşlerin netleşmesi için önemli bir zamanın tüketildiğini" ifade etti ve devamla çözümün çeşitli boyutlarına atıfta bulundu.

Ban'ın, güvenliğin iç boyutları, Mülkiyet, Toprak ve Yönetim başlıklarına değindiğini anımsatan gazete, Genel Sekreter'in TC kökenliler ve Teknik Komiteler konusuna değindiğini de ekledi.

Habere göre, TC kökenliler konusunun, ocak ayından bu yana esaslı bir şekilde görüşülmediğini dile getiren Ban, kısaca şunları kaydetti;

"Rum tarafının nüfus sayımıyla ilgili çağrısına yanıt olarak, kendilerine BM uzmanlarını tahsis ettim. Nüfus sayımı süreci, sadece tek ilgili konudur. Nüfus sayımı gerçekleştirildiği takdirde, tarafların, Birleşik Kıbrıs'ın vatandaşları addedilmesi gerekenlerle ilgili esas konuyu çözmeleri gerekir."

Gazeteye göre Ban, son olarak da, 2008 yılında kurulan Teknik Komiteler'e değindi.

Teknik Komiteler'in "Kıbrıslıların günlük yaşamını iyileştirmeyi amaçlayan güven inşa edici önlemlerin uygulanması için, görüşmelere devam ettiklerini" dile getiren Ban, yedi teknik komiteden üçünün yeniden çalışmalarına başladıklarını dile getirdi.

Haravgi ise haberinde, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili raporunda taraflardan "daha yoğun ve dinamik bir müzakere" istediğini yazdı.

Rapor taslağında "bu hızla, belirli bir zaman içerisinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunabilmesinin olası olmadığını" dile getiren Ban, müzakerelerin umulduğundan daha uzun sürdüğünü yineledi.

İki kesimli-iki toplumlu federasyon çözümü için siyasi isteğin anahtar olduğunu dile getiren Ban, müzakerelerin yoğunlaştırılmasının da önemli olduğunu ekledi.

Son aylarda, müzakerelerde önemli görüş birlikleri ortaya çıkmadığını dile getiren Genel Sekreter, "Ekonomi" ile ilgili olarak son raporundan önce varılan mutabakatların oldukları yerde kaldığını ifade etti.

Bu dönem içerisinde, yani son raporundan bu yana AB'la ilgili başka bir şey ele alınmadığını kaydeden Ban, geride kalan  tek sapmanın, yasal geçerliliğin muhafaza edilmesi amacıyla çözüm anlaşmasının AB hukukuna nasıl dâhil edeceği olduğunu belirtti.

Alithia ise habere "Ban Çok Taraflı Konferansa İyi Gözle Bakıyor" başlığıyla yer verdi ve BM Genel Sekreteri Ban'ın, Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı veya uluslararası bir konferans çağrısında bulunmaya yönlenmiş olduğunu bildirdi.

Ban'ın liderlerden net bir tavır beklediğini yazan gazete, rapor taslağında bu durumun, "çok taraflı uluslararası konferans toplanması ve oyunun sonu için görüşmelerin başlaması" olarak yer aldığını ifade etti.

Fileleftheros ise, "Ankara'yı Korudu, Başlıklarla İlgili Anlaşmalar ve Görüş Birlikleri Ortaya Koydu" başlığıyla yayınladığı haberde, Ban'ın BM Güvenlik Konseyi'ne uluslararası örgütün Kıbrıs sorunundaki planlamalarını içeren bir rapor sunduğunu yazdı.

Genel Sekreter'in raporundaki esas noktaları, Kıbrıs sorunundaki ileriki adımlar, bir diğer deyişle Ekim'de New York'ta gerçekleştirilecek üçlü görüşme ve uluslararası konferans konusunun oluşturduğunu yazan gazete, raporun içeriğinin de bu planlamalar temelinde şekillendiğini ve gayet açık bir şekilde uyarıcı nitelikte olduğunu haber verdi.

Raporun Downer Grubu tarafında kaleme alındığını ve BM Genel Sekreteri'nin yardımcısı Lynn Pascoe tarafından onaylandığını yazan gazete, BM Güvenlik Konseyi üyelerine de sunulan rapor hakkında  Güvenlik Konseyi'nin Eylül'de bilgilendirileceğini anımsattı.

Bilgilendirmenin BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer tarafından yapılacağını kaydeden gazete, raporun içeriğiyle ilgili değerlendirmesini sürdüren Rum hükümetinin tepki göstermediğine ve yorum yapmadığına dikkat çekti.

(İY/GÜR)                   

 
10 Ağustos 2011 Çarşamba 15:02
Okunma: 678
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu