Ana Sayfa » G. Kıbrıs » BM Long Island'da Sürpriz Yaptı

BM Long Island'da Sürpriz Yaptı

BM Long Island'da Sürpriz Yaptı... Son Anda Görüşme Şeklini Değiştirdi.. Downer Ve Pascoe Aracılığıyla Yürütme Erki,Toprak,Mülkiyet Ve Vatandaşlık Konularında Dolaylı Görüşmeler Yapılıyor

 
 
BM Long Island'da Sürpriz Yaptı
HRİSTOFYAS'IN HİÇ HOŞUNA GİTMEDİ... "DOWNER VE EROĞLU İLE GÖRÜŞECEKSEK ADA'DA KALIRDIK DAHA İYİ"

Lefkoşa,New York zirvesinin ilk gününde BM'nin, görüşme şeklini değiştirerek dolaylı görüşmeler dayattığı, bu durumun; Genel Sekreter'in huzurunda müzakere etmek isteyen Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın hiç hoşuna gitmediği bildirildi.

Alithia "Greentree'de Tersine Dönüşler... Ban Ki Moon Şartlarını Koştu" başlığıyla manşete çektiği haberinde New York yakınlarındaki Long Island'daki Greentree isimli çiftlik evinde dün başlayan ve bugün devam edecek olan zirvenin ilk gününde taraflarla dolaylı görüşmeler yapıldığını, bu görüşmelerde köprü kurucu öneriler ve dolaylı-al-ver yer aldığını yazdı.

Taraflar arasında, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe aracılığıyla yürütülen dolaylı görüşmeklerde, Yürütme Erki, Mülkiyet, Toprak ve Vatandaşlık konularının bulunduğuna işaret eden gazete BM tarafından seçilen bu yöntemin; Downer ve Pascoe aracılığıyla köprü kurucu önerilerde bulunma olanağı tanıdığına işaret etti.

Gazete haberini "Ban Şartlarını Koştu" başlığıyla iç sayfasında özetle şöyle detaylandırdı:

"Ban Ki Moon Derviş Eroğlu ve Dimitris Hristofyas'ı, üçlü görüşmenin ilk anı itibarıyla mengeneye soktu. Prosedürü değiştirdi ve müzakerelere şartlar koştu. Bu durum Kıbrıs Rum tarafını şaşırttı ve kaygılandırdı. Genel Sekreter dün, dolaylı görüşme şeklinde gün boyu devam eden müzakerelerde yaklaşık iki saat; yani iki heyetle düzenlediği çalışma kahvaltısı süresince kaldı ve taraflara üçlü görüşmeye ilişkin yön işaretlerini verdi. Ban çiftlik evinden ayrılırken, ipleri Downer ve Pascoe'ya bıraktı. Downer ve Pascoe taraflarla peş peşe ayrı görüşmeler gerçekleştirdi ve bu şekilde kendi köprü kurucu önerilerini sunma olanağı buldu.

Kıbrıs Rum tarafı açısından ikinci sürpriz ise görüşmelerin gündemiydi. Hristofyas ekonomi, AB ve polis gibi kolay konuların kapanmasına çalışılarak başlanacağını beklerken BM masaya doğrudan; Yürütme Erki, Toprak, Mülkiyet ve Vatandaşlık (yerleşikler)  konularını koydu.

Bu gelişme, Başkan Hristofyas'ın ağzından geçen Cuma günü;  tarafların Ban Ki Moon'un huzurunda ortak görüşme yapmaları arzusunu dile getiren Kıbrıs Rum tarafının hoşuna gitmedi ve kaygılandırdı. Dün gerçekleşmeyen Ban'la ortak görüşmeler, bugün öğleden sonra, birkaç saatliğine gerçekleştirilecek ve ardından saat 22.00'ye (yerel saatle) kadar sürecek olan, üçlü görüşmenin kapanış bölümü olan yemeğe geçilecek.

Aslında Ban, yardımcılarının taraflarla dün yaptığı işi tamamlamaya; oyalama yapılmasına imkân vermemek ve bugüne kadar olduğu gibi konuların uzun süre ve verimsiz şekilde müzakere edilmesini önlemek için önümüzdeki aylardaki müzakerelere dair yeni prosedürü yoluna koymaya çalışacak.

Genel Sekreter, üçlü görüşmelerin kapanışını da teşkil eden taraflarla uzlaşılmış açıklamasını, konuların incelenmesine yeterli zaman bırakmak maksadıyla Salı gününe bıraktı. Açıklamayı Ban'ın kendisinin mi yoksa BM'den başka birinin mi okuyacağı dün geceye kadar öğrenilemedi. Dünkü prosedür değişikliğinin BM'nin; tarafların Ada'da ve ardından da Genel Sekreter'le ortak görüşmeleri şeklinde yapılan ilk 'Kıbrıs aidiyetinden' çıkarma girişimi olduğu kuşkusuzdur.

BM'nin dolaylı görüşme yapılması önerisi, Greentree görüşmesindeki en büyük sürprizdi. Ban ve çalışma arkadaşları; liderler New York'a ulaşana kadar bu yöndeki niyetlerine dair hiçbir işaret vermediler. Sadece Genel Sekreter'in Pazar günü çiftlik evinde iki saatten fazla kalmayacağını ancak açıklama ve kapanış yemeği için Pazartesi akşamüzeri geri döneceği bilgisini verdikleri anlaşılıyor. Bu olgu, New York'a varışında, müzakere masasında olanlar konusunda Ban'ı eksik bilgilendirmekle eleştirdiği Downer ve Pascoe yerine Genel Sekreter'le görüşmeyi tercih ettiğini açıklayan Hristofyas'ı  rahatsız etti.

Cumartesi gecesi Downer'in başrolünü üstlendiği büyük bir kulis yaşandı. Downer lider temsilcileri Özersay ve Yakovu'yla telefon görüşmeleri yaparak BM'nin, Pazar günkü görüşmenin dolaylı yapılması kararını ilk kez aktardı. Hali hazırda rahatsız olan Hristofyas'a yutturacağı hapı yaldızlamak için de temsilcilere; Genel Sekreter'in Pazartesi günü liderlerle daha uzun görüşmesine imkân tanınması için nihai açıklamanın Salı sabahı Ban tarafından yapılacağını söyledi. Heyetler dün sabah Greentree'ye vardığında, yanlarında cep telefonlarının bile olmadığını saptadılar çünkü BM'nin kullandığı çiftlik evinde cep telefonları çekmiyordu. Genel Sekreter'le oturulan çalışma kahvaltısının ardından, bu ağır baskı ortamı altında, Downer ve Pascoe'nın taraflarla peş peşe ve ayrı ayrı görüşmelerine geçildi. BM artık, basitçe görüşmeyi kolaylaştırma değil, arabuluculuk rolü oynamaya başladı.

Heyetler çiftlikteki farklı evlerde kalıyor, Downer ve Pasoce bu evlere, tarafların her birine yönelik önerilerle gidip geliyor. Aslında bu prosedür liderlerin değil BM'nin elinde bir silahtır. Çünkü müzakere heyetleri BM'nin öteki tarafla ne konuştuğunu bilmiyor ve ortak toplantıda geliştirilen tezleri bizzat bilmeden kabul veya reddetmeleri isteniyor.

Dün öğleden sonra (Kıbrıs saatiyle gece geç saatte) Aleksander Downer'ın, dolaylı görüşmelerin nasıl gittiğine dair ilk sinyali vermesi söz konusuydu. Öğlene kadar Downer ve Pascoe sadece Kıbrıs Rum tarafıyla meşgul oldu. Öğle yemeğinden sonra ise sıra Kıbrıs Türk tarafına geldi. Görüşmek için zor konuların seçilmesinin BM'nin köprü kurucu öneriler sunmasına ve tarafların tezleri arasında uçurum bulunan yürütme erki, toprak, mülkiyet ve vatandaşlık konularında özlü bir al-ver'e geçilmesine fırsat vermek için olduğu kuşkusuzdur. Prosedürün tamamlanması konusunda BM'nin ana tercihlerinden biri Kıbrıs sorununda uluslar arası konferans çağrılmasına olanak tanıyacak veya imkânsızlaştıracak şeyin sorunun iç yönleri olmasıdır.

Diplomatik kaynaklar gazetemize BM'nin al-veri'nin beklenen verimi vermeyeceğini söylediler ancak bu değerlendirme dünkü dolaylı görüşmelerin başlamasından önce yapıldı. Görüntü bugün veya yarın sabah Ban'ın nihai konuşması ile tersine dönebilir."

BM UZMANLARININ FİKİR BOMBARDIMANI

Simerini manşet haberine "Arabulucularla... BM Dolaylı Görüşmeler Metoduyla Oyun Yapıyor... Downer ve Pascoe Alıyor ve Veriyor" başlığını attı.

BM'nin Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas  arasında; Genel Sekreter'in huzurunda direkt görüşmeyle değil dolaylı görüşmelerle görüş birlikleri bulmaya çalıştığını yazan gazete, bu metot değişikliğinin, BM yetkilileri tarafından hakemlik uygulanması tehlikesini barındırdığı görüşünü belirtti.

Gazete Rum Hükümet Sözcüsü vekili Hristos Hristofidis'in dolaylı görüşmeler nedeniyle Güney'de oluşan kaygıları dağıtmak maksadıyla dün akşam bir TV programında "Ne Pascoe ne de Downer müzakere masasına öneri koyabilir. Günün sonunda söylenecek olan, Genel Sekreter'in huzurunda söylenecek ve savaş vermeye hazırız" diyerek dağıtmaya çalıştığını yazdı.

Gazete "BM'den Fikir 'Bombardımanı'" başlığıyla iç sayfasında detaylandırdığı haberinde Greentree'de dün doğrudan değil dolaylı görüşmeler şeklinde başlayan müzakerelerin BM yetkililerinin fikir bombardımanı şeklinde cereyan ettiğini belirtti. Gazete "başrollerde ise Kıbrıs Rum tarafına yönelik olumsuz tezleriyle tanınan Downer ve Pascoe var, sıklıkla da BM örtüsü altında Amerikalıların ve İngilizlerin emir eri gibi hareket ediyorlar" ifadesini kullandı.

Gazete haberinin "Oyunu (kağıtlarını)  Downer Dağıtıyor" başlığıyla ayırdığı bölümünde edindiği bilgilere dayanarak dün, oyun kurucunun Downer olduğunu, çünkü Downer'ın konuşan, Pascoe'nun da yardımcı göründüğünü yazdı ve "Görüşülen dört başlık arasında en çok; Kıbrıs Rum tarafının, Türk tarafının sunduğu tezleri gerçek dışı bulduğu Toprak üzerinde duruldu" ifadesini kullandı.

"DOWNER VE EROĞLU'YLA GÖRÜŞECEKSEK ADA'DA KALIRDIK DAHA İYİ"

Fileleftheros da manşet haberine "Üçlü Görüşmeyi 'Budadılar'... Genel Sekreter Long Island'dan Geçti, Müzakereler Dolaylı" başlığını attı.

Gazete görüşmenin BM tarafından dolaylı hale getirilmesi ve Downer ile Pascoe'nın BM uzmanlarının fikirlerini taraflara taşımaları yönteminin Rum tarafının tepkisine yol açtığını ve Hristofyas'ın Yakovu aracılığıyla BM yetkililerine "Downer ve Derviş Eroğlu ile görüşeceksek Lefkoşa'da kalırdık daha iyi" dediğine vurgu yaptı.

Dün dolaylı görüşmeler başlarken, Long Island'a 1869'dan beri ilk kez yaklaşık üç cm kalınlığında kar yağdığına da dikkat çeken gazete haberinin "Araştırmalarla İlgili Görüşme Kabul Edilmiyor" başlığıyla ayırdığı bölümünde şunları yazdı:

"Kıbrıslı bir diplomatik kaynağa göre Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs'ın kendi münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki doğalgaz araştırmaları konusunu gündeme getirmesi halinde Başkan Dimitris Hristofyas, bu konunun Kıbrıs sorununun çözüm diyaloğu ile alakası olmadığını net şekilde ortaya koyacak.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis ve Başkan Dimitris Hristofyas önceki gün New York'ta gerçekleştirdikleri görüşmede, Long Island müzakereleri ışığı altında, Kıbrıs sorununun mevcut aşamasını irdeledi. Görüşme sonrasında açıklama yapılmadı.

Yunan bir diplomatik kaynağın gazetemize söylediğine göre, Lambrinidis, Yunan hükümetinin ve Başbakan Yorgos Papandreu'nun Hristofyas'a ve 'adil ve işleyebilir bir çözüm' çabalarına verdiği desteği yineledi.  Yunan Dışişleri Bakanı Hristofyas'a; Perşembe günü Amerikalı dengi Hillary Clinton'la yaptığı görüşme hakkında bilgi verirken Hristofyas da bugünkü olgular ve New York müzakereleri konusunda şekillenmekte olan perspektifler hakkında bilgi verdi."

Politis manşetine "Ban Uzatmasıyla İki Günlük Al-Ver... Downer Köprü Kurucu Önerilerle İki Tarafa Gidip Geliyor... Nihayetinde Açıklama Salı Günü ve Ban Ki Moon Tek Başına Yapacak... Başkan Hristofyas Eroğlu'nun Çapraz Oy Konusundaki Geri Çekilmesini Şikâyet Ediyor" başlık ve spotlarını attı.

Gazete BM'nin Long Island'da dün başlayan görüşmeleri dolaylı hale getirerek sürpriz yaptığını, yürütme erki, mülkiyet, toprak ve TC kökenliler konularında yapılan dolaylı görüşmelerin bugün 08.30'dan 15:00'e kadar aynı şekilde devam edeceğini, ardından Genel Sekreter'in geri döneceğini ve 4 saat süreyle al-ver'e geçileceğini ardından da çalışma yemeğinde bir araya gelineceğini yazdı.

Gazete BM'nin, Kıbrıs sorununun zor başlıklarında köprü kurucu önerilerle iki tarafı görüş birliklerine itelemeye ve böylece prosedürün devamına gerekçe sağlayıp, birkaç ay içerisinde yeni bir görüşme randevusu vermeyi hedeflediğini yazdı.

Habere göre her üçlü görüşme sonrasında yapılan kapanış açıklaması Salı sabahı yapılacak ve büyük ihtimalle açıklama sırasında Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas Genel Sekreter'in yanında yer almayacak.

HRİSTOFYAS BAN'IN DAHA ÇOK MÜDAHİL OLMASINI TALEP ETTİ VE "BAŞARDI"

Haravgi "Genel Sekreter'in Daha Çok Müdahiliyeti... Başkan Hristofyas Talep Etti ve Başardı" başlıklı manşet haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hirstofyas'ın, dün Long Island'da başlayan görüşmelere Genel Sekreter Ban Ki Moon'un daha çok müdahil olmasını talep ettiğini ve başardığını yazdı.

Gazete Ban'ın çalışma arkadaşlarının, Genel Sekreter'in Long Island'da kalış süresini kısaltmaya çalışmalarına karşın Rum Yönetimi Başkanı'nın ısrarı üzerine Ban'ın Greentree'deki mevcudiyet süresinin önemli ölçüde genişletildiğini savundu.

Habere göre Downer ve Pascoe Ban'ın Greentree'deki mevcudiyet süresini kısaltarak dolaylı görüşmelere daha çok ağırlık vermeye çalıştılar ancak Hristofyas Downer'a "Müzakereleri Genel Sekreter'in Özel Danışmanı Aleksander Downer veya Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe yapacaksa Kıbrıs'tan ayrılmamıza bir neden yoktu" mesajını iletti.

Gazete Aleksander Downer'ın Long Island görüşmesinin tamamlanmasından sonra New York'ta kalmaya devam edeceğini ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle, Türkiye, Yunanistan ve "Kıbrıs" büyükelçileri ve AB ile görüşmeler yapacağını yazdı

 
31 Ekim 2011 Pazartesi 11:13
Okunma: 599
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu