Ana Sayfa » Spor » BM Müzakere Prosedürü İstiyor

BM Müzakere Prosedürü İstiyor

DOWNER KKTC'DE VE GÜNEY'DE PEŞ PEŞE TEMASLARDA BULUNDU

 
 
BM Müzakere Prosedürü İstiyor
BM'NİN YOL HARİTASI; MÜZAKERE PROSEDÜRÜNÜN 2012'NİN İKİNCİ YARISINDAN ÖNCE TAMAMLANMASI

BM'nin 7 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak üçlü görüşmeye kadar olan sürede ilerleme ortamı yaratma beklentisi içerisinde olduğu; Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Cenevre'deki görüşmeyi kolaylaştırmak maksadıyla KKTC'de ve Rum tarafında çeşitli temaslarda bulunduğu haber verildi.

Fileleftheros, "Downer'ın Peş Peşe Temasları... Eroğlu'nu Gördü, Özersay ve Yakovu'yla Yemekte Bir Araya geldi... Üçlü Görüşmeye Kadar Zamanı Değerlendirmek"  başlıklı haberinde, BM'nin, Cenevre'nin ertesi günü bir eylem planı olması gereği üzerinde durduğunu; bu eylem planının ya liderlerin uzlaşısıyla oluşturulacağını veya Genel Sekreter tarafından ortaya konulacağını vurguladı.

Gazete, önceki gün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la bir araya gelen Downer'ın dün de Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile görüştüğünü, akşam da Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Temsilcisi Kudret Özersay ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile Ledra Palace bölgesindeki "Chateu Status" isimli restoranda bir araya geldiğini yazdı.

Gazeteye göre, sosyal nitelikli yemek ile çalışma yemeğinin birleşimi niteliği taşıyan yemekte, temsilcilerin önceki günkü görüşmelerinde ele aldıkları federal polisle ilgili konuların görüşülmesine devam edildi.

Henüz anlaşmaya ulaşılamayan, bazı tali konularının ele alındığı polis konusunun görüşülmesine Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın bugünkü görüşmesinde devam edilecek. Masada, uluslararası anlaşmalar konusu da bulunacak.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dün, Çek Cumhuriyeti'nin Güney Kıbrıs'taki yeni büyükelçisi Landislav Skerik'in itimatnamesini kabulü sırasında, Cenevre görüşmesi arifesinde bazı mesajlar verdiğine dikkat çekti.

Habere göre 7 Temmuz'daki görüşmede "mantıklı" önerilerde bulunulması dileğinde bulunan Hristofyas, "uzlaşılmış müzakere zeminine uygun, halen görüş birliğine varılmış ve Genel Sekreter'le görüşmemiz öncesinde ilerleme kaydedebilmemize olanak sağlayacak noktaları sorgulamayan öneriler" dedi.

Kendilerinin "daha çok ilerleme kaydedilmesi için iyi niyetle mantıklı ve gerçekçi öneriler sunmaya devam edeceklerini" öne süren Hristofyas, "Kıbrıslı Türklerin de aynı iyi niyeti göstermelerini umuyorum" diye konuştu.

Gazete yeni Çek Büyükelçi Skerik'in Kıbrıs sorununa iki toplumlu iki bölgeli federal; BM kararlarına, uluslararası hukuka ve AB'nin üzerine bina edildiği ilkelere uygun bir çözüm bulunmasına tam destek beyan ettiğini haberine ekledi.

Simerini "Üçlü Görüşmeye Hazırlanıyorlar... BM Ban'ın Basın Toplantısı İçin İçerik Yaratmaya Çalışıyor" başlıklı haberinde, BM'nin, Genel Sekreter'in 7 Temmuz'daki üçlü görüşmenin hemen ardından düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacak bir şeyleri olabilmesi ve Cenevre görüşmesinin verimli olması ve somut sonuçlar vermesini istediğini yazdı.

Gazete, BM'nin hedeflediği yol haritasının müzakerelerin Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralmasından önce tamamlanması için prosedürün devamını öngöreceğini vurguladı.

Aleksander Downer'ın bu görüşmenin arifesinde Ban Ki Moon'un ilgi çekici bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıklamasının; yoluna konulan önemli gelişmeler için net bir zemin hazırlığı çabasından başka şekilde algılanamayacağı yorumunda bulunan gazete, özetle şunları ileri sürdü:

"Buna paralel olarak, bu basın toplantısıyla; ilgili raporu hazırlayacak olan BM'yi ifşa etmemeleri, detaylara ve önemsiz konulara takılmak yerine; bir sonraki dönemin çalışmalarını üretmeleri konusunda iki müzakere grubuna baskı yapılıyor.

BM'nin bu hedefe ulaşabilmesi için taraflardan her birinin benimsediği, birbiriyle çakışan taktikler darboğazını aşması gerek. Kıbrıs Rum tarafı bazı Kıbrıs-içi unsurlar taşıyan ve bir dereceye kadar kontrolü altında olduğuna inandığı mevcut prosedürün uzatılmasını istiyor. Başkan Hristofyas çoğu defa aleni açıklamalarında müzakerelerin bu aşamasında çok taraflı veya uluslar arası bir konferans düzenlenmesine karşı olduğunu, şartların böyle bir şey için olgunlaşmadığını söyledi. Hristofyas'ın hedefi; hakemlikten ve ağır baskılardan mümkün olduğunca kaçmaktır ve ortaya çıkabilecek sorunlu sonucun ötesinde, halkın psikolojisinde, çözüm lehinde oy vermesine karşı bir katalizör olacağını biliyor. Bu nedenle zaman zaman, mevcut müzakere metodolojisini hayatta tutmak için küçük ilerleme noktaları olarak algılanabilecek olumlu hareketlerde bulunarak prosedürü sulamaya çalışıyor.

Öte yandan Derviş Eroğlu (prosedüre) yabancı unsurun müdahil olmasını istiyor. Ankara Kıbrıs sorunu alanında yok görünse de Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözümden çok daha olumlu olarak görülecek, AB üyelik müzakerelerinin engellerinin başka türlü kalkmasını öncelik addedebilir; şu anda dünya sahnesinin konumu Türklere; uluslar arası konferansın; 2004'te olduğu gibi kendi çıkarlarına işleyebileceğine inanma sebebi veriyor. Dolayısıyla Derviş Eroğlu mevcut prosedürün aşılmasında tek ümidin, yabancı unsurun müdahil olması için çalışıyor. Bu yüzden de müzakere masasına, çoğu tamamen verimsiz olan ve Başkan Hristofyas tarafından kabul edilemeyeceğini bildiği öneriler koyuyor.

Yeni çabasının sonuç verebilmesi için BM'nin bu birbiri ile çakışan yaklaşımları 'evlendirmesi' gerekiyor. Downer de; BM'nin net gündemi ve projesi olduğunu, bunun başarılabilmesi için kağıt üzerinde yöntemler de olduğunu açıkladı. Hedeflerin, net bir yol haritası ile somutlaştırılması bu istikamette işe yarayacak.

Her şey, BM'nin hedeflediği ve bütün başlıkların yeniden görüşülmesi ile gerçek görüş birliklerinin neler olduğunun saptanmasını öngören yol haritasının bir bitiş tarihi olacağını, bunun da Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının başlaması olduğunu gösteriyor. Bu da bulacak müzakerelerde 6 aylık bir ölü dönem anlamına geliyor ki hemen ardından (Rum) Başkanlık seçimlerine yönelik kampanya döneminin son aşaması gelecek. Dolayısıyla BM, kapsamlı bir çözüm planı çıkartarak dahi, bu dönemden önce müzakere ayağının tamamlanmasını arzuluyor, aksi halde çıkmaz ilanı artık çok gerçekçi bir olasılık olacak."

Politis Downer, Özersay ve Yakovu'nun dün akşamki çalışma yemeğiyle ilgili haberini "Kıbrıs Sorunu: Yemekli Müzakere" başlığı altında özetledi.

 

 
16 Haziran 2011 Perşembe 13:57
Okunma: 818
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu