Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "bm, Müzakereleri Güven Yaratıcı Önlemlerle Kurtarmaya Çalışacak"

"bm, Müzakereleri Güven Yaratıcı Önlemlerle Kurtarmaya Çalışacak"

"müzakerelerin Ölü Olmasına Karşın Stefanu Çabalarının Sürdüğünü Söyledi".

 
 
Lefkoşa, 21 Mayıs 12 (T.A.K.): Birleşmiş Milletlerin, Kıbrıs sorunundaki diyaloğu, "güven yaratıcı önlemlerin" (GYÖ) görüşülmesi aracılığıyla kurtarmaya çalışacağının görüldüğü bildirildi.


Fileleftheros "Diyaloğun GYÖ Aracılığıyla Kurtarılması... Türk Tarafının Uluslararası Konferans Çağrılması ve Takvim Şartı" başlıklı haberinde sürecin, güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesiyle sürdürülmesinin kolay olmamakla birlikte tek yol görüldüğünü yazdı.


Gazete diplomatik kaynaklara dayanarak BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın, Ada'da bulunduğu son dönemde Türk tarafının, diyaloğun devamı olasılığını reddettiğini, yeniden başlaması için; diyaloğun bitiş ve çoklu konferansın çağrılması tarihinin peşinen belirlenmesini şart koştuğunu yazdı.


Türk tarafının çoklu konferansla ilgili görüşünün Rum tarafınca kabul edilmediğini belirten gazete, Rum tarafının Downer'a; uluslararası bir konferans çağrılacaksa, öncesinde olması gerekenlerin tam olarak kaydedildiği 2020 sayılı karara işaret ettiğini belirtti.


Habere göre BM'nin diyaloğun devamını istediği ve önerisinin de; Kıbrıs sorununun ana başlıklarıyla ilgili görüşmelerin temsilciler düzeyinde, gerekli görüldüğünde de liderler düzeyinde sürdürülmesi olduğunu söyleyen kaynaklar, Rum tarafının, Hristofyas'ın arzusunu yineleyerek BM'nin bu önerisini kabul ettiğini söylediler. Hristofyas, Rum Yönetimi Başkanlığı'na yeniden talip olmayacağını açıklamasından sonra da; görevde olacağı son güne kadar müzakerelerin, liderler düzeyinde de devam etmesi arzusunu belirtti.


Gazete BM'nin, diyaloğun devamı konusunda bir çıkış yolu bulmak maksadıyla, güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesi seçeneğine yönelmekte olduğunu ancak bu noktada da durumun kolay olmadığını, her iki tarafın da bu ihtimale farklı yaklaştığını yazdı, özetle şunları ekledi:


"Kıbrıs Rum tarafı güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesini reddetmiyor, niyeti, bu önlemlerin geniş ölçekte görüşülmesidir. Güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesinde, Hristofyas'ın Maraş'la ilgili önerisinin başı çekmesi gerektiği tezini ortaya koyuyor. Yani; kapalı Maraş'ın BM'ye iadesi ve yasal sakinlerinin geri dönmesi, kent limanının AB şemsiyesi altında açılması ve bunun paralelinde Türkiye'nin dondurulmuş müzakere başlıklarının açılması.


Rum tarafı bunun; herkesin ve Türkiye'nin kazanacağı kapsamlı bir öneri olduğuna inanıyor. Hayata geçirilmesi de Kıbrıs sorununa daha kapsamlı çözüm arayışları yönünde ortamda dramatik bir değişiklik yapacak bir katalizör olarak işleyebilir. Bu Lefkoşa'nın, çeşitli istikametlere ve birçok farklı nedenle tekrarladığı bir teoridir. Aynı kaynaklara göre Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'la görüşülen konulardan biri de tam buydu.


Aleksander Downer'a gelince; Eroğlu'nun tavrından rahatsız ama Ankara'nın tavrından cesaretlenmiş görünmeye devam ediyor."


Politis "Müzakerelerin Çökmesine Rağmen Diyalog Tek Seçenek... Oldubittiler Çözüm Değil" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun; "işgal oldubittileriyle uzlaşı ve taksim seçenek değil" görüşünü yeniden dile getirdiğini yazdı.


Gazete Stefanu'nun dün "Kıbrıs Özgür Radyosu'nun babası" olarak nitelendirilen Nikos Nikolaidis'in ölüm yıldönümü nedeniyle dün Baf'ta gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı konuşmada "taksim ülke ve halk için felakettir bu nedenle, Türk retçiliği ve uzlaşmazlığının engellemelerine karşın Kıbrıs sorununu çözme çabamıza devam edeceğiz. Çözüm kolay görünmeyebilir ancak çabalarımıza son vermeyeceğiz"  dediğini yazdı.


Gazeteye göre "çözümün, BM'nin Kıbrıs'la ilgili kararlarının uygulanmasından geçtiği" görüşünü de savunan Stefanu, Türk tarafının bu kararlara saygı göstermeyi reddettiğini, çözüme bu nedenle ulaşılamadığını ileri sürerek; "Tek bir seçenek var. İşgalin ve kolonizasyonun sonu olacak, ülkemiz için yeni bir başlangıca damgasını vuracak çözümün, başarılması mücadele ve çabasının sürdürülmesi..."


Gazete, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in de dün Kıbrıs müzakereleriyle ilgili görüş belirttiğini yazdı.


Habere göre Silikiotis müzakerelerin her aşamasında Hristofyas'ın "iyi niyetle mantıklı öneriler sunduğunu" savundu. Çözüme ulaşılabilmesi için bütün tarafların gerekli iyi niyeti göstermesi gerektiğini söyleyen Silikiotis "Maalesef Türkiye ve Kbrıs Türk liderliği bu yönde yapıcı çalışmadı" dedi. Silikiotis Türkiye'nin oynamakta olduğu başrole de değindi ve şunları öne sürdü:


"İlerleyebilmemiz için Türkiye'nin rota değiştirmesi, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ve AB'ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. Yükümlülükleri arasında Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına aktif destek vermek de vardır ve Türkiye, kendi AB üyelik sürecine gerçekten destek vermek istiyorsa bunu yapmalıdır"


"MÜZAKERELERİN ÖLÜ OLMASINA KARŞIN STEFANU ÇABALARININ SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ"


Simerini, "Müzakerelerin Ölü Olmasına Karşın Stefanu 'Çabalarımız Sürüyor' Diyor... Tek Kişilik Tango" başlıklı haberinde Stefanu'nun ve Ticaret Bakanı Silikiotis'in dünkü konuşmalarında Kıbrıs sorununun çözülmesi gereğine vurgu yaptıklarını ve her ikisinin de "çözümsüzlükten Türkiye'yi ve Kıbrıslı Türklerin sorumlu tuttuğunu" yazdı.


Gazete, Stefanu'nun anma etkinliğine katıldığı kişinin, EOKA ve Yunan cuntasının yaptığı darbenin ardından II. Makarios'un Rum halkına ölmediğini, hayatta olduğunu duyurduğu radyonun sahibi olduğunu yazdı.


Haravgi, Stefanu'nun söylediklerini okurlarına "Çözüm Çabaları Sonlanmaz... Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye'nin Rota Değişikliği Yapmasında Israr Ediyor" başlığıyla aktardı.


(ŞA/HÖ)


 
21 Mayıs 2012 Pazartesi 10:49
Okunma: 680
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu