Ana Sayfa » Dünya » Bm Pazarında Afrikalı Şirketlerin Gerisinde Kaldık

Bm Pazarında Afrikalı Şirketlerin Gerisinde Kaldık

Bm Genel Sekreterliği İle Unesco Ve Unıcef'in De Aralarında Olduğu Çok Sayıda Program, Fon, Araştırma Ve Eğitim Kuruluşunun 2011'de Satın Aldığı Mal Ve Hizmet Giderlerinin Toplamı 14 Milyar 276 Milyon Dolar Oldu.

 
 
Bm Pazarında Afrikalı Şirketlerin Gerisinde Kaldık

LOJİSTİK, YAKIT, HAZIR GIDA, GEÇİCİ BARINMA MERKEZLERİ, MAKİNE, İLAÇ VE İNŞAAT GİBİ SEKTÖRLERİN BAŞI ÇEKTİĞİ MAL VE HİZMET ALIMLARINDA TÜRK FİRMALARI BAZI AFRİKALI ŞİRKETLERİN BİLE GERİSİNDE KALARAK BM PAZARINDA 111,9 MİLYON DOLARLA SADECE YÜZDE 0,8'LİK PAY ALABİLDİ

TİM BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ: ''ÜRÜN KALİTEMİZ VE STANDARTLARIMIZAÇISINDAN ÖNEMLİ BİR SORUN BULUNMUYOR. ÇÜNKÜ TÜRKİYE'DEKİ FİRMALAR, ÜRETİM KALİTESİ VE STANDARTLARI AÇISINDAN BM'NİN ORTAYA KOYDUĞU STANDARTLARIN HAYLİ ÜZERİNDE''

New York/Ankara, 21 Şubat 13 (T.A.K.): Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları her yıl faaliyetleri için ortalama 14 milyar dolar tutarında mal ve hizmet alımında bulunuyor. Geniş bir yelpazeye yayılan mal ve hizmet alımları Türk firmaları için değerlendirilmesi gereken büyük fırsatlar sunuyor.

AA muhabirinin BM Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin 2011 Yılı Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, BM Genel Sekreterliği ile aralarında UNESCO, UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Gıda Programı, barış gücü operasyonları gibi çok sayıda program, fon, araştırma ve eğitim kuruluşunun yıllık satın aldıkları mal ve hizmet giderlerinin toplamı 2011'de 14 milyar 276 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu miktarın 7 milyar 210 milyonu hizmet 7 milyar 66 milyonu ise mal alımında kullanıldı. Toplam miktar 2010 yılında 14 milyar 544 milyon olarak kaydedilmişti.

Bütçeden en fazla payı ise Genel Sekreterlik birimleri, BM Çocuk Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP), BM Kalkınma Programı (UNDP) ve benzeri kuruluşlar alıyor.

Bu mal ve hizmet alımlarında lojistik, yakıt, hazır gıda, geçici barınma merkezleri, makine, ekipman, yedek parça, jeneratör, tıbbi malzeme, ilaç, ulaştırma, güvenlik, yazılım, inşaat gibi sektörler başı çekiyor.

Hizmet alımlarında Türk firmaları bazı Afrika ülkelerinin bile gerisinde kalarak BM pazarında sadece yüzde 0,8'lik pay alabildi.

BÜTÇE ZORUNLU KATKI PAYLARI VE BAĞIŞLARLA OLUŞTURULUYOR

BM'nin bütçesi ülkelerin belirli kıstaslara göre tespit edilmiş zorunlu katkı payları ve bağışlarıyla oluşturuluyor.

Zorunlu katkı payında 193 ülke arasında 16. sırada bulunan Türkiye, geçen yıl katkı payında 25. sırada bulunuyordu.

Türkiye'nin, son yıllarda gösterdiği başarılı ekonomik performansa paralel olarak milli gelirinde kaydedilen artış neticesinde bu yıl 16. sıraya yükseldiği belirtiliyor.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki 193 ülkenin katkısıyla oluşturulan bütçeden yapılan mal ve hizmet alımlarında aslan payını alan 10 ülke BM'ye toplam mal ve hizmetlerin yarıya yakınını (yüzde 44) sağlarken, bu ülkelerin başında yüzde 10'luk payla Amerikalı şirketler geliyor.

Amerikalı şirketleri sırasıyla İsviçreli, Hintli, Rus, Afgan, Belçikalı, Fransız, İtalyan, Danimarkalı ve İngiliz şirketler izliyor.

TÜRKİYE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINDA 20. SIRADA

Raporda, 40 ülke ''gelişmiş'', Türkiye'nin de içinde olduğu 135 ülke ''gelişmekte'', 18 ülke ise ''ekonomisi dönüşüm geçiren'' olarak nitelendirilirken, BM Genel Kurulu'nda 2005 yılında satın alma reformuna ilişkin kabul edilen kararda, BM kuruluşlarına ''gelişmekte olan ve ekonomisi dönüşüm geçiren'' ülkelerin firmalarından alım yapmaları tavsiyesi dikkati çekiyor.

Son yıllarda BM kuruluşlarının gelişmekte olan ülkelerin firmalarından yaptığı satın almalarda küçük de olsa artış görülürken, Türkiye 2011 yılında BM'ye mal ve hizmet satan ''gelişmekte olan ve ekonomisi dönüşüm geçiren ülkeler'' arasında 111,9 milyon dolarla 20. sırada yer aldı.

Raporda, Sudanlı şirketlerin 404,8 milyon dolarla 4'üncü, Kenyalı şirketlerin 398,8 milyon dolarla 5'inci ve Etiyopyalı şirketlerin ise 173,8 milyon dolar 13'üncü sırayla BM pazarından Türk şirketlerinden daha fazla pay aldığı görülüyor.

Prensip olarak uluslararası rekabete açık ihalelerle yapılan mal ve hizmet alımları ihtiyaçlara göre küçük paketler halinde ya da orta ve büyük ölçekli alımlar halinde yapılıyor. Dolayısıyla her ölçekten firmanın iş yapma imkanı bulunuyor.

Firmaların BM'ye mal ve hizmet satabilmeleri için öncelikle BM satın alma sistemine (UN procurement division) kayıt olmaları gerekiyor.

Sisteme internet üzerinden kayıt olmak mümkün. Şirketler sisteme https://www.ungm.org/ üzerinden kayıt olarak BM satın alım sisteminin veri tabanında yer alabiliyor ve duyuruları görme imkanına sahip olabiliyor.

Türk firmalarının pazardan daha fazla pay alabilmesi için farkındalığın oluşması, daha fazla Türk firmasının sisteme kaydolması ve bahsekonu ihalelere ilgi göstermesi gerekiyor.

''ALIM PROGRAMLARI DAHA YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM'nin tüm dünyada yoğun olarak mal ve hizmet alımı gerçekleştirmesine rağmen Türk şirketlerinin bu mal ve hizmet alım sürecinden yeteri kadar yararlanamadığını söyledi.Türk şirketlerinin BM pazarındaki payının düşük olmasında şirketlerin alımlarla ilgili yeteri kadar bilgilerinin olmaması ile hizmet alım süreçlerinin ciddi bürokratik engeller oluşturmasının etkili olduğunu belirten Büyükekşi, şunları kaydetti:

''BM'de bu alımlar için ciddi bir bürokratik süreç yürütülmekte. Bu pazardan pay almak isteyen firmaların, dil bilen elemanları ile gerekli noktalarda başvuruyu yaparak, bu süreçleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Ürün kalitemiz ve standartlarımız açısından önemli bir sorun bulunmuyor. Çünkü Türkiye'deki firmalar, üretim kalitesi ve standartları açısından BM'nin ortaya koyduğu standartların hayli üzerinde üretim ve ihracat yapacak kapasiteye sahip. Dolayısıyla firmalarımız, BM'nin bu alım programlarını daha yakından takip ederek, bu pazardan daha çok pay alması mümkün olacak.''

(AA/TUĞ/HÖ) TABLO EKTEDİR

 
21 Şubat 2013 Perşembe 12:55
Okunma: 633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu