Ana Sayfa » Dünya » Bm Raporu: Suriye'de Çocukların Çektiği Acı ''tarifsiz'' Ve ''kabul Edilemez''

Bm Raporu: Suriye'de Çocukların Çektiği Acı ''tarifsiz'' Ve ''kabul Edilemez''

Bm Genel Sekreteri'nin Çocuklar Ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Zerrougui'nin ''güvenlik Konseyi Çalışma Grubu''na Sunduğu Genel Sekreter'in Suriye'deki Çocuklarla İlgili İlk Raporunda, Çocukların Çektiği Acının ''tarifsiz'' Ve ''kabul Edilemez'' Olduğu Belirtildi.

 
 
Bm Raporu: Suriye'de Çocukların Çektiği Acı ''tarifsiz'' Ve ''kabul Edilemez''

SURİYE'DEKİ TARAFLARA ÇAĞRI: "NÜFUSUN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE GELİŞİGÜZEL SALDIRILARI DURDURUN"

"ÇOCUKLARI ÇATIŞMALARDA KULLANMAYIN"

"OKUL VE HASTANELERİ HEDEF ALMAYIN VE BURALARIN ASKERİ KULLANIMINA SON VERİN"

"GÖZALTI TESİSLERİNE ERİŞİME İZİN VERİN"

"KUŞATILMIŞ ALANLARDAN ÇIKARKEN ÇOCUKLARIN AİLELERİNDEN AYRILMASINDAN KAÇININ.''

Birleşmiş Milletler, 15 Şubat 14 (T.A.K): Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalardan Sorumlu Özel Temsilcisi Leila Zerrougui'nin hazırladığı, Genel Sekreter'in Suriye'deki çocuklarla ilgili ilk raporunda, çocukların çektiği acının sadece tarifsiz değil, aynı zamanda kabul edilemez olduğu ifade edildi.

BM Genel Sekreteri'nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Zerrougui, Suriye'deki çocukların durumuyla ilgili ilk raporunu bugün ''Güvenlik Konseyi Çalışma Grubu''na sundu.

Özel Temsilci Zerrougui, raporla ilgili yaptığı açıklamada, BM'nin ve diğer insani yardım aktörlerinin, kuşatılmış bölgelere ulaşmasına rağmen, insani yardıma ulaşılmasının engellenmesinin, sivillerin hayatlarındaki olumsuz etkisinin devam ettiğini bildirdi.

Suriye'deki tüm taraflara, ''kuşatılmış bölgelerdeki topluluklara ulaşıp, tahliyelerin devamını sağlamak ve insani yardım çabalarını kolaylaştırmak için gerekli tüm adımları atma'' çağrısında bulunan Zerrougui, çocukların korunması için acil önlemler alınmasını istedi.

Raporu hazırlama döneminde Suriye'ye 2 ziyaret geçekleştirdiğini bildiren Özel Temsilci Leila Zerrougui, ziyaretlerin kendisine çocuklar üzerindeki çatışmanın etkisini ilk elden görme imkanı verdiğini ifade etti. Zerrougui, ziyaretleri sırasında çocuklara karşı işlenen ihlallerle ilgili doğrulanmış bilgi toplamak için bir izleme ve raporlama mekanizmasının kurulmasının sağlandığını bildirdi. Suriye rejimi tarafından Bakanlararası Komite'nin kurulmasının önemli bir adım olarak niteleyen Zerrougui, raporlama döneminde Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) da işbirliği yapıldığını ve Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) kendi güçlerinde, çocukların kullanılmasına son verilmesi için BM'den yardım istediğini ifade etti...

RAPORDA NELER VAR?

Raporda, Suriye'deki çatışmada, 10 bin çocuğun doğrudan çatışma sonucunda hayatını kaybettiği belirtilirken, binlerce çocuğun da yaralandığı ve sakat kaldığı belirtildi. Raporda ayrıca, Suriye'de 1 milyondan fazla çocuğun sığınmacı olarak yaşadığı ve milyonlarcasının da ülke içinde yerlerinden olduğu kaydedildi. Bazı çocukların ailelerinden ayrılırken bazılarının da, anne-babalarını veya kardeşlerini kaybettiği belirtildi.

Çocukların, savaşan gruplar tarafından savaşçı veya yardımcı rollerde kullanılmalarıyla hayatlarının tehlikeye atıldığı ifadesine yer verilen raporda, Suriye rejiminin güvenlik gerekçesiyle, çocukları keyfi gözaltına aldığı veya tutukladığı, kötü muamelede bulundukları belirtildi. Raporda ayrıca tutuklu erkek çocukların cinsel şiddet vakalarına maruz kaldıkları ifade edilirken, muhalif grupların da çocukları gözaltına aldığı ve kötü muamalede bulunduğu ifadesine yer verildi.

Suriye'deki savaşan tüm taraflarının, okul ve hastahaneleri hedef alarak hizmet veremez hale getirildiği belirtilen raporda, savaşın başladığı günden itibaren binlerce okulun hizmet dışı kaldığı ve kaybedilen zamanın da telafinin çok zor olacağı bilgisine yer verildi.

Yetersiz sağlık hizmetlerinin can kayıplarına neden olduğu belirtilen raporda, basit hastalıkların tedavi edilemez hale geldiği, tedavi edilebilir yaraların da ölümcül olduğu kaydedildi.

Belli düzeyde şiddete maruz kalan Suriyeli çocukların iyileşmesi için bir ömür harcamaları gerektiği belirtilirken, uluslararası toplumun kararlı bir şekilde hareket etmesinin bir görev olduğu ifade edildi.

TARAFLARA ÇAĞRI

Özel Temsilci Zerrougui, Suriye'deki taraflara yapılan çağrıda ise, özetle şu ifadelere yer verildi:

"Nüfusun yoğun olduğu yerlerde gelişigüzel saldırıları durdurun. Çocukları çatışmalarda kullanmayın. Okul ve hastaneleri hedef almayın ve buraların askeri kullanımına son verin. Gözaltı tesislerine erişime izin verin. Kuşatılmış alanlardan çıkarken çocukların ailelerinden ayrılmasından kaçının."

(AA/ DOĞ/ÖK)

 
15 Şubat 2014 Cumartesi 08:39
Okunma: 663
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu