Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm Uzmanları Devreye Girdi

Bm Uzmanları Devreye Girdi

Masaya Konulan Mülkiyet Tezleri, Müzakere Grupları Tarafından, Bm Uzmanları Eşliğinde Ayrı Ayrı İnceleniyor.

 
 
Bm Uzmanları Devreye Girdi
RUM ÖNERİLERİNİN HEDEFİ


Lefkoşa, 7 Eylül 11 (T.A.K): Cenevre'de gerçekleştirilen üçlü görüşmede kararlaştırıldığı üzere BM'nin müzakerelerdeki rolünün yükseltilmesinin; dünkü görüşmede masaya konulan belgelerin iki tarafın müzakere heyetleri tarafından incelenmesine BM'nin mülkiyet konusunda atadığı uzmanların katılmaları ile devreye girmiş olduğu haber verildi.


Politis; "Şimdi De Köprü Kurucu Fikirler... BM Toprak ve Mülkiyette Görüş Birlikleri Kovalıyor" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın son liderler görüşmesinin ardından yaptığı açıklamadan BM'nin önümüzdeki günlerde izleyeceği prosedürün az-çok anlaşıldığını yazdı.


Tarafların, aralarındaki anlaşmazlıkların üzerine köprü kuracak fikirler sunmasını kabul etmelerinin BM'de; rolünün güçlenmesinin taahhdü olarak yorumladığını kaydeden gazete, iki tarafın dün sabah toprak ve mülkiyete ilişkin yeni önerilerini sunduklarını, bu önerilerin değerlendirilmek üzere her iki tarafın müzakere heyetleri tarafından incelenmesinin söz konusu olduğunu yazdı.


Gazete, Kıbrıs Türk ve Rum müzakere gruplarının olguları ileri götürmek maksadıyla, bu değerlendirmeleri kendi fikirlerini de önererek geliştirmek üzere BM uzmanları ile bugün ayrı ayrı biraraya geleceklerini, bu sondajların sonucunun da yarın biraraya gelecek olan liderlerin bilgi ve onayına sunulacağını kaydetti.


BM'nin "Politically Speaking" bilgi bülteninde yer alan ifadenin, BM'nin, iki tarafın yardımcılık rolünün takviyesine ilişkin (Cenevre'deki) taahhüdüne bakışının göstergesi olduğuna işaret eden gazete özetle şunları yazdı:


"Bu bültende 'tarafların; BM'nin aralarındaki büyük anlaşmazlıkların üzerine köprü kurulması için fikirler sunması yönündeki büyük arzuları damgasını vurmuş görünüyor' ifadesi kullanılıyor ve prosedürün Kıbrıs aidiyetinde olmaya devam ettiği belirtiliyor."


Habere göre, Genel Sekreter'in Özel Danışmanı Downer dünkü görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, görüşmenin iyi bir atmosferde gerçekleştiğini belirterek, "Bu da, ilerleme kaydedilmesi için her iki tarafın sıkı çalıştığının göstergesidir" dedi. "Bazı görüş birliklerine ulaşılmasının mümkün olduğu" konusunda iyimser görünen Downer, bugün öğleden sonra, telekonferans aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi'ne müzakerelerin gidişatı hakkında bilgi verecek.


Gazete haberinin "Sandviç Krizi" başlığıyla ayırdığı bölümünde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dünkü görüşmeden; görüşme tamamlanmadan ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ayrılmadan önce ayrıldığı haberinin Kıbrıslı Türk gazetecileri alarma soktuğunu ancak "gerçeğin çok farklı olduğunu" yazdı.


Habere göre Hristofyas, Kıbrıs Türk heyetine ve BM'ye; yorgun olduğunu ve evine gitmek istediğini söyleyerek, görüşmenin ardından verilen yemeğe katılmadı. Konuyla ilgili soruya muhatap olan Downer, Hristofyas'ın yalnız yemeğe katılmadığını, görüşmenin tamamlandığını belirterek şunları söyledi:


"Gidip bir sandviç alacaktı, nereden alacağını bilmiyorum. Kıbrıs Rum müzakere heyeti ve Eroğlu kendi grubu ile yemeğe kaldı".


Fileleftheros haberi; "Mülkiyetle İlgili Belgeler... BM Uzmanlarının Huzurunda Karşılıklı Tezlerin Değerlendirmesi... Sandviç Yemeye Gitti" başlığyla aktardı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın mülkiyetle ilgili tezlerini dün yazılı olarak sunduklarını ve bu tezlerin BM uzmanları eşliğinde tartışılmasına başlanacağını belirten gazete, sunulan önerilerin daha önce sunulan tezlerden bir farkı olmamasına karşın müzakerecilerin; belgeleri değerlendirip görüş birliği arama taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.


Haberde, tarafların müzakere grupları bugün BM'nin mülkiyet uzmanlarıyla ayrı ayrı görüşecekleri, bu görüşmelerde BM uzmanlarının çıkış yolu veya öneriler sunmaya veya karşılıklı tezleri harmanlamaya çalışacakları belirtilirken, BM'den bir kaynağın uzmanlar için "bu (mülkiyet) konularda deneyim sahibidirler ve gereken yerde yardımcı olacaklar" dediğine işaret edildi.


Gazete, Downer'ın; Hristofyas'ın dünkü görüşme sonrasında düzenlenen yemeğe katılmamasıyla ilgili sözlerini "Sandviç Yemeye Gitti" ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun görüşme sonrası yaptığı açıklamayı da "Eroğlu: Haritalar ve Oranlar Sona... Girne Meselesi Görüşülmedi" başlıklarıyla okurlarına aktardı.


RUM ÖNERİLERİNİN HEDEFİ


Simerini; "Hedef Daha Çok Göçmenin Dönmesi... İki Taraf Mülkiyetle İlgili Öneriler Sundu" başlıklı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak, Rum tarafının dün sunduğu mülkiyet önerilerinin; toprak ayarlamalarının, olabildiğince çok Rum'un Rum idaresi altında geri dönebilmesine olanak tanıyacak şekilde yapılmasını hedeflediğini bildirdi.


Haberde, mülk iadesi ve olabildiğince çok Rum'un Kıbrıs Türk idaresi altında dönmesi konularında da mücadele vermekte olan Rum tarafının oranlar konusunda ise Annan Planı'nda önerilenden, yani Kıbrıs Türk idaresinde yüzde 29 oranında toprak kalmasından daha azını kabul etmediği belirtildi.


Alithia; "Mülklerle Derinlere" başlıklı haberinde, dün masaya konulan belgelerin iki tarafın müzakere grupları tarafından bugün BM uzmanları ile ayrı ayrı görüşüleceğini, Rum tarafının; mülkiyet ile toprak başlıklarının birleştirilmesinin gerekliliği konusunda ikna etmeye çalıştığını yazdı.


Haravgi haberine; "Mülkiyet Önerileri Masada... Downer 'Bazı Görüş Birlikleri Bulunmasının Mümkün Olduğu' İyimserliği İçinde" başlığını attı.


(ŞA/SEL)


**********


 
7 Eylül 2011 Çarşamba 16:35
Okunma: 601
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu