Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "BM Uzmanlarının, Kıbrıslı Rum Göçmenlerin Girne'ye Dönmesi Düşüncesi Müzakere Masasında"

"BM Uzmanlarının, Kıbrıslı Rum Göçmenlerin Girne'ye Dönmesi Düşüncesi Müzakere Masasında"

Doğrudan Müzakereler Çerçevesinde Liderler Arasında Gerçekleştirilen Görüşmede Bm Uzmanlarının, Kıbrıslı Rumların Girne'ye Dönmesi Düşüncesinin  Yüzeysel Olarak Ele Alındığı Savunuldu. .

 
 
Politis gazetesi, liderler arasında geçtiğimiz cuma günü yapılan ve BM uzmanlarının da yer aldığı görüşmede, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk idaresi altındaki Girne'ye dönüşüne ilişkin bir konuşmanın da geçtiğini yazdı.


Görüşme sırasında, yeniden yerleşim, nüfusun taşınması ve dönüşüne ilişkin kriterlerin ele alındığını kaydeden gazete, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk idaresi altındaki Girne'ye dönmesine ilişkin sunulan senaryolarda, bunun iki şekilde olabileceğinin  belirtildiğini yazdı.


Gazete, söz konusu iki yöntemi, "Kıbrıslı Rumların ya eski Girne'ye dönmesi; ya da bugün Türk ordusuna ait kışlaların bulunduğu, şehrin doğusu ve batısındaki iki büyük alana yapılacak taşınmazlara yerleştirmeleri" diye özetledi.


EKİM AYINDA AL-VER'LE DORUĞA ULAŞMA


Gazete yukarıdaki başlık altında BM'nin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakere sürecini çok yakında doruğa ulaştırmakta kararlı olduğunu da yazdı.


BM'nin, Kıbrıs'taki tarafların özlü müzakerelere girmesi için iki tarafa baskı yapma mekanizmalarını düzenlediğinin görülmekte olduğunu yazan gazete, diplomatik kaynaklara göre BM'nin niyetinin, eylül ayı ortasında yapılacak BM Genel Kurulu'ndan hemen sonra müzakerelerin yoğunlaşmasına ivme kazandırmak olduğunu belirtti.


Gazete, bu çerçevede BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in planının, görüşme için belirlenen 27 Eylül'den veya 30 Eylül'deki görüşmeden itibaren "özlü al-ver sürecini başlatmak" olduğunu yazdı.


BM'nin, Cenevre'deki üçlü görüşmenin hemen ardında başlayan tam gün görüşmelerden memnun olduğunu açıklamasına karşın, bu görüşmelerde özlü müzakerenin yapılmadığının açık olduğunu yazan gazete, liderlerin bu görüşmelerde sundukları farklı görüşleri kaydetmekle yetindiklerini belirtti.


HRİSTOFYAS BAN'I GÖRECEK


Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın bu ay içerisine yapılacak BM Genel Kurulu çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'u göreceğini ve bu görüşmeden bazı gelişmelerin ortaya çıkmasının da muhtemel olduğunu  yazdı.


Görüşme tarihinin henüz belirlenmediğini anımsatan gazete, Hristofyas'ın sürecin devamına, tam gün görüşmelerinin "kısırlığına" ve doğalgaza ilişkin Türk tehditlerine ilişkin görüşlerini ortaya koyma fırsatını bulacağını belirtti.


Habere göre görüşmenin, yarım saat sürmesi bekleniyor.


"MÜZAKELERDE ÇIKMAZ"


Kathimerini gazetesi de yukarıdaki başlık altında yayınladığı  haberde, Güney Lefkoşa'daki diplomatik kaynakların, "Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasında sergilediği olumsuz tavrı, Ankara'nın hakemlik ve çözüm çabalarına üçüncü ülkelerin dahil olması planına" bağladıklarını yazdı.


Gazete, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun süreci kolaylaştırmak için ileriye doğru adım atmakta istekli görülmediğini, bununla birlikte selefi Mehmet Ali Talat'ın döneminde anlaşmaya varılan ve iki taraf arasında önemli görüş birliği sağlanan konuları da tekrar gündeme getirmekte ısrarlı olduğunu belirtti.


Kıbrıs Türk tarafının bu taktiği ışığında ekim ayındaki üçlü görüşmede herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Rum tarafının "gerektiği yerde bilgi verdiğini" yazan gazete,  "BM binasındaki görüşmeye değin Kıbrıs Türk ve Türk tarafının niyetlerinin ortaya çıkacağını" da savundu.


Habere göre diplomatik kaynaklar, BM'nin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı üstlenecek olması bahanesiyle çıkmazın kesinleşmesinden kaçınarak ve perspektifi açık bırakarak görüşmeleri "dondurmasının" ihtimal dışı olmadığını da belirttiler. Diplomatik kaynaklar, ayrıca, bu yöntemle taraflardan hiç birinin tepki göstermesinin söz konusu olmayacağını; çünkü Kıbrıs Rum tarafının bir yandan AB dönem başkanlığını yürüteceğini, diğer yandan da Kıbrıs Türk tarafının ise Kıbrıs Rum tarafının, AB dönem başkanlığı sırasında görüşmelerde siyasi veya diplomatik avantaj kazanacağı hissine kapılmayacağını ifade ettiler.


BM SEKRETERLİĞİ VE DOWNER'İN GRUBU ÜÇ YILLIK MÜZAKERENİN YETERİNDEN FAZLA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR


Alithia gazetesi de, BM Sekreterliği ve Downer'in grubunun, üç yıllık müzakerenin yeterinden fazla olduğu düşüncesinde olduklarını yazdı.


"Üç Yıl Yeterli" başlıklı haberinde, Kıbrıs sorunuyla uğraşan BM yetkililerinin, iki tarafın müzakere masasındaki tutumlarından rahatsız olduğunu yazan gazete, söz konusu yetkililerin yürürlükteki sürecin tüm olanaklarının tüketildiği ve ekim ayındaki üçlü görüşmede çok taraflı konferansın veya müzakerelerin sonlandırılmasına ilişkin ileriki adımların atılıp atılmayacağının netleştirilmesi gerektiğini vurguladıklarını belirtti.


Habere göre, bir diplomatik kaynak, BM'de ve Kıbrıs sorunuyla meşgul olan ülkelerde, Kıbrıs sorununa müdahil olan tarafların, Downer'in grubu ve BM Genel Sekreteri Ban'la samimi olmadığı öngörüsünün yerleştiğini ifade etti.


Aynı diplomatik kaynak, bu çevrelerin, "Eroğlu ve Hristofyas'ın çeşitli oyunlarla, yoğun müzakerelerde derine inmekten kaçındığını" düşündüklerini de söyledi.


Habere göre diplomatik kaynak ayrıca, "liderlerin ve müzakere gruplarının yönetim, mülkiyet ve toprak başlıklarındaki büyük görüş farklılıklarından ve bilindik tezlerinden bir adım bile geriye atmadıklarını" da ifade etti.   


(FK/GÜR)


 
4 Eylül 2011 Pazar 14:38
Okunma: 571
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu