Ana Sayfa » Dünya » "Bm Yol Haritasını Hazırladı" İddiası

"Bm Yol Haritasını Hazırladı" İddiası

Birleşmiş Milletler'in (BM), Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde, 7 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak üçlü görüşmenin ardından referandumlara kadarki sürece ilişkin faaliyet planını hazırladığı iddia edildi.

 
 
Fileleftheros; "BM: Sona Beş Adım - Uluslararası Örgütün Kıbrıs Grubu Gidişat İçin Karar Verdi" başlıkları altında verdiği haberinde, BM'nin Kıbrıs Grubu'nun Kıbrıs sorununa ilişin faaliyet planı yada yol haritasını hazırladığı ve tarafların tepkilerini beklediğini öne sürdü.

Gazete, BM Genel Sekreteri Yardımcısı Lynn Pascoe ve Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın taraflara, söz konusu yol haritasının "bir bitiş tarihi olduğu" mesajını ilettiklerini, bu tür uyarıların geçmişte de yapılmasına karşın bu sefer durumun "daha baskıcı" olduğunu savundu.

Gazete, BM'nin sürece ilişkin belirlediği beş adıma dair özetle şunları yazdı:

Birinci Adım: Cenevre'de gerçekleştirilecek üçlü zirvenin hemen ardından BM Genel Sekreteri, sürece ilişkin izlenecek adımları açıklayacak. Yanlış yorumlara ve iç siyasette tepkilere sebep olabilecek ifadelerden kaçınılacak. Liderler, Kıbrıs'a döndüklerinde, Kıbrıs sorununun tüm müzakere başlıklarını yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde görüşecekler. Haftalık 3 yada 5 görüşme gerçekleştirilmesi olasılığı var. Bu müzakerelerin hedefi; tarafların uzlaştıkları ve uzlaşamadıkları noktaların kayda geçirilmesini sağlamak. BM, liderlerin her başlığın müzakeresindeki tutumlarını kayda geçirecek.

İkinci Adım: Dördüncü bir üçlü zirve gerçekleştirilerek durum değerlendirilmesi yapılacak. Gazeteye göre BM bu dördüncü zirvenin Eylül ayı sonlarında New York'ta yapılması konusunda taraflardan görüş istedi, ancak Kıbrıs Rum tarafı, bu görüşmenin yanlış izlenimler vermesi ihtimali sebebiyle Genel Kurul çerçevesinde gerçekleştirilemeyeceğini bildirdi. Dördüncü üçlü görüşme konusu netlik kazanmasa da büyük olasılıkla Ekim ayı başlarında gerçekleştirilecek. Bu zirvede sürecin değerlendirilmesi yapılacak ve nihai aşama belirlenecek.

Üçüncü Adım: BM ve İngiltere gibi bazı arabulucular, Aralık ayını sürecin sonu olarak görüyorlar. Bu yüzden bu tarihe kadar ortamın netleşmesini istiyorlar. Buna göre ya BM Genel Sekreteri uluslararası konferans toplantısını duyuracak ya da çıkmazın kesinleştiğini ilan edecek.

Dördüncü Adım: Çıkmaza girildiği duyurulmazsa o zaman uluslararası konferans toplantısı ilan edilecek. Hedef ya Aralık ayında yada 2012 yılının ilk aylarında konferansın gerçekleştirilmesi yönünde.

Beşinci Adım: BM kaynakları, çözüm sürecinin referandumlarla birlikte Mayıs ayına kadar tamamlanması gerektiğini vurguluyorlar. Bunun sebebi olarak ise, 2012 yılının ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak Kıbrıs'ın hazırlanmak için zaman bulabilmesi gösteriliyor.

Politis gazetesi ise; "Eylül Ayında Üçlü Konferans - Ban Ki Moon'dan Yol Haritasıyla Kararlı Müdahale" başlıkları altında verdiği haberinde, BM'nin Kıbrıs'taki tarafları, bu sürecin çözüm için son şans olduğu ve bir bitiş tarihi bulunduğu konusunda uyardığını, ayrıca Eylül ayında dördüncü bir üçlü görüşme yapılacağını ancak bunun bir - iki saatlik değil, konferans şeklinde olmasının planlandığını iddia etti.

Gazete, Downer'ın gerek liderlerle gerekse Pascoe'nun liderlerin danışmanlarıyla yaptıkları temaslarda, Kıbrıs sorununun çözümü için mevcut sürecin son fırsat olduğu mesajının açıkça iletildiğini ve gelecekte nasıl bir Kıbrıs'ta yaşanacağının sonbaharda netlik kazanacağını öne sürdü.

BM Güvenlik Konseyi'nin UNFICYP kararında kullanılan ifadelerin BM'nin niyetlerine dair kuşku bırakmadığını savunan gazete, Cenevre'de yapılacak üçlü zirvede yaz aylarında yoğunlaştırılmış müzakerelerin başlatılması kararının alınmasının beklendiğini yazdı.

Yoğunlaştırılmış müzakereler süresinde BM uzmanlarının yalnızca gözlemci statüsünde kalmayacaklarını, "bağlayıcı hakemlik" niteliği taşımayacak şekilde öneriler de sunacaklarını iddia eden gazete, Eylül ayında yeni bir üçlü zirve yapılmasının planlandığını savundu.

"MİNİ KONFERANS"

Gazete, Eylül ayı sonlarında yapılması planlanan üçlü zirvenin öncekilerden farklı olacağını, görüşme değil konferans niteliği taşıyacak zirvenin sürecin özüne ilişkin belirleyici nitelik taşıyacağını iddia etti.

Birkaç saat değil birkaç gün sürecek ve "mini konferans" niteliğini taşıyacak bu zirvenin BM Genel Sekreteri'yle başlayıp yine onunla sona ereceğini ileri süren gazete, tüm BM uzmanlarının da katılacakları zirvede, sonuca bağlanamayan konularda nihai bir al - ver süreci gerçekleşeceğini savundu.

Habere göre Ban, konferansın tamamlanmasının ardından ya uluslararası konularda konferans yapılacağını duyuracak ya da çözümsüzlüğü ilan edecek ve BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağı son raporla iki toplumlu, iki kesimli federasyon çözümünün mümkün olmadığını belirtecek.

"ERCAN ÖNERİSİ DE CENEVRE'DE ELE ALINACAK" İDDİASI

Öte yandan Simerini gazetesi de, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Cenevre'de Ban'la yapacakları üçlü görüşmede, Kıbrıs sorununun çözümü için "zamanın bitmek üzere olduğu ve acele edilmesi gerektiği" mesajını alacaklarını iddia etti.

Ban'ın görüşmede ayrıca, müzakerelerin yoğunlaştırılması gerektiğini liderlere ileteceğini savunan gazete, Ercan Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılması ile Türkiye'nin Güney Kıbrıs gemi ve uçaklarına uyguladığı ambargoların kaldırılması önerisinin de görüşmede ele alınacağını öne sürdü.

Gazete, Ercan Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara açılması karşılığında Türkiye'nin bazı liman ve havaalanlarını Güney Kıbrıs'ın gemi ve uçaklarına açması önerisinin Cenevre'deki zirvede derinlemesine ele alınacağını iddia ederken, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın bu konuda ve özelikle egemenlik konusunda endişeleri bulunduğunu belirtti.

Habere göre, Hristofyas bu öneriye karşılık olarak, Ercan Havaalanı'nın idaresinin, çözümden sonra doğrudan Kıbrıs Türk devletçiğine devredilmek koşuluyla, BM tarafından üstlenilmesi önerisini sundu.

 

 
19 Haziran 2011 Pazar 15:01
Okunma: 649
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu