Ana Sayfa » Dünya » Bm'den, Siyasi Çözümün Cenevre Bildirisinde Yer Alması Çağrısı

Bm'den, Siyasi Çözümün Cenevre Bildirisinde Yer Alması Çağrısı

Bm Genel Sekreteri Ban, New York'ta, 2014 Yılının İlk Basın Toplantısını Düzenledi.

 
 
Bm'den, Siyasi Çözümün Cenevre Bildirisinde Yer Alması Çağrısı

CENEVRE KONFERANSI'NDA SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMA ÇAĞRISINDA BULUNAN BAN:

''SURİYE REJİMİNİN KULLANDIĞI KATLEDEN VE YARALAYAN VARİL BOMBALARI DAHİL DİĞER TÜM AĞIR SİLAHLARIN KULLANILMASINA DERHAL SON VERİLMELİ''

''İSRAİL'İN 1000 YENİ YERLEŞİM YERİ SADECE YASA DIŞI DEĞİL, AYNI ZAMANDA BARIŞ İÇİN ENGEL''

''ULUSLARARASI TOPLUM DÜNYA SORUNLARINA DAHA FAZLA SİYASİ İLGİ GÖSTERMELİ''

''SURİYE'DEKİ KİMYASAL SİLAHLI SALDIRILAR, 1. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA FLANDERS'TAKİ KANLI SAVAŞ GİBİ''

Birleşmiş Milletler, 11 Ocak 14 (T.A.K.): Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Suriye'de her türlü şiddete ve varil bombalarının kullanılmasına derhal son verilmesini isteyerek, bu ülkede savaşan ve savaşın tarafı olan herkese, Cenevre bildirisinde siyasi çözüm üzerine karar alınabilmesi için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban, BM'de düzenlediği 2014 yılının ilk aylık basın toplantısında, Suriye rejiminin kullandığı ''İnsanları katleden ve gelişigüzel yaralayan varil bombaları'' dahil diğer tüm ağır silahların kullanılmasına derhal son verilmesini istedi.

Geçen Pazartesi günü, 22 Ocak'ta yapılacak Cenevre Konferansı'nın resmi davetiyelerini gönderdiğini belirten Ban, savaşan taraflara ve taraflar üzerinde etkisi bulunanlara askeri çözümün olmadığını kabul etmeleri ve konferansın resmi bildirisinde siyasi çözümün yer alması için birlikte çalışmaları çağrısı yaptı.

Genel Sekreter Ban, Suriye krizi ve Cenevre Konferansı dışında, 2015 Binyıl Kalkınma Hedefleri (BKH), İsrail'in yerleşim yeri ilanları, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde gittikçe kötüleşen duruma da değindi.

Ban, Ortal Afrika Cumhuriyeti'ne, güvenlik ve asayişi sağlama için acil eylem çağrısında bulundu. Güney Sudan'daki kriz konusunda Addis Ababa'da, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) önderliğinde yapılan görüşmelerden memnuniyetini dile getiren Ban, ateşkese ilişkin anlaşmaya varılması için daha fazal erteleme olmaması gerektiğini bildirdi.

ULUSLARARASI TOPLUMDAN DÜNYA SORUNLARINA ''DAHA FAZLA SİYASİ İLGİ'' ÇAĞRISI

Bu senenin, insanlar ve gezegen için ilerleme yılı olduğunu ifade eden BM Genel Sekreteri Ban, gelecek 12 ayın, iklim değişimi konusunda eylemde bulunulması ve yoksulluğun azaltılmasında ilerleme sağlanması için yoğun bir diplomasi trafiği dönemi olması gerektiğini aktardı.

Barış ve rerah için uzun dönemli temellere odaklanılmasının önemine işaret eden Ban, BM'nin dünyada artan çatışma ve felaketlerle başedebilmesi için uluslararası toplumdan daha fazla siyasi ilgi, kaynak ve destek alması gerektiğini vurguladı

İnsani yardımın son derece hayati olduğunu belirten Ban, uluslararası toplumun insani yardıma muhtaç ülkelerin barış yolunu bulmaları için elbirliğiyle çalışmaları gerektiğini bildirdi. Ban, ''Öldürme, tecavüz, kimyasal silah saldırısında bulunma ve kasıtlı diğer iğrenç suçlardan dolayı hesap verilebilmesi için birlikte güçlü bir mesaj vermek zorundayız'' dedi.

Ban, Suriye'de tüm tarafların, kuşatılmış bölgelerdeki insanlara insani yardım erişimini geliştirmek zorunda olduklarını belirterek, Doğu Guta'da da durumun şoke edici olduğunu ifade etti. Söz konusu bölgede 160 bin kişinin yardım alamadığına değinen Ban, BM'nin yardım sağlamak için bölgeye girmeye hazırlandığını fakat Suriye rejiminin bu konuda tam bir işbirliği göstermesi gerektiğini aktardı.

''2014, 2015 BKH İÇİN HAYATİ BİR YIL''

BM Genel Sekreteri Ban, 2015 BKH'ya ulaşmada açıklanan sürenin hızla yaklaşması açısından 2014'ün oldukça hayati olduğunu bildirdiği basın toplantısında, ''2015 kalkınma gündemi''nde de net bir ilerlemeye ihtiyaç olduğunu bildirdi.

''Şayet 2015 yılı için yeni bir küresel iklim değişimi programı kabul etmek istiyorsak, geçen yıl üye devletlerin Warşova'da anlaşmaya vardığı üzere, aralık ayında Lima'ya sağlam bir uzlaşma taslağıyla gitmemiz lazım'' diyen Ban, İklim Zirvesi'nin 23 Eylül'de yapılacağını bildirdi. Genel Sekreter Ban, zirvenin tabanda cesur eylemin ilerletilmesi ve iddialı bir anlaşma için siyasi iradenin harekete geçirilmesi amacını taşıdığını belirtti.

Önümüzdeki aylarda, İsrailli ve Filistinlilerin, aralarındaki çatışmanın çözümü için belirleyici bir ilerleme sağlamasına ve tehlikeli bir statükodan geri durmalarını sağlamaya çalışacaklarını belirten Genel Sekreter Ban, bu sabah İsrail'den 1000 yerleşim yeri haberini aldığın,ı bunun ''Sadece yasa dışı değil, aynı zamanda barış için engel teşkil ettiğini'' söyledi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ile Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası çalışmalarını bitireceklerini dile getiren Ban, savaş koşullarına ve görevin karışık doğasına rağmen ilerleme sağlandığını ifade etti. Ban, Suriye'de geçen yılki kimyasal silah saldırılarının, 1. Dünya Savası sırasında Flandres'te meydana gelen kanlı savaşı hatırlattığını vurguladı.

El Ambar dahil, Irak'taki gelişmeleri yakından takip ettiğini de belirten Ban, Irak devletinin şiddet ve terörizmden halkını korumak sorumluluğu olduğunu, Başbakan El Maliki dahil ilgilileri bu konuda uyardığını bildirdi. Ban, iyi yönetimin, insanların güvenliği konusundaki sorunun çözümünün adresi olduğunu ifade etti.

(AA/HA)

 
11 Ocak 2014 Cumartesi 08:57
Okunma: 901
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu