Ana Sayfa » Dünya » Bm'den Kıbrıs'la İlgili "Beyaz Kitap" İddiası

Bm'den Kıbrıs'la İlgili "Beyaz Kitap" İddiası

yeni Üçlü Görüşmenin Başarısız Olması Halinde Ortaya Konulacak Kitapta 1963-1974 Olayları, 1974 Ve Bugüne Kadarki Çözüm Çabalarını İçerecek Kırbıs Sorununun Tarihi Bm Tarafından Ortaya Konulacak

 
 
Bm'den Kıbrıs'la İlgili
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 22-24 Ocak'ta yapacakları yeni üçlü görüşmenin de başarısız olması halinde BM'nin, Kıbrıs'la ilgili bir "Beyaz Kitap" ortaya koymayı planladığı iddia edildi.  

Bütün tarafların tavır ve hareketlerine yer verilecek Beyaz Kitap'ta Kıbrıs sorununun bütün tarihinin ortaya konulacağı, bu hareketin etkileri olacağı ve 'oyunun sonuna'  başka bir damga vuracağı, BM Genel Sekreterliği'nin; on yıllardır devam eden ve hiçbir yere gitmeyen, sonu gelmez ve verimsiz bir diyaloğu sürdürmeye niyetli olmadığı savunuldu.

Alihtia gazetesi, "BM Kıbrıs İçin Beyaz Kitap" başlığıyla manşete çektiği haberinde BM'nin, Kıbrıs'la ilgili bir Beyaz Kitap ortaya koyacağını, bu kitabın bütün tarafları, özellikle olgular ve faaliyetler açısından rahatsız edeceğini yazdı.

Gazete Kıbrıs sorununun tarihinde ilk kez BM'nin soruna ilişkin bir Beyaz Kitap basma konusunu incelediğine işaret ettiği haberinde özetle şu bilgileri verdi:

"Greentree'de 22-24 Ocak'ta gerçekleşecek görüşme de verimsiz olursa BM'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşundan başlayarak bugüne kadar Kıbrıs sorununun tarihini tam ve resmi şekilde ortaya koyulacak. Hedef, haritayı değiştirmek ve sonraki müzakereler için yeni olgular ortaya koymaktır.

Olguların 1960'tan başlayıp günümüze kadar not edilmesinde, resmi belgelere dayanılacak ve artık BM'nin resmi yayını haline gelecek. Olabildiğince objektif sunulmaya çalışılacak olgular arasında Kıbrıs sorununda 1963'ten, 1974 dönemine, 'KKTC'nin ilanına ve bütün başarısız çözüm çabalarına da yer verilecek.

BM'nin Beyaz Kitabı'nın Kıbrıs sorunu üçgenindeki bütün tarafları rahatsız edeceği kesindir. Çünkü BM taraflardan her birinin, işlerine gelmeyen faaliyetlerin yaratacağı etki ve intibalarını azaltmak için kendi bakış açılarına göre ortaya koydukları Kıbrıs tarihi versiyonlarını açıkça sorgulamayı hedefliyor.

Diplomatik bir kaynak gazetemize; Kıbrıs sorunuyla ilgili bir Beyaz Kitap yazılması düşüncelerinin son ve daha çok New York'taki başarısız üçlü görüşmenin hemen ardından BM Genel Sekreterliği'nin üst düzey yetkilileri arasında olgunlaştırılmaya başladığını söyledi. Gazetemize; BM'nin artık, on yıllardır süren ve hiçbir yere gitmeyen, sonu gelmez ve verimsiz bir diyaloğu sürdürmek niyetinde olmadığı vurgulandı.

BM'de, müdahil tarafların; uzun yıllar önce şekillendirilmiş siyasi açıdan ulaşılmaz ve toprak açısından bugünün gerçeklerine uymayan gündemleri bir uzlaşı uğruna aşma niyetinde olmadıkları inancı yerleşiyor. Dolayısıyla Ocak'taki yeni bir başarısızlıktan sonra BM'nin önceki bütün yıllarda Kıbrıs sorununda hareket edilen çerçeveyi kendisinin belirlemesi ve görüşünü resmen ortaya koyması gerektiği görüşü güçleniyor. Bu Beyaz Kitap, gelecekte siyasi Kıbrıs sorunuyla, iki toplumun, Yunanistan'ın ve Türkiye'nin ezeli tavırlarıyla ilgilenecek olan, AB de dâhil uluslararası camianın 'pusulası' olacak.

BEYAZ KİTAP'IN İÇERİĞİ

Gazetemizin uluslararası camiadan muhatapları, uzun yıllardır sürdürülen çözüm çabalarından sonra Kıbrıs sorununun,  özellikle kritik bir dönemece ulaştığına inanıyorlar. Yürütülmekte olan çözüm prosedürü iki bölgeli iki toplumlu federasyon modelinin son eseridir. Aynı kaynaklar, bu da başarısız olursa uluslar arası camianın, bütün tarafların içerisinde hareket ettikleri çerçeveyi belirleyip tavır ve davranışlarını (bütün tarafların) objektif şekilde ortaya koymasının zaruri olduğunu düşünüyorlar. Kitabın oluşturulmasında Güvenlik Konseyi'nin aldığı pek çok karar, Genel Sekreterlerin çok sayfalı raporları özel temsilci ve arabulucuların ifadeleri, tarafların ve garantör ülkelerin BM'ye gönderdiği resmi belgeleri kullanılacak.

Bunlar arasında; Kıbrıs Rum tarafının 'Türk isyanı dönemi' diye isimlendirdiği ancak öteki tarafın tamamen farklı şekilde ortaya koyduğu 1963-64 olayları da olacak. Diğer bir önemli ve belirleyici durak da, BM'nin Türkiye'nin faaliyetleri hakkında söyleyecek çok sözü olduğu 1974 istila dönemidir.  İstila öncesinde ve sonrasında ortaya konulan diğer çözüm planlarına büyük yer verileceği ve müdahil tarafların tavırları, BM'nin gördüğü şekliyle anlatılması bekleniyor.

ETKİLERİ

BM tarafından Kıbrıs sorununda bir Beyaz Kitap yayınlanmasının siyasi önemi büyük bir olgudur. Greentree'deki yeni üçlü görüşmeden çıkacak sonuca bağlı olarak, yazılıp basılırsa; etkileri şu iki eksende olacak:

BM'deki bir düşünce tarzı Beyaz Kitap'ı BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonunun sona ermesine bağlıyor ki bu da Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünü uzun vadeli ve kısır bir döneme sürükleyecek.  Böyle bir durumda Türkiye'nin Kuzey'deki 'devletin' sivri mızrak ucu İslam ülkeleri olmak üzere gerek AB'de gerek uluslar arasında siyasi açıdan yükseltilmesini isteyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İkinci düşünce tarzı Beyaz Kitap'ı Genel Sekreter'in misyonunun ve Kıbrıs sorununun çözüm prosedürünün kısa süreli ertelenmesine ve 2013 içerisinde, başka bir modelle yeniden başlamasına bağlıyor.

BM tarafından yapılacak resmi bir sunumun iki bölgeli iki toplumlu federasyonun sonuna damgasını vuracağına kesin gözüyle bakılıyor çünkü uzun yıllar harcanan çabalara rağmen çözüm için uygun vasıta olmadığı kabul ve tasdik edilmiş olacak."

 
25 Aralık 2011 Pazar 12:28
Okunma: 536
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu