Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "bm'den Sürece Can Simidi; Bm Güven Yaratıcı Önlemlere Pencere Açıyor"

"bm'den Sürece Can Simidi; Bm Güven Yaratıcı Önlemlere Pencere Açıyor"

Ban Ve Downer, Tc Dışişleri Bakanı Davutoğlu İle Görüştü.

 
 
Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K): BM yetkililerinin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin "kurtarılması" ve bugüne kadar olan görüş birliklerinin yitirilmemesi çabalarını sürdürdükleri belirtildi.


Fileleftheros gazetesi; "BM'den Sürece Can Simidi - BM Güven Yaratıcı Önlemlere Pencere Açıyor" başlıklı haberinde, Kıbrıs konusuyla ilgilenen BM yetkililerinin, BM binasında ve New York'taki Türk Merkezi'nde bu konuda sürekli görüşmeler yaptığını yazdı.


BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, ilk önce Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer daha sonra ise TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldiğini yazan gazete, Ban-Davutoğlu görüşmesinde Ban'ın Yardımcısı Lynn Pascoe ile Downer'ın da yer aldığını belirtti.


Haber göre Downer, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile ayrıca Türkiye'nin Daimi Temsilcilik binasında da bir görüşme gerçekleştirdi.


Gazete, Downer'ın; "BM'nin arzusunun, teknik komiteler düzeyinde olsa bile müzakerelerin devam etmesi şeklinde olduğu" yönünde açıklama yaptığını yazdı, ancak bu açıklamayı nerede ve ne zaman yaptığına ilişkin bilgi vermedi.


Açıklamasında, Güven yaratıcı önlemlerden de bahseden Downer, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Maraş önerisini de yineledi.


Downer, Kıbrıs'taki yakın çalışma arkadaşlarının, iki tarafın teknik komite üyelerinin yaptığı görüşmelerin ayrıntıları konusunda uzlaşmaya varılması için iki tarafla temaslarda bulunacağını belirtti.


Downer, "tarafların hislerinin ne olduğunu, ne yapmak istediklerini görmek istiyoruz" ifadesini kullanırken, tarafların, nasıl ilerleneceği konusunda anlaşması gerektiğini söyledi.


Riske atılan çeşitli konular bulunduğunu ve bunların ileriye götürülmesi için yöntem bulmaya çalıştıklarını ifade eden Downer, "BM'nin görüşünün, son 3,5 yılda birçok görüş birliğinin sağlandığı şeklinde olduğunu, Kıbrıs kamuoyunun farkında olduğundan daha fazla ilerleme sağlandığını, bununla birlikte sağlananların kaybolmasını istemediklerini" belirtti.


Rum Başkanlık seçimleri ve Hristofyas'ın aday olmaması konusuna da değinen Downer, adaylardan bir iki tanesini bildiklerini ancak seçimi kimin kazanacağı konusunda bir düşünceye sahip olmadıklarını, kimin kazanacağı temelinde herhangi bir plan yapmalarının da mümkün olmadığını söyledi.


Downer, "bugüne kadar başarılanların uçup gitmesini istemediklerini", BM'nin bu konuda yoğun çalışma içinde olduğunu belirtti.


Bir belirsizlik dönemine girdiklerini, çünkü Hristofyas'ın yerine kimin geçeceğini bilmediklerini ifade eden Downer, iki toplum arasındaki ilişkilerin muhafaza edilmesi ve güvenin inşa edilmesine teknik komitelerle devam edeceklerini söyledi.


Müzakereler programının boyutlarına ilişkin görüşmelere sahip olduklarını söyleyen Downer, sürece teknik düzeyde devam edilmesinin mümkün olduğunu, ayrıca olası güven yaratıcı önlemler için görüşmeler bulunduğunu, örneğin Hristofyas'ın; Gazimağusa Limanı konusunu ve buna ilişkin konuları yeniden görüşmek istediklerini söylediğini, bu aşamada, gelişim halinde çalışmalar bulunduğunu belirtti.


Uluslararası konferansın toplanmasına ilişkin olarak ise Downer, tarafların (buna) karar vereceğini, Kıbrıs Türk tarafının, konferansın toplanmasına "coşkuyla" baktığını, Kıbrıs Rum tarafının ise tam aksi bir bakışa sahip olduğunu söyledi. Downer, (konferansın toplanacağı) zamana ilişkin olarak taraflar arasında "büyük bir" anlaşamaya gereksinim olduğunu ifade etti.


Downer kendilerinin, bunun en kısa zamanda olmasını arzuladıklarını, ancak konferansın ileriye götürülmesi için tarafların "kendilerini rahat hissetmesi gerektiğini" de vurguladı.


"GELECEK HAFTA GÖRÜŞMELER..."


Downer ayrıca, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nı devralacağı 1 Temmuz'dan sonra da görüşmelerin olması ihtimaline değindi ve "Kıbrıs'taki iki tarafla, gelecek hafta görüşmeler yapılacağını" söyledi.


Downer, "tarafların cesaretlendirilmesi, aralarında görüşme yapmaları ve ileriki aylarda sürecin ileriye götürülmesi gerektiğini hissetmeleri için talimat verdiğini" ifade etti.


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın başkanlık seçimlerinde aday olmamasının sürece ek bir engel olduğunu ifade eden Downer, Hristofyas'ın 1 Mart'a (2013) kadar başkanlık görevini yürüteceğini, ancak halkın dikkatini Hristofyas'ın yerini kimin alacağına çevirdiğini söyledi.


Downer, bunun; herkesin göz önünde bulundurması gereken bir unsur olduğunu, ayrıca BM olarak bu konuda bir şey yapılmasının da mümkün olmadığını, kendilerinin demokrasiden yana olduklarını ifade etti.


"STRAZBURG'TA DOWNER'LI PARTİ"


Bu arada Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği bir başka haberinde, Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu'nun, 14 Haziran'da Kıbrıs sorunu hakkında komisyonu bilgilendirmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'a davette bulunduğunu yazdı.


Gazete, davetin yapıldığı 14 Haziran tarihinin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralmasının 15 gün öncesine de denk geldiğine dikkati çekti.


Gazete, aldığı bilgilere dayandırdığını iddia ettiği haberde, "bu şüpheli zaman noktasının" tercih edilmesinin ve inisiyatifin, TC Dışişleri Bakanlığı'nın uzlaşmasıyla, Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı, Yeşiller AP Üyesi Helene Flautre ile Komisyon'da bulunan Türk milletvekilleri heyetine ait olduğunu savundu.


Gazete yine aldığı bilgilere dayandırdığını ifade ettiği haberde ayrıca, bu çabanın amacının, "Ankara ve Yeşiller'in, AB dönem başkanlığını devralmasının iki hafta öncesinde, güya Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını engellediği için Güney Kıbrıs'ı zor durumda bırakmak olduğunu" yazdı.


Bu çabayı destekleyen "başrol oyuncularının", Downer ile temasa geçtiğini, Downer'ın 14 Haziran'da saat 14.00'de Strazburg'ta yapılacak olan toplantıda hazır bulunmaya istekli olduğunu bilme konumunda olduğunu yazan gazete, Yeşiller ve Türklerin, Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısına Kıbrıslı Türkler'in de katılması yönünde "maksimalist" öneri sunmasına ilgi duyduklarını da yazdı.


Politis gazetesi ise, "Downer Brüksel'de" başlıklı haberinde, Downer'ın Brüksel'e davet edilmesi aracılığıyla, Türkiye AB katılım sürecinin de Kıbrıs sorununda müdahil olduğunu savundu.


Gazete, diplomatik çevrelere dayanarak, Kıbrıs sorununun, gelecek aylarda muhtemelen Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı sırasında bu kez değişik bir formülle görüşülmesi şeklinde ortaya konulması amacıyla perde gerisinde çaba sarf edildiğini yazdı.


Bu senaryoları destekleyen unsurların ise, son 48 saatteki bilgi ve gelişmeler olduğunu yazan gazete  Downer'ın; 14 Haziran'daki Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısına katılmasının söz konusu olduğunu, "bu gelişmenin ete ve kemiğe bürünmesi durumunda ise bunun; Kıbrıs sorununun Türkiye'nin üyelik süreci meselesiyle direkt ilişkilendirilmesine denk geleceğini" belirtti.


Gazete, kendi elde ettiği bilgilere dayanarak, Downer'a yönelik bu davete ilişkin inisiyatifin, Türk milletvekilleri ve Fransız AP Üyesi Elen Flotr'a ait olduğunu da yazdı.


Habere göre, Brüksel'de bugün ise, 14 Haziran'da yapılacak olan Türkiye


- AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının ön hazırlık toplantısı yapılacak.


Kıbrıs Rum tarafınca ise, Downer'ın sözkonusu toplantıya neden katılacağı konusunda izahat istenmesi için çaba sarf edileceğini yazan gazete, muhtemelen bu çabanın önleneceğini savundu.


Öte yandan Simerini gazetesi, Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu'nun bugünkü ön hazırlık toplantısının Strazburg'ta yapılacağını yazdı.


(FK/SEL)


 
24 Mayıs 2012 Perşembe 11:31
Okunma: 522
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu