Ana Sayfa » Dünya » Bmgk Dönem Başkanlığı Çin'e Geçti

Bmgk Dönem Başkanlığı Çin'e Geçti

Çin'in Bm Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong: ''annan Planı, Hem O Ülkede Hem De Bölgede Barış Ve İstikrar Getirmeyi Öngörüyor''.

 
 
Bmgk Dönem Başkanlığı Çin'e Geçti

''PLAN, SURİYE'NİN VE BÖLGENİN GELECEĞİNİ İLGİLENDİRİYOR. O YÜZDEN GENEL SEKRETER TARAFINDAN ATANAN ANNAN'A, ULUSLARARASI TOPLUM, BM VE BMGK OLARAK TAM VE SAMİMİ DESTEK VERMELİYİZ, BİR ARADA HAREKET ETMELİYİZ. BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK''

BM, 5 Haziran 12 (T.A.K.): Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong, Suriye'deki krizin çözümüne ilişkin, ''Annan planı, hem o ülkede hem de bölgede barış ve istikrar getirmeyi öngörüyor. Plan, Suriye'nin ve bölgenin geleceğini ilgilendiriyor. O yüzden Genel Sekreter tarafından atanan Kofi Annan'a, uluslararası toplum, BM ve BMGK olarak tam ve samimi destek vermeliyiz, bir arada hareket etmeliyiz. Başka seçeneğimiz yok'' dedi.

Büyükelçi Li Baodong, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanlığı'nın Çin'e geçmesi dolayısıyla dün akşam BM'de basın toplantısı düzenledi ve BMGK'nın bu ayki programıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Suriye konusunun BMGK'nın bu ayki gündemini meşgul etmeye devam edeceğini belirten Li Baodong, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın, BM Genel Sekreterinin barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Herve Ladsous ile perşembe günü BMGK'ya Suriye'deki duruma ilişkin bilgi vereceğini belirtti. Baodong, Annan'ın da 26 Haziran'da BMGK'ya bilgi vermesinin beklendiğini söyledi.

Suriye'deki krizle ilgili Çin'in görüşlerinin sorulması üzerine Li Baodong, ülkesinin, Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ama aynı zamanda Suriye halkının iradesini ve tercihlerini de saygıyla karşıladıklarını ifade etti.

''Bizim kimseyi kimseye karşı korumak gibi bir niyetimiz yok'' diyen Li Baodong, Çin'in isteğinin Suriye'nin egemenliğinini korunması ve kaderinin de Suriye halkı tarafından belirlenmesi olduğunu dile getirdi.

''Çin, Hula'da olanları kınamaktadır. Orada korkunç şeyler yaşandı ve bunları kim yaptıysa adalete teslim edilmeleri gerek'' ifadesini kullanan Li Baodong, Suriye krizinin dönüm noktasında olduğunu vurguladı.

''SURİYE'DE ŞU AN İKİ PERSPEKTİF VAR; BİRİ AYDINLIK, BİRİ KARA''

''Suriye'de şu an iki perspektif var; biri aydınlık, biri kara'' diyen Li Baodong, aydınlık senaryoda ülkede tüm tarafların ateşkese uymalarının, şiddeti bırakmalarının ve siyasi diyalog sürecini başlatmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Li Baodong, ''Karanlık perspektifte ise Suriye'deki şiddetin daha da yayılarak tam bir iç savaşa ve mezhepsel öç almaya doğru gideceğini'' dile getirerek, bu durumdan sadece Suriye değil, bölge barışı ve istikrarının zarar göreceğini bildirdi.

Suriye'de herkesin ilk perspektiften yana olduğunu vurgulayan Çin'in BM Daimi Temsilcisi Li Baodong, şöyle devam etti:

''Annan'ın planına ve arabuluculuk çabalarına tam ve güçlü destek vermeliyiz. İkinci olarak Suriye'deki tüm tarafların BM gözlemcileriyle tam işbirliğinde bulunmalarını, ateşkese uymalarını, şiddeti bırakmalarını ve siyasa diyaloğa başlamalarını sağlamalıyız. Son olarak da Suriye'de söz edilen '3. güce' dikkat etmeliyiz. Bu üçüncü gücün Suriye'deki şiddetten avantaj sağlamasını önlemeliyiz.''

''ANNAN'IN BMGK'YA BRİFİNGİNİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ''

''Annan'ın BMGK'ya vereceği brifingi sabırsızlıkla bekliyoruz'' diyen Li Baodong, konunun G-20 zirvesinde ele alınıp alınmayacağı sorusuna BMGK dönem başkanı olarak yanıt veremeyeceğini söyledi.

Hula katlimanın uluslararası ve bağımsız bir komisyon tarafından soruşturulmasını destekleyip desteklemediklerinin sorulması üzerine ise Baodong, ''Hula katliamına ilişkin değişik taraflardan, değişik senaryolar ortaya konuldu. Bu bilgileri, ama asıl önemlisi de Suriye'de görev yapan BM gözlemci misyonunun ilk elden verdiği bilgileri toplayıp bir araya getirmemiz gerek. Ondan sonra Çin olarak bağımsız bir soruşturmanın yapılmasından yanayız'' diye konuştu.

Li Baodong, Hula katliamının Suriye'deki krizin çözümünde son derece kötü bir etki yaptığını belirterek, bu katliamın Annan Planı'na ve Annan'ın arabuluculuk çabalarına zarar verdiğini, aynı zamanda uluslararası topluma, ''Şimdi ne yapılması gerek?'' sorusunu sunduğunu vurguladı.

Kofi Annan'ın planının siyasi süreci de içerdiğini ifade eden Baodong, ''Annan Planı, hem o ülkede hem de bölgede barış ve istikrar getirmeyi öngörüyor. Plan, Suriye'nin ve bölgenin geleceğini ilgilendiriyor. O yüzden Genel Sekreter tarafından atanan Annan'a, uluslararası toplum, BM ve BMGK olarak tam ve samimi destek vermeliyiz, bir arada hareket etmeliyiz. Başka seçeneğimiz yok'' dedi.

''HULA'DA OLANLAR GÖZLERİMİZİ AÇTI''

Annan Planı'nı ve Annan'ın çabalarını zayıflatmaya çalışan taraflar olduğuna değinen Li Baodong, buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

''Hula'da olanlar gözlerimizi açtı ve uluslararası topluma alarm mesajı verdi'' ifadesini kullanan Li Baodong, bu katliamın kimin tarafından yapıldığının bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Li Baodong, Arap Birliği'nden de bir mesaj getirdiğini belirterek, Birlik temsilcilerinin yakında New York'ta BMGK ile toplantı düzenlemek istediklerini ifade etti.

''Esad'e mesajınız nedir?'' sorusuna ise Li Baodong, ''Mesajım, Suriye'deki herkese. Suriye'de herkes Annan Planı'nı tam olarak uygulamalı, daha fazla gecikmeden insan öldürmeyi bırakmalı, herkesi kapsayan siyasi bir süreç başlatılmalı ve ülkeye barış ve istikrar getirilmeli'' yanıtını verdi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong, ''Çin-ABD ilişkilerine son derece güveniyoruz. İki ülke arasında güçlü ilişkiler var'' dedi.

30 KONU

Büyükelçi Li Baodong, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanlığı'nın Çin'e geçmesi dolayısıyla BM'de düzenlediği basın toplantısında, BMGK'nın bu ayki gündeminde 30 konunun bulunduğunu söyledi.

Li Baodong, Konsey'in gündeminde Suriye dışında Sudan-Güney Sudan, Afganistan, Ortadoğu, Irak, Kuveyt, Afrika meseleleri, Libya, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, silahlı çatışmalarda sivillerin korunması gibi meselelerin yer aldığını belirtti.

ÇİN-ABD İLİŞKİLERİ

Amerikalı bir gazetecinin, Çin ve ABD arasındaki ilişkileri nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Li Baodong ''Çin-ABD ilişkilerine son derece güveniyoruz. İki ülke arasında güçlü ilişkiler var'' dedi.

İki ülke arasında ortak çıkarlar bulunduğunu ve işbirliğini güçlendirmek istediklerini ifade eden Li Baodong, ''Elbette bazen farklı görüşlerimiz de oluyor. Bu, son derece normal. Ama önemli olan egemenlik ve eşitlik ilkelerine saygı gösterilmesi, birinin, diğerinin iç işlerine karışmaması'' diye konuştu.

''Bugün New York'ta 5. Cadde'ye çıkın, pek çok Çinli turist görürsünüz'' diyen Li Baodong, eskiye göre çok daha fazla sayıda Çinlinin ABD'yi turistik amaçlı ziyaret ettiğini, bunun da ikili ilişkilerin olumlu olduğunu gösterdiğini ve ilişkilerde buna bakılması gerektiğini vurguladı.

KUZEY KORE

Çin'in, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerini nasıl karşıladığına yönelik bir soruya karşılık Li Baodong, Kore Yarımadası'ndaki barış ve istikrarın sadece Çin değil, herkes için önemli olduğunu belirtti.

Li Baodong, sorunun çözümünde nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sisteminin garanti altına alınmasını istediklerine değinerek, ''Çin olarak biz altılı görüşmelerin sürdürülmesinden yanayız. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını istiyoruz ve sorunların da diyalog ve müzakerelerle çözülmesini istiyoruz'' ifadesini kullandı.

Li Baodong, ''Kore Yarımadası'ndaki durum karışık, son derece hassas ve sonuç olarak tüm tarafların sorunun çözümünde diyalog içinde bir arada çalışmaları lazım. Çin, bu konuda son derece çalıştı, çalışmaya da devam ediyor, çünkü bölgede istikrarı korumak çok önemli'' dedi.

Çin'in BMGK Dönem Başkanlığı 1 Temmuz'da sona erecek.

(AA/ŞEB/ÖK)

 
5 Haziran 2012 Salı 09:04
Okunma: 694
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu