Ana Sayfa » Dünya » Bmgk'nın Suriye Toplantısı

Bmgk'nın Suriye Toplantısı

Bmgk, Suriye'ye Gözlemci Misyonu Gönderilmesine Yetki Verecek Karar Tasarısı Hazırlıklarına Başlıyor.

 
 
Bmgk'nın Suriye Toplantısı

SURİYE'NİN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ BÜYÜKELÇİ CAFERİ: ''SURİYE HÜKÜMETİ ANNAN PLANINA BAĞLIDIR VE PLANA HERKESİN BAĞLI OLMASINI BEKLEMEKTEDİR''

''SURİYE HÜKÜMETİ BMGK'NIN KARAR ALMASININ ARDINDAN SURİYE'YE BM GÖZLEMCİ MİSYONUNUN EN KISA SÜREDE GİTMESİNE ONAY VERECEKTİR''

Birleşmiş Milletler, 13 Nisan 12 (T.A.K.): Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar Caferi, Suriye hükümetinin Annan planına bağlı olduğunu ve bu plana herkesin bağlı olmasını beklediklerini söyledi.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın BM Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye'deki durum ve 6 maddelik barış planının uygulanmasına yönelik bilgi verdiği toplantı dün akşam saatlerinde sona erdi.

Toplantının ardından BMGK'nın, Suriye'deki ateşkesi denetlemek üzere ülkeye öncü bir BM gözlemci misyonu gönderilmesine yetki verecek karar tasarısı hazırlıklarına başlayacağı bildirildi.

Basına kapalı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Caferi, ''Bir kez daha yinelemek istiyorum, hükümetim Annan misyonun başarılı olması için taahhütte bulunmuştur, plana bağlıdır. Sayın Annan'la işbirliği yapma taahhütümüz var ve diğer tarafların da Annan planının tüm hükümlerine bağlı kalarak aynı taahhütleri vermelerini ve plan aleyhine çalışmamalarını istiyoruz'' dedi.

Bu kapsamda bazı bölgesel ve uluslararası aktörleri Annan planına karşı çalışmakla suçlayan Caferi, ''Bu plana sadece bizim bağlı olmamız yetmez, herkesin bu plana açık şekilde bağlı olduğunu göstermesi gerekir. Bugün bazı aktörler Annan planının başarılı olmasından ve dün sabah saat 06.00'da şiddetin durmasından dolayı hayalkırıklığı içindeler. Şiddetin durması Suriye hükümetinin güvenirliğini teyit etmiştir. Bu kapsamda kışkırtıcı açıklamalarda bulunmak sürece yardımcı olmayacaktır. Tam tersine bu tür kışkırtıcı hareketler Annan planının başarıya ulaşmasını engelleyecektir'' diye konuştu.

Suriye'de silahlı grupların şiddetinin devam ettiğini ve bunun durması gerektiğini savunan Caferi, Suriye ordusunun itidal içinde davrandığını savundu.

''Biz Annan planına bağlıyız ve aynı plana herkesin bağlı olmasını istiyoruz'' diyen Caferi, Annan planı çerçevesinde BM gözlemci heyetinin Suriye'ye gönderilmesine karşı olmadıklarını da belirterek ''Bizim saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Şu an bu gözlemci misyonun teknik detayları görüşülmektedir. Suriye hükümeti, BMGK'nın konuyla ilgili karar tasarısını hazırlayıp bu konuda karar almasının ardından Suriye'ye BM gözlemci misyonunun biran önce gitmesine onay verecektir'' dedi.

Suriye ordusunun yerleşim merkezlerinden askerlerini tamamen çekmediğine yönelik soru üzerine ise Caferi bunun doğru olmadığını savunarak ''Biz kendi üstümüze düşeni yaptık, faaliyetlerimize son verdik, diğerlerinin de aynısını yapmasını istiyoruz. Biz 6 maddelik Annan planına uyuyoruz, bu plan bir bütündür ve herkesin paketin tümüne saygı göstermesi gerekir'' dedi.

Türkiye-Suriye sınırındaki olayla ilgili bir soru üzerine ise Caferi silahlı bir grubun Suriye sınırından girerek Suriyeli polislere iki defa ateş açtığını, Suriye polisinin de buna karşılık verdiğini iddia ederek bu arada yaralanmalar olduğunu söyledi.

Annan'ın İran ziyaretine ilişkin soru üzerine Caferi, İran'ın Annan planına destek verdiğini ifade etti.

Caferi, bölgede ve uluslararası alanda bazı aktörlerin, Katarlı BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz En-Nasır ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı başta olmak üzere bazı yetkililerin, Annan planını torpillemek istediklerini, Suudi Arabistan bakanının, Suriyeli muhaliflere silah ve para yardımında bulunmak istediklerini açıkça söylediklerini sözlerine ekledi.

Çin ve Rusya'nın BM daimi temsilcileri, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın, Suriye'de şiddetin bugün itibarıyla durmasına yönelik planının başarıya ulaşmasında kendi hükümetlerinin büyük rol oynadığını belirtti.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye hükümetinin bu sabah itibarıyla ateşkese uyacağına ve ordusunu yerleşim merkezlerinden geri çekeceğine yönelik açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

''Bu durum Suriye'deki krizin siyasi çözümü yolunda son derece önemli bir adımdır'' diyen Li, ''Suriye hükümetinin tam olarak ve güvenilir şekilde ateşkesin devam etmesi yönünde yükümlülüklerini yerine getirmesini ve Annan'ın çabalarına destek vermesini umut ediyoruz. Aynı şekilde muhaliflerin de silahlarını bırakmalarını ve Annan'la işbirliği yapmalarını umut ediyoruz'' ifadesini kullandı.

Çinli temsilci, bu kapsamda Çin hükümetinin Annan Planı'nın başarılı olmasında büyük rol oynadığını ve bu durumu bugünkü brifingde Annan'ın da söylediğini belirterek ''Biz Sayın Annan'la yakın temas içindeyiz ve kendisine arabuluculuk çabalarında tam destek verdik. Çin Dışişleri Bakanı Suriyeli muhatabıyla temas içindeydi ve Suriye'nin ateşkese uymaya devam etmesini istedi, çünkü ancak bu olursa Suriye hükümeti ülkede siyasi süreci başlatabilir'' dedi.

Annan Planı'nın uygulanmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Li, ''Suriye konusunda ilerleme sağlandı, Suriye'nin geleceği Suriye halkının elinde ve biz de uluslararası toplum olarak onlara destek vermeliyiz. Bu, bir ekip işi'' diye konuştu.

Li, Annan'ın Suriye'deki ateşkese uyulmasını denetlemek üzere bir BM gözlemci misyonunun bir an önce gitmesinin istediğini ve bu talebe de destek verdiklerini dile getirerek, ''Bu kapsamda BMGK'da görüşmelerimiz olacak'' dedi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong'un, BM'deki basın açıklamasının başında önce Çince konuşacağını ve Çin kamuoyuna seslenmek istediğini söylemesi de dikkati çekti.

RUSYA'NIN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin de gazetecilere yaptığı açıklamada, Annan'dan son derece iyi bilgiler aldıklarını, ateşkesin devam etmesinin herkes için önemli olduğunu söyledi.

Annan Planı'nın 6 maddesinin de uygulanmasının önemine işaret eden Çurkin, ''Suriye'ye bir an önce öncü bir gözlemci BM misyonu gönderilmesi konusunda BMGK'da görüşmelerimiz olacak'' dedi.

Çurkin, gözlemci misyona nasıl bir katkılarının olacağının sorulması üzerine ise Golan Tepeleri'nde konuşlu BM misyonunda (UNDOF) görevli bir Rus'un, Suriye'de görev yapacak gözlemci misyonunda yer alması yönünde bir talep olduğunu bildirdi.

Vitali Çurkin, bir soru üzerine, yarın Suriye'de büyük bir protesto gösterisi yapılması yönündeki çağrıların ne amaca hizmet edeceğini düşünmek gerektiğini belirterek ''Biliyorsunuz böyle toplu eylemlerde provokasyonlar olabilir. Bundan büyük endişe duyuyorum'' dedi.

Çurkin, ateşkesin sağlanmasında Rusya'nın son derece önemli bir rol oynadığını ve özellikle Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile 10 Nisan'daki görüşmesinin ayrıca önem taşıdığını kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Dönem Başkanı, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın, Türk hükümetinin Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımlardan son derece etkilendiğini söyledi.

Susan Rice, basına kapalı yapılan toplantının ardından, BMGK dönem başkanı olarak brifingle ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Annan'ın Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların kaldıkları kampları 10 Nisan'da ziyaret ettiğini anımsatan Rice, ''Sayın Annan, bu kamplarda 25 binden fazla Suriyeli sığınmacının olduğunu ve bunların 6 bininin Türkiye'ye sadece son 5 günde sığındıklarını bildirdi. Sayın Annan, bu kapsamda Türk hükümetinin çalışmalarından ve yardımlarından son derece etkilendiğini ve 9 Nisan'da meydana gelen ve iki kişinin yaralandığı Türkiye-Suriye sınırındaki olaydan endişe duyduğunu bildirdi'' dedi.

Annan'ın tüm bölgede 43 bin 610 sığınmacının olduğunu ve ayrıca kayıtlı olmayan sığınmacıların da bulunduğunu bildirdiğini vurgulayan Rice, Kofi Annan'ın 11 Nisan'da da İran'a gittiğini ve İranlı yetkililerin de kendisine görevinde destek verdiğini söylediğini aktardı.

''SAYIN ANNAN, GÜVENCE ALDIĞINI ANLATTI''

Rice, şöyle konuştu:

''Sayın Annan, hem Suriye yönetiminden hem de muhalefetten çatışmaları durduracaklarına ilişkin güvence aldığını anlattı. Annan, Konsey'e Suriye'de kırılgan bir sükunet olduğundan, ancak bazı kentlerde şiddet olayları yaşandığına ilişkin doğruluğu teyit edilmemiş bazı haberlerin de bulunduğundan söz etti. Bunun bu tür durumlarda görülebileceğini, ateşkesin ilk saatlerinde tarafların birbirlerinin deneyebileceklerini belirtti. Sayın Annan, Suriye'de şiddetin, adam kaçırmaların ve işkencenin sona ermesi gerektiğini ve siyasi süreci de başlatmak için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Sayın Annan bugün olanın, Suriye hükümetinin, altı maddelik plana, özellikle de planın ikinci maddesine tam olarak uyduğunu göstermediğini, çünkü rejime bağlı askeri güçler ile silahların yerleşim merkezlerinin yakınında ve çevresinde bulunmaya devam ettiğini belirtti. Sayın Annan, Suriye ordusunun kışlalarına derhal geri dönmeleri gerektiğini belirtirken Suriye yönetiminin, 6 maddelik planın diğer maddelerine de tam olarak uymadığını vurguladı.''

Rice, Annan'ın, BMGK'dan, Suriye'ye öncü bir BM gözlemci misyonunun derhal gönderilmesi konusunda yetki vermesini istediğini dile getirerek, ''Ayrıca ülkede şiddetin tamamen durması durumunda da BMGK'nın Suriye'ye bir gözlemci misyonu göndermesi konusundaki niyetini belli etmesini talep etti'' diye konuştu.

Susan Rice, BMGK üye ülkelerinin Suriye'deki ateşkesi denetleyecek bir gözlemci misyonunun derhal gönderilmesi konusunda danışma görüşmelerinde bulunduklarını bildirdi.

''REJİMİN ASKERLERİNİN ÇEKİLMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI''

Bir soru üzerine, Annan'ın brifingi sırasında Suriye'nin BM Daimi Temsilcisinin salonda bulunmadığına dikkati çeken Rice, ''Sayın Annan, açık bir şekilde Suriye hükümetinin bugün yaptığının 6 maddelik planın ikinci maddesini ya da tümünü yerine getirdiği anlamına gelmediğini belirterek, rejimin askerlerinin yerleşim yerlerinden geri çekilmesi gerektiğini vurguladı'' dedi.

Rice, bir başka soru üzerine, gözlemci misyon konusunda BMGK'da bir karar tasarısı hazırlanması amacıyla görüşmelere hemen başlayacaklarını bildirdi ve bu kapsamda BMGK üyelerinin 6 maddelik planının tümüyle uygulanması noktasında birleştiklerini vurguladı.

Bir soruya karşılık, ABD'nin de Annan Planı'na tam destek verdiğine işaret eden Rice, ''Annan Planı'nı zayıflatmak isteyen taraf ABD değil, Suriye yönetimidir. Esed rejimi 6 maddelik planı geçen ay onayladığını, 10 Nisan'da planın 2 maddesini tümüyle uygulayacağını bldirdi, ama yapmadı. Uzun zamandır ilk defa bugün kısa da olsa olumlu bir adım atıldığını görüyoruz, umarız bu devam eder. Bu kapsamda sorumluluk 1 yıldan beri kendi insanlarını öldüren Suriye yönetimine düşüyor. Suriye rejiminin bugüne kadar ki karnesi kötü ve bu yüzden de son derece şüpheciyiz'' diye konuştu.

(AA/TUĞ/KAR)

 
13 Nisan 2012 Cuma 09:14
Okunma: 493
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu