Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm'nin Görüş Birliklerini Barış Gücü Raporu İle Geçirmeye Çalıştığı İddia Edildi

Bm'nin Görüş Birliklerini Barış Gücü Raporu İle Geçirmeye Çalıştığı İddia Edildi

Ban'ın Mart Ayında İyi Niyet Misyonuyla İlgili Raporunu Sunacağı Açıklaması Rum Siyasi Partileri Arasında Endişe Yarattı.

 
 
Bm'nin Görüş Birliklerini Barış Gücü Raporu İle Geçirmeye Çalıştığı İddia Edildi
Lefkoşa, 10 Ocak 13 (T.A.K.): BM Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Kıbrıs grubu tarafından hazırlanan çalışma belgesinde kaydedilen görüş birliklerinin, Genel Sekreter'in Kıbrıs'ta görev yapan Barış Gücü'yle ilgili raporuna dâhil edilmek istendiği bildirildi.


Fileleftheros "Downer'dan Dayatma Sahneleri... Ankara Bilgilendirildi, Lefkoşa (Konuyu) Seçim Kampanyası Mantığıyla Okuyor... Sekreterlik Barış Gücü Aracılığıyla Marta Hazırlanıyor" başlık ve spotlarıyla yansıttığı haberinde, BM'nin, çalışma belgesine kaydedilmiş görüş birliklerini Barış Gücü raporu aracılığıyla Güvenlik Konseyi'nden geçirmeyi ve bu şekilde prosedürün parçası haline getirmeyi hedeflediğini yazdı.


BM'nin bu konuda Türkiye'nin nabzını tuttuğunu aktaran gazete edindiği bilgilere dayanarak Ankara'nın, görüş birliklerinin Barış Gücü'yle ilgili rapora eklenmesine karşı görünmediğine dikkat çekti. Gazete diplomatik kaynakların; TC Dışişleri Bakanlığı'nda; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "sorun olmayacağının" söylendiğine işaret ettiklerini de savundu.


Gazeteye göre BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi'ne sunulan Barış Gücü ile ilgili raporunda niyetini dolaylı şekilde açıkladı. Raporun giriş bölümünde; iyi niyet misyonu raporunu açık niyetleriyle sunma kararını ilan etti.


Güney Kıbrıs'ta Rum Yönetiminin Downer'ın bu maharetlerinden rahatsız olmamış göründüğüne işaret eden gazete, bütün bu sahnenin arkasındaki kişinin Aleksander Downer olduğunu, raporda yer alan Mart ayına ilişkin ifadenin Downer'ın önerisiyle konulduğunu savundu, şöyle devam etti:


"Elbette ki Downer henüz bütün niyetlerini açıklamış değil ancak öğrendiğimize göre Lefkoşa Mart raporunun içeriğiyle ilgili isteklerinden haberdardır. Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu Genel Sekreter'in, Kıbrıs sorununun çözüm çabaları sürecini değerlendirmesinin doğal bir pratik olduğuna işaret ederek, her seferinde olduğu gibi bu sefer de istenilenin, yapılacak bu değerlendirmenin objektif olması olduğunu belirtti. Sözcü 'görüş birliklerine itiraz eden de, müzakerelerin ilk aşamasında Kıbrıslı Türklerin lideri Sayın Talat iken iki tarafın uzlaştıklarını nefretle reddeden ve kelime oyunu oynayan da Türk tarafıdır' dedi.


Eroğlu, TAK'a yaptığı açıklamada Ahmet Davutoğlu'na atıfta bulunarak müzakere prosedürünün yeniden başlaması için bir yol haritası ve bir metodoloji belirlenmesini şart koştu. Yine, müzakerelerde bir hareketlilik olmasını ve bir sonuca ulaşmasını diledi. İşgal bölgelerinden aktarıldığı üzere Sayın Eroğlu Türk tarafı için yol haritasının 'bir takvim, bir al-ver prosedürü ve garantör ülkelerin de katılacağı çoklu konferans' içerdiğini söyledi. Downer'ın niyetlerine ilişkin soruya karşılık da, Başkan Hristofyas'ın görev süresinin neredeyse sona erdiği ve henüz yeni lider seçilmediğinden, Kıbrıs Rum tarafında bir müzakereci-lider bulunmadığından Downer'ın herhangi bir öneri sunmasının mümkün olmadığına işaret etti."


Haberde bir gazetecinin, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Downer'ın Cumhurbaşkanı Eroğlu ile 15 Ocak'ta görüşeceğini hatırlatıp, aynı gün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hirstofyas'la da görüşüp görüşmeyeceğini sorması üzerine Stefanu'nun; Hristofyas-Downer görüşmesinin önümüzdeki Cuma günü görüşeceğini söylediği belirtildi.


BAN'IN MART AYINDA İYİ NİYET MİSYONUYLA İLGİLİ RAPORUNU SUNACAĞI AÇIKLAMASI RUM SİYASİ PARTİLERİ ARASINDA ENDİŞE YARATTI


Gazete başka bir haberinde BM Barış Gücü'yle ilgili raporun Kıbrıs sorununu yeniden Rum tarafında perde önüne taşıdığını, Rum tarafında bu konunun, seçim kampanyası niteliğinde tartışılmakta olduğunu yazdı.


Gazeteye göre DİKO Başkanı Marios Karoyan doğrudan müzakerelerde varılan görüş birliklerinin ve anlaşmazlıkların BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu raporuna girmesi halinde bunun, Rum tarafı için tehlikeli bir tuzak olacak yeni nahoş olgular yaratacağı görüşünü ortaya koydu.


EDEK Başkanı Yannakis Omiru Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın müzakereler sırasında verdiği ve Rum halkının ezici çoğunluğu tarafından kabul edilmeyen tavizlerin Türk tarafı açısından kesin kazanım olarak görülüp elde edileceğini söyledi. Omiru "Başkan Hristofyas'ın taviz nitelikli önerilerinin Türk tarafı açısından 'kilitlenmesi' (sabitlenmesi) tehlikesinin bariz olduğunu defaatle söylemiştik" dedi.


EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris Aleksander Downer'ın Genel Sekreter'in Barış Gücü'yle raporuyla ilgili niyetlerini henüz bilmediklerini söyledi ancak "Sayın Downer'ı biliyoruz, niyetleri de hayırlı olamaz" ifadesini kullandı.


Bağımsız Rum başkan adaylarından Yorgos Lillikas Güvenlik Konseyi'ne sunulacak Barış Gücü'yle ilgili rapor taslağının içeriğinden yoğun endişe duyduğunu açıkladı. Lillikas Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ı "son anda olsun, Kıbrıs lehinde müdahalede bulunmaları için Güvenlik Konseyi üyeleri, özellikle de Kıbrıs'ın dostları nezdinde girişimde bulunmaya" çağırdı. Lillikas sözde Rum "münhasır ekonomik bölgesi"ndeki doğalgazdan yararlanılmasının Kıbrıs sorununun çözümüne bağlanmasından Rum yönetimini, rakipleri Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas'ı sorumlu tuttu.


Gazete Rum Sözcü Stefanu'nun, Lillikas'ı yanıtlarken "hükümetin doğalgaz konusundaki net ve çok iyi bilinen tezi uluslararası camia ve BM tarafından tanınıyor ve benimseniyor. Doğalgazdan istifade Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakkı konusudur ve bu egemenlik hakkı herkes tarafından teslim ediliyor" ifadesini kullandığını yazdı.


Habere göre AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis de Lillikas'ın çok sevdiği çarpıtma, mesnetsiz iddia ve katıksız popülizm taktiğini bir kez daha uyguladığını söyledi.


Politis "BM Genel Sekreteri'nden Mart Yol Haritalı Rapor... Talak İyi" başlıklı haberinde BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili raporunda, BM'nin malum eşit mesafe taktiğinin uygulanması ve büyük dikenler içermemesinin beklendiğini yazdı.


Gazete Genel Sekreteri'nin, iyi niyet misyonuyla ilgili raporunu mart ayında sunma niyetinde olduğu belirtilen Barış Gücü'yle ilgili rapor taslağının teknik nitelikte olacağını yazdı ve diplomatik çevrelere ve Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun açıklamalarına dayanarak taslağın hiçbir noktasında; Aleksander Downer tarafından hazırlanan, Hristofyas döneminde müzakerelerde üretilen görüş birlikleri ve anlaşmazlıklar belgesinin yinelenmesine zemin hazırlayacak ifadeler yer almayacağını belirtti.


Habere göre Ban'ın iyi niyet misyonuyla ilgili raporunu martta sunacağı ifadesi DİKO, EDEK, EURO.KO ve bağımsız başkan adayı Yorgos Lillikas tarafından "tehlikeli" diye yorumlandı ancak Sözcü Stefanu BM'nin "nahoş müzakere tezlerini Türkiye lehine kilitleyeceği yönündeki endişelerin kanıtlanabilir olmadığını söyledi.


Haravgi haberi "Barış Gücü Raporunda Görüş Birlikleri 'Kilitlemesi' Söz Konusu Değil... Hükümet 'Uzlaşılan Görüş Birliklerini Reddeden ve Kelime Oyunu Yapan Türk Tarafıdır' Diyor" başlığı altında özetledi.


Alithia ise "BM Genel Sekreteri'nin Raporu Endişe Kaynağı... Partiler Soru İşaretleri Ortaya Koyuyor, Hükümet Sakinleştiriyor" ve Simerini "Muhalefet Barış Gücüyle İlgili Rapor Işığı Altında Maharetleri Şikayet Ediyor... Tavizlerin 'Kilitlenmesi'... Hükümet Sözcüsü Rapor Taslağında Görüş Birliklerinin Kaydına İlişkin İfade Olmadığını Söylüyor" başlığını kullandı.


(ŞA/HA)


 
10 Ocak 2013 Perşembe 10:22
Okunma: 716
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu