Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Bm'nin Kıbrıs Raporundan Mesaj"

"Bm'nin Kıbrıs Raporundan Mesaj"

Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün Görev Süresinin Uzatılmasına İlişkin Hazırladığı Rapor Taslağı İçerisinde Özellikle Güney Kıbrıs'a Birçok Mesajın Bulunduğu Belirtildi.

 
 
Fileleftheros gazetesi, "Oyunun Sonuna İlişkin Dersler- BM'nin UNFICYP İle İlgili Teknokratik Raporundan Birçok Mesaj" başlıklı haberinde, BM'nin Genel Sekreter'in daha önce açıkladığı UNFICYP'e ilişkin rapor taslağında özellikle Lefkoşa'ya birçok mesaj gönderdiğini yazdı.

Gazete, raporun daha çok "teknokratik" olarak nitelendirilmesine karşın, bunun özellikle Ocak ayındaki yeni üçlü görüşme ışığında net bir şekilde siyasi mesajlara sahip olduğunu belirtti.

Daha önceki raporlardan değiştirilen ve seferber edilen ifadelerin BM'nin "oyunun sonuna" ilişkin zamanın yaklaştığını düşündüğünü teyit ettiğini yazan gazete, rapor taslağında ilerlemeye ve liderlerin Long Island'daki çözümün mümkün olduğu mesajına ilişkin ifadelerin bulunduğunu belirtti.

BM'nin rolünün yeniden değerlendirilmesine çok yakın olduğunun görülmekte olduğunu yazan gazete, bunun Barış Gücü'nün statü değişikliğine veya ayrılmasına atıfta bulunduğunu, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in baş başa görüşmelerinde UNFICYP'in ayrılması veya çekilmesi konusunun Rum tarafına yönelik baskı unsuru şeklinde kullanılmasının mümkün olduğunu söylediğinin de bilinmekte olduğunu anımsattı.

Habere göre rapor içerisinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin değerinin düşürülmesine ilişkin, rapor taslağında değişikliklerin yapılıp yapılmayacağından bağımsız olarak, net bir eğilim de bulunuyor.

Rapor taslağında, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamına ilişkin değinme noktasını teşkil eden (geçmiş raporlarda yer alan) 186 sayılı karara değinilmemesinin mesaj göndermekten başka bir şey olmadığını yazan gazete, (rapor içerisinde) Kıbrıs Cumhuriyeti'nin nitelendirildiği "Kıbrıs Rum tarafının doğalgazın tespit edilmesine ilişkin araştırma başlatması" ifadesinin de mesaj teşkil ettiğini belirtti.

Rapor atıfta bulunularak doğalgaz araştırmalarının başlamasıyla Türklerin neden olduğu "gerilim" konusunu, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yüklendiğini, gerilimin artmasının ise "Lefkoşa'nın, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde hidrokarbon yataklarına ilişkin araştırma sondajları başlatmasıyla" ilişkilendirdiğini yazan gazete, aynı zamanda BM'ye yönelik girişimlerde bulunan Kıbrıs Rum tarafıyla aynı şeyi yapmayıp Türk tarafının tutumunu kayda geçirdiğini belirtti.

Gazete rapor taslağında, Güney Kıbrıs'ın (doğalgaz araştırma) kararının, yasa dışı faaliyetlerin, ada üzerindeki ve çevresindeki doğal kaynaklardan faydalanılmasında Kıbrıs Türk toplumunun haklarının peşin hükme bağlandığını addeden Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'nin güçlü tepkisiyle karşılaştığından da bahsedildiğini belirtti.

RAPOR TASLAĞINDA İKİ DEĞİŞİKLİK

Politis gazetesi, Rum Yönetimi'nin, BM rapor taslağın ilişkin olarak gerçekleştirdiği girişimler ve yaptığı baskıların, sonuç getirdiğini ve rapor taslağında iki önemli değişikliğin yapıldığını yazdı.

Gazete, Rum Haber Ajansı'nın(KİPE) bilgilerine dayanarak değiştirilen ilk noktanın, rapor taslağında yer almayan BM Barış Gücü'nün mevcudiyeti ve görev yetkilerini belirleyen  186/1964 sayılı Güvenlik Konseyi kararıyla ilişkili olduğunu bu kararın; rapor taslağına eklendiğini belirtti.

Değişiklik yapılan bir diğer noktanın ise "Kıbrıs Rum tarafının araştırmalarına" yönelik ifadeye ilişkin olduğunu belirten gazete bundan; "Kıbrıs Rum tarafı" ifadesinin çıkarıldığını ve sadece genel olarak araştırma sondajlarına değinildiğini yazdı.

Habere göre diplomatik bir kaynak (KİPE'ye) yaptığı açıklamada bu gelişmeden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Rum Yönetimi'nin temel taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

Aynı kaynak, 186 sayılı kararın Türkiye ve Kıbrıs sorununu sadece iki toplumlu meseleye dönüştürmek isteyenler için büyük bir "diken" olduğunu da ifade etti.

AKEL RAPOR TASLAĞINI DEĞERLENDİRDİ

Haravgi gazetesine göre AKEL, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin rapor taslağını değerlendirdi.

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis konu hakkında yaptığı açıklamada Rum Yönetimi'nin; Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ve gerçekleri doğru ve adil bir şekilde yansıtacak olan Güvenlik Konseyi'nden dengeli bir karar çıkması için, raporda iyileştirmeler yapmak adına koordineli çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Bu raporda(taslakda), olumlu unsurların yanı sıra olumsuz ifadelerin de yer aldığını ifade eden Lukaidis, olumlu unsur olarak BM Genel Sekreteri Ban'ın, Green Tree'deki görüşmelerin bitiminde ifade ettiği uluslararası konferansa gidilebilmesi için Kıbrıs sorununun iç boyutlarının çözümlenmesi gerektiği ifadesini yinelemesini gösterdi.

Lukaidis olumsuz unsur olarak ise araştırma sondajlarına yönelik olarak "Kıbrıs Cumhuriyeti" yerine Kıbrıs Rum tarafı ifadesinin kullanılmasını ve bu yöndeki gerilimin artmasını Türkiye'ye mal etmemesini gösterdi.

PASCOE'NİN AYRILMASI RUM BASININDA

Simerini gazetesi aralarında BM Genel Sekreteri yardımcısı Lynn Pascoe'nin de bulunduğu birçok BM Genel Sekreterlik yetkilisi ile yardımcısının değiştirileceğine ilişkin habere yer verdi.

Haberi "Bye Bye Pascoe" şeklinde veren gazete, Pascoe'yi; Kıbrıs meselesinde, "en tehlikeli kişilerden" biri olarak nitelendirdi.

Gazete Pascoe'nin Şubat ayı sonuna kadar görevinden ayrılacağı ve yerine bir Amerikalının atanacağını da yazdı.

 
3 Aralık 2011 Cumartesi 14:54
Okunma: 569
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu