Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm'nin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki Üyesi Girod Simerini'ye Konuştu...

Bm'nin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki Üyesi Girod Simerini'ye Konuştu...

Lefkoşa, 28 Nisan 12 (T.a.k): Bm'nin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki Üyesi Christophe Girod, Kayıplar Konusu Hakkında Simerini Gazetesine Demeç Verdi..

 
 
Bm'nin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki Üyesi Girod Simerini'ye Konuştu...

Haberi "Enstitüye Ateş Ediyor" başlığıyla yayımlayan gazete, Girod'un gazeteye yaptığı açıklamalarla "yangına körükle gittiği" yorumunda bulundu.

Gazeteye açıklamasında, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün, kayıpların kimlik tespiti programını üstlenmek için, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin standartlarını yerine getirmediğini dile getiren Girod, yurt dışında daha iyi laboratuarlar bulunduğunu belirtti.

Genetik Enstitüsünün, kimlik tespiti sürecinin doğru yapılması için, Otonom Komitenin uygulanması gerektiğini düşündüğü bazı koşulları kabul etmemekte olduğunu dile getiren Girod, Enstitünün, Komitenin ortaya koyduğu şartları kabul etmeyi ve sözleşmeyi imzalamayı sadece lafta kabul ettiğini ifade etti.

Girod, devamla, sözleşmenin imzalanmasını bir aydan fazla bir süredir beklemekte olduklarını belirtti.

Anlaşmanın başarısızlığa uğrayıp uğramadığı konusundaki bir soru üzerine ise Girod, "anlaşmanın başarısız olup olmayacağını bilmiyorum, çünkü Enstitü tarafından herhangi bir şekilde bilgilendirilmedik" şeklinde konuştu.

Bununla birlikte, Enstitünün kararını daha fazla beklemeyeceklerini dile getiren Girod, kayıpların kimlik tespiti sürecinin yeniden başlaması gerektiğini belirtti.

Yurt dışındaki herhangi bir laboratuarla henüz anlaşmadıklarını da dile getiren Girod, ancak başka ülkelerde, Otonom Komitenin standartlarını yerine getiren birçok ilgili bulunduğunu ifade etti.

Gazeteye göre, kararın BM'nin özel bir komitesi olan "UNBP'ye" ait olduğunu söyleyen Girod, kendilerinin rolünün sadece değerlendirme kriterlerini belirlemek olduğunu ekledi.

Çok yakında her şeyin çözüleceğini dile getiren Girod, projeye Enstitü ile veya Enstitü olmadan devam edeceklerini dikkati çekti.

Gazete, Girod'un, Enstitü'nün Yönetim Kurulu Başkanına ve Müdürüne küfür edip etmediğini ise yalanlamadığı gibi, bunu teyit etmediğini de yazdı.

Girod, bu soruya yanıt vermeyeceğini, çünkü karşılıklı hakaret sürecine girmek istemediğini sözlerine ekledi.

"GENETİK MATERYALLERLE İLGİLİ MAHKEME HÜKMÜ"

Gazete "DNA İle İlgili Hüküm" ara başlığı altında ise, Rum mahkemesinin dünkü kararının, Girod'un, kayıp kemiklerinin tespitini yurt dışındaki bir laboratuarın üstlenmesiyle ilgili beklentileri konusunda güçlü bir engel teşkil ediyor gibi görünmekte olduğunu yazdı.

Bahse konu kararın, Vasilis Pandazis isimli bir kayıp yakınının genetik materyallerinin Kıbrıs içinde veya dışında nakledilmesini yasaklamakta olduğunu kaydeden gazete, Pandazis'in, bu başarının daha fazla kayıp yakınının aynı şeyi yapmasına yol açabileceğini dile getirdiğini belirtti.

Gazeteye göre Pandazis, bu kararın, kimlik tespitlerinin Kıbrıs'ta kalması için Otonom Kayıp Şahıslar Komitesine yönelik bir baskı unsuru olarak işlev gösterebileceğini sözlerine ekledi.

"KAYIP YAKINLARI DNA'LARINI VERMİYOR"

Kimlik tespitlerinin, herhangi bir şekilde yurt dışındaki bir enstitüye taşınmasının zarar verici olacağını dile getiren Pandazis, kimlik tespit sürecinin, kayıp yakınlarına zaman takvimleri ve kaliteyle ilgili herhangi bir güvence verilmeden yurt dışına nakledilmesine karar verilmesinin akabinde "kayıp olan kardeşinin kaderini/akıbetini kendi ellerine almaya karar verdiğini" belirtti.

Dava duruşmasının 18 Mayıs'ta görüleceğini belirten gazete, Enstitüsünün o zamana kadar, Vasilis Pandazis'in genetik materyallerini "Kıbrıs Cumhuriyeti" de dâhil olmak üzere, hiç kimseye veremeyeceğine dikkati çekti.

Gazeteye göre Pandazis, mahkemenin yasaklama kararının öneminin, daha fazla kayıp yakınının bu yola başvurmasına neden olacak olması olduğunu belirtti.

"BİZİ DESTEKLEMİYORLAR"

Gazeteye göre, "Tüm Kıbrıs Kayıp Yakınları Derneği" ve Otonom Kayıp Şahıslar Komitesine eleştirilerde de bulunan Pandazis, gelişmeler yaşanırken, hiç bir yetkilinin Kayıp yakınlarının yanında durmadığını belirtti.

Rum tarafının Otonom Komitedeki üyesi Aristos Aristotelus'la defalarca görüşmek istediklerini ifade eden Pandazis, Aristotelus'un kendilerini görmekten kaçındığını söyledi.

"KAYIP YAKINLARI BİR BİR HAYATINI KAYBEDİYOR"

Kayıp yakınlarının, kimlik tespiti sürecinin yeniden başlaması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını, aynı zamanda Enstitünün işinin "olağanüstü" olduğunu düşündüklerini ifade ettiklerini söyleyen Pandazis, kayıp yakınlarının bir bir hayatını kaybetmekte olduğuna dikkati çekti.

Pandazis, kayıp kalıntılarını teslim alacak insan kalmayacağını, o yüzden kendisinin bu yolu izlediğini sözlerine ekledi.

Bu arada haberde, "Tüm Kıbrıs Beyan Edilmemiş Esirler ve Kayıp Yakınları Komitesi'nin", Otonom Komite ile Komitenin 3'üncü üyesi Girod'u yaralama eğiliminde olan çeşitli faaliyetleri kınadığı ifade edildi.

Haberde, "Tüm Kıbrıs Beyan Edilmemiş Esirler ve Kayıp Yakınları Komitesi'nin", konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğini ifade ettiği de belirtildi.

"SÖZLEŞMENİN PAZARTESİ İMZALANMASI BEKLENİYOR"

Alithia ise "Kimlik Tespitleriyle İlgili Ümitler" başlıklı haberinde, kimlik tespitlerinin devamına ilişkin sözleşmenin, önümüzdeki Pazartesi günü imzalanmasının beklendiğini yazdı.

Haberde, BM'nin, Otonom Komitedeki temsilcisi Chritophe Girod'un sözlü bir şekilde saldırıya uğramasından rahatsız olduğu da belirtildi.

Politis ise "(Sözleşmenin İmzalanması) Girod'un Elinde" başlıklı haberinde, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün, kimlik tespiti programıyla ilgili sözleşmeye eşlik eden metne olumlu yanıt verdiğini yazdı.

"Topun" ve nihai yanıtın şu an Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi "sahasında" bulunduğunu kaydeden gazete, Otonom Komitenin 3 üyesinin, özellikle de Girod'un, önümüzdeki 24 saat içerisinde, Otonom Komite ile Enstitü arasında yaşanan onca şeyden sonra, sadık bir işbirliği olmasının mümkün olup olmadığına karar vereceklerini bildirdi.

Kimlik tespitlerini gerçekleştirmekte olan laboratuarın başkanı Marios Kariolu'nun da, Enstitü ile Komite arasında sözleşme imzalanmasına razı olduğunu yazan gazete, Enstitünün ise Girod'la herhangi bir problemi olmadığını dile getirdiğini kaydetti.

(İY/HA)              

 
28 Nisan 2012 Cumartesi 11:24
Okunma: 817
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu