Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Bm'nin Taraflara Verdiği Görüşler Rum Basınında

Bm'nin Taraflara Verdiği Görüşler Rum Basınında

Bm'nin Fikir Paketini Önce Eroğlu, Sonra Hristofyas Aldı.

 
 
Bm'nin Taraflara Verdiği Görüşler Rum Basınında
"MÜLKİYET VE YÖNETİMLE İLGİLİ BOL ALTERNATİFLİ FİKİR DEMETLERİ MÜLKİYETİ BİR NOKTADA TOPRAĞA BAĞLIYOR"


Lefkoşa, 12 Mart 12 (T.A.K.): BM'nin Kıbrıs müzakerelerine  ilişkin yeni formülünü müzakere masasına koyduğu bildirildi.


Politis "Downer Fikirleri Masada... Mülkiyet Toprak Başlığıyla Bağlandı... Perde Gerisi: Önce Eroğlu'nun Ardından Da Hristofyas'ın Aldığı Fikirler Öfkelendirdi" başlıklarıyla manşete taşıdığı haberinde, BM'nin iki hafta önce de taraflara biri mülkiyet, biri de yönetim başlığında iki fikir paketi verdiğini hatırlattı.


Gazete, BM'nin müzakerelerdeki çıkmazı kırma amaçlı son çabasının  iki tarafın bu öneri demetleri üzerinde müzakere denemelerine dayandığını, öneri demetlerinin pek çok alternatif formül ve seçenekten oluştuğunu yazdı.


Bu fikirlerde mülkiyetin, Rum idaresi altında geri dönebilecek göçmenlerin sayısı düzeyinde toprakla bağlandığına işaret eden gazete, BM'nin çizgisini "Toprak ayarlamaları ile geri dönecek Kıbrıslı Rum sayısı ne kadar yükselirse, mal takası da o kadar yükselecek ve Kıbrıs Türk idaresi altındaki mülklerin iadesi azalacak" sözleriyle özetledi.


BM'nin "yönetim" konusunda ise, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "çapraz oy" konusunda gerilediğini  teslim ettiğini ve bu maddenin uygulanma dönemi açısından alternatif öneriler ortaya koyduğunu  yazan gazete, "Fikir Bombardımanına Tuttular... BM'nin Mülkiyet ve Yönetimle İlgili Köprüleri İki Tarafın Elinde" başlığıyla iç sayfasında detaylandırdığı haberinde özetle şunları yazdı:


"BM'nin mülkiyet ve yönetim başlıklarında çalıştığı iki öneri veya fikir demeti yaklaşık iki haftadır Derviş Eroğlu ve Dimitris Hristofyas'ın elinde bulunuyor. Bu BM'nin, iki taraf arasındaki bahse konu başlıklarda gözlemlenen uçurumun üzerine köprü kurmaya yönelik son çabasıdır. Bu çaba,  Aleksander Downer'ın Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans çağrılıp çağrılamayacağına ilişkin değerlendirme raporundan hemen önce tamamlanacak.


Müzakerelerde konuşulanlar hakkında içeriden bilgi alan kaynaklar gazetemize, bahse konu fikir demetlerinin büyük ölçüde iki tarafın müzakere masasına koyduğu tezleri içerdiğini ancak Kıbrıs aidiyetli diyalog prosedürünün batağa saplandığını ve bu iki başlıkta ortak zemin bulma hedefiyle BM uzmanlarının bu tezler üzerinde çok çalıştığını söyledi.


Aynı kaynaklar, mülkiyetle ilgili fikirler demetinin mülkiyetin toprak yönüyle bağlanması tezini kabul edip saygı gösterirken, mülklerin takası konusundaki (sorunun halli için doğru formül görülüyor) Kıbrıs Türk tezi ile olabildiğince çok Rum'un geri dönmesiyle ilgili Rum tezinin birleştirilmeye çalışıldığına işaret ettiler.


Yönetim başlığı ve bu başlığın dikenini oluşturan dönüşümlü başkanlık ile çapraz oy konusundaki fikirler ise, Eroğlu'nun çapraz oydan caydığına ilişkin Rum argümanını kabul ediyor görünüyor.


Şu anda yönetim başlığında BM'nin fikirler terazisi, Kıbrıs Türk tarafının çapraz oy ile dönüşümlü başkanlıktan geri adım attığı değerlendirmesinden yana ağır basıyor. Bu olgu da söz konusu demette yer alan alternatif senaryolar açısından pusula işlevi gördü.  Aynı bilgilere göre, senaryolardan biri dönüşümlü başkanlık ve çapraz oy sisteminin otomatikman uygulanmasını öngörürken; bir diğeri geçiş dönemi aşamasının idamesini ve bu modelin uygulanmasıyla senatonun onayına sunulması öngörülüyor. Kıbrıslı Rum Başkan ve Kıbrıslı Türk Başkan Yardımcısı konusunda alternatif model de var.


İki tarafa verilen fikir demetleri, BM uzmanları tarafından üzerlerinde saatlerce düşünülüp işlenmiş görünüyor. Tam da bu nedenle bu demetler, müzakere edilmekte olan iki başlığın bir çözüm versiyonunun ötesinde şeyler içeriyor. Her bir taraf, sunulan A, B veya C senaryosuna 'kanca atabilir' ancak seçtiği senaryonun unsurları tek tek müzakere edilmek zorunda. Bu müzakerede de al-ver prosedürü anahtar rol oynuyor. Ancak edindiğimiz bilgilere göre al-ver prosedürü henüz uygulanmadı.


Bize izah edildiğine göre mülkiyetle ilgili öneriler, iki çözüm senaryosundan başka her biri çok sayıda kriterden ve mülkiyet anlaşmazlıklarının çözüm tedavilerine ilişkin seçeneklerden oluşuyor.  Aslında mülkiyetle ilgili fikir demeti iki taraf açısından pek çok seçenek içeriyor. Örneğin, toprak ayarlaması ile Kıbrıs Rum idaresi altında geri dönecek göçmen sayısı göstergesi ne kadar yükselirse (yani Kıbrıs Türk tarafı toprakta ne kadar bonkör olursa)  mülk takasının uygulanma göstergesi o kadar yükselecek ve mülk iadesi düşecek.


Bu çerçevede mülkiyetle ilgili fikir paketi mülklerle ilgili tedavi görevini üstlenecek Tazminat Komisyonunun şart ve işleyiş kriterleri gibi iki tarafın müzakere masasına koyduğu işlenmiş veya 'iyice çiğnenmiş' önerilerden oluşuyor. Yine,  özgür bölgelerdeki bakımsız kalan Kıbrıs Türk mülklerinin iyileştirilmesi ve bu taşınmazların satılarak veya doğrudan Kıbrıslı Rumlara verilerek bu çabada (maddi kaynak bulma) değerlendirilmesi gibi tamamen tazminat ayağı için maddi kaynak bulunmasıyla ilgili fikirler de var.


Alternatif senaryolardan birine göre, mülk takası ilgili Kıbrıs Türk tezine dayanıyor ancak bu birimler (mal sahipleri) düzeyinde değil toplu zeminde nitelendirilen takastır. Bugün işgal bölgelerinde orman alanlarına dahil olan veya 1974 öncesinde de hali mülklerden olan taşınmazlara özel değerlendirme yapılıyor."


BM'NİN FİKİRLER PAKETİNİ ÖNCE EROĞLU ALDI...


Haberin "Fikirler Konusunda Karşılıklı Öfke... Önce Derviş Eroğlu Aldı Sonra Da Dimitris Hristofyas"  başlıklı bölümünde, BM'nin iki tarafı kendi hazırladığı yakınlaştırıcı fikirler çerçevesinde müzakereye sokma kararını Greentree-2 zirvesinin hemen ardından uygulamaya koyduğunu yazan gazete, özetle şunları aktardı:


"İki tarafın mülkiyet müzakeresi dilinde dahi anlaşamadığını saptayan ve yönetim başlığındaki çıkmazı da gören Downer, geçen temmuz ayında Cenevre'deki üçlü görüşmede uzlaşılan BM'nin yükseltilmiş rolü silahını çıkardı. Elbette bu, BM'nin ilk müzakere masasına köprü kurucu fikirler veya öneriler atması değil. Ancak bunu muhtemelen ilk kez, Kıbrıs sorununun bu iki başlığıyla ilgili kapsamlı çözüm formülleriyle yapıyor.


Downer, köprü kurucuı fikirlerin kendisini ve iki tarafı çok taraflı konferansa götüreceği gibi sahte bir duyguya da kapılmış değil. Ancak iki tarafın fikirler konusunda müzakerede takınacağı tavır Downer'ın mart sonunda hazırlayacağı Genel Sekreter'e yönelik raporda, belki bir sorumluluk yükleme çabası çerçevesinde yorumlanabilir. Halen Kıbrıs sorununu ve müzakereleri 2013'de 'buzdolabından çıkarma' düşünceleri olan BM bunca yıl yapılan çalışmalara yatırım yapmak istiyor.


"GİZLİYDİ"


Edindiğimiz bilgilere göre Downer grubu mülkiyet ve yönetimle ilgili yakınlaştırıcı fikir demetlerini iki liderin 28 Şubat'taki görüşmesinden birkaç gün önce Kıbrıs Türk tarafına verdi. O gün gazetemiz, BM'nin öneri paketleri sunma niyetinde olduğuna ilişkin bilgileri yayımlamıştı. Görüşmenin tamamlanmasından sonra Başkan Hristofyas, gazetemizin yayınını da yorumlayarak  haberin içeriğinden rahatsız göründü.  Liderler görüşmesi sırasında yaşananlar ve BM'nin kendisine niyetinden bahsetmemiş olması Hristofyas'ın öfkesini artırmış görünüyor.


Görüşmede Eroğlu Hristofyas'a (Downer'ın önünde) kendisinin kendi paketini aldığını söylemiş görünüyor. Bu söylem Downer'ı sıkıntıya soktu, Başkan Hristofyas izahat istedi. Sonraki günlerde de Kıbrıs Rum tarafı kendi fikirler paketini aldı.


Görüşme sonrasında Hristofyas gazetemizin ilgili haberini yorumlarken 'Bize bununla ilgili hiçbir imada bulunulmadı. Politis'in kimlerle ne temaslar yaptığını bilmiyorum. Politis, günün sonunda pek çok şeyin ön habercisidir. Biz halen bununla ilgili bilgi almadık' dedi.


Öte yandan Eroğlu işgal bölgelerinde yaptığı açıklamada, BM'nin yalnız Kıbrıs Türk tarafıyla 'oynadığını' düşünerek Rum tarafının fikirler paketini almamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.


(ŞA/GÜR)


 
12 Mart 2012 Pazartesi 10:30
Okunma: 526
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu