Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "bölünmez Egemenlik" İfadesinin Anahtar Olduğu İddiası

"bölünmez Egemenlik" İfadesinin Anahtar Olduğu İddiası

Downer Temaslarına Başladı.

 
 

Lefkoşa, 10 Aralık 13 (T.A.K): Kıbrıs sorununa ilişkin çalışmaların devam ettiği bununla birlikte Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafının sunduğu, ortak açıklamaya ilişkin son taslağa, vereceği yanıtla, her şeyin değerlendirileceği savunuldu.

Fileleftheros gazetesi "Kıbrıslı Türkler İpleri Geriyor- Anahtar "Bölünmez Egemenlik", Belirsizliklere İlişkin Çekinceler" başlıklı haberinde elde ettiği bilgilere dayanarak, Kıbrıs Rum tarafı için anahtar-kelimenin, "tek ve bölünmez egemenlik" olduğunu ancak Türklerin bu konu hakkında düne kadar herhangi bir görüş belirtmediğini savundu.

Gazete manzaranın, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı yapacağı görüşmeler sırasında muhtemelen bugün netleşeceğini yazdı.

Rum tarafının, sunmuş olduğu taslağın kabul edilmemesi durumunda bunu çekeceğini ve bundan sonra müzakere zemini olarak, karar taslaklarına atıfta bulunacağının anlaşıldığını yazan gazete son 24 saat içerisinde taslaklar teatisinde bulunulduğunu ve bunların içeriğinden, Kıbrıs sorununun temel boyutlarına değinen konularda, birçok belirsizliğin bulunduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Ortak açıklamanın içeriği konusunda anlaşmaya yol açacak anahtar kelimenin "tek ve bölünmez egemenlik" olduğundan bahseden gazete başrolde BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in bulunmasıyla çalışmaların sürdüğünü yazdı.

BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, dün, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ ve Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile ayrı ayrı bir araya geldiğini yazdı.

Gazete Downer'in bugün ise liderlerle bir araya geleceğini anımsattı.

"Merkezi hükümetin yetkilerini özlü olarak belirlemeksizin, kurucu devletlerin yerine getireceği, geriye kalan yetkiler konusunun kaydedilmesi(listeye alınması)" yönünde endişe bulunduğunu belirten gazete "Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan doğacak egemenliğe" ilişkin ifadenin de yer aldığını, bununla birlikte egemenliğin genellikle halktan doğduğunu yazdı.

Politis gazetesi " Derviş'i Bekleyerek-Kıbrıslı Türkler Kıbrıs Rum Tarafının Ortak Açıklamaya İlişkin Önerisini İnceliyor-Downer Kıbrıs Rum Tarafının Yapıcı Önerisinden Memnun-Herkes Pazar Akşamından Bu Yana Derviş Eroğlu'nun Yanıtını Bekliyor" başlıklı haberinde Rum Yönetimi'nin, ortak açıklamaya ilişkin sunmuş olduğu son önerilere ilişkin olarak Kıbrıs Türk tarafının yanıtını beklediğini yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının yanıtı beklenirken, perde gerisinde ve önündeki temasların da devam ettiğini yazan gazete Ada'ya Pazar günü gelen BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in ise temaslarına başladığını belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak son günlerdeki diyaloğun, BM grubunun, yaklaşık bir hafta önce, her iki tarafın, belirli noktalara sırasıyla yorumlarını ve karşı önerilerini kaydetmesiyle, iki müzakereciye sunduğu önerilerle ilgili olduğunu yazdı.

Gazete son belge ile birlikte, son iki ayda tarafların teati ettikler taslak sayısının 33 olduğunu da savundu.

Habere göre BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, dün saat 15:30'da Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis, saat 18.30'da ise KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ ile bir araya geldi.

Downer'in bu sabah 09:00'da ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Downer, saat 11:00'de ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşecek.

Habere göre bazı kaynaklar gazeteye yaptıkları açıklamada, "Kıbrıs Türk tarafının, Anastasiadis'in, AB çerçevesinde,  tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası temsiliyetin garanti altına alınacağı iki toplumlu, iki kesimli bir federasyon için talep ettiği ifadeyi artık kabul ettiğini ve buradan ancak bazı noktaların açıklığa kavuşturulmasına ilişkin çabaların da buradan itibaren başladığını" ifade ettiler.

Gazete Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "bu bariz zemini olduğu şekliyle kabul etmemekte ısrarlı olduğunu, bunun da Kıbrıs Türk tarafı çevrelerinde ve Ankara'da hoşnutsuzluk yarattığını" ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, bilindik anlaşmazlıklarına paralel olarak herhangi bir sonuca varılmasını engelleyen yeni bir anlaşmazlığın ise Kıbrıslı Türklerin önerisinden ortaya çıktığını savunan gazete bunun da kurucu devletlerin yasalarının, federal devletin yasalarının daha alt derecesi(ikincil) şeklinde addedilmemesi yönünde olduğunu, bu önerinin de, örneğin, federal yasayla ilgisi olmayan anlaşmaların imzalanması olanağının devletlerde kalmasını hedeflediğini belirtti.

Alithia gazetesi, uluslararası toplumun(BM, AB ve ABD) yardımıyla, müzakerelerin yeniden başlaması için ortak açıklama metninde uzlaşma sağlanmasına yönelik perde gerisindeki faaliyetlerin yoğunlaştığını yazdı.

Haberi "Eroğlu Kararlı- Kıbrıslı Türk Lider Bölünme Egemenlik ve Devletlerin Yetkilerinin Federasyon Anayasasından Kaynaklanmasını Kabul Etmiyor" başlıklarıyla verdiği haberinde Pazar günü Ada'ya gelen Downer'in, dün gerçekleştirdiği temaslarına yer verdi.

Gazete amacın, Downer'in adadan ayrılmadan önce(ilk planlama 13 Aralık) ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun KKTC'yi ziyaret etmesinden önce ortak açıklama konusunda bir uzlaşmaya varılması olduğunu yazdı.

Kıbrıs Rum tarafının, ortak açıklamada hala var olan anlaşmazlıklara köprü kurulması amacıyla karşı öneri sunduğunu anımsatan gazete Kıbrıslı Türklerin bu konudaki tepkisinin(yanıtının) beklendiğini yazdı.

Gazete ortak açıklama konusu üzerinde hemen hemen anlaşmaya varıldığı şeklindeki bilgilere karşın Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun katı tutumunu sürdürdüğünü ileri sürdü.

Gazete ayrıca dün akşam geç saatlere kadar iki taraf arasındaki anlaşmazlıkların "uzlaşmaza" benzediğini de savundu.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, "bölünmez egemenlik ile (kurucu) devletlerin yetkilerinin federasyonun anayasasından doğmasını(kaynaklanmasını)" kabul etmediğini savundu.

Simerini gazetesi ise "ANT 1" TV'nin yayımına dayanarak Kıbrıs Rum tarafının (ortak açıklama) taslak içerisinde yer almasını istediği maddelerden bazılarına yer verdi.

Buna göre Rum tarafı taslak içerisinde şunları yer almasını istedi:

"a)Statüko kabul edilemez; b)Çözüm, bölgeye ve insan haklarına saygı duyulması ve iki toplumun ayrı kimliğiyle, özellikle Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rumlara fayda getirecek; c) Birbirine bağımlı bir biçimde masadaki tüm başlıkların açık olmasıyla iki tarafın, sonuç verici müzakereler için yapılandırılmış bir diyaloğa müdahil olması; d) Amaç en kısa zamanda sorunun çözümlenmesi, çözüm, ayrı ayrı referanduma sunulacak; e)Çözüm, BM kararlarında ve Doruk Anlaşmalarında öngörüldüğü gibi siyasi eşitliğe dayalı, iki kesimli, iki bölgeli federasyon olacak; Birleşik Kıbrıs AB ve BM üyesi olacak; F) Birleşik Kıbrıs tek uluslararası hukuki temsiliyet ve bölünmez olan egemenliğe sahip olacak ve bu Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan eşit bir şekilde gelecek(kaynaklanacak); G) Kıbrıs vatandaşlığı(uyruğu) tek olacak ancak devletin tüm vatandaşları buna paralel olarak, Kıbrıs uyruğunun yerine geçmeyecek iç düzenlemeyle  Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum vatandaşı olacak ; H)Merkezi hükümetin yetkileri, devletlerin yerine getireceği geriye kalan yetkileri belirleyecek olan anayasada belirlenecek, federal yasalar, devletlerin egemenlik içerisindeki  yasalarına hakim olmayacak; I)Birleşik Kıbrıs iki kurucu devletten oluşacak  İ)Müzakereler, her şey üzerinde anlaşmaya varılmadan hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmadığı ilkesine dayalı olacak".

ANASTASİADİS PARTİLER BİLGİLENDİRDİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün, Rum siyasi partilere, Kıbrıs sorunu ve ortak açıklamada mutabakat arayışlarındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler Rum Başkanlık Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda, Anastasiadis'in, bu dönemde masada bulunan önceki taslaklar konusunda bilgi verdiğini, DİKO, EDEK, EVRO.KO ve Rum Çevrecilerin, yoğun endişelerini dile getirirken DİSİ partisinin, Hükümet ile aynı paralellikte hareket ettiğini yazdı.

Gazete endişelerin, tuzaklar gizleyen belirsizliklerle ilgili olduğunu belirtti.

STİLYANİDİS AÇIKLAMA

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Anastasiadis'in, Rum siyasi parti başkanlarına, özellikle ortak açıklamaya ilişkin son istişareler hakkında bütünlüklü bir bilgilendirme yaptığını ifade etti.

Bazı düşünceler ve endişelerin bulunduğu ve bunların dile getirildiğini söyleyen Stilyanidis, görüşmenin içeriği konusunda açıklama yapılmamasının tercih edildiğini zira çok önemli bir dönemeçte bulunulduğunu bu nedenden dolayı kamu oyu önünde bir müzakere yapılmasının doğru olmayacağını belirtti.

BM'nin taslağının partilerin önüne konup konmadığı sorusuna Stilyanidis, sadece bir değil, iki, üç belgenin-BM'den olmayan-bulunduğunu söyledi.

Rum siyasi partilerin, istişare halinde olan bazı belgeler konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiğini belirten Stilyanidis, Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya çok yakın iken, aynı anda çok da uzak olunmasının mümkün olduğunu bu nedenden dolayı bir kelimenin bile birçok şeyi değiştirebileceğini ifade etti.

PARTİLER

Habere göre DİSİ'yi toplantıda temsil eden Başkan Vekili Lefteris Hristoforu, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından, Kıbrıs sorununa ilişkin özlü müzakerelerin başlamasına yönelik ortak açıklamanın yayımlanması konusunda mutlak bir şekilde bilgilendirilmelerinin ardından, Anastasiadis'e yönelik desteklerini sürdürdüklerini belirtti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu açıklamasında, şu anda ortak bir anlaşmaya varılması için kat edilmesi gereken uzun bir mesafenin bulunduğunun görülmekte olduğunu söyledi.

Kiprianu, bir sonucun bulunmadığını belirtmek istediğini dile getirerek Rum tarafının sunmuş olduğu öneriye Kıbrıs Türk tarafının yanıtının beklendiğini bununla birlikte konu hakkında kamu oyu önünde görüş belirtmeyeceğini ifade etti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise açıklamasında, toplantı içerisinde söylenenlere değinmesinin söz konusu olmadığını söyleyerek DİKO'nun, Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmelere yönelik görüşlerini sunduğunu belirtti.

KS EDEK Başkan Vekili Marinos Sizopulos, partisinin "ortak açıklamanın net olması gerektiğini ve yapıcı belirsizliklerin olmaması gerektiği" şeklindeki görüşünün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e teyit edildiğini ifade etti.

EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, yapılan bilgilendirme içerisinde, birçok endişenin bulunduğunu belirterek tüm sürecin gelişim halinde olması nedeniyle çok şey söylenmemesi gerektiğini belirtti.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis ise açıklamasında Türklerin, ilk tezlerinde ısrarlı olduklarını bununla birlikte gelişmelerden kötümser olduklarını da ifade ettiklerini belirtti.

Perdikis, "Özellikle Türklerin faaliyetleri, Barbaros gemisiyle tahrikler, Kasulidis'in güya açıklamalarıyla imaj yaratma hilelerinden" endişe duyduklarını ileri sürdü.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY'DEN ANASTASİADİS'E MEKTUP

Alithia gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kasım ayında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e mektup gönderdiğini doğruladığını yazdı.

Habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Kıbrıs sorununun çözümlenmesi gidişatında hızlı bir ilerleme sağlanması temennisini dile getirdiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ayrıca ABD'nin, federal bir çözüm çerçevesinde Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine yönelik BM himayesindeki çabalara destek verdiğini yineledi.

KASULİDİS'TEN YALANLAMA

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, çeviriden kaynaklanan yanlış anlamaları açıklığa kavuşturmak amacıyla  "Sabah" gazetesine verdiği söyleşinin bant kaydını(taslağını)dün basına verdiğini yazdılar.

Gazete, Kasulidis'in, söyleşiyi 6 Aralık'ta Sabah gazetesine verdiğini ayrıca bunun Pazar günü ise Kıbrıslı gazetesinde de  yayımlandığını anımsattı.

Kasulidis'in, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin içerisinde bulunduğu durumu değerlendirmesinin istendiğini, Kasulidis'in ise ortak açıklama konusunda çok yakında mutabakat sağlanacağına ilişkin iyimserliğini dile getirdiğini yazan gazete Kasulidis'in bu açıklamalarının "liderler arasındaki müzakerelerin gelecek hafta başlayacağı" şeklinde yansıtıldığını belirtti.

Gazete, Kasulidis'in, Türkçe sorulan ve Rum Enformasyon Dairesi gazetecisi tarafından Yunancaya tercüme edilen sorulara İngilizce yanıt verdiğini de anımsattı.

(FK/ŞEB)

**********

 
10 Aralık 2013 Salı 13:46
Okunma: 895
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu