Ana Sayfa » Kıbrıs » Bölünmüş Yolların Toplu Temel Atma Töreni Yapıldı

Bölünmüş Yolların Toplu Temel Atma Töreni Yapıldı

Saner: "bir İlke İmza Atarak 4 Adet Bolünmüş Yolun Temelini Atıyoruz...bu Bir Siyasi İçin Hayatının En Ender Günlerinden Biridir".

 
 
Bölünmüş Yolların Toplu Temel Atma Töreni Yapıldı

"KKTC ARTIK DÜNYA İLE AYNI DİLDE KONUŞMAK VE AKINTIYI ARKASINA ALIP GİTMEK ZORUNDA"

YILDIRIM: "KKTC'NİN VE KIBRIS TÜRKLERİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK GELECEĞİNİ AYDINLATMAK İÇİN NE LAZIMSA YAPMAKTAYIZ"

"İSTİKRAR VE GÜVENİN DEVAM ETMESİ HALİNDE KKTC HEDEFLERİNE DAHA ERKEN VARABİLİR"

Lefkoşa, 18 Şubat 13 (T.A.K.): Lefkoşa Çevre Yolu, Güzelyurt Çevre Yolu, Güzelyurt-Lefke, Girne-Alsancak -Lapta ve İskele- Çayırova bölünmüş yollarının toplu temel atma töreni gerçekleştirildi.

Lefkoşa-Güzelyurt Anayolu, Gönyeli Ağıllar kavşağında yer alan törende temel Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile TC Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım tarafından atıldı. Saner ve Yıldırım'a Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile bürokratlar ve müteahhitler eşlik etti.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Törene Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, TC Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile TC ve KKTC'li bürokratlar katıldı.Temel atımı sırasında havai fişek gösterisi yapıldı ve gökyüzüne kırmızı-beyaz balonlar bırakıldı. Projelerin tamamlanma tarihi olan 31 Aralık 2015 ise, Binali Yıldırım'ın müteahhitlerle yaptığı pazarlık sonucu 20 Temmuz 2015'e çekildi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, "Şu anda da KKTC de bir ilke imza atarak 4 adet bolünmüş yolun temelini atmak için toplanmış bulunuyoruz. Bu bir siyasi için hayatının en ender günlerinden biridir diye düşünüyorum" dedi.

Halka hizmetin hakka hizmet demek olduğunu kaydeden Saner, TC Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım'a da destekleri için teşekkür etti.

Bu sabah Gazimağusa İskele anayolunun açılısını yaptıklarını hatırlatan Saner, 2012 yılında 9 karayolu ihalesi yapıldığını ifade ederek bunları; Lefkosa -Kaymaklı, Gemikonağı-Yeşilırmak, Haspolat-Ercan kavşağı mevcut yolun yeniden yapımı;  Dipkarpaz- Dipkarpaz Balıkçı Barınağı Yolu, Turunçlu-Vadili Yolu ve Haspolat Sanayi Bölgesi Yolu olarak sıraladı.

Ankara kaynaklı projeler olan Güzelyurt-Lefke bölünmüş yolu, Alsancak- Güzelyali bölünmüş yolu, İskele Bafra bölünmüş yolu, Lefkosa Kuzey çevre yolunun temelinin bugün atılmakta olduğuna işaret eden Saner, "Yollarımızın emniyetini ve standardını yükseltme çalışmalarından olan 50 adet baş üstü levhayı Mayıs ayı sonu itibari ile tüm adaya yayacağız, ILS aletli iniş sisteminin açılısını inşallah da inşallah beraber tekrar yapacağız. Kısa zaman dilimi içerisine sığdırdığımız bu hizmetlerimize ekleyeceğimiz ve şu anda bakanlığımızın üzerinde ciddiyetle çalıştığı bir çok proje var" dedi.

Konuşmasında bazı istatistiki bilgiler de veren Saner, şu anda yolda seyir halindeki araç sayısının  156 bin 204 olduğunu kaydetti.

2003 yılında yoldaki araç sayısı 48 bin 374 ve bölünmüş yol miktarının 85 km olduğunu anlatan Saner, "2010 yılında yoldaki araç sayısı 137 bin 316 bölünmüş yol miktarı ise 124 km, 2012 yılında ise 156 bin 204 bölünmüş yol miktarı 187,6 km oldu. Yani 9 yılda 107 bin 830 araç trafiğe katılırken,  bizim ilk 7 yılda yapmış olduğumuz bölünmüş yol miktarı 39 km oldu. Son 2 yılda tamamladığımız yol miktarı 63,5 km, ihalesi devam eden yol miktarımız 4,5 kilometrelik Metehan-Alayköy güzergahıdır" dedi.

Saner, İhale edilen toplam 4  bölünmüş yolun 19 kilometrelik Güzelyurt-Lefke bölünmüş yolu, 10 kilometrelik Alsancak-Güzelyalı bölünmüş yolu, 15 kilometrelik İskele-Bafra bölünmüş yolu ve 15 kilometrelik Lefkoşa Kuzey çevre yolu olduğunu ifade etti.

Tüm bu yolların toplam maliyetinin 89 milyon 849 bin 155 TL olduğunu ve 31 Aralık 2015 tarihinde biteceğini belirten Saner şöyle devam etti:

"İhaleyi alan  konsorsiyum Gursesli İnş San TIC AŞ, AK ELİ İnşaat tic ltd şti ve NVS  inşaat sanayi ve ticaret şirketi. Gursesli şirketini KKTC'deki baraj yapımından tanıyoruz ve bildiğim kadarı ile iş programlarının önünde gidiyorlar. Bu yolları da 31 Aralık 2014 tarihine istiyoruz. Yani pazarlık yapacağız."

Son 3 yılda yapılan, şantiye halinde olan ve ihalesi tamamlanan bölünmüş yol uzunluğunun 125.5 km. olduğuna da işaret eden Saner, "Bu yolların da tamamlanması ile birlikte (2014 yılı sonu itibari ile) uzunluk 250,5 km olacaktır. Başlayacağımız ve inşallah yıl sonu itibari ile ihaleye çıkacağımız Girne Doğu Çevre Yolu  8 km, Girne Değirmenlik Dağ Yolu 19 km, Ercan-İskele Anayolu 40 km ve Dörtyol- Türkmenköy 8 km yolu var" dedi.

Saner, "Toplam 75 km bölünmüş yol daha ekleyerek 4 yılda toplamda 206,5 5 km bölünmüş yol inşası başlarken, devraldığımız124 km bölünmüş yol uzunluğuna 206,5 km 4 yıl içinde ekleyerek ilkemizdeki toplam bölünmüş yol uzunluğunu 330,5 km ulaştırıp KKTC de bölünmüş yollarla gidilmeyen nokta bırakmayacağız. 2015 sonu 330,5 km yol hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yollardaki emniyet tedbirlerinin artırılması ve standartların yükseltilmesi ile ilgili yapılan çalışmaların neticesinin trafik kazalarındaki hem can hem de mal kayıplarını azaltmak olduğunu vurgulayan Saner, "Bizler yolları bölmeye ve hayatları birleştirmeye ant içtik ve bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz" dedi.

Hamza Ersan Saner, KKTC'nin artık dünya ile aynı dilde konuşmak ve akıntıyı arkasına alıp gitmek zorunda olduğunu söyledi.

Boynundaki, kırmızı ve üzerinde beyaz damlalar olan kravata da atıfta bulunan Saner, TC'nin KKTC'ye yaptığı katkıların da damlalar halinde birikerek KKTC'de hizmet denizi oluşturmakta olduğunu ifade etti.Ercan İhalesi'ne de değinerek tenkitleri değerlendiren Saner, "Bırakın tenkit etsinler" dedi.

YILDIRIM

TC Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, KKTC'nin tıkanan damarlarını açacak Lefkoşa Çevre Yolu ile diğer bölünmüş yolların temelini atmaktan memnun olduklarını söyledi.

TC'de olduğu gibi KKTC'de de temellerin toplu olarak atılmakta olduğunu kaydeden Yıldırım, sabah Gazimağusa-İskele yolunun açılışını yaptıklarını hatırlattı.

60 kilometrelik bu yolların büyüyen gelişen KKTC'nin kalkınmasına, Kıbrıs Türkü'nün refahının artmasına vesile olacağını ifade eden Yıldırım, ülkelerin gelişip büyüyebilmesi için güven ve istikrarın önemine de dikkat çekti.

"Güven ve güçlü siyasi irade olursa yapılamayacak iş yoktur" diyen Yıldırım, Türkiye'de yapılan hızlı tren, 49'a ulaşan havaalanlarını, uçak sayısını ve milli gelirin üçe katlanmasını buna örnek gösterdi.

TC Başbakanı Erdoğan'ın TC'de ne yapılırsa KKTC'de de yapılması talimatına da işaret eden Yıldırım, bu çerçevede TC'de başlayan projeleri KKTC'de de yapmakta olduklarını söyledi.

2012-20 Master Planı'nın 2015'de hedeflerini gerçekleştirmiş olacağını kaydeden Yıldırım, Saner'e seslenerek biraz hız kesmesini, işleri keyfini çıkararak yapmasını istedi.

KKTC'de söylenen ve "halimi soran yok" diye bir dizesi olan şarkıya da atıfta bulunan Yıldırım, "Artık Kıbrıs'ın suyu da geliyor. Yaz kış akacak suyu Akdeniz'i yararak KKTC'ye getiriyoruz. Kıbrıs'ın doğusunu da batısını da kuzeyini de suya berekete boğacağız inşallah" dedi.

Önümüzdeki yıl bu aylarda suyu Kıbrıs'a akıtmış olacaklarını kaydeden Yıldırım, fiber optik hattının ikincisini de çektiklerini, iletişimde hızın bereket, yollarda hızın felaket olduğunu vurguladı.

KKTC'nin ve Kıbrıs Türklerinin önünü açmak geleceğini aydınlatmak için ne lazımsa yapmakta olduklarını belirten Binali Yıldırım, "Dünya gözünü kapatsa, güney yalanlarıyla, iftirası ile dünyanın gözünü boyamaya çalışsa da biz yılmadan durmadan KKTC ile dayanışma içerisinde omuz omuza KKTC'nin tüm sorunlarını çöze çöze geliyoruz ve çözmeye de devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ülkede zaman zaman siyasi istikrarsızlıklar olabileceğini kaydeden Yıldırım, ancak siyasi sorun ve mücadelelerin amacının daha güzel günler olması gerektiğini vurguladı.

KKTC'deki hükümeti tebrik eden Yıldırım, son üç yıldaki yatırımlara dikkat çekerek, istikrar ve güvenin devam etmesi halinde KKTC'nin hedeflerine daha erken varabileceğini kaydetti.

KKTC'ye 2004 yılında 4 havaalanından 41 sefer düzenlenirken bugün 11 havaalanından 386 sefer düzenlenmekte olduğuna dikkat çeken Yıldırım, bunun Ercan Havaalanının yeni şekliyle hizmete girmesiyle katlanarak artacağını belirti.

Bir ülkenin kalkınmışlık seviyesi için yollarına, havaalanlarına iletişimine ve limanlarına bakılmakta olduğunu belirten Yıldırım, "Bunlara bakınca KKTC'nin günden güne geliştiğini görüyoruz" dedi.

4 projenin KDV dahil 112 milyon TL'ye mal olacağını ifade eden Yıldırım, Lefkoşa Çevre Yolu'nun Lefkoşa'da günlük 40 bine yaklaşan trafikte tıkanan damarları açacağını, trafiğin şehir merkezine girmek zorunda kalmayacağını ve havanın temizleneceğini söyledi.

(ŞEB/KAR) FOTOĞRAFLI

 
18 Şubat 2013 Pazartesi 19:41
Okunma: 802
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu